Setva lucerke

~Kiki~

Član
Učlanjen(a)
25 Nov 2008
Poruka
2.483
Lokacija
Padej
Za dobro lucerište je poželjno dobro nađubriti stajnjakom oko 40t/kj , u nedostatku istog može i NPK 300kg/kj.
Govorimo o proletnoj setvi. Oranje dublje od bilo koje kulture i preko 40, najbolje u suvo . I sutradan istanjirati (ili kada se da uraditi) da bude ravno i razor zatrpati. U proleće par dana pre setve drljati 3-4 puta da se donji slojevi sabiju a gore da ima posteljicu (stari kažu lucerki je potreban tvrd krevet i mekana posteljica). Setva sa mašinama za žito ili još bolje starim konjskim sejalicama (uži redovi) .Setva na dubinu 1-2cm. 13-18kg semena jedna od najboljih sorti na svetu da na svetu je Banat 2 . Seme lucerke ne zavisi od reprodukcije . Važno je da je čisto a naročito od semena viline kosice koje se jako teško odstranjuje ali postoje magnetni separatori koji i to odrade i čistoća bude 98%. Posle setve poželjno valjanje ali nije obavezno ako je zemlja sitna. KADA JE NAJBOLJE SEJATI , TADA KADA KRENEŠ KUĆI SA SETVE DA PADNE KIŠA. Prvu kosiš kada se kosi druga kod odraslih lucerišta kada je već krenula da cveta i to najbolje češljarom polako sa velikim gasom da nebi iščupala biljku iz zemlje ili rotacijom sa oštrim noževima gas i niži stepen prenosa . Seći je malo višlje tj. produžiti topling. Ostala košenja pred sam početak košenja. Tako urđeno lucerište može da traje 5-6 (7) godina. Lucerka i detelina nije isto detelina ima dosta manje prinose i u Vojvodini se ne gaji već jako dugo (samo u centralnoj Srbiji jer zemljište nije pogodno za lucerku ) . Paziti sa otrovima koji uništavaju korov iz semena jer herbicidi ostaju u zemlji u mogu da smetaju razvoju mlade lucerke (Antrazin...) godinu ili dve ga nebi trebali koristiti na toj parceli pre setve lucerke. Lucerka ne voli podzemne vode. Na lucerište se ne mogu sejati mahunarke ,a naročito ona sama.
Srećno. :D
 
Odvojio sam ovu temu od deteline jer mislim da će se o lucerki još pisati. Ipak je to interesantna biljka, pogotovo stočarima. :cao:
 
Cene balirane lucerke (deteline) , baliranog sena . Na bale i na kg ?
 
Juče sam bio kod drugara i prodao je baliranu detelinu,tvrde kockaste bale za 2 evropljana po bali. :ppozdrav:
 
imam ja lucerke na prodaju oko 1.5 vagon prva klasa puna lista pod supom!! bala u sebi ima 10-15 kg! Jos ispitujem cene! :)

ako nekom treba... kontaktirajte me pp!
 
:off_topic:

Ima deo za prodaju na forumu, pa se tamo može oglašavati. Ovde bi ipak išli postovi o tome kako da se dobiju veće količine lucerke sa manjim ulaganjima. :D
 
~Kiki~ je napisao(la):
Za dobro lucerište je poželjno dobro nađubriti stajnjakom oko 40t/kj , u nedostatku istog može i NPK 300kg/kj.
Govorimo o proletnoj setvi. Oranje dublje od bilo koje kulture i preko 40, najbolje u suvo . I sutradan istanjirati (ili kada se da uraditi) da bude ravno i razor zatrpati. U proleće par dana pre setve drljati 3-4 puta da se donji slojevi sabiju a gore da ima posteljicu (stari kažu lucerki je potreban tvrd krevet i mekana posteljica). Setva sa mašinama za žito ili još bolje starim konjskim sejalicama (uži redovi) .Setva na dubinu 1-2cm. 13-18kg semena jedna od najboljih sorti na svetu da na svetu je Banat 2 . Seme lucerke ne zavisi od reprodukcije . Važno je da je čisto a naročito od semena viline kosice koje se jako teško odstranjuje ali postoje magnetni separatori koji i to odrade  i čistoća bude 98%. Posle setve poželjno valjanje ali nije obavezno ako je zemlja sitna. KADA JE NAJBOLJE SEJATI , TADA KADA KRENEŠ KUĆI SA SETVE DA PADNE KIŠA. Prvu kosiš kada se kosi druga kod odraslih lucerišta kada je već krenula da cveta i to najbolje češljarom polako sa velikim gasom da nebi iščupala biljku iz zemlje ili rotacijom sa oštrim noževima gas i niži stepen prenosa . Seći je malo višlje tj. produžiti topling. Ostala košenja pred sam početak košenja. Tako urđeno lucerište može da traje 5-6 (7) godina. Lucerka i detelina nije isto detelina ima dosta manje prinose i u Vojvodini se ne gaji već jako dugo (samo u centralnoj Srbiji jer zemljište nije pogodno za lucerku ) . Paziti sa otrovima koji uništavaju korov iz semena jer herbicidi ostaju u zemlji u mogu da smetaju razvoju mlade lucerke (Antrazin...) godinu ili dve ga nebi trebali koristiti na toj parceli pre setve lucerke. Lucerka ne voli podzemne vode. Na lucerište se ne mogu sejati mahunarke ,a naročito ona sama.
Srećno.  :D

Nisam siguran sta bi se ovome moglo dodati.
Ja zivim u kraju sa ne bas dobrom zemljom (Banatski Dvor), ali za lucerku je odlicna. Ako se pre i za vreme setve ispostuje ono sto je @Kiki napisao, i posebno ako se postuje plodored, tj. da je parcela "odmorna" od mahunarki, rezultat ne bi smeo izostati.
Sad, lucerka se moze sejati u prolece , ali i u kasno leto - pocetak jeseni, sto naravno zavisi od kolicine padavina. Prolecna setva je zahvalnija u pogledu sigurnog klijanja i nicanja, ali se javlja problem korova (zavisno od parcele) u ranoj fazi porasta.
Sto se tice jesenje setve, ako nas vreme posluzi i bude kise da seme nikne do kraja septembra, na prolece bi trebali imati lucerku koja se moze kositi zajedno sa starijim luceristima (znaci ne gubimo prvi otkos kao pri prolecnoj setvi).

Sto se tice moga iskustva u zastiti lucerke od korova :

U zasnovanoj mladoj lucerki u fazi porasta od oko 10 cm najcesce koristim preparat Pivot u kolicini od 1 l/ha. U izuzetnim slucajevima moze se tretirati i mladja lucerka, ali tada preparat ostavlja teze posledice po mlade biljke.
Za zastitu od korova starijih lucerista koristim Sencor u kolicini 0,75 - 1 kg/ha. Prskanje se obavlja u vreme mirovanja vegetacije (februar - pocetak marta). Rezultati su izuzetni, dobija se cista njiva, ali ako se sa primenom zakasni i lucerka vec krene, prilicno se smanjuje prinos sena u prvom otkosu.
 
mityoo je napisao(la):
@ Kiki
Kad si to orao, nemoj samo da kazes da je moglo orati prosle nedelje!

To je orano prošle godine , ove godine se puno radilo noću i tako da nisam mogao snimati ! :cao:
_________________________________________________Post je spojen: [time]1234134174[/time]_________________________________________________
branko je napisao(la):
Sa tom računicom se potpuno slažem. :D

Problem je samo što to i nije baš tako lako prodati.

Moj dobar prijatelj kome sam balirao ove godine imao je 22kj jutra jako dobre deteline ( na parceli od 3kj bilo je 620 bala što je 206.6 bala/kj ) , sve prodato do kraja decembra po 190-200din /bali .
Ja se tek zalećem u ovom poslu ! :cao:
 
Ajd pa kad ufatis zalet da se udruzimo jer sam i ja poceo da vatam zalet! Kazi mi tamo u todorovaci kod bunara(onog sto su ga lovci pravili) na vetar je prilicno losa zemlja! Sta mislis kakva bi tamo bila detelina? To je zemlja Nekog Koste sto zivi pored crkve!
 
~Kiki~ je napisao(la):
Moj dobar prijatelj kome sam balirao ove godine imao je 22kj jutra jako dobre deteline ( na parceli od 3kj bilo je 620 bala što je 206.6 bala/kj ) , sve prodato do kraja decembra po 190-200din /bali .
Ja se tek zalećem u ovom poslu ! :cao:
bez ljutnje,ali ja u tu pricu ne verujem.
 
KishRobert je napisao(la):
bez ljutnje,ali ja u tu pricu ne verujem.

U koju to priču ne veruješ ? Ako je za 620 bala ni ja nisam verovao dok nisam ušao u njivu , 1R i 2R brzina . Da se razumemo samo jedna parcela od 3kj je imala toliko velik prinos ostale su do 150 bala/kj .





Četvrta pred košenje !

mityoo je napisao(la):
Ajd pa kad ufatis zalet da se udruzimo jer sam i ja poceo da vatam zalet! Kazi mi tamo u todorovaci kod bunara(onog sto su ga lovci pravili) na vetar je prilicno losa zemlja! Sta mislis kakva bi tamo bila detelina? To je zemlja Nekog Koste sto zivi pored crkve!

Kostu znam imao on sve mašine (tifon , liniju za repu...) samo je već stariji čovek ,a sa sinom se baš neslažu . To mislim da su još Stari Vinogradi . Prvo skretanje levo kod Mente , voziš jedno 800m i nailaziš na breg . Sa desne strane je moja lucerka sejana 2008. parcela ide u špic . Mislim da i Kostina zemlja odgovara za lucerku , samo da nema dolju jer lucerka baš nevoli da su joj noge u vodi .
 
Nazad
Vrh