Novosadski Institut

pa to je politika firma sve imamo ali za koji dan i drže te u stend-baju i ti čekaš čekaš i sve vreme lažu samo da neodeš kod konkurencije isto radi i zemun polje kada su me taj dan ispalili u Novom Sadu ja svratim u zemun polje i ista priča a to je bilo 02.02.2010 zovem zemun pre 5 dana kažu biče sutra zovem sutra kaže seme je u kamionu i stiže sutra opet zovem kaže u ponedeljak a ja vidim gde me lažu i posle 15 min.nazove moj kolega sa posla a njemu kažu biče za 10 dana i ko je ovde lud a ko pametan nego svi izašli sa cenom i kao fol imaju so seme a oni ga još dorađuju i pored svega ovoga neko hoče da ih hvalim pa nema šanse ja ču kupiti njihovo seme ali da su prevaranti jesu i mislim da stvar treba nazvati pravim imenom .
 
Ja zvao prodajni centar,zamolio da mi ostave seme,dosao i pazario.Naravno da nije u redu da se ovo desi,verovatno bi se i ja iznervirao.Znam da promoteri instituta nose seme kukuruza i na kucni prag-mozda mogu tako da se iskupe uz eventualno neki gratis :D kao izvinjenje,meni je promoter doneo nesto kukuruza po narudzbini prosle godine. Posto sam blizu NS i imao sam nekih obaveza u mestu onda sam dosao pravo u institut i pazario po rezervaciji za mene i komsiju.
 
Slusam razne diskusije o institutu i ne mogu a da ne kazem moje misljenje u vezi njih.Kao prvo moram da naznacim da posto kukuruz skidam beracem najvise mi odgovaraju njihovi hibridi,ali me njihovo ponasanje u zadnjih par godina nervira do krajnjih granica.2009 kada je pocela kriza gospoda iz instituta su poceli prodaju semena kukuruza za 3400din.(oko 40evra) sa obrazlozenjem da nisu poskupeli u odnosu na 2008(samo sto su precutali da su smanjili broj zrna za oko 20%).pazite kada se ponasa firma koja je sagradjena budjetskim parama tako pokvareno ,i koja ove godine prodaje to isto seme kukuruza za 15 do 20 evra jeftinije i da imaju racuna,zasto kritikujemo privatne kuce(kws ,pionir ,itd), kada nas institut j..e u zdrav mozak.Zatim,pogledajte ko je sve tu u institutu.Pa zar gospodin Golubovic do pre par godina nije bio zamenik ministra poljoprivrede.Mozete zamisliti kakve je usluge ucinio institutu dok je bio na vlasti.Teza o tome da se institut bazira na izvoz bas ne stoji, iz prostog razloga sto je tamo puno jaca konkurencija,a kad su kod nas u zemlji izgubili primat sa repom,kukuruzom,suncokretom mozete zamisliti kako li im je tek tamo.Pre oko 4 godine osoba koja je radila za jednu stranu semensku kucu rekla mi je da institutu i nije toliki problem konkurencije u Srbiji sto se tice semena kukuruza,koliko se boje konkurencije u hibridima suncokreta i da tu i rukama i nogama pokusavaju da sprece ulazak stranim kompanijama.U prvi mah mi je to bilo malo nejasno,ali se sada pokazalo kao tacno ,i da je ulazak stranih hibrida suncokreta smrtonosni udarac za institut(bar sto se suncokreta tice).Prosle godine su na razne nacine pokusavali da prodaju seme suncokreta(syngentino seme je dugo zadrzavano na granici,ns seme sunco.je prodavano u pola cene itd.),sve je to uzalud jer ove godine(bar u mom okruzenju)nece biti posejano ni 10%sa ns semenom suncokreta i djabe da ga daju.pa kad oni nece da se ponasaju korektno prema meni,zasto bih ja iz nekog patriotizma kupovao njihovo seme.E BAS NECU IZ INATA!
 
zcurcic je napisao(la):
mogli ste takodje da napisete mail, ili pismo komercijalnoj sluzbi sa tom sadrzinom.
zašto?
da vam poprave organizaciju?
to k'o kad bih pisao mejl matijeviću, jer u njegovoj radnji nije bilo papaka...
pa ako nema u njegovoj - ima u komšijskoj.
 
što da ne. možete se upisati i u knjigu utisaka. kritika je uvek dobrodošla. na nama je da je usvojimo ili ignorišemo.
inače otišli smo daleko van teme. mislim da ovde nije tema institut, vec NS hibridi i voleo bih da moderator intervenise i diskutante vrati na pravu temu.
 
ja da vam pišem a vi ćete usvojiti ili ignorisati?
bez uvrede druže, al' imam ja pametnija posla.
kad bi' krenuo da pišem svima koji me nerviraju - samo bi' to i radio.
slučajno je ovde reč o institutu, ali priča je generalna.
 
napisali ste ovde. procitao sam, prosledio na prava mesta, oni ce valjda uraditi nesto.
mnogo toga se cuje od proizvodjaca, samo sto neko zazmuri i tera po starom, pa dodje do 2% trzista, kao secerna repa i sada se borimo da vratimo poverenje u nase seme. a da smo slusali proizvodjace koji su davno kukali na piletu i klijavost i otklanjali te nedostatke tada, ne bi bili na 2% nego na 22% njiva ili ko zna vec koliko.
 
@ zcurcic kazi mi dali znas kolka je sad tacna cena semena kukuruza kod vas jer sam ja pitao tel. u subotu i receno mi je da sad ima 10 % popusta a kod cika Zaharija na snimku pokazuju 8 % i ako znas dokle ce trajatai popust
 
dragansavin je napisao(la):
@ zcurcic kazi mi dali znas kolka je sad tacna cena semena kukuruza kod vas jer sam ja pitao tel. u subotu i receno mi je da sad ima 10 % popusta a kod cika Zaharija na snimku pokazuju 8 % i ako znas dokle ce trajatai popust
popust od 10% ce trajati do polovine marta. cena 2430 din/sj. ima i jeftinijih.
 
tarana otkud ti Matijevic u ustima kad je covek poznat u okvirima NS i okoline,nije valjda da dolazis iz Kikinde da kupis meso,ovaj papke u NS ili Rumenku-racionalnost u vreme velike krize u poljoprivredi?Poenta je u tome sto su strucnjaci sa instituta uvek bili spremni za dobar savet kad god mi je bio potreban i uvek mi je bio i te kako koristan. Izmedju ostalog domace seme sejem jer saveti strucnjaka sa domacih instituta su pravi i visoko strucni-iskreni.Recimo znam par momaka koji rade prodaju pionira koju su cisti trgovci i onomad kad sam malo nesto probao sa njihovim hibridima ja sam znao vise o kukuruzu od njih!
 
O NS institutu imam da iznesem sledece cinjenice.
Proslih godina semenska jedinica kukuruza puna otpadaka kojekakvih,svega od polutki kukuruza do delova cuke. To se jednoj semenskoj kuci nesme desiti,ni za zivu glavu. Seme soje veoma loseg kvaliteta,klijavost ocajna,kalibraza takodje. Imam utisak da bi bolje ja doradio u kucnoj radinosti.
Jedine pohvale im dajem za semensku psenicu i to za Rapsodiju i NS-40S.
Koliko god se trudio da budem lokal patrijota i da kupujem domace nisam dovoljno bogat koliko je njihovo seme nekvalitetno.
 
paorpaor je napisao(la):
Ivice, ta kanda si isSilbassa.

paorpaor nista te nisam pitao,a inace dodji u Petra Drapsina pa da popijemo jednu ljutu i lepo se izdivanimo posto si tu u komsiluku!

Rekao bih da si u pravu donekle paorpaor,ja da bih izbegao takvu mogucnost lose doradjenog semena van instituta, kupujem uvek direktno bas na institutu,prosle godine mi je promoter doneo u selo,a ove sam pazario u prodajnom centru.

Mada kao sto se tebi desilo sa ns meni se desilo sa pionirom,nije cini mi se stvar semenske kuce nego losih centara za doradu semena
 
Ivica_23 je napisao(la):
a inace dodji u Petra Drapsina pa da popijemo jednu ljutu i lepo se izdivanimo posto si tu u komsiluku!

Izvinjavam se na ubacivanju u vaš razgovor, jel to u Novom Sadu?
 
ivica 23 jel tebi tata radi kao neki direktor u institutu stekao sam takav utisak pored toliko ljudi i činjenica ti ih braniš kao da si njihov stipendista još od osnovne škole i da se spremaš da se zaposliš kod njih kao pi-ar nerazumem te, moje je mišljenje da bi oni ( mislim na institut ) i ovi iz Zemun polja trebali najviše da se trude i oko kvalipeta i oko cene i oko usluge i jedino tako mogu da zadrže proizvođače i da se suprotstave konkurenciji .A danas sam opet zvao u Zemun polje i zvaču ih svaki dan i lažu za medalju danas kažu ima semena al nema deklaracija i još nije u prodaji ista pesma kao i Novi Sad pa šta su radili cele zime i kod jednih i kod drugih ista pesma zato što su državne firme i može im se .
 
Ju Ivice pa zar sa 23 pijes ljutu ?
Posejao sam do sad sigurno preko 200 kesa,a i vise, pionira i svaka je bila savrsena.
NS 640 je hibrid star bar 20 godina,a ako znamo da prave semenske kuce hibrid drze najvise 10-ak godina jer ga naprosto pregazi vreme,sta je onda vreme uradilo sa 640-kom. Prosto NS kasni za svetom 20-ak godina kao i cela nasa drzava i tu nije nista cudno.
Potencijala za napredak ima,ali mi se cini da nesto drugo fali.
U ataru godisnje provedem dana i dana i nagledao samse raznih hibrida od raznih gazda,i primernih i onih sto bas ne znaju zemlju da obradjuju i primetio sam jedno. NS stvarno izgleda lepo,ali na kraju rod,ee tu se vidi sta je hibrid.
 
Nazad
Vrh