Novosadski Institut

tarana

Član
Učlanjen(a)
23 Okt 2007
Poruka
1.813
Lokacija
kikinda
U institutu za ratarstvo ostavke i smenjivanja
Autor Agropress
Thursday, 04 December 2008
Novi Sad, 4. decembar 2008. Institut za ratarstvo i povrtarstvo u Novom Sadu, nakon podnete ostavke predsednice Upravnog odbora dr Ivane Dulić - Marković, ostao je bez kontrole države (većinskog vlasnika) na odluke o poslovanju i zaključivanju ugovora. Institut je došao u situaciju da za isplatu ličnih dohodaka koristi kratkoročne kredite, dok isplatu semenske robe, u vrednosti više milijardi dinara, očekuju proizvođači, ali, kako saznaje „AgroPress”, ovi kooperanti neće biti isplaćeni do početka prolećne setve.
Bivši direktor, dr Miroslav Malešević, kada je razrešen dužnosti ostavio je na kontu Instituta oko sedam miliona evra i potraživanje za seme od 2,2 milijarde dinara. Šta se dogodilo za samo dve godine, niko zvanično u Ministarstvu za nauku ne želi da komentariše.
Nezadovoljan radom i ponašanjem direktora dr Pere Sekulića, ostavku u menadžmentu podneo je dr Bora Kobiljski, zadužen za nauku, a izvori „AgroPressa” obavestili su da je direktor Sekulić razrešio rukovodećih obaveza dr Lazara Kovačeva, istaknutog selekcionara šećerne repe.
Dr Kobiljski je za „AgroPress” potvrdio iznete navode, ali je odbio da komentariše slučaj, jer je, kako kaže, „sve o Institutu rekao na važnom mestu i kome treba”.
Kako smo saznali, nadležno Ministarstvo za nauku primilo je više prijava o nedomaćinskom poslovanju Instituta, gubljenju tržišta (kukuruz ovog Instituta više nije dominantan na našim poljima, kao ni suncokret), pa će zbog najave novih investicija i sklapanja ugovora ovo Ministarstvo uskoro intervenisati novim kadrovskim rešenjima, od direktora do članova Upravnog odbora.
Da li će poslovanje Instituta biti ocenjivano u svetlu preporuka Vlade prema javnim preduzećima, teško je reći, jer Upravni odbor nije u punom sastavu, pa niko i ne može oceniti da li ovoj ustanovi treba 150-170 automobila, novi ili rekonstruisani doradni centar, prodaja udela u drugim kompanijama i prepuštanje prodaje semena drugim veletrgovcima.
Nova cena semenskog kukuruza, koju je ponudio Institut, u mnogome je razočarala ratare, jer je uvećana za oko 20 odsto u odnosu na prošlu godinu.
Prošle godine Institut je 30.000 jedinica prodavao po 40 evra, a ove godine 25.000 jedinica nudi za 45 evra.S obzirom, da je za hektar nove setve potrebno oko 65.000 zrna, ratari će tu količinu platiti 113 evra, a za to je potrebno da prodaju oko 1.500 kilograma merkantilnog kukuruza, što do sada nije bio slučaj.
Institut za ratarstvo i povrtarstvo u Novom Sadu i posle proglašenja Statuta AP Vojvodine ostaće u nadležnosti Vlade, ukoliko to ne bude regulisano izmenama postojećeg zakona o nauci.

mašala...nekako mi se čini da će ove godine biti najisplativije ništa ne raditi...
 
Tržište će učiniti svoje, jer ono poštuje odnos kvaliteta proizvoda i njegovu cenu. Ima tu i drugih proizvođača sa drugim proizvodima i sasvim drugačijim cenama. Pa ko šta proceni kao dobro za sebe. :cao:
 
Danas u povratku iz NS oko 15 .20 h svrnem na institut da uzmem seme soje i zamisli gospoda rade do 15h.
U jeku sezone,konkurencija napada sa svih strana,donose na kucnu adresu,a nasa gospoda rade do 3. Mogu samo da zamislim nekog kome to nije usput kao meni, da organizuje dan da bi mogao gospodi da omoguci da oni lepo zakljucaju u 3h.Pa ne da treba da propadnu nego nista drugo im i negine.I onda kupujmo domace,uz to domace kanda idu sve one nase lose navike.
Jbt pa zar njima treba reci da je proslo vreme komunizma,socijalizma
 
sasa22 je napisao(la):
Danas u povratku iz NS oko 15 .20 h svrnem na institut da uzmem seme soje (znam da je off al o toj kuci se prica) i zamisli gospoda rade do 15h.
U jeku sezone,konkurencija napada sa svih strana,donose na kucnu adresu,a nasa gospoda rade do 3. Mogu samo da zamislim nekog kome to nije usput kao meni, da organizuje dan da bi mogao gospodi da omoguci da oni lepo zakljucaju u 3h.Pa ne da treba da propadnu nego nista drugo im i negine.I onda kupujmo domace,uz to domace kanda idu sve one nase lose navike.
Jbt pa zar njima treba reci da je proslo vreme komunizma,socijalizma


oni već na kolenima još koji udarac pa... nokaut, ostaju dok država pomaže
 
sasa22 pa ja sam zapucao iz Bavaništa kod njih i kad tamo nemamo to seme ( 444ultra) a ja ih zvao pre toga i kažu da ga ima pa zamislite to da zapicaš 145km u jednom pravcu
 
Mogu samo da zamislim,za koju godinu ce se cuditi sto ucestvuju na trzistu s 2-3%
 
Nismo mi u Srbiji interesantni Institutu za ratarstvo i povrtarstvo...Najbolje seme ide u izvoz, i na stranim trzistima su konkurentni.
Pa samim tim, ako oni ne postuju mene, zasto bih ja postovao njih...Izbora bar ima
 
Ovakvim glupim komentarima necete spreciti nikoga ko je kupio ili ce kupiti novosadski kukuruz da ga seje,problem koji imate resite u svojoj sem. kuci odnosno glavi,pustite nas da sejemo sta volimo i sa cime smo zadovoljni!!!!
 
nisam rekao da seme nevalja več da su neprofesionalni a ti prijatelju možeš da ih braniš do sutra a sem toga su i lažljivi jer hibdida 640ultra neče ni biti u prodaji a rekli su da hoče
 
Ivica_23 je napisao(la):
Ovakvim glupim komentarima necete spreciti nikoga ko je kupio ili ce kupiti novosadski kukuruz da ga seje,problem koji imate resite u svojoj sem. kuci odnosno glavi,pustite nas da sejemo sta volimo i sa cime smo zadovoljni!!!!


Heh druze, ti ih branis kao da te hrane...U pravu si, svako ima svoju racunicu, i neka seje sta hoce...
...ali...
Komentari nisu glupi, vec su potkrepljeni cinjenicama!
NS seme uvek ima najmanju frakciju, jos uz to i nejednaku, pa je prava nauka nastelovati skidace. Ima jako mnogo sturog semena, i poprilicno loma!
Eto to je po meni najveca zamerka...A ove druge zamerke su bitne, ali nisu presudne. Te zamerke se ticu toga da maltene nemas kome da se obratis za savet (kao npr kod Pioneer-a, gde su ti savetodavci uvek dostupni), nemaju akcije (da, da snizili kesicu 100 din), eto drugi clanovi su naveli diskutabilno radno vreme Prodajnog centra....

Njihovo ponasanje je hoces-neces, a vreme takvog ponasanja na trzistu prolazi!
Post je spojen: [time]1267616229[/time]
_________________________________________________
Deni je napisao(la):
oni već na kolenima još koji udarac pa... nokaut, ostaju dok država pomaže

mislim da nije bas tako...prosle godine su imali izvoz od cini mi se 27 miliona evra.Institutu uopste ne ide lose, samo su mu domaci kupci zadnja rupa na svirali...Kad smo s faxom bili u doradnom centru mogli smo videti najsavremenije susare, krunjace, i selektore. E zbog toga ne mogu da me ubede da je ovo seme koje nam prodaju najkvalitetnije
 
kao direktno zaposlen u institutu zeleo bih da se ukljucim u ovu diskusiju.
problem dorade kukuruza je nedostatak iste, kukuruz nam usluzno doradjuju brojni centri u vojvodini, pa i srbiji. sigurno je da u tolikoj masi mora doci do smanjenog kvaliteta, prvenstveno u kalibraciji, moguce i u lomu. nadam se da ce institut u skoro vreme izgraditi doradni centar za kukuruz, pa cemo i ove nedostatke ukloniti. ono sto sam siguran, jeste da svaka vreca sa oznakom ns seme i pecatom instituta ispunjava sve zakonske uslove.
situacija na nasem trzistu se zahuktava. domace kompanije su bile zasticene 90tih, ali sada nisu i polj. proizvodjaci mogu sami da se odluce cije seme ce da kupe. svima je jasno da je musterija uvek u pravu, u nasem slucaju polj. proizvodjaci. nasa kompanija je svesna propusta koji su doveli do toga da na trzistu semena secerne repe i suncokreta ns seme sada zauzima daleko manje povrsine u odnosu na protekle godine. zbog toga je doslo i do kadrovskih promena, a rezultati ce nadamo se biti vidljivi i ove godine. o semenu secerne repe sam pisao na temi secerna repa i ne bih zeleo da se ponavljam.
problem postoji takodje i u nelojalnoj konkurenciji koja ponekad plasira i dezinformacije, ali nase je da dokazemo da ne zaostajemo za stranim kompanijama.
institut je trn u oku svima, problem je samo sto je tesko unistiti kucu koja prodaje semena svih ratarskih kultura, pojedinih povrtarskih i lekovitih biljaka, a ima akreditovane i dve laboratorije, jednu za ispitivanje semena, drugu za ispitivanje zemljista.
za kraj bih dodao da je institut naucno-istrazivacka ustanova, da su rezultati 70godisnjeg rada veliki broj priznatih hibrida i sorata (preko hiljadu) kako u zemlji tako u inostranstvu, da zaposljava veliki broj doktora nauka, da svake godine uposljava najbolje studente polj. fakulteta i pmf-a, da se selekcija vrsi u istim agroekoloskim uslovima gde i proizvodnja i da su to sve prednosti nase kompanije.
naravno da je proslo doba komunizma i da idemo napred. naravno da su polj. proizvodjaci uvek na prvom mestu i da kritike shvatamo ozbiljno i dobronamerno. zelimo da vratimo izgubljeno poverenje pojedinih proizvodjaca, a to cemo uspeti samo tako sto cemo uocene nedostatke otkloniti sto pre, kako bi nase seme bilo jos kvalitetnije i pokazalo stvarne vrednosti NS hibrida i sorata na vasim njivama.
 
Mislim da je stvar opste kulture komentrisati nesto negativno a da se to nekoga ne tice,smisao cele polemike je da se na forumu preporuce prave stvari a ne da se po necemu pljuje iako to proizvodjac uopste ne seje. Ako sejete pionir hvalite ga,ako sejete sa druge strane zemun polje ili ns hvalite,dajte sugestije i predloge a ne podle i odvratne stvari. Ocigledno nekome je u interesu da privatizuje forum. Necu da dozvolim da neko vredja moju njivu... :zli:
 
Ivica_23 je napisao(la):
Mislim da je stvar opste kulture komentrisati nesto negativno a da se to nekoga ne tice,smisao cele polemike je da se na forumu preporuce prave stvari a ne da se po necemu pljuje iako to proizvodjac uopste ne seje. Ako sejete pionir hvalite ga,ako sejete sa druge strane zemun polje ili ns hvalite,dajte sugestije i predloge a ne podle i odvratne stvari.
slazem se u potpunosti sa ovim.
 
ivica-23 a šta bi ti uradio da si na mom mestu i zapucaš 145km u jednom pravcu i oni ti kažu žao nam je još ga nemamo u prodaji a ti si ih predhodno zvao telefonom i rekli su ti da ga imaju u prodaji jesam li ja u toj situaciji oštečen -jesam, jesu li lažovi-jesu ,trebam li ja sada da kažem ma oni su naši nema veze ,aman čoveče kada nešto nevalja reci ako je nešto dobro pohvali a ne da se lažemo
 
mogli ste takodje da napisete mail, ili pismo komercijalnoj sluzbi sa tom sadrzinom. verujte ni meni nije nimalo svejedno da procitam tako nesto, svi mi zajedno predstavljamo institut. ovako banalne stvari stvarno ne bi trebale da se desavaju jednoj ozbiljnoj firmi.
 
Nazad
Vrh