Pšenica 2011/12

Koliki prinos očekujete po ha ?

  • 3 tone

    Glasovi: 30 15,7%
  • 4 tone

    Glasovi: 43 22,5%
  • 5 tona

    Glasovi: 50 26,2%
  • 6 tona

    Glasovi: 31 16,2%
  • 7 tona

    Glasovi: 18 9,4%
  • 8 tona

    Glasovi: 19 9,9%

  • Ukupno glasača
    191
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Završio sam i ja juče sa žetvom , danas izdžakirano i rezultati su odlični samo šteta što je površina jako mala 0.2215 H ( 211m * 10.5 m) seme Apač prinos 1560kg sa vlagom 9.6% , primese 2.0 % i hektolitar 79.4 ( nosio sam na proveru radi mene ) preračunato u KJ 4048kg svedeno na jus 4144kg sve u svemu prezadovoljan pogotovo što nije odrađeno nikakvo tretiranje protiv korova , bolesti insekata i nikakva prihrana preko lista samo u proleće 75kg SAN-a i pre osnovne obrade 50 kg MAP-a setva 10 oktobra predusev kukuruz .
 
Није добро што су лоши приноси некима од нас, али је добро да коначко почнемо да признајемо приносе који су лоши. Ја лично, никад се нисам срамотио да признам неке моје срамотно мале приносе.
Ја сам имао просек на 8 ланаца 24тоне, дакле сасвим ОК. Принос се кретао од 4,5тоне /ха амбарске пшенице са 200кг НПК предсетвено, а апач ми је дао безмало 6000кг/ха без предсетненог ђубрива. Мој пријатељ који ми услужно врше увек ме је "шио" са приносом, али не и ове године иако обрађује скоро 100ха и ради земљу домаћински. Разлика : јесенас ја сам иако тешко земљу орао, спремирао па сејао, а он је ПАЛИО КУКУРУЗОВИНУ па то све тањирао и онда сејао. Мислите о томе....
 
Ja odkako sam izbacio plug i sejem psenicu pod tanjiracu nemam nikakve prinose po meni tanjiraca je nuzno zlo jeste da se brze i lepse uradi kada je jesen susna ali zato i prinosi su mi nikakvi neko moje zapazanje!
 
Zavi si koliko si spreman da rizikujes.. jer mozes uloziti i 100€ a mozes 500€/ ha. U svakom slucaju mozes se nadati da će bruto prinos biti duplo veći od ulozenog. Al kad krene po zlu nije isto izgubiti 100€ il 500€/ha. Ja sam presretan kad mogu da vratim ulozeni dinar i zaradim jos jedan!
 
Svaka godina vodi svoju politiku.Sistemi rada,obrade,ulaganja,prskanja,opitovanja.....Onaj moj mucenik"APAC" sto sam hteo da ga istanjiram sredinom marta sto je cetiri puta prehranjivan vestakom(dva puta redovno, i dva puta od zalosti) + 2 prehrane po listu,dva puta valjan....se naj bolje pokazao-Nacurio....(sto mi je clan Mindjusar napisao da u prskalicu stavljm (picke i krompirace-mesam hemiju sa prehranom,....)je dalo rezultata...::novac::....
Zakljucak:Bolje vise puta prehrana po malo,nego jednom puno.....Opitovao sam i isplatilo se.....
 
A ko ti je u martu predlagao valjak umesto tanjirače?
100eura stavi pod ciglu i nemoj raditi zemlju,ako nemožeš pružiti maximum prepusti nekom ko može,grehota,kosio uslužno i 17 meteri po kj,kaže ja sam joj sve dao,pitam ga šta to sve obuhvata,kaže setvu i 100kg/kj UREA,primi ga Bože da se nepati
 
zavrsio zetvu pre 4,5 dana imao posejanu sortu dragana 1.6 H i o,65 H ns40 prinos mi se hvata 4950 po hektaru nisam merio vlagu i hektolitar...
 
A ko ti je u martu predlagao valjak umesto tanjirače?
100eura stavi pod ciglu i nemoj raditi zemlju,ako nemožeš pružiti maximum prepusti nekom ko može,grehota,kosio uslužno i 17 meteri po kj,kaže ja sam joj sve dao,pitam ga šta to sve obuhvata,kaže setvu i 100kg/kj UREA,primi ga Bože da se nepati
Evo ja mogu da kazem da sam dao psenici sve!
Predsetveno 120 kg/kj Map,posejano 120kg/kj Apaca,kembridzano,u kraj februara 150 kg/kj san,povaljano glatkim valjkom,pa polovinom marta 80kg/kj san,prskano sekatorom+zastita+5kg/kj ureei u cvetanju Duet ultra 0.5l/ha+5kg uree.I prinos 19 m kj.Sto se mene tice moje psenice nece vise u zivotu videti toliko djubriva ni zastitu,pa nek rodi koliko rodi!
 
Evo ja mogu da kazem da sam dao psenici sve!
Predsetveno 120 kg/kj Map,posejano 120kg/kj Apaca,kembridzano,u kraj februara 150 kg/kj san,povaljano glatkim valjkom,pa polovinom marta 80kg/kj san,prskano sekatorom+zastita+5kg/kj ureei u cvetanju Duet ultra 0.5l/ha+5kg uree.I prinos 19 m kj.Sto se mene tice moje psenice nece vise u zivotu videti toliko djubriva ni zastitu,pa nek rodi koliko rodi!
Kog datuma je bila setva, šta je predusev?
 
Oldtimer ja sam rastapao ureu u cvetanju ali samo 3kg pokj i nisam primetio da joj to škodi a to se vidi po prinosu, netreba rastapati po 10-20kg po kj kao što neki rade, mislim da je veoma bitno raditi n-min analizu na lako pristupačni azot i preporuku treba poštovati stim da povećaš za 10-15 % više prihrane u odnosu na preporuku (ako je preporuka 100kg po kj ti baci 110-120kg po kj).
 
neznam,njiva je prvi put ove godine uzeta u zakup,znam u cemu je problem,bilo je kasno nicanje,ali mi nije jasno,na svakoj parceli je bilo jako puno ucmalog (ne zavrsenog zrna)
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh