Pšenica 2011/12

Koliki prinos očekujete po ha ?

  • 3 tone

    Glasovi: 30 15,7%
  • 4 tone

    Glasovi: 43 22,5%
  • 5 tona

    Glasovi: 50 26,2%
  • 6 tona

    Glasovi: 31 16,2%
  • 7 tona

    Glasovi: 18 9,4%
  • 8 tona

    Glasovi: 19 9,9%

  • Ukupno glasača
    191
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Zašto toliko mnogo semena u setvi ?.Simonidu sejemo sa 140-150 kg /kj.
 
Danas i ja zavrsio zetvu, sve ukupno oko 3300 kg po lancu prosek plus bonifikacija.
Inace danas je ovrsen balaton,3100kg po lancu,vlaga 9,4.Trbao je pre par dana da se vrse ali silom prilika nije moglo.
 
Ostala jos jedna parcela i hvala bogu da zavrsim,i sto pre zaboravim ovu zetvu,prosek na preko 30 kj ravno 20 meteri,ostao jos Sirtaky ne verujem da ce ga biti vise...Sta se desio neznam,setva na vreme,ful agrotehnika sa preko 400 kg djubreta po kj...Ns 40s ha,76-80,a juce ovrsenApac,na 10 kj,ista agrotehnika,plus zastita od bolesti,19 m/kj.
 
nije tacno to sto pricate,pa ne razlikuje se klima toliko bas na maloj relaciji,a sto se tic zemlje tu je tek u prednosti juzni banat....
treba vise djubriva da se baca pa ce biti i psenice
Vidi koliko imamo vetrovitih dana mi i vidi koliko ima vetrovitih dana npr Badovinci u Macvi ili Conoplja u Backoj?! Kod nas kad krene s proleca da duva danima,osusi do zla Boga sve,ona je plitko i automatski gubi vlagu i zaostaje u prinosu.Kao takva sklona je raznim bolestima,insektima...Ukoliko ne bude toliko vetra,ima vise vlage jos uhvati neke majske sa full agrotehnikom moze da rodi 6,5-7 tona po hektaru ali treba da se potrefi.Sto kaze moj cale kod nas zito moze da rodi 1 u 5 godina i u pravu je!Dobra je nasa zemlja ali ima i boljih
 
Savato ja bi rekao da je kod nas problematican raspored padavina, kao veoma bitna stvar. Vidjao sam i bolje i losije zemlje od nase, a prinosi su se razlikovali upravo prema rasporedu padavima. Stoji da je vetar kod nas bas prisutan, isusuje i za druge kulture pa je cest problem nicanja i kukuruza i suncokreta.
Ocigledno se moram pozabaviti i prskanjem psenice protiv fuzarijuma. Odavno nisam imao prinos ispod 3 tone po kj.
 
@dragannb
I ja sam razocaran prinosom psenice,prosek nesto preko 28 mc/kj,uz primenjenu agrotehniku i ulozena finansijska sredstva jako mali prinos.
 
.

Vidi koliko imamo vetrovitih dana mi i vidi koliko ima vetrovitih dana npr Badovinci u Macvi ili Conoplja u Backoj?! Kod nas kad krene s proleca da duva danima,osusi do zla Boga sve,ona je plitko i automatski gubi vlagu i zaostaje u prinosu.Kao takva sklona je raznim bolestima,insektima...Ukoliko ne bude toliko vetra,ima vise vlage jos uhvati neke majske sa full agrotehnikom moze da rodi 6,5-7 tona po hektaru ali treba da se potrefi.Sto kaze moj cale kod nas zito moze da rodi 1 u 5 godina i u pravu je!Dobra je nasa zemlja ali ima i boljih
gde je to bolja zemlja od nase.?
radja yito i kod nas i to bolje nego drugde,problem je sto smo se mi IYVERYIRALI YA KUKURUZI REPU.Kad je neko kod nas u selu radio agrotehniku kao sto radi clan mindjusar?Niko i nikad, a kada bi odradili videli bi sta bi bilo.Pa 90 posto ljudi ne valja yito posle setve a `100 posto ne valja u prolece a da ne pricam o prskanjima protiv korova ,bolesti,stalnim tragovima itd....
 
Vidim i kod vas kao i kod nas prinosi ove godine idu iz krajnosti u krajnost. Od 2 tone pa do preko 4 tone po jutru. Moje mišljenje da su samo poneke sorte pšenice mogle da izguraju ovu godinu sa zavidnim prinosom a zašto je to tako, možda neko zna odgovor ???
Sobzirom da sam vršio usluge kombajniranja nije mi jasno kako pšenice na oko loše, retke jednom rečju nikakve ali drže vlat uspravno, "cure" prilično dobro (preko 3 t/kj) a pšenice koje su izgledale lepe, guste i što bi rekli prva liga a vlat im visi prema dole tu je uglavnom bio podbačaj, oko 2,5 tone ???
 
gde je to bolja zemlja od nase.?
radja yito i kod nas i to bolje nego drugde,problem je sto smo se mi IYVERYIRALI YA KUKURUZI REPU.Kad je neko kod nas u selu radio agrotehniku kao sto radi clan mindjusar?Niko i nikad, a kada bi odradili videli bi sta bi bilo.Pa 90 posto ljudi ne valja yito posle setve a `100 posto ne valja u prolece a da ne pricam o prskanjima protiv korova ,bolesti,stalnim tragovima itd....
Znam da Sloba zna malo da pretera ali ovo napisano je popuno ispravno!!
Svi članovi iz mog mesta mogu da potvrde da od valjanja u proleća sledi ismejavanje.Tek po neki su čujem ove godine počeli sa fugicidima i insekticidima (sve ukupno 2%).
A za korove isključivo ili obavezno nešto naj(lošije) jeftinije tezis,metmarki ili tome slično.I isključivo jedna prihrana!
Danas sam selektirao pšenicu koja je je na 70 ari dala 4890 kg JUS-a ,apač,seme original,njiva u izvarednoj kondiciji došao čovek(70 godina) da me pita kako on je bacao veštaka da sve zvoni ali samo jednom po najvećem snegu u februaru rod 220 kg po kj. Odmah se oladio kada sam mu objasnio da je ova imala 3 prihrane (ta treća je slučajna u aprilu kada sam bacao za suncikret ostalo nešto SAN-a i dobila i ona jel me dele dve parcele) Posle došle kiše i izgleda je iskoristila đubrivo idealno.
Dogodine probamo parcelu na svakih 15 dana (koliko vremenske prilike dozvole) od 1 februara do 1 aprila znači 5 puta.Količina će biti standardna ravnomerno raspoređena.
 
Kane malo,na količinu
Bar da sam manje posejao...meni je psenica sva u 5 njiva,i sve su blizu jedna druge...Gubitak na svakom jutru od 10m pa racunajte koliko je meni kanulo,toliko da od svog zita ostavim da ga posejem za Bozic

---------- Poruka napisana 06-07-12 u 00:04 ---------- Prethodna poruka je 05-07-12 at 23:53 ----------

@dragannb
I ja sam razocaran prinosom psenice,prosek nesto preko 28 mc/kj,uz primenjenu agrotehniku i ulozena finansijska sredstva jako mali prinos.
Bar da sam imao taj prinos,zvao sam danas polj. sluzbu.i Agronom koji je upucen u moju proizvodnju,radio sam po njegovim uputsvima,kaze da postoji nekoliko faktora koji su uticali na prinos,a to su vreme setve,obrada njive,kolicina djubriva,kolicina semena,bokorenje,mraz,zastita i kisa.Izbacili smo prvih 6 faktora i dosli do zakljucka da nije dobio kise u pravo vreme,posto je bilo mnogo klasova ne zavrseno,tj.prazno.U pitanju je 40s,a Apacu necu da trosim vreme,necu ga posejati vise ni u saksiju,uporedio sam Simonidu i njega duplo je vece zrno i Hektolitar je 81 prema 73 u korist Simonide.

---------- Poruka napisana u 00:07 ---------- Prethodna poruka je at 00:04 ----------

Aj sad presaberite se pa se složite samnom da su ove godine kasnije pšenice (sijane ili nikle ) bolje od ranijih.
Kod na je obrnuto,rezultati su pokazali da su rane sorte jako dobar prinos dale,na nasem podrucju su Pobeda,Simonida,Rapsodija, i 40s dali najbolje prinose,a Apac ostale kasnije sorte totalno podbacile.
 
evo koja slika od žetve
118zksh.jpg

216bgh.jpg

33kvqqb.jpg
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh