Mali saveti zlata vrede

  • Začetnik teme brundalo
  • Datum pokretanja
Domino i moje stado je bilo mešano i jesenas sam nabavio čitokrvnog Alpino jarca, rezultate ćemo videti uskoro, još mi se nisu počele jariti koze koju su bile sa njim.
 
miladinovic je napisao(la):
video sam da je neko spomenuo sepavost,sa tom odvratnom dosadnom bolescu borili smo se 7 godina na sve nacine,bazen,unutra stavljano sve zivo,ulje preradjeno,plavi kamen,desu i sl.mazali svim i svacim.bez obzira na sve od 30 komada uvek je hramalo oko 5 il 6.muke zive,kad je prekipelo a nismo hteli prodati sve ovce iz ljubavi i zato sto se to stado selektira vec 20 i vise godina,probali smo jednu mucnu ali pokazat ce se pravu stvar.napravljena je nova stala.sva zenska jagnjad su sisala bolesne majke 2 meseca i ona zdrava su odvojena u novu stalu.naravno papci orezivani redovno i bazen kupanje 2 puta dnevno za sve,tako 2 gog i zapatili smo 25 nasih lepotica a stare smo prodali,zadnjih 14 je dalo 30 jagnjadi kad su ih oterali cela porodica je plakala.bilo je pravo mucenje skoro 2 godine drzati 2 stada a da se ne sretnu i to gledati sve,svi su se trudili i nisu odustajali.sad nemamo problema i pazimo kuda idu i sta dovodimo u stado ,bazen i dalje radi naravno.godinu i vise nisu isle u stare pasnjake,bio je neki gadan soj sepavosti ima ih vise.ako neko ima problem a misli da noz nije jedino resenje evo ga.poliovinom su vakcinisane i majke i jagnjad i pre i sad da dodam i to.orezivanje papaka obavezno i higijena naravno.

Cjepljenjem ovaca protiv zarazne sepavosti nije dalo neke posebne rezultate.
I kod cjepljenja, ako se zanemari higijena i redovito pregledavanje papaka, te obrezivanje, ce se pojavljivati.
Najbitnije je ako se pojavi izbjegavati da zdrave zivotinje prolaze preko pasnjaka na kojima su boravile bolesne i to min. u vlaznim periodima godine 3 mjeseca a ljeti i za vrijeme suhih perioda 1 mjeseca.
Obavezno sve jedinke kod kojih se pojavi sepavost izdvojiti iz stada. Staviti ih u poseban box, obrezati svu propalu rozinu i to do krvi. Poslje dobro posprejati antibakterijskim sprejom na bazi tetraciklina. Jako dobar i to vise nego odlican su se pokazali preparati na bazi tilmikozina. Daju se u dozi i to strogo 2,5 ml obavezno podkozno. Ne smije se pretjerivati s dozom i daje se samo jednom. Vec nakon 24 sata pokazuje rezultate. Papke sam uglavnom nalazio nakon tog tretmana suhe, tvrde a kod manjih ozljeda, nakon tri dana sam ih vracao u stado.
Kod svih uzgoja bez obzira da li je prisutna sepavost ili ne, dobro je provoditi dezinfekciju papaka putem bazena ili dez tapeta.
 
danas u vjestima kod nas -pojavila se Q-groznica kod koza :zli: :zli:- koze masovno pobace.
samo se nadje mrtvo jare,naši još neznaju dal će lijećit ili pobit koze.
čovjek u okolici Zadra ima stado od oko 80 koza-pa priča sam-mislio je da je ajde "normalno " da pobaci 5 do 7 koza ali do sad je našao 17 mrtvi jarića-pobacitih :zli:
 
Nije da se sad pojavila Q-groznica. Kod nas Q-groznica ezistira vec desetljecima.
Nista novo!
 
slavonac je napisao(la):
danas u vjestima kod nas -pojavila se Q-groznica kod koza :zli: :zli:- koze masovno pobace.
samo se nadje mrtvo jare,naši još neznaju dal će lijećit ili pobit koze.
čovjek u okolici Zadra ima stado od oko 80 koza-pa priča sam-mislio je da je ajde "normalno " da pobaci 5 do 7 koza ali do sad je našao 17 mrtvi jarića-pobacitih :zli:
Metković lave..... u Metkoviću se to desilo. Problem je sto je dugo vrimena zvao nadlezne a niko ni da trepne. Ovo je tema za koliko ste zadovoljni veterinarskim uslugama :zli: :nono:
Sta se tice zarazne sepavosti...necu je objasnjavat detaljno jer ima post o tome u bolestima ali bi vas sve zamolija da bolje citate postove.
Naime poznato je da u Dalmaciji i opcenito na Mediteranu te bolesti nema ili je vrlo rijetka. Razlog teski kamenjar. Ekipa ima di brusit papke. Ja san vec ovdi objavija da bi bilo dobro da svi vi koji se srecete sa tim problemom...nabavite par kamiona tucanika velicine sake ili pola sake i da to postavite prije dez barijere. 2 puta dnevno prolazak preko toga i problema nema. Vec san napisa da bi bilo dobro da je prolaz sa tucanikom dug 5-10 metara i ogradjen sa 2 strane tako da svaka mora proc tuda...vjerujte nikad necete imat problema...ali sta ces gospoda su lijena prekopat po postovima :zli: :ppozdrav: :ppozdrav: :ppozdrav:
 
U dalmatinskoj zagori je ima.
Na otocima nema normalno nema vlaznih terena.
Sta se tice zarazne sepavosti netreba mi citat nista, intervencija mi ne fali sta se toga tice.
Vidio sam da covik ima problema i dajem mu savjet.
Ako je u mogucnosti nabavit ljek na bazi tilmikozina nema frke. Problem je da li u nas postoji na trzistu.

Sta se tice Q-groznice u nas je konstantna vec desetljecima. Najveci problem je zdravlje ljudi. Ovce i koze i ne pokazuju simptome. Lako je pobit sve ovce i koze u uzgojima, ali triba platit ljudima, a Ministarstvo kaze uvik da nema para.
 
spensi je napisao(la):
U dalmatinskoj zagori je ima.
Na otocima nema normalno nema vlaznih terena.
Sta se tice zarazne sepavosti netreba mi citat nista, intervencija mi ne fali sta se toga tice.
Vidio sam da covik ima problema i dajem mu savjet.
Ako je u mogucnosti nabavit ljek na bazi tilmikozina nema frke. Problem je da li u nas postoji na trzistu.

Sta se tice Q-groznice u nas je konstantna vec desetljecima. Najveci problem je zdravlje ljudi. Ovce i koze i ne pokazuju simptome. Lako je pobit sve ovce i koze u uzgojima, ali triba platit ljudima, a Ministarstvo kaze uvik da nema para.
Nisan ja tebi ni napisa post...ja znan da ti znas :spavam:. Napisa san ga samo za one koji ne znaju ili ne citaju sta mi ovdi pisemo. Sta se tice Zagore ima je tamo di je blago non stop u mokrome. Ne zove se to uzalud uz mastitis BOLEST NEMARNOG OVCARA. Jedan sa ovog foruma me je poslusa nabavija tucanik i problema nema. Kaze mi covik da su vidili i neki njegovi susidi i sad svi nabavili tucanik. Inace ako cemo u detalje jedini dalmatinski otok koji ima nesto zarazne sepavosti je virova ili ne Krk. ali to je vec ono sta san napisa da je to bolest nemarnog ovcara :ppozdrav: :ppozdrav:
 
Je u pravu si. Zarazna sepavost je bolesti nemarnog ovcara. Tako je zovu svugdi pa tako i kod nas.
Najbitnije je cim se vidi jedna da sepa i to bez obzira dali je zarazna sepavost ili ne, triba je odvojit i pregledat.
Ako se radi o sepavosti ocistit joj papke, skinut sve zahvaceno do krvi, posprejat dobro i dati oksitetraciklin i to produzenog djelovanja dva - tri puta svakih 48 sati. Dobar je tilmikozin ali ne znam ima li ga kod nas.
Odvojit tu bolesnu ovcu i drzat je odvojeno dok ne ozdravi. Obrezane papke ne ostavljati na tlu nego ih skupiti i zapaliti, jer su puni uzrocnika zarazne sepavosti.
Je u preventivi je dobro uz dez barijeru napravit i prolaz od tucanika preko kojih prelaze ovce.

P.S. Ako na Krku ima sepavosti, onda stvarno bi se vlasnici tribali malo propitat (bavit se ili ne s ovcama).
 
jegulja je napisao(la):
pozdrav svima na forumu.dugo ga pratim i odlučio sam se uključiti tek sada iz razloga što vam želim prenijeti svoje mišljenje i spoznaje o pojavi Q groznice na kozama kod Metkovića.Naime prava istina je da traje borba za državno zemljište na kojem se te koze nalaze,također glavni uzročnik pojave Q groznice je trasa autoputa koji ide prema Dubrovniku i prolazi točno na tom mistu a radovi uskoro trebaju početi pa je najlakši način da otjeraju te ovčare i kozare da proglase pojavu bolesti na istima kako bi mogli iste pobiti i bez problema i prevelikih naknada ukloniti.To vam tvrdim iz razloga što odlično poznajem situaciju na terenu jer sam državni službenik i ujedno poljoprivrednik(za sada samo voćarstvo) i živim u okolici Metkovića,točnije Opuzenu.
Prijatelju moze bit tako kako ti kazes ali ja znan ono sta san gleda na poljoprivrednoj emisiji a to je da covik sam sumnja na tu bolest i da je pozva vetrinare koji su ponavljam duzni po zakonu izac na teren cak i na samu sumnju u pojavu bolesti bez obzira bilo nje ili ne a oni to nisu ucinili. Inace dobro dosa na forum i reci radi li jos Teta Olga u Rogotinu :ppozdrav: :ppozdrav:
 
Ja mu virujen Brundalo, a ti?
Znas i sam kako se u nas rjesavaju malo skakljiva pitanja.
U biti cilj je isti - Zaj... poljoprivrednika!
Na zalost lip crnjak.
 
spensi je napisao(la):
Ja mu virujen Brundalo, a ti?
Znas i sam kako se u nas rjesavaju malo skakljiva pitanja.
U biti cilj je isti - Zaj... poljoprivrednika!
Na zalost lip crnjak.
A sta mislis da je to samo u nas? Zasto ne? covik je na izvoru informacija :ppozdrav: :ppozdrav:
 
Je i kod drugih se isto desava,a mozda i gore.
Samo u ovom slucaju govorimo o Metkovicu.
Medjutim kako je u nas poljoprivreda srozana na jako niski nivo, sramota je nacin na koji se oce rjesit jadnih ljudi kojima je mozda i to jedini izvor prihoda jeli.
U svakom slucaju lip potez. :D
 
Pozdrav svima :cao:

Imam problem koji ne bi trebao biti problem ali meni je :sta:
Nigdje na forumu nema konkretnog odgovora za moj problem osim smanji hranu.

Jedina koza :osmeh: koju imam , je bredja i htio bih ju zasusiti ali nikako nemogu ::sramota::
Smanjio sam hranu prije kojih 3 tjedna , a na sjenu i vodi je vec tjedan dana ali redovito daje 1L do 1.5L na dan (prije je davala 4L :cool: )
Inace pasmina je sanska,bijela ili kako vec tko naziva.
 
narode pomagajte,neki vec znaju da sam nabavio stado koza,dvadesetak koza i dva jarca.koze su mi jako vesele i prihvatile su novu sredinu jako izvrsno,naucile su se jako brzo na pojilice.dolazio je i veterinar i zadivio se jer ih poznaje od prije i nemoze da vjeruje da su to one iste.sada se maze i jednostavno idu za nama i do ulaznih kucnih vrata.sve je to lijepo ali......ona dva jarca ROMEO I JARO nikako da se pomire pa ih odvajamo na necivilizovan nacin.Romeo je stariji i jaci i konstantno udara naseg ljubimca Jaru koji je kao dijete pe cim nas ugleda podize glavu i mazi se.da li postoji nacin da ih pomirim jer ne zelim da Romeo bude svezan?...
 
Ne znam da li sam pogodio temu , Pred jagnejenje ovaca posto posle jagnjenja ubacim ovce u stalu obavezno ocistimo i pospemo isitnjeni negaseni krec po podu pa onda prostremo i od akad tako radimo ovce ne oboljevaju od zapaljenja vimena , ranije se dogadjalo da jedna ili dve dobiju zapaljenje vimena .Negaseni krec je dobar je rupija vlagu i ubija bakterije.
 
Ovo sa negašenim krečum je prava stvar z anas u Slavoniji, sigurno dobro utjeće i na zdravlje papaka.ja sam ih inaće uspio stavit pod kontrolu plavim kamenom.U boci koka-kole otopim plavi kamen do zasičene otopine i sa time perem obrezane papke, ako je jača trulež nakon pranja posipam prahom plavog kamena(Sprej je možda i bolji ali je skup).Od 50 ne šepa niti jedna.
Najvažnije je reagirati isti čas kada se primjeti da ovca jednu nogu diže(npr. dok jede).
Opet se vraćamo na ono što iskusni na ovom forumu uvijek ponavljaju - nije dovoljno kupit ovce i potjerat na pašu.
Kad im se da hrana treba pažljivo pogledati svaku kako jede, dal trči na valov kao i ostale ili ne, dal diže jednu nogu i sl...
 
ovca mi se ojagnjila pre 2 dana tvrdo joj vime ima malo mleka mazao sam sa svinjskom mascu sa sircetom i dalje je tvrdo vime. Ovca slabo jedei prekrupu i seno. Kako da proverim dali ima temperaturu sta da uradim. Dal da pocnem da joj dajem antibitike. Hvala unapred
 
Izmuzi je obavezno . Ima nekki lek cijeg naziva ne mogu da se setim kako se zove ubrizgava se direktno u vime preko plasticne iglice.
 
druze,trebao bi da izmuzujes sto cesce iako nema mnogo mleka a veterinar bi trebao da joj da u misic odgovarajuci antibiotik i po mogucstvu iz iste grupe antibiotika u vime ali pre toga se vrh sise mora ocistiti alkoholom inace se napravi veci problem.
 
Nazad
Vrh