Mali saveti zlata vrede

  • Začetnik teme brundalo
  • Datum pokretanja
:cao:
-imam pitanje to jest treba mi savjet,vezano za suncokretovu sačmu,nisam je nikad koristio a htio bi probati
neke ovce su još bređe neke su se ojanjile,kada da im dam suncokretovu sačmu,i sa koliko grama da počnem.
HVALA ::pomoc:;
 
Do 10%
Ako je stvarno sacma!
Ja sam od coveka pod sacmom kupio otpad od selektiranja kolosa.
Prezivari se tesko snalaze sa mastima
 
Najbolje je da nađeš fabrički upakovanu sačmu.
Obično to budu džakovi od 30kg.
Postoji sačma sa 33% proteina i sa 44% proteina.
Sačma sa 33% belančevina je pogodnija za preživare zbog velikog sadržaja celuloze.
Nemoj kupovati veliku količinu, jer sačma ima u sebi određeni % vode, koja dosta brzo ispari, pa sačma "kalira", tj. izgubi na težini.
 
Pre par godina imao sam veliki problem u stadu ovaca kada sam na pijaci kupio ovcu sa dvoje jagnjadi koje su imale problem sa zaraznom šepavošću.Naravno to nisam uočio pri kupovini jer prodavac je bio poznat pa nisam detaljinije pregledao ovci i jagnjiće.Bolest se vrlo brzo proširila i zahvatila oko 30% stada. Pokušavao sam i vakcinacijom i rastvorom plavog kamena, ništa nije pomoglo.Sasvim slučajno požalivši se jednom prijatelju koji se ne bavi ovčarsvom rekao mi je da je njegov otac taj problem rešio tako što je očišćeni čapak posipao prahom penicilina pa ga premazivao rastvorom joda i uvijao krpom. To se ponavlja svaki dan i otprilike za 7 dana bolest se potpuno zaleči. Od tada je prošlo dosta vremena i bolest se više nikada nije pojavila u stadu, a ja više ne kupujem ni ovce ni jagnjad ni ovnove na pijaci .
 
očistit (odrezat) ostecenu rožinu sve do zdravog tkiva ponekad treba do krvi. i nekoliko dana ispirat formalinom. prije ispiranja formalinom ocistit papak
 
toni je napisao(la):
očistit (odrezat) ostecenu rožinu sve do zdravog tkiva ponekad treba do krvi. i nekoliko dana ispirat formalinom. prije ispiranja formalinom ocistit papak
Bas do krvi ne bih se slozija po meni bi bilo bolje kroz par dana pomalo to brusit tako da se doli ipak stvori kakva takva podloga . Ali nema veze puno je bolje nanit na ulaz/izlaz iz stale par kubika tucanika gdje one moraju proc 2 puta dnevno i taj problem ce nestat
 
Znam da postoje specijalna klešta koja se koriste prilikom skraćivanja repova kod ovaca ili jagnjadi i imao sam priliku da ih vidim kako se sa njima radi, ali ima jedno vrlo obično i praktično rešenje koje je isto tako dobro.Naime uzme se komad plastičnog creva ( tvrda plastika ) dužine oko 5 cm i sa jedne strane se preseče nožem pod pravim uglom , a sa druge strane pod uglom od 45 stepeni.Za jagnjad se koristi cev manjeg prečnika, a za ovce prečnik mora biti mnogo veći. Gumica se navlači sa kose stane, a cev se na rep takođe navlači sa te strane ako se radi o skraćivanju repa ovcama.Kod jagnjića je obrnuto. Treba ostaviti samo onoliko repa da ce pokrije stidnica. Jagnjićima je najbolje staviti gumicu sa 2 dana starosti , dok kod ovaca je bolje to uraditi u zimskom periodu jer proces otpadanja repa traje oko mesec dana, a u letnjem periodu ima mušica koje napadaju mesto prekida repa pa je ovca dok to ne zasuši vrlo uznemirena. Trebajoš voditi još računa na pršljenove u repu tako da gumica legne između njih. Na ovaj način mnogo lakše se prati stanje vimena i mnogo je lakše muzti ovce , a i kada dođe vreme šišanja nema gubljenja vremena da bi se ošišao rep.
 
pozdrav. Ja sam novi član i držim par ovaca rase vitemberg. Jedna mi se obliznila(velika radost za mene pošto tek počinjem sa držanjem) i sad imam sledeći problem:dok su druge ovce halapljive i otimaju se za hranu ova mi je neraspoložena i slabo jede. Uzima po malo obroka i pomalo sena ali je to malo i za nju samu a kamoli za proizvodnju mleka. Sinoć sam joj u obrok zamutio malo kuvanog paradajza i navalila je bila 2 minuta i onda ostavila. Imate li kakav savet vezano za ovaj problem?
 
Možda ovca nije izbacila posteljicu, pozovi veterinara obavezno.Možeš joj dati injekciju penicilina direktno u meso, ja ovcama nakon jagnjenja dajem kukuruznu prekrupu rastvorenu u mlakoj vodi sa malo šećera.
 
Izbacila je posteljicu sigurno a posle jagnjenja sam joj dao fanglu kukuruza(tako su me naučili-da bi se očistila). Moraću ujutro da zovam veterinara pa ću videti šta on kaže.
 
Nisi smeo dati toliko mnogo kukuruza odmah posle jagnjenja.Poremecaj varenja u buragu.Daj joj samo seno i vodu.
Da bi ovca sto pre izbacila posteljicu, daje se nakon jagnjenja samo topli napoj od stocnog brasna ili mekinja.
 
Sto se tice stavljanja gumica na rep isti fazon je sa cevastim kljucem za svecice i gumicom za tegle.Ja koristim klesta za gumice a dok ih nisam nabavio koristio sam ovo prirucno sredstvo.Gumice obicno stavljam 4 dan od jagnjenja pa do 7-8 dana.Isrobao sam i 1 i 2 i 3 dan ali su jagnjad jos mala i nezna a kada malo odjace i ocvrsnu bez problema prihvate gumicu.Moze doci do prolazne i trenutne uznemirenosti jagnjeta po stavljanju gumice i tada ga ne treba dirati dok se samo ne smiri.Gumicu nikako tada ne skidati.
Prednosti kupiranja repa su u tome sto se povecava higijena ovce a samim tim i njeno zdravstveno stanje.Posle jagnjenja ovca ostaje suva jer nema repa koji bi pokuio plodove vode,primese krvi,sluz itd.sto je osnov za mogucu infekciju.(narocito leti kada ima muva).(zimi ovca je suva i izbegava se mogucnost smrzavanja).
Olaksano je i samo jagnjenje jer nema repa koji cesto ume da smeta ako ovca legne na njega.
Olaksano je i parenje.Bolja je higijena zbog samog ovna.
Kod ovnova je bolja ventilacija testisa.
Bolja je preglednost vimena u periodu pred jagnjenje i u periodu dojenja.Moze se na vreme videti da li je ovca dojila jagnje i koliko je vime a time i smanjiti mogucnost nastajanja mastitisa.

@ Joco
Ubuduce da znas ovci po jagnjenju daj samo vodu da pije i to ne koliko moze vec nekoliko gutljaja jer ce pre izbaciti posteljicu.Njoj je po jagnjenju potrebna voda da nadoknadi gubitak tecnosti iz organizma koja je izasla kao plodove vode.Par sati po jagnjenju(4-5 sati)slobodno joj daj da pije koliko moze vode.
Sto se tice hranjenja moj savet ti je da prva 2-3 dana ne dajes zitni deo obroka i to iz razloga da ovca ne dobije upalu vimena,ili da ne dodje do poremecaja varenja.
Ako dobije upalu vimena najbolje je da ne diras sam nista posto si pocetnik vec zovi veterinara da on to odradi.
Ako dodje do poremecaja varenja postupak je sledeci daj joj na flasu(pivsku staklenu)oko 300 ml vode u koju rastvoris sodu-bikarbonu(7-8 kafenih kasicica ili do 100 grama) sa malo kvasca.To joj das da popije tako sto je nateras stavis grlic flase u usta i mora da pije,pazis da ne ode u dusnik.
Od vet. sredstava za normalizaciju varenja treba da uvek imas nesto kod kuce.To su obicno praskovi kao sto je Neosaningest i Laksans.Ima da se kupi kod vetrerinara i vet. apotekama.Postupak davanja je isti kao i za sodu-bikarbonu.

Vodi racuna da ovca ne pojede posteljicu jer nije dobro.Posteljice je najbolje zakopati u zemlju.
 
Možete li mi pojasniti "poremećaj varenja"? Kako se manifestuje i kada treba preduzeti te korake što je Šošara opisao?
 
Poremecaj varenja moze biti nekoliko:stajanje varenja uz izostanak baleganja,proliv je takodje vid poremecaja varenja.
Poremecaj varenja u smislu zastoja u varenju moze biti i sa izostankom baleganja i sa baleganjem kada je balega mekse konzistencije odnosno nije u brabonjcima vec je kao svinjska.

Kod izosatanka baleganja najcesce je doslo do preopterecenja organa za varenje tj. ovca je pojela vecu kolicinu koncentrovanog hraniva.Manifestuje se tako sto je ovca nevesela,slabo ili gotovo nikako ne uzima hranu(moze da uzima koncentrovani deo obroka a da seno nece da jede ili vrlo malo sena jede).Stomak je tvrd i ne cuju se sumovi buraga,izostaje prezivanje i nema podrigivanja.U rektumu-debelom crevu se nakuplja balega koja je zbog usporenog rada creva zadrzana i suva,tvrdi brabonjci.Cesto ovca zna da legne i da se pocne tegliti kao da ce da se jagnji-isteze se,napinje,podize rep to se zovu kolike a to je jednostavno receno bolovi u stomaku.
Uciniti sledece:
1)nedavati joj koncentrovani deo obroka do normalizacije stanja
2)dati nesto od preparata za podsticanje varenja
3)obavezno je rucno izbalegati(stavi se dva prsta u anus i polako se izbalega-cesto balege ima za 3-4-5 baleganja i ide u talasima)
4)istrlajti-izmasirati stomak u predelu gladnih jama kruznim pokretima sakom ili pesnicom.
5)hraniti samo senom


Kada poremecaja varenja koji prati balega koja je u obliku svinjske(javlja se kiseo miris balege) to je od koncentrovane hrane jer je unosi u vecoj kolicini.Ovo se javlja najcesce kod jagnjadi u periodu dojenja jer su im kao mladim organi za varenje nedovoljno sremni za varenje koncentrovane hrane.Ovo moze biti i posledica parazita najcesce pantljicare a prepoznaje se jer na takvoj balezi ima lepljive sluzi.Kad su u pitanju paraziti onda veterinar da ne bi se mnogo eksperimentisalo.(za pantljicaru je najbolji Monizol u tabletama a isto je i Albendazol samo je drugi proizvodjac)
Kada nema sumnje na parazite samo promerniti koncentrat i davati u kolicini koja im ne smeta.A do oporavka davati sodu bikarbonu jer Na iz sode regulise varenje i poremecaj Ph u zeludcu.

Jos nesto kod svakog poremecaja u organizmu prezivara prvo izostaje varenje tako da treba dobro posmatrati ovcu i dati sam dijagnozu.
 
Šošara je napisao(la):
Sto se tice stavljanja gumica na rep isti fazon je sa cevastim kljucem za svecice i gumicom za tegle.Ja koristim klesta za gumice a dok ih nisam nabavio koristio sam ovo prirucno sredstvo.Gumice obicno stavljam 4 dan od jagnjenja pa do 7-8 dana.Isrobao sam i 1 i 2 i 3 dan ali su jagnjad jos mala i nezna a kada malo odjace i ocvrsnu bez problema prihvate gumicu.Moze doci do prolazne i trenutne uznemirenosti jagnjeta po stavljanju gumice i tada ga ne treba dirati dok se samo ne smiri.Gumicu nikako tada ne skidati.
Prednosti kupiranja repa su u tome sto se povecava higijena ovce a samim tim i njeno zdravstveno stanje.Posle jagnjenja ovca ostaje suva jer nema repa koji bi pokuio plodove vode,primese krvi,sluz itd.sto je osnov za mogucu infekciju.(narocito leti kada ima muva).(zimi ovca je suva i izbegava se mogucnost smrzavanja).
Olaksano je i samo jagnjenje jer nema repa koji cesto ume da smeta ako ovca legne na njega.
Olaksano je i parenje.Bolja je higijena zbog samog ovna.
Kod ovnova je bolja ventilacija testisa.
Bolja je preglednost vimena u periodu pred jagnjenje i u periodu dojenja.Moze se na vreme videti da li je ovca dojila jagnje i koliko je vime a time i smanjiti mogucnost nastajanja mastitisa.

@ Joco
Ubuduce da znas ovci po jagnjenju daj samo vodu da pije i to ne koliko moze vec nekoliko gutljaja jer ce pre izbaciti posteljicu.Njoj je po jagnjenju potrebna voda da nadoknadi gubitak tecnosti iz organizma koja je izasla kao plodove vode.Par sati po jagnjenju(4-5 sati)slobodno joj daj da pije koliko moze vode.
Sto se tice hranjenja moj savet ti je da prva 2-3 dana ne dajes zitni deo obroka i to iz razloga da ovca ne dobije upalu vimena,ili da ne dodje do poremecaja varenja.
Ako dobije upalu vimena najbolje je da ne diras sam nista posto si pocetnik vec zovi veterinara da on to odradi.
Ako dodje do poremecaja varenja postupak je sledeci daj joj na flasu(pivsku staklenu)oko 300 ml vode u koju rastvoris sodu-bikarbonu(7-8 kafenih kasicica ili do 100 grama) sa malo kvasca.To joj das da popije tako sto je nateras stavis grlic flase u usta i mora da pije,pazis da ne ode u dusnik.
Od vet. sredstava za normalizaciju varenja treba da uvek imas nesto kod kuce.To su obicno praskovi kao sto je Neosaningest i Laksans.Ima da se kupi kod vetrerinara i vet. apotekama.Postupak davanja je isti kao i za sodu-bikarbonu.

Vodi racuna da ovca ne pojede posteljicu jer nije dobro.Posteljice je najbolje zakopati u zemlju.

Odlican post, ali prijatelju potkrale su ti se 2 krupne greske i triba ih ispravit bez ljutnje i uvrede.
Prva greska je da se tekucina ne smije davat iz staklene boce. Razlog? vrlo jednostavan, blago moze pregrist staklo i unakaziti se. zato se daje iz plasticne boce od cole ili bilo cega.
Drugi ispravak je slijedeci poteljica se ne smije zakopavati. Potrebno ju je spaliti. To je najsigurniji nacin uklanjanja evetualnih problema.
Sta se tice sredstva za poboljsanje varenja evo savjet. Moze se dati kocka svjezeg kvasa(nikako instant iz kesice) rastopljenog u pola litre vode i to mlake. Ovo spominjem iz razloga jer nema svako doma nesto od lijekova za regulaciju probave a ovo su prirucna sredstva. Vrlo brzo ce regulirat probavu. Bocu joj treba namistit u kut usta tako da jezikom ne moze izbacit van
Prijatelju nadan se da se ne ljutis na ispravcima :ppozdrav: :ppozdrav:
 
Ma sto bih se ljutio.Svaka korekcija je dobro dosla.
Ja sam napisao sta ja radim.Staklena flasa ali je ne stavim da moze uhvatiti zadnjim kutnjacima.Sta ces druze to je tehnika.
A posteljicu zakopavam jer mi je ispod dvorista suma i tamo to obavljam.
Po skolskom uputstvu o neskodljivom uklanjanu leseva i posteljca imaju dva nacina.
To sto si ti rekao spaljivanjem i ovo sto sam ja rekao zakopavanjem.
Tako da smo obojica pogodili.
 
Bingo... ma znas zasto san protiv zakopavanja. Jer prije par godina je veterinarska kontrola jednom frajeru napravila gresku kod analize krvi jarca. jarac je bio pozitivan na brucelu a ovi budale previdili to. I koze pocele pobacivat redom. Ajde posla on na analizu jedan pobaceni fetus i otkrilo se sta je, a pitali ga di je sa fetusima a covik reka da je zakopava. di si zakopava?? tu i tu. Ajmo sanacija zemljista i znas kakvi problemi, jer taj vrag moze u zemlji zivit par godina. Eto samo zato san reagira, zbog niceg drugog....A na staklenku san i ja dava ali san odusta jer san vidija na Tv sta se desilo frajeru u Australiji koji ima ovaca negdi 10 000 ako ne i vise..... :ppozdrav: :ppozdrav:
 
Nazad
Vrh