Mali saveti zlata vrede

  • Začetnik teme brundalo
  • Datum pokretanja
No najozbiljnije jesilje natero na mleko il ce morat :zli:
 
ivanhoe je napisao(la):
No najozbiljnije jesilje natero na mleko il ce morat :zli:
Mliko ide ali slabo. Mislim da ti je jasno sta to znaci. Ipak je to posao i tu nema milosti, ako zelim napredak... onda....A sta da mi se dogodine dogodi ka i Daretu..pa opet ovu muku prolazit. Ovako nek se malo utovi i zbogom nema druge..... :ppozdrav:
 
e stete

nama je letos crkla krmaca (jedina koja se prasi) imala je ~250-300kg i 11 prasica stapih 3/4dana
1je crklo u toku noci bez krmace a 6smo dali komsijama i mi uzeli 4da hranimo na mleko od njih 4 2je ostalo i pravi su :D 1 je crklo u toku...a 1smo bacili bilo malo
hranili smo ih kozijim mlekom i kravljim
najvise je problema bilo zbog proliva,davali smo im sirup u usta,caj od dunjinog lista...jedva da su preziveli...
a sad su odlicni,da ih ne ureknem...
 
Svako ko je ikada držao krmače imao je takve "doživljaje" kao što je hranjenje prasića na cuclu i sl. :ppozdrav:
 
heheh :haha: jupi nisam ih na cuclu,krmaca je crkla poslepodne do ujutro svi skenjani... i kad smo sutra dan dosli sebi malo i resili sta dalje(prethodno nabavili cuclu i flasicu) i odneli tamo nako mali navaliki njuskama u mleko(otkinuli cuclu) i dalje nismo na cuclu nego smo u poklopac tegle,zatim kabla plasticnog,pa u valov sa kamenom kako su rasli... PROZDRLJIVI neki... :ppozdrav:
 
Toni, to je možda više simpatično nego smešno, ali nemamo simpatičnog smajlija... :haha:
 
Ja da priupitam neke stvari.Jedna od koza je sjarna i pitanje je kada treba prestati sa muzom?Neko kaze mesec dana pre jarenja,neko 2,neko kaze ne prestaj uopste.Izmuzi kozu,ali to mleko nije za ljudsku upotrebu.Koliko dugo da jare sisa i kada ga odvojiti od koze?Vec sam pitao u vezi koza neke stvari i saveti su mi stvarno pomogli,a kako mi svi koje sam pitao pricaju razlicito pitam ovde na forumu.Ujedno ako treba znati jos neku stvar o temi koju sam pokrenuo napisite.Puno hvala za savete o ishrani koza,zaista sam se i dalje se istih pridrzavam i rezultati su tu.
S postovanjem i zahvalnoscu
Zoran
 
kiza je napisao(la):
Ja da priupitam neke stvari.Jedna od koza je sjarna i pitanje je kada treba prestati sa muzom?Neko kaze mesec dana pre jarenja,neko 2,neko kaze ne prestaj uopste.Izmuzi kozu,ali to mleko nije za ljudsku upotrebu.Koliko dugo da jare sisa i kada ga odvojiti od koze?Vec sam pitao u vezi koza neke stvari i saveti su mi stvarno pomogli,a kako mi svi koje sam pitao pricaju razlicito pitam ovde na forumu.Ujedno ako treba znati jos neku stvar o temi koju sam pokrenuo napisite.Puno hvala za savete o ishrani koza,zaista sam se i dalje se istih pridrzavam i rezultati su tu.
S postovanjem i zahvalnoscu
Zoran
Svaki ti uzgajivac govori drukcije, a i autori u knjigama. Moj ti je savjet 60 dana prije jarenja koza treba biti suha, odnosno zasušena. E sad hoce li to bit par dana prije ili posle to je nebitno. Ako kozu muzes onda bi bilo pozeljno ovako. Ako ti je jare za prodaju(meso) onda ga trebas odvojit nakon 45 dana, a ako ti je za priplod onda nakon 60 dana. Nakon 15 dana starosti jare pocni prihranjivat najfinijim sijenom i pocni mu dodavat malo prekrupe, mozda jedno 50gr dnevno tako da mu se burag uci na cvrstu hranu. On ce to polako grickat i nemoj ga kukuruznom prekrupom "ubijat". Tih 50gr dnevno mu davaj kroz prvu sedmicu i to 2x dnevno a onda svake naredne povecaj za 50 grama. Tako bi nakon odvajanja treba dnevno dobijat oko 200-300 grama dnevno. Sijeno mu mozes davat po volji, ali pazi da ti ima dovoljno vode. Najbolje da od pocetka uci sa materom grickat sijeno...
I znas sta ukljuci se malo vise u forum he he :ppozdrav:
 
Kao sto Brundalo rece dva meseca pred jarenje treba kozu zasusiti. Tako da je uobicajena laktacija 305 dana. Tako se i izracunava mlecnost na godisnjem nivou, racunajuci laktaciju od 305 dana.
U poslednje vreme, uspesnom selekcijom postignuto je da koze mogu da daju znacajne kolicine mleka duze od godinu dana. A neke, retke i dve god. Kakva je tu matematika u pitanju nije mi bas najjasnije. Probao sam to da racunam pa nije bas islo.? U svakom slucaju vidim da je to na zapadu dosta rasirena praksa. Ovo sto Brundalo kaze da jarad sisa 60 dana je zbog dobre cene kozijeg mleka neisplativo. Pogotovo kada se uzme u obzir da su to meseci sa najvecom produkcijom. Zato se koristi kravlje mljeko i/ili "zamena za mleko.
 
Tar je napisao(la):
Kao sto Brundalo rece dva meseca pred jarenje treba kozu zasusiti. Tako da je uobicajena laktacija 305 dana. Tako se i izracunava mlecnost na godisnjem nivou, racunajuci laktaciju od 305 dana.
U poslednje vreme, uspesnom selekcijom postignuto je da koze mogu da daju znacajne kolicine mleka duze od godinu dana. A neke, retke i dve god. Kakva je tu matematika u pitanju nije mi bas najjasnije. Probao sam to da racunam pa nije bas islo.? U svakom slucaju vidim da je to na zapadu dosta rasirena praksa. Ovo sto Brundalo kaze da jarad sisa 60 dana je zbog dobre cene kozijeg mleka neisplativo. Pogotovo kada se uzme u obzir da su to meseci sa najvecom produkcijom. Zato se koristi kravlje mljeko i/ili "zamena za mleko.
Tar polako ja nisam reka da sva jarad triba toliko sisat. Samo ona koja ostaju za priplod. Viruj mi ono sta se izgubi u tih 15 dana dobije se dugorocno na drugoj strani. Iako se slazem sa tobom u osnovi. Potrazit cu negdi to iman sigurno di covik u Austriji odvaja jarice od matere cim ih ova oblize po jarenju a onda ih hrani kolostrumom prvih pet dana i to tako ne da jarad sisaju iz bocice nego ih odmah uci da piju.....
 
U 3. mesecu ga koza vec i sama pocne odbijati
Isplativo je itekako ::novac:: Jarad budu daleko jaca lepsa a meso daleko ukusnije
 
Nikako nije isplativije. One farme koje bi ja da kopiram, kada bih mogao, tako rade.
Dobra koza da u ta dva meseca 150 litara. Odlicna i mnogo vise. Vec smo rekli da je kozije mleko pretvoreno u sir 1€ a u delikatesne sireve i 1.5€ pa racunaj sta se isplati.
Jarad za klanje, meso, su sporedan proizvod osim kod burskih koza. Glavni proizvod je mleko to jest sir.
Racunica pokazuje da je prihod od mleka neuporedivo veci nego od jarica. Osim ako jarici nisu od majki rekorderki i vrhunskih jaraca pa da idu po 400,500,600 ili vise €. A i onda samo bi blesav prodao takvo zensko jare jer ce u prvoj laktaciji da mu donese vise + jarice. Dakle prodaje se samo musko.
 
Tar pa brundalo je tako i mislio, to se odnosi na jarad koja ostaju tebi za priplod.Jer se takva grla puno bolje razviju i dugorocno gledano je to isplatljivije.
 
Tacno je da je Brundalo na to mislio i mozda neki autori to isto tvrde u literaturi ali u ozbiljnoj proizvodnji mleka to se ne radi. Vrlo cesto jarici nemaju kontakt sa sisom. I kolostrum se muze, pasterizuje i daje jaricima na cuclu ili preko vestacke koze ili sad smo culi uce da piju mleko. Sa druge strane ako ima jeftine pase isti efekat se postigne sa nesto vise koza a bez povecanja troskova. Samo sto pasa dovodi do drugih problema a to je radna snaga......
 
Tar je napisao(la):
Tacno je da je Brundalo na to mislio i mozda neki autori to isto tvrde u literaturi ali u ozbiljnoj proizvodnji mleka to se ne radi. Vrlo cesto jarici nemaju kontakt sa sisom. I kolostrum se muze, pasterizuje i daje jaricima na cuclu ili preko vestacke koze ili sad smo culi uce da piju mleko. Sa druge strane ako ima jeftine pase isti efekat se postigne sa nesto vise koza a bez povecanja troskova. Samo sto pasa dovodi do drugih problema a to je radna snaga......
Ne slazen se s tobom Tar. Pazi ne kazem da nisi u pravu, Ali u nasim uvjetima jos uvik se najbolja grla ostavljaju da sisaju malo duze. Recimo na Pagu prosjek sisanja janjadi je 27 dana a onih za priplod 35-45 ja tezin tome i kod ovaca i kod koza. Ali onda triba blago hranit bogovski
 
Daleko je ispladivije imati jako o zdravo stado nego uvek se bojati bolesti.Jaka jedinka je imunija,u slucaju da se pojavi bolest imas vremena reagovati ,nemoras odma zvati azil da odnesu stado
 
Nazad
Vrh