PROTEST MALINARA 2011. god.

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Ponavljam deo svoga teksta.
Povremeno se ukaze na pravi put,ali samo na nivou nacelnog opredeljenja,kada se kaze da su proizvodnja i izvoz nasa strateska orijentacija.Ako je to tako zasto se na ovakav nacin postupa prema proizvodjacima maline u trenutku kada je malina jedan od strateskih izvoznih proizvoda.Ovde racionalnog i postenog odgovora nema.Postoje samo bezobrazne spekulacije .Ja shvatam da postoje cenovne oscilacije ,jer je to trzisna zakonomernost,ali sustinsko pitanje jeste zasto se sve to svaljuje na ledja proizvodjaca, a u deobi visokih profita samo mrvice dobijamo.Tu je sustina i nase propasti i vasih dzipova.Stvari dovodimo do apsurda i izlaz trazimo u bezizlazu,u zelji da unistimo sve zasade pod malinom.Kad bi zato imali i snage u dusi bi imali veliko olaksanje ,to bi nam bilo najsladje.Krajnje je vreme da ovo neko shvati,jer smo mi davno izasli iz price o ceni i malini ,a presli na teren ljudskog dostojanstva.
 
"Tipican primer spinovanja informacija.
Formirana javna skladista - projekat nije zaživeo, neprimenjiv u praksi
Ne zna zasto je Poljska malina jeftinija od nase - mozda zato što su se proizvodnju bazirali na jeftinoj tehnologiji koja daje proizvod lošeg kvalitet, kao i zbog subvencija koje daje čak i bosanska vlada.
Regulisanje otkupa-skup mera donet na zahtev hladnjačara a koji je ubio i ono malo elemekata tržišta u otkupu malina.
Cileanci prekinuli branje zbog lošeg kvaliteta.
Prećutana cena koštanja prizvodnje kilograma srpske maline (prepoznatljive po kvalitetu).
Pored svega ovaj čovek, na pregovorima, na primedbu da policija bije seljake, oštećuje parkirana vozila, razbija kameru koja snima "akciju", odgovara "policija nije kriva, ona radi svoj posao.""

Ovakav komantar sam ostavio na b92, nadam se da će pustiti.

Jos nema objavljenih komentara, a ja sam poslao još jedan.

"The purchase of raspberries of late varieties is almost finished. Production of such raspberries (Polka, Polana varieties) is growing rapidly. They are very much appreciated not only as dessert fruit, but also for freezing.
Many processing plants were waiting for these varieties, because due to their good quality, they can compete with good quality raspberries produced in Serbia - our the biggest competitor"
Ko vodi ovu drzavu dobro je da uopste postojimo. Dok Poljaci sanjju da dostignu kvalitet srpske maline, nama se kao spasonosno resenje nudi studijsko putovanje u Poljsku.

Zanimljivo, vest objavljena u 18 i 32, a komentara 0. Šta mislite o tome. Očigledno suspendovanje i ovo malo demokratije sto je bilo (naslov u stilu RTS-a `90-tih, pred važna dešavanja). Ovakvo stanje legitimnim čini postupke koji to u normalnim okolnostima nebi bili.


Izvinjavam se, komentari su konano pušteni.
 
Poslednja izmena:
dal se ko zapitao od vas malinara neracunam " vladu spas" u javnim skladistima ko ce da cuva maline dal mi proizvodjaci ili tajkuni i pojedini hladnjacari blizci vlasti koja je donela uredbe da o trosku drzave cuvaju njihovu malinu e Srbijo sta si docekala ?? ma to treba sve proterati iz zemlje ja najverovatnije cu da menjam profesiju iako znam da napravim dosta dobre maline sa male parcele a ove godine sam bankrot sta reci tek za ostale nemogu ni da zamislim kako ce narod preziveti nije ni cudo ako neizbije neki oruzani ustanak
 
deda trifune za tebe je vec kasno da shvatis sve to jer su dede u penziji vec sto se javnih skladista to je nasa greska da smo svi smrzli robu sada bi se hladnjacari bunili i strajkovali a ne mi ,tice robe ona je u arilju ostalo je jos samo cetiri tone vilameta moja su pisanja bila dobronamerna i pokazala se ispravnim jos nisam poceo da izvozim jer smo registrovani kao seosko domacinstvo al kada mi dodje sva roba u rod iducih godina sam cu da je prodajem zmrznutu a ako budem mogo i izvozim sto se tice papira za izvoz nije to nikakav bauk nema tu nikakve velike price (mojs skolska je knjigovodja i rakla mi je kako sto radi za jednu izvoznu firmu i sta sve treba) samo otvoris doo fimu i onda nadjes kupca i sve ostalu nema tu nikakve posebne dozvole od drzave svaka firma registrovana firma u srbiji moze da izvozi niko ti ne brani samo nadji kupca i napravi kvalitet i naplati za sada je sve to daleko za mene oko izvoza ali i u tome cu uspeti i obavestiti vas tada sve na ovom forumu a ti samo nastavi da mi saljes te male "smajese" koji se smeju i sprdaju samnom al znaj ko se zadnji smeje najsladje se smeje

drugo deda trifune kad procitam tvoje prethodne komentara malo mi licis na nekog koji se brine o proizvodnji maline vec si tu da pallis vatru medju nasom mukom nekazem da si hladjacar vec da samo "palis vatru" a u ovoj zemlji su potrebni savremeni seljaci i oni koji ce se prilagoditi ovom "slobodnom svetskom trzistu" a ne ziveti u proslosti u kojoj je nako davo dokumenta, sertifikate dozvole.....a ti si poslednji kome "okaciti nesto" svi koje zanima a koji su dobronamerni obavesticu i poslati sva dokumenta o javnim skladistima u srbiji i kako se to radi
hahaha
ja ti priljatelju sada pijem pivo pred zadrugom i krstimse tvojim sprdnjama i da li je moguce da mozes da vozis ljude na takav nacin?
sto se tice maline proizvodio sam je za vreme tita i nemoj ti da mi pricas o proslosti i o savremenosti ako hoces o savremenosti idi kod zaharija i uclanise u njegovu partiju koja ce biti legalna na sledecim izborima bese bogata srbija ili tako nesto...
cudno je koliko ovde pometnje...
u aprilu sedim u restoranu a preko puta mene hladnjacarski lobi....
malo naculjim usi koliko mogu pod ove stare godine da cujem...
tada su vec odredili 80 ecenti,iskreno nisam u to verovao...
podelili su otkupne stanice ko ono prostitutke sto dele svoje reone!
ako nekom hladnjacaru ne dajes malinu neceti primiti ni ribizlu,kupinu,sljivu...
a i nedaju da im neki drugi hladnjacar ili nakupac dodje na njihovu teritoriju!
sta ti je tvoja skolska rakla?
ces priljatelju da tvoje podatke DedaTrifun nadje javno i objavih ovde,DedaTrifun jes mator ali se dobro razume u informatiku,za 5 minuta nadje odakle pises i kosi samo ako hoce to,ali to nece zasada.
bas me briga za sve ali bolime sto sam ziveo u ovoj zemlji ali ovi protesti mi vracaju veru u ljude da ljudi nisu ovce i da ih nemoze svako sisati i pritom misleti da su ovce za sisanje.
iskreno zgranem se da je neko verovao o tvojoj prici i tvom kumu,pa mala deca to prokljuve.
a i zgranem se koliko ljudi nemoze da prokljuvi koje ko ovde.
svratim izutra kod jednog mocnog hladnjacara ono ja ko djoda iz one serije selo gori a baba se ceslja a on stavio cvike seo na lap top i ovo cita....mozda se i prepozna
drago mi je sto postoje jos ljudi ko ovakvi ariljci koji nisu ovce za sisanje i to pokazuju i koji nece da rade u besecenje.
DedaTrifunce da uziva u svojoj penziji koju mu tito dao a ti priljatelju nemoj dase igras sa necim dusama,neznam koliko imas razreda skole ali ovo sto radis nije ni moralno ni kulturno!
 
iza dede stoje godine iskustva sto ga cini ovakvim kakav je a ima i penzijicu od koje moze svakog meseca sigurno 15 dana da prezivi sto nece biti slucaj sa nama
 
Svaka ti cast deda . . . :bravo::bravo::ideja: Ali sam primetio da se oko Vladane nerviras kao Zoki sef . On nije mogo da ga smisli i stalno se sa njim svadjao i raspravljao. . .

Ovaj vladan je hladnjacar i vec od treceg njegovog posta sam to zakljucio , ali nisam sebi hteo da dozvolim da udjem u raspravu sa njim i da se spustam vec tada.
Evo da kratko prodjem kroz ono sto je on pisao :
Dakle u prvim postovima je govorio kako on ima jedan mali malinjak i da sve sto proizvede ,proda na Kraljevackoj pijaci .
Onda je zagovarao da i mi nosimo po pijacama maline , ako nam se ne svidja ovakva cena .
Potom sam u prepisci sa njim zakljucio da poznaje sve hladnjace i hladnjace od Banje do Brusa , a ima ih minimum 6 . Neznam de li je stigao sve da ih upozna ? Na pijaci u Kraljevu?
Potom je pricao kako je sa svojim kumom iz Pozege odlucio da krene da se bavi ozbiljnije malinarstvom i da su ove godine posadili povrsinu od nekoliko ha i da ce jos da prosiruju , isto je rekao da taj njegov kum vec ima malinjak , za koji sam ja na osnovu njegove price zakljucio da je velicine max cirka 20A .
A onda dolazi potom sa pricom kako ide kod kuma u Pozegu da beru maline sa njihovog malinjaka koji je opet veelikii , neznam tacnu velicinu koju je naveo , ali je preko 1.5 ha .
Ovde se vec jasno vidi u kome je rec .

A i postovi su mu uzasno koncepcionirani i osmisljeni , sa nabacanim recima . . .
Ljudi pa i covek koji je zavrsio samo osnovnu skolu nece u svakom postu po nekoliko puta pominjati nakakvog svog kuma i zamarati ljude . I takav covek bi shvatio da zamara i opterecuje ljude tim svojim kumom.
A moram da dodam da se jednom javio jedan novi clan na ovu temu , kome je kao lokacija pisala Pozega . Naime kada je SPAS pricao kako se vise nece javljati na forumu , onda je dosao ovaj pomenuti clan i kao ga nesto molio da ostane na forumu , da ne ide jer ce ljudi shvatiti njegoovu pravu nameru i njegovu zelju da nam svima pomogne njegovim savetima . Pretpostavljam da je to bio , kao , taj tajanstveni kum. .

Deda ukapirao sam ja odmah ko je on i sta je , pogresno si me shvatio , i dzabe si se zgranuo bio , jednostavno do sada sam hteo na kulturan nacin da mu stavim to do znanja , ali dobro , nema veze , nebitno je to sad sve .

Ko ce da garantuje da on nije nakakav lanjskisneg ili ironman , a da se javlja samo sa drugog kompa , ali dobro , svi znamo da je on jedna velika :svinja:::000:: .

Inace od Kraljeva sam udaljen nekih 70km i bas cu cim budem iso , da se raspitam na pijaci da li je tu ikada neki Vladan prodavao svoje maline .
Toliko od mene kada je o Vladanu rec , i necu se vise oko toga cimati .


Ovaj protest u Arilju je jako ozbiljan i samim tim osudjen na uspeh. !
 
Postoji poziv ministra poljoprivrede za pregovore. Vodje protesta su otišle da pitaju narod da li da prihvate poziv.

Imam 4t zamrznutog mikera i trenutno dobijam čitav evro po kilogramu manje nego što je bila cena u aprilu. Sve je povezano.
 
Poslednja izmena:
Ne zna se jos. Nisam na licu mesta, ali mogu pretpostaviti da je problem sa radikalnim elementima koji traze proboj kordona.

Ide se na pregovore.

Zanimljivo mi je posmatrati kakao se na online izdanjima menjaju sadržaji članaka, kao da neko deli packe ako novinar malo iskoči (npr. na sajtu b92 preformulisan je zahtev za isključivanje pojedinaca iz pregovora na način da se ne pominju imena). Toliko o slobodnom novinarstvu.

Moram na "teren", a i "ubačeni elementi" me pokušavaju prikazati kao izdajnika jer nisam sa narodom, a vidite deo onoga što radim. Pazite da ne krene neka izrežirana kampanja po medijima.

Pisnje na sajtu ima jednu mnogo višu dimenziju, kao svojevrsno svedočanstvo dogadjanja, a u kontekstu eventualne odmazde i montiranja sudskih procesa prema učesnicima.
 
Poslednja izmena od urednika:
jos samo jednom da se pojasnimo evo: 1.prihvatam evo da sam "hladnjacar" time se i dicim (zamrzo sam moju malinu i vec prodo sav miker) kad pogledas nije ista cena ko prosle godine ali moj zamrznuti miker oginal prodo (dobio sve pare na racun pre nego sto sam utovario) za cenu 60% vise nego sto su kolege prodale svez miker (predale jer neznam dal su jos dobile pare) samim tim sto sad prodajem zamrznut u mallinu postao sam hladnjacar sta u tome ima lose (pogotovu sto sam to uradio u javnom skladistu i jos dobio po 1000 dinara subvencije) 2. Prvo sam prodavao na pijaci sve sto se prodati moglo sa moje male povrsine, obavestavao na vreme sve kolege kolika je cena. 3. Video da su hladnace sa robom od prosle godine neprodatom Malinom i zakljucio da ce cene biti lose ove (radim i sa krompirom i video sam kako jedne godine krompir prodajem po 100 dinara po kilu a druge moram da ga bacim iz trapa jer niko nece da ga kupi) 4. zakljucio sa kumom ciji ove godine po nasem dogovoru njegov malinjak zajedno obradjujemo (dok ce ovaj koji stize u rod iduce godine biti takodje zajednicki al finansiran od moje strane do sada i zajdnicki uzeli u zakup jos zemlje da jos sadimo na jesen.) da je bolje zamrznuti robu i prodati je takvu (jeste da vilamet zamrznut jos sav nismo prodali ali duga je godina) Obavestio sve kolege jos krajem juna da urade slicno. 5) reko svima na ovom forumu da zivimo u slobodnom kapitalizmu (ja ga nevolim ali zivim u ovom vremenu)pa da svako od nas ko ima dobra gazdinstva da se udruzimo i da pravimo jake zadruge (koje lice na one koje gledamo po svetu tacno na televiziji Zaharija i njegovom programu ali isto i na tv beograd gde gledam i dalje znaje-imanje. Da napravimo nase hladnace kao savremene zadruge u svetu i sami prodajemo nasu muku (maline ali i drugo) Verovatno sam ja Milanko Djelatovi koji danas pise to isto na sajtu tv beograd http://www.rts.rs/page/stories/ci/s.../СНС:+Власт+неодговорнa+према+малинарима.html i kaze sto rekoh i ja juce il prekjuce "Све пребацују на светску кризу и пад цена малина на светској пијаци, а истина је сасвим другачија. Оно што се дешава широм Србије је последица одсуства озбиљне аграрне и економске политике", рекао је Џелетовић на конференцији за новинаре.

"Део буџетских средстава треба да буде усмерен у инвестиције у хладњаче, расхладне уређаје и у фабрике за паковање малина како би "српски сељак" био директан продавац на иностраном тржишту и како би добијао много већу цену од оне коју данас добија", оценио је Џелетовић.

"Ми смо дозволили да хладњачари и накупци покупе кајмак, а да се раднички и сељачки зној и мука прелију у њихове џепове", рекао је Џелетови 7. svima ovima koji mi salju slike da sam svinja koji piju pivo pominju Tita i ostalo znajte nemam vremena za pivo i za rasprave i prepucavanja imam moje misljenje i pisem ga na ovom forumu i dozvolite mi da ga imam jer to je demokratski 8. imam jos jedno moje misljenje koje evo pisem i nemojte da se nesetite istog za godinu dana: preterali smo sa sadnjom maline na velikim povrsinama (to i ja i kum radimo) bice hiper produkcije i iduce godine i kod nas i u svetu (a kriza ekonomska prava jos nije ni pocela i tek ce da se zahukti) malina je luksuzan proizvod i skup i uvek ce biti skup ali sledece dve godine nazalost nasu sve navodi da ce jos jeftinija biti (velika proizvodnja a malo para) isto je i sa automobilima (velika proizvodnja a samo najskuplja se i dalje prodaju ona mala i losa pun ih je parking u fabrikama) moj zakljucak ko bude proizvodio vrhunsku malinu vrhunski ce je prodavati onaj ko bude proizvodio malinu pa prepuni gajbicu imaca mlogo losu cenu (isto ko sa automobilima) dolazi novo vreme gde sredine nece biti ili vrhunsko i skupo ili slabo i jeftino .Cujete dobro iduce godine malina ce biti za losu 60 dina po kilu a za vrhunsku extra klasu ko i ove oko 90 dinara i zato se ja spremam vec sad da je celu iduce godine ponovo zamrznem
8. Molim jos jednom kolege da razmisle da li da ostanu da piju pivo i cekaju da im "neko" da cenu ili da krenu u jednu novo razmisljanje o "savremenom srpskom seljaku" koji ce kao takav imati svoje mesto u buducnosti i koga ce postovati kao takvog i prijatelji i neprijatelji 9. Cude me kritike od koleg malinara jer mislim da ovakv moj stav upravo ne odgovara hladnjacarima jer sta bi oni radili kada bi sav rod sveze maline zavrsio u zamrznuti orginal i kada bi kao sto to rade zadruge u cileu, poljskoj, spaniji i italiji sami u nasim hladnjacama preradili nasu robu i izvezli je (ja cu vam iduce godine pokazati da je to moguce proizvesti -zamrznuti-pregledati i pripremiti gotovu robu -izvesti u svet (dajem vam rec) onima koji zele da to urade samnom odgovaram na sva pitanja ali samo "privatnom" postom jer nisam siguran u dobru volju svih za ovog foruma i skoro da sam siguran da ce neki broj kolega forumasa voleti da i dalje ispija pivo ispred prodavnice, masta o titovim vremenim, trazi cenu od nekoga kome je vec predao "ne prodao" svezu robu "ko siju na kladu" 10. Kome god ta to smeta ponavljam postujem i volim moga kuma sa kojim sve ovo radim i koji me podrzava u ovoj akciji "udruzivanje domacina i srpskih seljaka" ( a nisam clan zaharijeve partije ni pristalica) a ideju o jakoj srpskom seljaku nemoze on samo da prisvoji 11. Nikog nikada nisam zeleo da uvredim na ovom forumu osim jednu damu (bio sam tada pod gasom) izvinuo se tada, zelim svima puno srece i ponavljam podrzavam protest malinara jer nasa se malina ko sto sam prico prodaje i po 17.99 eur po kilu u inostranstvu , izvescu je i ja sigurno iduce godine....
 
Jake policijske snage su sprečile odigravanje fudbalske utakmice na prostoru između kordona i malnara. Posebno se istakao jeda pripadnik MUP-a koji je požrtvovano izasao iz kordona i napucao loptu u šumu. Kako organizatori nisu obezbedili rezervnu loptu, mec je morao biti prekinut i registrovan službenim rezultatom koji će se utvrditi u narednim pregovorima.

Procitao sam ovo "saopštenje" na skupu, slatko su se nasmejali i protestanti i policajci.
 
Poslednja izmena:
Postavljam tekst koji sam poslao kao komentar na b92 povodom teksta "Bageri u Guci cekaju malinare"
Kakva neodgovorna i bezobrazna izjava ,a i neshvatljivi komentari mnogih.Otkuda ovoliki bes prema ljudima koji pokusavaju da naplate svoj znoj i svoju muku.Ne traze oni nista od poreskih obveznika ,njima se smucilo da rade za drugog.Ne traze oni tudje nego se bore za svoje.Ne ugrozavaju oni interese nijednog postenog coveka u ovoj zemlji,naprotiv oni se za njih bore.Njihov protest je samo uvod u proteste svih onih koji vide da ovako dalje ne moze.Njima nije dostupno da znaju koja je izvozna cena maline,ali oni vide dzipove,letovanja i zimovanja,stanove po Beogradu ,steceno bogatstvo za unuke i praunuke i to ih goni na protest.Pa zar za drzavu nije malina strateski izvozni proizvod.Zar do juce te ljude nismo podsticali da podizu nove zasade.I sada imamo izjavu da bi bila steta da dovedemo u pitanje proizvodnju maline.Pa zasto onda osudjujemo te ljude kada se obracaju drzavi.U ovoj drzavi i inace retko ko sta proizvodi,a izvoz nam je razvojni prioritet.Zar nije prirodno da dok ne pocnemo da proizvodimo automobile,kompjutere i druge proizvode visoke tehnologije cuvamo ono sto u ovom trenutko imamo i sto mozemo u izvozu ponuditi.Krajnje je vreme da proizvodjaci,otkupljivaci,izvoznici i drzava u ovom poslu vide jedni druge kao prirodne saradnike,a energiju i vreme koje trosimo na medjusobne svadje usmerimo prema svetskom trzistu i tu se izborimo za sto povoljnije pozicije.
 
Ovaj forum je podržavao proteste poljoprivrednika iz Vojvodine, početkom juna meseca, i svi koji su pokušavali da prave pometnju i svađu su tada privremeno udaljavani.

Ovaj forum podržava i protest malinara u Srbiji, i svi koji će pokušavati da stvaraju zavadu biće privremeno udaljeni sa foruma.

Svi koji imaju potrebu da pišu o protestu malinara mole se da to čine u ovoj temi, jer će na drugim mestima na forumu komentari o protestu biti brisani.
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh