Chat u voćarstvu

Ako ima ubod , crno izbuskano , ispod ovog savijenog dela, onda je insekt.
A ako nema onda je ervinija.
Na slikama se ne vidi bas najjasnije..

Ako je insekt bice ok , ako je ervinija najvervatnije ces morati da pocupas sve zarazene. Isprati ih par dana , pa vidi sta se desava
 
stavi ruku iza grane da aparat bolje fokusira, a i sam pogledaj skroz ukurg ako imatackice na mestu od koga krece da se susi onda je to Kruškina osica – Janus compressus
https://www.agrotopvsg.rs/saveti/kruske/kruskina-osica-janus-compressus_283.html
osica-003.jpeg
 
Pogledaj da li imas crnu tacku ili tacke kao mesto uboda insekta ispod krivine. To je uglavnom osa srchikarica.
 






Надам са да је мање зло од ервиније, та осица, по црним тачкицама у низу на првој слици.
А злотвор кога сам ухватио изгледа мало другачије, нема антене и црн му је стомак. Можда се случајно нашао на месту злочина.
Ако не мора не бих да прскам, испод воћа ми је лук а и ветар дува као луд.
 
Sve je to nista naspram ervinije, tako da si super prosao samo sa insektom :sjasi:
Sta ima veze sto ti je luk dole, pa i luk sad treba da isprskas od lukove muve , tako da ti je to 2u1 :osmeh:
 
Лук нисам никада прскао, као ни остало поврће а надам се да ће тако и остати.
Осица злотвор ми је напала 30-так младара, више на младим крушкама него на овогодишњим калемовима. Али је зато калемове бирала најбоље. Све сам скратио до првог здравог листа (надам се да је то довољно и да могу да прођем без прскања), и ако буде среће кренуће нови пораст. Не знам да ли ервинија напада и јапанску крушку, ако не, онда би и то могло указати на осицу. Од 3 калема напала је 2.
Хвала свима на брзој помоћи :ppozdrav:.
 
Evo zašto imam ogrozd. Slikano danas:

A i josta, takođe

prvo bobičasto voće, stiže uskoro...
 
Da ti meni posaljes da ozilim i ja, jostu nisam nasao da kupim a ogrozd jesam ali slabo napreduju
 
Danas sa unukom obišao "Dino-park" u Svilajncu...
Jeste da je 1 maj, ali jedan deo moje seljačke ličnosti je svakako i radnički klasić, pa smo malo odmorili, ali edukativno-turistički...
Znam da postoje neke druge teme u okviru foruma gde sam ovo mogao postaviti...no nekako sam "navikao " na ovaj kutak...no, premestite...
 
edba8be8f832dd605c7c92763b768924.jpg


Da li je pametno ovako u redove bacati svez govedji stajnjak ,ali sa dosta slame ??
Ostaviti ga na povrsini ,ne unositi u zemlju.

Borba protiv trave ,a ujedno i djubrenje.

Sad razmisljam da li bi bilo tu nekih problema, da li bi se uvukli glodari ili nesto drugo ?
 
U mojoj okolini Gvozdje. Bio jedan optimista sto zabadao sipke pored lesnika i zalivao zeljezo. Medjutim nije uspelo ipak morao kupiti u prahu.
 
Ne znam gde postaviti ovo pitanje... kako najlakše razmnožiti bagrem. Treba mi 10tak sadnica, dali vaditi izdanke, dali mogu grančice u zemlju pa zalivati... jbga znam da uglavnom muku mučimo da ga se rešimo ali eto meni treba za posaditi...
 
Ja sam razmnožavao tako što sam sejao u gajbice sa zemljom. Odozgo na zemlju stavio sloj peska i pomeša seme sa peskom. Zalivao na terasi cele prošle godine.
Ako imaš negde izdanke možeš da ih izvadiš i presadiš na željeno mesto ali mislim da sada nije vreme već na jesen.
Imaš i na oglasima prodaju sadnice. U proleće u martu je najjeftinije. Ja sam se raspitivao za male jednogodišnje sadnice druga i treća klasa i ispadne da nije skupo. Ali oni što prodaju govore o iljadama a meni trebalo desetak komada i dok platim poštarinu ispadne skupo. Ovako sam razmnožavam.

E sad ima više vrsta bagrema odnosno ima jedna vrsta a više njih zovu bagrem:

Ovo bi trebalo da je mahuna pravog bagrema - Robinia pseudoacacia:
Robin_psac7.jpg



A bagerm kod nas zovu i gledičiju - Gledičija[FONT=&quot] ([/FONT]Gleditsia triacanthos inermis[FONT=&quot])[/FONT]

f60a47f7792630a3a86bc14c0657e89c_XL.jpg


Ima tu još neke biljke zovu bagrem npr [h=3]GLICINIJA (WISTERIA SINENSIS) PLAVI BAGREM[/h]ima i neki mađarski....

Uglavnom to je to...
 
Sajt sa semenima starih domacih sorti, imaju i vocne sadnice neke

https://staresortesemena.com/
Porucivao sam paradajz sa ovog sajta i nazalost nisam uspeo da odgajim mnogo iako je dobro klijao. Ima dosta interesantnih stvari, sigurno cu jos porucivati za sledecu godinu. Evo par primeraka iz basce, mada nisam neki strucnjak:
36b195679e6a98939cc1e7c75a0c6e9b.jpg
fc9b9cc03aa4d9140d64ad8bb8cee826.jpg


Sent from my Nokia 7.1 using Tapatalk
 
Nazad
Vrh