Chat u voćarstvu

Prvi put vidim tako nesto. Da je orah/lesnik pa da razumem da se ispod susi trava. Sem ako prilikom prskanja neko nie pobrkao loncice pa nasuo totala.
 
Prvi put vidim tako nesto. Da je orah/lesnik pa da razumem da se ispod susi trava. Sem ako prilikom prskanja neko nie pobrkao loncice pa nasuo totala.

To sam mu i ja rekao...

Ostalo u prskalici neki totalitis...
Pa se oprskalo voće, zajedno sa nekim tretmanom...
Zato se i trava suši ispod...
Logično...


A Dobrinčan na to odgovorio:

Tesko izvodljivo,komsija koji mi odrzava voce iskljucivo ima spric samo namenjen vocarstvu. Imamo jos dve kruske jedna je viljamovka druga nz koja je sorta,isto imaju po koji list da se susi i neku cadjavost po listu...ali ispod njih se trava ne susi. :osmeh:

Tako da, ostaje enigma šta ga je zadesilo...
Možda, kažem, možda, kakav idiot kome smeta, ili mu se nekad nešto zamerio, dotični kolega, pa iz osvete, pošto je zaostali preparat (herbicid) u prskalici otpao kao mogućnost...
 
Dobrincan@@ Isti takav slucaj sam imao na tresnji i kruski. Dakle radi se o napadu grinja, tripsa, buva, sto kuraca, nevidljivih golim okom. Prskao sam sa insekticidom akaricidom po imenu ;; Abastad;; i to duplom dozom. A krusku jos posle sa nekim bakarnim preparatom stim sto je te godine propala ali sledece je sasvim bila zdrava, a i dan danas je ok.
 
Nemoze. Mora biti neki akaricid. Nisam mogao da ti odgovorim ranije jer nemogu da dodjem do kompjutera. A i ovi vocari to znaju bas je neko mogao da ti odgovori.
 
Ovo na krusci mi lici na jak napad kruskine buve ,kolko vidim sa slike da je kora na mladarima crna , a to je gljiva cadjavica koja se pojavljuje posle buve..
Zato je I list suv , polusuv, zbog napada buve. Opet kazem kolko mogu da vidim sa fotografija ,ne mogu da zumiram bas najbolje...

Sto se tice abastatea (a.m.abamektin) on se koristi kad su temperature do maks 28stepeni I tako narednih 3dana posle prskanja.
 
Ja, danas započeo radove u voćnjaku...radi se o voćnjaku sa raznim voćem , brojnosti oko stotinjak stabala, različite dobi , ispod i iznad vinograda...
Prvo moram savladati nadmorsku visinu od tridesetak metara u dužini od nekih tristotinjak metara, inače kad sam u kondiciji, a to je kad više puta uzastopno u nekoliko dana, prevalim za pet minuta...ovoga puta sa odmorima je trajalo čitavih dvadesetak...
Naravno pored ranca, ašova i sitnog alata, poneo sam i tri sadnice za sadnju...
Jedna je bila kruška jeribasma kalemljena na izdanku divljake, druga domaća kajsija na izdanku belošljive , te neka stara sorta, inače bele u zrelosti, jabuke na izdanku divlje jabuke.
Ova kiša što je padala došla je do dubine prvog ašova ,sve ispod je tvrdo ko beton...u obližnjoj šumi sam pokušao da pokupim nešto zemlje da stavim u rupu ,prilikom sadnje, umesto stajskog, čim pomeriš lišće ...suvo ko barut...mnooogo još vode treba proliti da nadoknadi slabe, nikakve ustvari, jesenje padavine.
Uglavnom, posadio te voćke i oriljao oko dvadesetak voćki, popravio mrežice, ispravio kolje, vezao gde treba...i ne izgleda loše, pošto sam okrečio pretprošle sedmice, i na oko izgleda lepo...
Posle riljanja oko polovine spremio sam baciti 8-15-15 i to će biti do proleća sve...orezivanje ostavljam za kasnije, tokom zime ili rano s'proleća.
 
I ja sam danas malo sadio. Dve kajsije koje sam kalemio ove godine, jedna na džanarici a jedna na divljoj kajsiji koja je verovatno iznikla iz koščice jer sam u tom delu bacao trule kajsije. I posadio izdanke neke šljive za koju su mi rekli da je crvena ranka ali ne verujem da je baš ona.
Inače zeka me je posetio i poskidao grančice od izdanaka te šljive koje sam sadio prošle zime. Skidao je koru sa par kajsija koje su kalemljene na izdanke džanarike - gricnuo je podlogu, kao i jednu trešnju i na nekoliko mesta grančice trešanja.

Zemlja je natopljena nekih tridesetak centimetara koliko zahtavi jedan ašov a ispod je suvo.
 
Onda je kod tebe pala malo više kiša u zadnjem periodu ,nego kod mene...
Juče sam pauzirao, što se radova tiče, ali sam danas nastavio.....Jeste malo priprsnulo jutros, ali nisam obraćao pažnju...kao da sam bio uveren da neće dugo, što se i obistinilo, pa sam preko dana imao i malo sunca...Već do pola tri sam kompletirao daj deo sa riljanjem i đubrenjem...Imao sam malo problema sa pirevinom oko voćaka, ali sam samo izriljao kako se moglo, mrzelo me da sakupljam , jer bi se inače isprljo "ko prase". Inače sakupljanje korenova pirevine , i iznošenje, je najefikasniji način u toj borbi, a pirevina zna da bude jako dosadna, što je svakako blaga reč, a ima delova debljine "ko olovka"...Što se tiče visokih temperatura u prethodnom periodu, posledica istih je veliki broj živih insekata...pored obične mušice, primetio sam neku "bubamaru" , mislim tog oblika i veličine, samo bez tačkica, nego skroz crnih leđa-krila ...valjda je neka nova sorta. Nadam se da će biti mraza u narednom periodu, da i ove životinjke odu u zimski san, zaslužan ili ne ...ko će znati?
 
Dobio sam meil od moderatora, te sam ispraznio primljene poruke...mada sam imao samo 24 poruke...no, sve sam obrisao i valjda mi sad možete slati pp...Ali zato ja ne mogu slati , jer mi se obavezno javlja neka greška i to napisana na engleskom jeziku...a je ne razumem taj jezik!!!!!!!
 
U periodu izmedu 2004. i 2008. godine, efekti razlicitih visina kalemljenja je testirano na sortama "Granny Smith" i "Gloster"
MM106 jabuke podloge su kalemljene 10, 20, 40 ili 60 cm iznad nivoa zemljišta u avgustu 2004. godine.
Rezultati pokazuju da je povecana visina kalemljenja znacajno smanjena visina drveta u obe sorte.
Najviša i najkraca stabla su zabilježena na granicama visine od 10 cm (153.0 i 170.0 cm) i 60 cm (141.3 i 143.5 cm) u granicama Smith i Gloster.
60 cm u "Granny Smith" i 20 cm u "Gloster" dali su najvece precnike stabljika (17,6 mm i 16,8 mm,)
Broj bocnog granjanja se znacajno povecao sa povecanom visinom kalemljenja kod obe sorte.
Najveci broj bocnih grana u 'Granny Smith' (10.75) i 'Gloster' (2.00) dobiveni su sa visine kalemljenja 60 cm
Dok je 2.55 i 0 bocni grana naišli na 10 cm visine kalemljenja
Dužina bocnih grana znacajno se smanjila povecanjem visine kalemljenja.
Visina kalemljenja od 10 cm i 60 cm dovela je do najmanjih i najkracih bocnih grana u obe sorte.
Na zbirne prinose voca znacajno je uticala visina kalemljenja u obe sorte.
Najviši prinos je pronaden za visinu kalemljenja 60 cm u oba "Granny Smith" (11.295 kg drveta -1) i "Gloster" (4.818 kg drveta -1).
Rezultati ove studije sugerišu da visina kalemljenja 40 cm i 60 cm imaju potencijal da podsticu bolje grananje i rano plodonosenje za proizvodnju jabuka.
2po5kdf.jpg


of4s4w.jpg


Drugo istrazivanje dve sorte radjene na podlozi MM106 sa posrednikom M9
2csdjpk.jpg

https://www.researchgate.net/figure...ield-of-apple-Cizelge-1-Elmada_tbl1_275233145

https://www.researchgate.net/public...eral_shoot_formation_and_yield_in_apple_trees
 
Nije bilo tog podatka. verovatno je sadjeno i radjeno tako da su bili isti uslovi, cemu bi menjali uslove - radi se o istrazivanju.

- - - - - - - - - -

Dobio sam meil od moderatora, te sam ispraznio primljene poruke...mada sam imao samo 24 poruke...no, sve sam obrisao i valjda mi sad možete slati pp...Ali zato ja ne mogu slati , jer mi se obavezno javlja neka greška i to napisana na engleskom jeziku...a je ne razumem taj jezik!!!!!!!
Moraz isprazniti i odlazne poruke - poslate poruke
 
Nazad
Vrh