Chat u voćarstvu

Posadio sam pre 2 mesec otprilike semenke kumkvata u 10ak plasticnih casa, one velike jake providne.

Tek sad krecu da se pojavljuju, ali mi se pojavila mahovina koja se vidi na zemlji kroz casu. Sada sam tek izbusio rupu vecu dole na svakoj casi.

Zanima me koliko ovo moze biti opasno, da li je bolje kad izniknu da ih presadim ili postoji neko resenje tipa da zalijem nekim fungicidom, ako ne mora ne bih jer mi je to na poslu na terasi, jeli jedan dan kumkvat pa pomislih da napravim foru, svaki kolega ima svoju casu u koju je sadio :D
 
Da li je dovoljna dezinfekcija makaza alkoholom ili mora nesto jace ?
Pojavila mi se ervinija na par stabala ,makaze umacem u alkohom , jel to dovoljno ?
 
Druže, jel radiš neku preventivu za erviniu? Ja radim Bacilomix specijal 1,5% na količinu vode i do sada nisam imao problema...

Alkohol bi trebao da je dobar dezinfikator, pre svakog reza umočiš i udri.
 
Na nekim stablima je okasnio po koji cvet ,sad ovih dana i eto ,tu se pojavila ervinija..
Nisam radio do sad sa ekstrasolom ili bacilomiksom , samo redovna zastita i nije bilo problema.

Videcu sad sta mi je ciniti ,da li bakar u manjoj koncentraciji ili bacilomix.
 
Ja sam od cvetanja pa do sada, radio svaki drugi tretman bacilomix-om i nema problema. Moj glas je za njega...
 
Uzecu za probu ,mada danas ima i previse tih svemogucih preparata , ne kazem da ne pomaze ,samo uvek postoji sumnja kod mene..
Oko 10000din + pdv za 10l ,da razvucem na dva tretmana po 1% nije ni jeftino . Tebi hvala na savetu ,hteo sam da uzmem ekstrasol,za bacilomiks si me ti jutros podsetio.

Sto se tice ervinije , u stranoj literaturi , USA ,jedino sto je registrovano za nju je streptomicin, ne zalazim u to koliko je to zdravo i efikasno ,samo hocu da kazem da se kod nas borba sa njom svodi na bakar , fosetil al ,bakterije .. I nista od toga nije zvanicno registrovano ,vec eto trebalo bi da pomaze..
Kako je rekao profa na predavanju na faksu o dunji i krusci ,sa ervinijom treba nauciti ziveti ,uvek je tu :)
 
Pazi, ja sam prošle godine radio i ove radim sa Bacilomix-om i zadovoljan sam. Generalno ni ja nisam siguran koliko je to dobro, ali ako neprobamo nećemo ni znati... Ja sam sad naručio baktericid pod nazivom Kasumin, koji je između ostalog registrovan i za Erviniu, meni treba za trešnju za Pseudomonas ako se pojavi, a probaću ga i u krušci ako bude bilo potrebe.
 
Kasumin je antibiotik i kao takav je ZABRANJEN svuda osim u Madjarskoj odakle se i svercuje na nase trziste

Послато са U8815 користећи Тапаток 2
 
Ja moje dezinfikujem u sredstvu za pranje kupatila koje sadrzi varikinu (bleach), ne ostecuje makaze a to je to....bolje od samog alkohola svakako,

Isecem plasticnu flasu, sipam u nju pa u nju umacem, ne prskam po makazama pumpicom.
 
Kolege , sta da radim sa ovim slomljenim stablom ? Da li da ga odcecem do zdravog dela i da se nadam da ce krenuti neki mladar ili da ga ostavim pa da nakalemim staru krusku koju imam ?
Ako budem kalemio da li je to izvodljivo na ovako debelom stablu , podloga sejanac , a stablo viljamovka ili da vadim napolje , pa na jesen da ubacim novu ..

IMG_20160526_170915_zpsm2uoi6el.jpg
 
Kasumin je antibiotik i kao takav je ZABRANJEN svuda osim u Madjarskoj odakle se i svercuje na nase trziste

Послато са U8815 користећи Тапаток 2

Drugo rešenje ne postoji, a za njega piše da je fungicid-baktrericid, i da suzbija erviniu, pseudomonas i hantomonas... Prošle godine smo radili sa njim, i bilo je rezultata, ove godine je nabavljen za nedaj bože...

To mu dođe isto kao i streptomicin, koji se koristio za borbu protiv ervinije...

Napominjem ja sam radio na trešnjama, sa kojih je rod bio prvo obran, pa je onda prskano!
 
Pa streptomicin je jos gore resenje.
Naravno da suzbija to sto si naveo kad je ANTIBIOTIK. Citava Evropa vodi borbu da se smanji upotreba antibiotika u humanoj medicini zbog rezistentnosti i pojave superbakterije, a vi bi i biljke da prskate antibioticima. Pa kad pocnemo umirati ko muve od obicne prehlade i upale pluca ko u 19. veku, djavo ce nam biti kriv.

Послато са U8815 користећи Тапаток 2
 
Pa ako kazeš da su antibioticu u voćarstvu štetni, kako onda misliš da se proizvodi voće, tj. da se štiti od napada bakterija i virusa?
 
Kolege , sta da radim sa ovim slomljenim stablom ? Da li da ga odcecem do zdravog dela i da se nadam da ce krenuti neki mladar ili da ga ostavim pa da nakalemim staru krusku koju imam ?
Ako budem kalemio da li je to izvodljivo na ovako debelom stablu , podloga sejanac , a stablo viljamovka ili da vadim napolje , pa na jesen da ubacim novu ..

IMG_20160526_170915_zpsm2uoi6el.jpg
Ostavi je, ja bar tako uradin, skrati ove bočne na čep i isteraće neki mladar sigurno, slikaću ti jednu kodmene pukla skroz dodole. Ništa te ne koštaako nema rezultata lako ćeš je vaditi.
.
 
Pa ako kazeš da su antibioticu u voćarstvu štetni, kako onda misliš da se proizvodi voće, tj. da se štiti od napada bakterija i virusa?

Ne kazem to ja, to kaze cela Evropa. Od bakterija se stiti bakrom (koji je btw dozvoljen i u organskoj poljoprivredi), a na viruse i onako ne deluju. Od virusa se stitis preventivom.

Послато са U8815 користећи Тапаток 2
 
Ja moje dezinfikujem u sredstvu za pranje kupatila koje sadrzi varikinu (bleach), ne ostecuje makaze a to je to....bolje od samog alkohola svakako,

Isecem plasticnu flasu, sipam u nju pa u nju umacem, ne prskam po makazama pumpicom.

Sad sam se setio da se pisalo o varikini, da li ona ne steti stablima na preseku ?
Javi mi na PP sta uzmis od tih specija za pranje kupatila
 
Ne kazem to ja, to kaze cela Evropa. Od bakterija se stiti bakrom (koji je btw dozvoljen i u organskoj poljoprivredi), a na viruse i onako ne deluju. Od virusa se stitis preventivom.

Послато са U8815 користећи Тапаток 2

Bakar je jako dobar za erviniju i slicno. Potrebna je sistematska briga. Stalno sasecati do zdravog i iznositi, a prskati preseke sa bakrom. Intenzivno brinuti i nema problema. Moze se bez antibiotika.
 
Ne kazem to ja, to kaze cela Evropa. Od bakterija se stiti bakrom (koji je btw dozvoljen i u organskoj poljoprivredi), a na viruse i onako ne deluju. Od virusa se stitis preventivom.

Послато са U8815 користећи Тапаток 2

Kako god ali bakas ran nepomaže... Ja sam ovde podelio sa kolegama šta mogu da rade, a dal neko hoće ili neće, njegova stvar!
 
Da li postoji opasnost ako prskam glifosavom u vocnjaku oko stabala,a ubrzo padne kisa,da ga voda spere u dublje slojeve i osteti vocku?
 
Nazad
Vrh