Chat u voćarstvu

Mislio sam bas na kaolin spreman za upotrebu u vocarstvu.

Koja kolicina se koristi po ha, tecnog kaolina i koja je cena ,mozes i na pp.

Kad si vec spomenuo kaolin direktno iz kamenoloma , da li moze da se koristi u vocarstvu ?
 
nisam te zaboravio :osmeh:

- - - - - - - - - -

za koju namenu?

Moze svaki da se koristi ako se pripremi na odgovarajuci nacin

Cena je 3 e/lit + PDV
 
Danas obišo' "pola" Srbije...dobro, ne toliko, ali bar četvrinu Pomoravlja i slično Šumadiju...
Naime, išao kolima do Požarevca..."starim" putem, tjt ne autoputem nego Svilajnac-Žabari-Požarevac, a u povratku delom autoputem, pa od V. Plane preko Rače do Topole, onda nazad do Kragujevca i na koncu, naravno kući, s' prvim mrakom...
U početku ( a u stvari celim putem), sa zadovoljstvom se divio brežuljkastim delovima istočnog ruba pomoravlja, pa zanosne nepregledne delove moravske doline, te deo Stiga, kasnije divnim zatalasanim , doduše malo višim, brgovima cenrtalne šumadije oko Rače, Topole i KG-a...
Pa te ponese, neko zadovoljstvo, pre bih reko' ponos, na zemlju... gde živim... gde provodim "sitne" i krupne sate, mesece, godine ...decenije već i to iz druge desetice...
Bog nam je podario lepotu...ili možda naši preci, tjt. grobovi njihovi...ponekad pomislim i da nismo nešto mnogo imali pomoć prvopomenutog...no ko će ga znati...
Ali jedan detalj mi je u prvoj polovini puta stalno bio na ivici oka, ne shvatajući o čemu se radi...Naime oči su registrovale neku belinu, a mozak ( ili već koji organ je zadužen za to...hmm ako toga kod mene uopšte ima...) nije prosledio...
Vide se beli tragovi u daljini , ponekad u liniji, ređe trouglovi , češće kvadrati a najčešće pravougaonici, ili šrto bi reko' moj školski: "dugački kvadrat", dok nije dobio packu od Učitelja...doduše bilo je podosta i jako dugačkih pravougaonika...
Radi se o belim cvetovima...rascvetala se Srbija, "behara na talase" što bi reko pesnik, koji se inače služi sličnim jezikom...
Dok nisam shvatio...
Ustvari su se rascvetale džanarike i trnje po vrzinama , pored puteva i po obodima njiva, šljivara , pšeničnih i detelinskih zasada...te okviri oranica spremnih ( doduše ima nešto i neuzorano i zapušteno), za prolerćnu sadnju...
Šliva još nije cvetala, kao i ostalo voće: jabuka , kruška, višnja...možda poneka kajsija (mada je većina već precvetala), ali ona i tako daje drugu nijansu...
Pored početnog oduševljenja, ostao mi gorak "okus" ... kad sam shvatio da je i suštini svo belilo,sva prvogledajuća lepota pejzaža, ustvari cvetanje korova ( jer u suštini trnjina-crni trn i dženerika-migavac su sem retkih izuzetaka ustvari voćke-korovi)...
Procvetao korov u "prelepoj" Srbiji.... pa se pitam da li korov može biti "lep" i da li korov može ulepšati zemlju-pradedovsku?
Tad sam shvatio koliko ima neobrađenih površina, neočišćenih vrzina i ostalih nabrajanih površina...
Da li smo toliko lenji, ili nezainteresovani, neorganizovani...ako imate koji još antiepitet dodati, uradite to sami slobodno...

- - - - - - - - - -

Naravno da sam iste , ama identične "pejzaže" uočio i u mom delu Pomoravljhe-Levač...
Nema razlike...
 
Poslednja izmena:
Sve si u pravu, putujem dosta, samo beli cvetovi naizgled lepi, ustvari obala i zapusteno. Ponegde cvet kajsije vadi prosek.

Sent from my Lenovo S1a40 using Tapatalk
 
Gandrade da nije migavca pojela bi rutava buba sve ostale cvetove. Da nije migavca pčele ne bi imale gde da nađu hranu jer se voćke besomučno prskaju u cvetu.
Da se ja pitam sadio bih bagrem i migavac gde god im malo mesta bez obzira što su to 'korovske' biljke.

A da je Srbija i Šumadija lepa to se rečima ne može opisati... još mi urezana slika prelepih brda tek pomilovanih jutarnjim suncem na putu od Kragujevca ka Smederevskoj Palanci 2002. godine u ranu jesen kad se vraćah sa Hilandara.... neka milina se razlegla dušom pa hoteće da iskoči... mali mi onaj truckavi autobus beše... htedoh da izađem da kleknem i zahvalim se Bogu na to malo parčeta raja na zemlji...

Ali ubrzo naiđe deonija pored puta pa rekoh u sebi imam deponije i u Smederevu.... :osmeh:
 
Rascvetale šljive-stenli i lepotica , kalemljene 2015-te:




Nisam hteo staviti u odgovarajućoj temi, jer ukupno imam dvadesetak komada...na drugoj lokaciji još... ali nisam neko sa ozbiljnim zasadom , pa da ne kvarim prostor...
A evo i aronije na glogu:
 
Prva liga Gandrad!
Evo jos jedne aronije na glogu u drugoj godini:
63b0f586deb732a2602de6787df5651d.jpg


Sent from my Nokia 7.1 using Tapatalk
 
У фебруару сам добио племке оскоруше које су већ кренуле. По савету колеге Ратка, подлоге извадио, 3 ставио у песак, а 2 су изашле са земљом, па их унео унутра на топло и калемио. Све су се примиле. Када сам их садио у башту, све подлоге дивље крушке у песку су имале изненеђење - изданке.



Изданци на слици би за пар дана били изнад песка, а на другој подлоги су били мањи али их је било више од 10. Нисам се одмах сетио, можда сам могао покушати да их ожилим, па да се искористе као вегетативне подлоге.
Подлоге у земљи нису имале изданака.
 
Kada Zoran pomenu oskoruse, da kalemare upoznam, da imam oskorusu oko 30 godina staru u punoj snazi, odlicna je. Pokojni teco ja tati sa takozvanog Sekulića brda , brdo izmedju Krcagova ( predgradje Uzica ) I Sevojna ,
poklonio . Nju , drenjak I neku dunju koja nije ni leskovacka ni vranjska.
Drenjak je isto odlican.
Ako neko bude zainteresovan za kalem grancice kada bude vreme mogu mu poslati.
Prosle godine drenjak nista nije rodio a oskorusa prerodila. Oblik idealno kruščistast I dužine oko 5 cm.
 
U principu, kada rastvoris hemiju u vodi, moras je odmah i potrositi, tako da ces tesko naci na zvanican podatak koliko propada stajanjem.
 
U principu, kada rastvoris hemiju u vodi, moras je odmah i potrositi, tako da ces tesko naci na zvanican podatak koliko propada stajanjem.
To se podrazumeva,ali nekad to nije moguce. Samo sto sam stigao u visnjar,pocela je kisa i 3 dana je zezala. NIsam hteo da prosipam ceo atomizer 350 l ne zato sto mi je zao para vec da ne trujem zemlju. Cetvrtog dana sam oprskao,pa cemo da vidimo rezultate.
 
Razumem te samo ti kazem realno sta pise u uputstvima, te ako tako pise, neces naici na kvalitetan, testiran, hemijski testiran rezultat sta ako stoji rastvoreno i koliko dugo moze da stoji.

Imam isti problem sto mojima za povrce kojeg imamo malo za licnu upotrebu napadnu npr insekti, pa nam treba svega par decilitara rastvora, najradje bih u 5 litara balon napravio da imamo, da stoji, pa kad treba sipas koliko ti treba ali ne moze....a meriti za 3 dL tecnosti iako imam malu vagu je suludo.
 
Имам проблем са крушкама, а не знам ни шта је ово, ни како се решава.
Овако је било јуче




А овако данас




Овогодишњи калем



Јапанска крушка



Дивља крушка за подлогу





Није сва стабла ухватило, ни сваки калем, али... Свака помоћ ми је добродошла.
 
Zorane, bilo je pisanja ranije da postoji neki insekt koji položi jaja u mladar pa on pošinje da se suši i povija. Takođe ima i bolest ervinija koja isto prouzrokuje pojavu takozvanog pastirskog štapa.... Sad nisam siguran šta je i da li je to uzrok takvih pojava kod tebe...
 
Nazad
Vrh