Evidencije, analiza,planiranje...u poljoprivredi

Komasacija i arondacija dooosta kostaju te kao takve nisu lako izvodljive ovde.
 
Nisam shvatio ovo za "radomira",
Pa ko Radomir, zato sto je tako i nas selektor pricao o sebi u trecem licu.
Samo što je moj pristup da prvenstveno morate da se oslonite isključivo na svoje resurse (pare,zemlja, znanje..) i radite kao i svaka druga firma. A za to je potreban neki minimum evidencija, kalkulacija.
Pa to upravo i ja tvrdim. Samo sto nigde na svetu nijedan biznis nije finansiran sopstvenim sredstvima. Mi smo zbog zelenaskih kamata na to prinudjeni. A vuk ministar se dosetio da "nase" banke ne izgube profit pa dotira njima do 20%, a ovce tj mi treba da se zadovoljimo sa jeftinih 12 %.
I ovi protesti su "uspeli" između ostalog jer su imali prećutnu podršku nekih političara.
Na zalost tuzna istina, koju mnogi nece da priznaju, a verovatno ce imati teze reperkusije, jer je izgleda krenula ostavinska rasprava.
ali i evropa je na putu "amerikanizacije" poljoprivrede i tamo će se smanjivati subvencije....
Kamo lepe srece. Mozda nekom to cudno zvuci, ali po meni to je mozda i jedina sansa nase poljoprivrede, ukidanje subvencija u drugim zemljama. Mi te njihove nema sanse da pratimo, tako da bi smo sigurno vremenom izgubili trku.

Mnogo poljoprivrednika će propasti u narednih 5 godina, a osnovni uslov za opstanak i uspeh je znanje i profesionalno poslovanje od evidencija, finansija do planiranja, i tehnologije.
To se vec uveliko desava i o tome sam vec negde pisao.

Sto se tice evidencije i troskova, evo naslova knjige sa Ekonomskog fakulteta, autora Dr Radojka Lukica, i koja se zove "Osnove obracuna i analize troskova u poljoprivrednom preduzecu". Pretpostavljam da ima nesto i na polj. fakultetu. Literatura je tu, samo treba da se sprovede u praksi. Ali, izgleda nema ko. Cisto mala digresija na temu, kako kod nas funkcionise elita. U danasnjoj Politici, ima clanak o kopanju tunela ispod Petrovaradina, i gospodja prica kako to ima raznih problema itd, i da tunel ne treba da prolazi ispod jer ce bitno da narusi tvrdjavu i njen status. Izmedju ostalog naglasi, da se u gradskim sluzbama i institucijama svi slazu sa njom, misleci na arhitekte, urbaniste, inzenjere, po raznim gradskim i pokrajinskim institucijama, ali da to ne smeju da kazu javno jer se boje za svoje mesto. A odluku o tunelu su naravno doneli politicari, gospodari zivota i smrti, i iznad svega gospodari radnih mesta.
 
Prvo bih rekao da mi je drago da ima ljudi kao što je Marko koji razumeju suštinu problema. Meni kao konsultantu (savetniku) nije posao da naturam neke ideje, nego da pokušam da razjasnim situaciju i ukažem na više alternativa. Ovde pričamo o politici Srbije, poljoprivrednoj politici EU, a ja kad dodjem na gazdinstvo čovek od papira ima samo ono što mu je neophodno za subvencije (čast izuzecima). Čini mi se da literatura koju je Marko predložio zahteva malo predznanja, ali svako može da napravi popis 31. decembra i da vodi knjigu prihoda i rashoda. Za ljude koji su u sistemu PDV član mvpadina je dao jako lepe savete na temi PDV. Mada se na osnovu prostog knjigovodstva ne mogu praviti neke analize, ako se sve radi realno sasvim se lepo vidi da li je gazdinstvo u dobitku ili gubitku (gotovi svi imaju dobitak).

I dodao bih da iako ovo verovatno svima liči na teoretisanje "dečka sa fakulteta" , ja uglavnom govorim iz prakse sa gazdinstava koja sam posetio i moje porodične firme koja posluje po istim principima kao PG. I mogu da tvrdim da kada se uvede savremeni sistem upravljanja (evidencije, dokumentacija, vizuelni identitet firme, web prezentacija, vizit karte....) stvari kreću u sasvim drugom pravcu...ali za to je potrebna posvećenost, zaboraviti državu, zaboraviti da neko drugi misli o nama....
 
Mogao bih sada i da citiram deo te knjige, samo sto to i nema nekog smisla, jer svako zna da traktor trosi gorivo, malo ulja, raonici i ostalo se tupi itd. Problem je ovde kod nas po meni pre svega svest o tome. Ljudi kao da ponekad prosto nece da prihvate da imaju veci trosak nego sto on u stvari jeste. Na zalost, primetio sam i tu pojavu, da mnogi gledaju da ovaj do njega pre propadne i to je kao veca sansa za njega. Ne vide sumu od jednog drveta. Mnogo se veci problemi gomilaju od propasti starog komsije. Trenutno vodim besmislenu raspravu koliko uloziti za ha psenice. Znaci sve one silne analize zemljista, analize potrebe za hranivom, analize sortimenata itd, padaju u vodu, iz sam Bog zna kojih razloga. Pa ako je tamo neko pametan utvrdio da se sa jednom tonom iznosi toliko i toliko N,P,K, i da moras vratiti zemljistu, a to kosta toliko i toliko, o cemu dalje da pricamo. Pa sad valjda svako od nas treba da proveri dal je kisa mokra? U sustini, mi smo debelo zabrazdili, ne mozemo da se dogovorimo ni oko cega. Zato nam ovako i ide.
 
Možda u normalnom svetu sistem planiranja i funkcioniše ,ako u startu znaju bar minimalnu cenu proizvoda .Šta da planiram kad u žetvi ne znam cenu.
Vodimo evidenciju svih troškova proizvodnje ,analiziramo ih, ali sejemo skoro svake godine iste kulture.Zašto,zato što je svaka godina priča za sebe,ili po vremenskim prilikama ili zbog cena.

Moram da Vas razočaram, ali ni u "normalnom svetu" ne znaju cenu unapred (pa čak ni minimalnu) -osim ugovorene-, ali imaju druge stvari: jeftinije kamate, jeftinije osiguranje od svega i svačega, fjučerse...i evidencije:osmeh:
 
Poslednja izmena:
Imaju koliko znam u dosta godina zagarantovan otkup. Vrlo je bitna stavka i to osiguranje. Evo i tu jedan primer, nas naravno. Osigurao ja te moje njive, i kazem to drugaru i po kojoj ceni. Zove on mene posle par dana sa pitanjem da mu ispricam cene ponovo, posto su kod njega dosli neki koji isto osiguravaju. Zovem ga posle nekog vremena, a ti koji su bili kod njega, zastupaju istu kucu kod koje sam ja osigurao, i ladno mu rekli cene za osiguranje, 2,5 puta vece od onih mojih. Neverovatno. Problemi su vise nego ocigledno sistemski, a ovo je jos i banalno sa cime se mi susrecemo.
 
Ovo za osiguranje me uopšte ne iznenađuje, mada cena zavisi od dosta faktora ipak je prevelika razlika
 
Poslednja izmena:
Malo smo otišli sa teme, pa bi pozvao članove da napišu npr kako odlučuju šta će da kupe od mehanizacije, kako planirate setvu, koliko je teško finansije jedne proizvodne godine"izterati" bez kratkoročnih kredita (u novcu ili repromaterijalu), kako predviđate cene...i posebno me interesuje ako vodite evidencije u kojoj formi to radite (sveska,exel, neki softver...)
 
Poslednja izmena:
Excel je najbolji za ove stvari, u njemu sve vodim. I to se ne moraju znati napredne funkcije, samo osnovne stvari.
Naravno, tu treba uračunati apsolutno sve stvari i promene koje se događaju - od kursnih razlika preko amortizacije, do kamata, raznih taksi...
 
Papir trpi sve. Mislim da je malo onih koji prave neke kalkulacije i planiraju unapre.
A jel ima neki software za to?
 
Ne vredi puno kalkulisati u napred kad je svaka godina kocka za sebe,siguran sam da niko u kalkulacijama nije pravio prinos kukuruza od 2t/kj pa eto desila se godina ko ima i toliko da ce biti srecan... u poljoprivredi je svaka godina prica za sebe.
 
Kalkulacija ne može da ti pomogne tu, ali može da ti kaže da si u njivu sa N1 hibridom uložio 500e/ha a u njivu sa N2 hibridom 400e/ha a da su dali iste pinose, tako da iduće godine budeš pametniji.
 
Tek su na tom primeru ljudi pojeli ... masssaaan burek... DKC radjao najvise od svih,ove godine se svi zaleteli da seju DKC a on najvise podbacio.
Treba drzati jedan kontinuitet proizvodnje.
 
Ljudi iskoristite prednosti koje pruza www.agroagro.com aplikacija i imacete uvid u to gde trosite, sta trosite, kada trosite ... kao i koliki je povratak investicije u %


Aplikacija je jos u probnoj fazi, ali se svakim danom sve vise usavrsava.

(mozete pristupiti i klikom na AgroAgro u top meniju iznad ovde na forumu)
 
Nazad
Vrh