Supstrat za uzgoj šampinjona

Neznam sad kako je u Vrscu ali kada sam bio u kompstari nije bas puno obecavala. Ako su je totalno preuzeli Holandani mozda ce i biti nesto. Osim cetiri pasterizatora imali su pakericu za pakovanje briketa i opsudu u kojoj se dodavala micelija mesana sa kompostom. Ostalo je bilo sve na dvoristu pod vedrim nebom. Iako smo se najavili nije bilo nikoga da nas doceka i mogao si da se setas gde si hteo, ni ograde ni cuvara, zive duse nigde.Neznam dali je neko isao u skorije vreme pa da kaze kako sada rade.

Sto se tice ovog seminara u Vrscu,kazu da je bio bolji od madjarskih ::prica::,bio sam pozvan ali su me radosti gripa sprecile da vidim i cujem taj istorijski spektakl

Mozda je seminar bio bolji ali je firma ista koja pravi seminare i u Madarskoj osim sto su bili i neki nasi strucnjaci.
 

Neznam sad kako je u Vrscu ali kada sam bio u kompstari nije bas puno obecavala. Ako su je totalno preuzeli Holandani mozda ce i biti nesto. Osim cetiri pasterizatora imali su pakericu za pakovanje briketa i opsudu u kojoj se dodavala micelija mesana sa kompostom. Ostalo je bilo sve na dvoristu pod vedrim nebom. Iako smo se najavili nije bilo nikoga da nas doceka i mogao si da se setas gde si hteo, ni ograde ni cuvara, zive duse nigde.Neznam dali je neko isao u skorije vreme pa da kaze kako sada rade.Oni navodno i jesu imali problem sa nekim Holandjanima.Navodno se radilo o nekompetentnom tehnologu(znaci nije dovoljno samo sto je Holandjanin),ali sada je kao sve to otklonjeno i kompost je dobrog kvaliteta.Ovo je sve prica iz druge ruke tj. jednog mog poznanika koji je nesto sa njima radio.Kazi mi peto gde ti uzimas?U Vranovu ili Plocici,ili mozda koristis madjarski?I kako si zadovoljan?
P.S.Kad nadjem malo vremena vidimo se u Ujvideku ::namigivanje::
 
Godinama sam koristio bio fungi Madarski kompost,Kada su poceli u plocicama da rade presao kod njih nekoliko tura su odradili posteno a posle ubi boze da uzmes strangu i da se besis. Pa opet madarski smpinjon union. Od prosle godine opet plocice do aprila. Zatim sam zatvorio gazdinstvo zbog bolesti i nekoliko operacija tako da Vrsacki neznam kakav je. Kazem ti kad smo bili kod njih da se dogovaramo i videli kako rade odustali od njih. Sad neznam kako rade. Treba otici i videti, ili se rspitati ko uzima od njih.


Nema jeda smo se najavi na PP i bice :ppozdrav: ::prica::
 
nikolam je napisao(la):
zna li neko broj telefona kompostare u plocicama:haha:HITNO

Prvi post i odma kao grom iz vedrog neba. Malo kulture i lepog ponasanja nije na odmet. :nono:

HITNO samo kada gori kuca. ::samo bes::
 
pozdrav svima sa Ozrena Republika Srpska :cao:
hteo sam da vas pitam imam kod kuće jednu prostoriju mračnu a toplu od 30 m2 i razmišljao sam da tu uzgajam malo šampinjonan za svoje potrebe.pa bih vas zamolio za pomoć pošto nemam ni malo iskustva u tome.znači šta mi sve treba.
unapred se zahvaljujem svima. :ppozdrav:
 
Ako procitas sve postove u rubici za uzgoj sampinjona nacices dosta odgovora na tvoje pitanje.

Prvo dali mozda u tvom kraju gaji neko sampinjone, jer za tu kolicinu sa toliko malo kvadrata nece biti isplatljivo.
ponovo ti kazem da procitas dosadasnje postove i ako ti nesto treba, konkretno pitaj. ::namigivanje::

Odes na pijacu ili u neku prodavnicu gde ima sampinjona u prodaji, procitas sta pise na deklaraciji ko proizvodi i odakle je mora da ima i telefon pa ce ti on mozda malo pomoci. Ako nista drugo da zajedno kupite kompost i pokrivku i hemiju za tretiranje da bi vam troskovi transporta bili jevtiniji. Za prvu pomoc toliko od mene, mozes da pises ako ti nije nesto najjasnije. :ppozdrav:
 
1: Kao prvo kompost je dosta komplikovano napraviti u kucnoj izvedbi.

2: Pokrivku isto nije tako samo naci u prirodi, i tu ima raznih sastojaka i PH vrednost se mora ispostovati.

3: Hemija, to ti je tretiranje pokrivke i prostorije radi dezinfikacije od raznih bolestina.

Poslusaj moj savet koji sam ti vec napisao, pronadi nekog koji vec proiyvodi sampinjone u tvom okruzenju i uzmi nekoliko brikete komposta i pokrivke od njega A dace ti sigurno i hemiju jer na par dakova ti treba 1gr po gaku.

Briketi su ti 40x60x15 sm. Pa napravi police naspram njih. Tu prostoriju od 30m2 mozes podeliti na vise manjih boksova, Netreba ti veci prostor od 4m2 za 10 briketa na dva sprata 5 brikete u redu i iznad njih na sledecupolicu drugih 5 to ti je u duzini 5x40 sm nekih 2 m i ostaje ti 1,2 m slobodnog prostora da se setas i tako i ostale boksove.
Medusobno odvojene da bi imao vise prostorija i stalno sampinjona za svoju potrebu.

Punis te boksove sakih 20 dana po jedan i onda postizes da imas stalno sampinjone.

Bokseve mozes napraviti od letava i izmedu stavis stiropor koji olozis najlonom da stiropor ne dobije vlagu. Nacrtaj prostoriju i pokusaj da podelis tako da ima hodnik ispred svakog boksa da ne prolazis iz jednog u drugi nedo iz hodnika u svaki posebno.

Pa ti preporucujem da nabavis klimu da u toku leta mozes da regulises temperaturu, koja je jako bitna u uzgoju sampinjona.

34fy69w.jpg


Ovo moras ispostovati da bi nesto postigao. Ovo ti dode kao orjentir +/- 1-2 dana sve zavisi od prorastana i temperaturama vlaznosi vaduha i kolicine CO2 u prostoru za vreme prorastanja.

Malo sam oduzio ali sta ces tako ti je to.
 
Samo pitaj ako ti je nesto nejasno, tu smo da pomognemo. Valda zato i postoji ovakav forum. :cao:
 
pozdrav svim pecurkarima
mene zanima jel neko od vas koristio kompost od sampinjona (posle berbi) da razbaci po njivi kao djubrivo mislim jel ima neke hemije u njima koja bi smetala ratarskim i povrtarskim bilkama
:ppozdrav:
 
Istrosen kompost od sampinjona se moze prosipati po njivi , ali je bolja varijanta da se istrese na gomilu iz dakova debline od oko tri briketa i da se kultivatorom prekopa i dobro zalije. Inace sredina komposta je suva i tesko je pokvasiti zato je potrebno mesanje i kvasenje. Po mogucnosti bolje je da odstoji najmanje godinu dana i povremeno mesati i kvasiti. Kada se razlozi bice pravi humus bolji od svih vestaka.
 
rekreativac ja znam da se moze koristiti i za proizvodnju rasada ali moraš mešati sa običnom zemljom 50:50 zato što je "jaka" zemlja (kompost) pa bi navodno pregorele mlade biljke
 
jhona DERU je napisao(la):
rekreativac ja znam da se moze koristiti i za proizvodnju rasada ali moraš mešati sa običnom zemljom 50:50 zato što je "jaka" zemlja (kompost) pa bi navodno pregorele mlade biljke

jhona DERU je u pravu cist humus je jak mora se mesati sa obicnom zemljom ali prvo mora da otstoji kompost najmanje godinu dana da bi se sam od sebe pretvorio u humus, onaj sistem sa kultivatorom i zalivanjem. sto ga sesce prekopas i zalijes pre ce se razloziti. Inace moze se razbacati i na njivu mesto vestaka. Komsija pored mena je nosio stare brikete i stim dubrio bastu, paradajz i paprike je imao za ginisa iedan paradajz 800-900 grama a stablo ko ruka debelo. Ali nije svez kompost stavljao nego onaj godisnjak.
 
Kompost je sastavljen od pileceg ili konjskog izmeta i slame pa shodno tome gotovo da je identican stajnjaku. I sa njim se moze raditi sve sto se radi i sa obicnim stajnjakom osim sto kompost u sebi sadrzi to malo hemije .To mozda moze skoditi nekom osetljivom rasadu ali karence su tu male pa je za ocekivati da je stari kompost neskodljiv.
 
Nazad
Vrh