Akumulatori

9.750 redovna cena a ja sam dao 4 stara akumulatora i doplatio 6.000 dinara.Ovakav kao sa Markove slike košta 11.500 dinara.
 
Topla se ohladila nakon 4 godine.... Jbg malo sam i sam kriv. Lokacija akamalatora na Zmajku baš i nije naj,naj pa je malo presušio. Sipnuo sam mu dest. vodu i nadam se da će izvući sezonu ali zimu neće preživeti verovatno.... Naravoučenije,izmestiti akamalator da nije ispod auspuha.
 
Ispod auspuha nije zgodno montirati akumulator jer može da se desi da baci varnicu i da akumulator eksplodira.
 
Neće tamo tako lako baciti varnicu ali da nije dobro mesto-nije. Ubi ga temperatura sa motora i sa remusa. Jbg tako je došao kod nas pre 10 god i ovo mu je drugi novi akumulator a treći ukupno (jedan je bio polovan). Zato ga i nismo sklonili odatle jer su dosta dugo trajali,ali sad za sledećeg verovatno hoćemo. Gore-lošije ne može biti!
 
Možda se dokotrlja do zime ali nemojte je čekati sa lošim akumulatorom!
Koliko god da traje (akumulator) zbog toplote je (su) trajao (trajali) bar 2 sezone manje!
4 god. u tim uslovima (za današnje akumulatore) i nije tako loše ali bi izgurao 5-6 (sigurno) na nekom manje toplom mestu.
Akumulatore (starterske) ubijaju (značajno skraćuju vek) pre svega 3-4 stvari:
1) "duboka" ispražnjenost (ispod 11 V, ili čak i samo 12 V ako stoji duže vreme). Zimi je manje strašno ako je na oko 12 V ali leti je prava propast*.
2) "silovanje" akum. (naročito na niskim temp.), dakle verglanje do potpune ispražnjenosti (još gore od prethodnog, ali varijanta istog)
3) Upotreba na visokoj temperaturi!! (leti strada akumulator a ne zimi, zimi samo pokaže svoje pravo lice; kako kaže moj prijatelj Miša.
4) Nedovoljno elektrolita (nizak nivo), praktično ne dopunjavanje destilovanom (makar 2-3 puta godišnje) ako ima čepove (malo je složenije kod "zatvorenih", kod onih stvarno zatvorenih nije kritično ALI je naročito kod onih kod kojih su otvori samo zamaskirani (pogledati nivo makar 1 god. prvi put makar posle 2 god.).
*naravno i zimi je najbolje da se drži (čuva) maksimalno napunjen!

Potoji čak i statistika koliko akum. traju u zavisnosti od klime, pa tako u Montani ili Severnoj Dakoti traju cca. 50% duže nego u Teksasu, Arizoni, Floridi ili Kaliforniji (postoji i mapa, može se izguglati, no nisam je našao "na prvu" pa zato nisam ostavio link ka izvoru, i ovo je po sećanju ali tu je negde).

Ukratko, korozioni procesi (korozija rešetke) idu mnogo brže (kao i sulfatizacija) na višoj temperaturi, jasno k'o dan.
 
Meni pre par dana crkne Ciak od 100Ah koji je prepunjen pre 3 meseca (neispravan regler). Ima i moje krivice sto je otkazao ali ipak sam dobio nov akumulator.
Usput pogledam i neke Ruske aumulatore. Neki Reaktor a garancija 40 meseci naspram 24 koliko daju ostali. Nisam gledao cene ostalih ali nije bas jeftin.
-------------------------
Sinisa izmesti ga kod varijatora gde fabricki stoji. Tu nema grejanja od motora i auspuha.
 
Ja prebacio schneidera na auto. Osto radio uapljen dva dana i iscrpi vartu. Vartu dopunim na punjac i stavio na rakovicu. Vidjet cemo dokle ce inace je 5 godina na autu bila. Schneider nije izdo za ovo par mjeseci ni jednom.
 
Potoji čak i statistika koliko akum. traju u zavisnosti od klime, pa tako u Montani ili Severnoj Dakoti traju cca. 50% duže nego u Teksasu, Arizoni, Floridi ili Kaliforniji (postoji i mapa, može se izguglati, no nisam je našao "na prvu" pa zato nisam ostavio link ka izvoru, i ovo je po sećanju ali tu je negde).

Ukratko, korozioni procesi (korozija rešetke) idu mnogo brže (kao i sulfatizacija) na višoj temperaturi, jasno k'o dan.



Da vam olaksam posao. Grafik trajanja akumulatora.



TiresPlus-Battery-BatteryExpectancyZone.jpg
 
HVALA!

Još me pamćenje služi. Doduše razlike su čak i veće (dvostruko) u ekstremima, ali ostaje hladne oblasti (cold) u odnosu na tople oblasti (heat) imaju razliku od cca. 50% i slično srednje topla klima u odnosu na onu sa ekstremno visokim temperaturama.

Dobro je zapaziti i sledeće: ekstremno hladna klima daje rezultate slične umerenoj ("mild"), verovatno je i Aljaska tu.
Dakle, umereno hladne oblasti (tj. temp.) su najpovoljnije za dug vek akumulatora (od -30 do +30 tokom godine).
Mi smo (i dobar deo Evrope) najsličniji Mild zoni, što znači da se može očekivati vek akumulatora od oko 4 god.
Kod nas 5-6 (jer volimo da iscedimo "zadnji atom (elektron, jon ...)" iz baterije ... a i zbog manjih vozila (manje kubikaže ili snage, kako za automobile tako i za poljoprivredne mašine) u smislu da je startna struja manja pa iako se koriste odgovarajući (pa i dva, vezana kako god) ostaje da će manje opterećenje produžiti vek akumulatoru (sigurno), osim toga (kod nas) češći je slučaj da se koriste +20% (kapaciteta i startne struje) od originalnog fabričkog dok u USA je to u većem procentu kao prva ugradnja.
 
Verovatno. (praktično elektrolit "vri" (dolazi do izdvajanja gasova, zbog čega elektrolit "prska" u vidu aerosola).
Moguće i da je zbog tzv. puzanja elektrolita (netipično za moderne akumulatore, naročito Ca/Ca ali kod hibridnih i "klasičnih" itekako moguće, čak vrlo verovatno).
Tu nema mnogo pomoći ... ali vredi proveriti sistem dopunjavanja akumulatorske baterije (možda je samo to u pitanju).
 
Akumulator je MIDAC,neki italijanski i sluzi vec 4 godinu na 533 bez dopunjavanja,stim,sto sam dvaput dosipo po malo destilovanu vodu
 
Proverite da li je do prepunjavanja (svakako). Destilovanu vodu dolijte (bez preterivanja) po potrebi (ako je "bez dopunjavanja").
Problem "puzanja elektrolita" možete rešiti vazelinom ili nekom mašću (najbolje specijalnim baš za to, npr. Liqui Moly ili tako nešto, no nije baš lako naći).
Kako i zašto, više na:
http://akumulatori-desulfatizatori.blogspot.rs/2013_10_31_archive.html

P.S.
Zaista je na prvi pogled paradoksalno da (električnim) izolatorom (kao što je vazelin) zapravo smanjujete prelazni otpor ALI sve je u tekstu tačno i lepo napisano.
Uzgred (Btw), akumulator je već pošteno star (za moderne sa stanjenim pločama i pre svega rešetkama) pa ako "drži" verovatno će pregurati zimu, ali sledeću nemojte čekati sa istim (tj. nemojte se 100% uzdati u takav) već u "plan nabavke" stavite i nov akumulator. Ako rešite problem (jedan ili drugi, ili oba) možda i sledeću zimu pregura ali to je već i malo sreće.
Nije direktno povezano da početak puzanja el. predstavlja i kraj akumulatora ali ukazuje da nije baš u "najboljem dobu" (i formi).

Postupak (za mašću) je PRE SVEGA U PREVENTIVNE SVRHE (i dobro je uraditi pre nego što se "puzanje" javi). To je jedna od sitnica koja produžava životni vek akumulatoru.
 
Pre par dana polako izdahnula Varta Blue od 95Ah, posle šest i po godna. Šta da se radi, jednom mora doći kraj ::namigivanje::
 
Nazad
Vrh