Akumulatori

Nisam znao da ima ova tema pa da ovde postavim pitanje

Sta bolje i brze okrece Iskrin brzi anlaser na traktoru,jedna VARTA 74Ah 680A ili dva komada ProAtomik 45Ah 400A
 
E pa sad odgovor je mac sa dve ostrice. Samo cu reci da ja bih uzeo prvu mogucnost ipak dugorocno gledano jer punjenje i praznjenje je uvek bolje sa jednim akumulatorom vecim nego 2 manja. Jedno vreme je bolja kombinacija sa dva nova po 45ah jer to je 90ah zajedno a ovaj je 74ah. Ali tokom dalje eksploatacije za godinu dve drugi akumulator je uvek zapostavljeniji u punjenju i onda ce biti ta kombinacija slabija i cesto taj drugi prvo otkaze. Zato bi bilo pravilo da se bar u 2 meseca zamenu mesta akumulatorima i onda traje . Ala sam ga zamrsio ali u praksi je tako

- - - - - - - - - -

Samo sto bih ja pre uzeo Baner austrijski nego Vartu
 
Po mom iskustvu je bolji jedan jači nego dva slabija akumulatora. Na rakovici sam prije imao dva po 45ah i to je uvijek bilo kratkog vijeka, uvijek jedan rikne i onda kad kupim taj jedan novi onda opet onaj stari rikne. Kasnije sam probao sa jednim od 80 ah i pali bez problema već par godina (i stavljen alternator umjesto dinama) .
 
Ja sam uzeo za auto, exide, od 74, 680. Uvek se gleda cena i koliko traje garancija, mala je razlika za hiljadu, do dve moze se uzeti sa duzom garancijom, ja sam za 1000 dinara dobio godinu dana duzu garanciju ovaj sa 2 godine garancije je toliko bio jeftiniji.
 
Baner se dobro pokazao i neki vec par godina rade sa njim bez problema i to sa duplo manjim kapacitetom od potrebnog. ima udarnu snagu dobru i sluzi. Ehide nije los ali sam cuo i za par reklamacija a meni je na skuteru upravo taj nov ehide skiknuo za pola godine a vise od toga i nemaju garanciju. sve u svemu vrlo tesko ce sluziti ubuduce ijedan duze vremena od garancije jer tako ih namerno prave sa tanjim celijama da pre otkazuju a dosta ima i kineskih pod drugim nazivima trgovinskih kuca.
 
Baner je vrhunski akumulator imam u autu(dizelas) od 68 Ah kupljen je decembra 2005, u rezervi drugi Baner Unibull od 58 Ah ima kleme sa obe strane kupljen 2009 god.
Obadva rade bez problema samo redovno dopunjavanje i nema brige.
 
Banner je jedan od najboljih brendova u Evropi. Kod nas možda i najbolji izbor. Malo je skuplji ali ko je dovoljno bogat neka kupuje jeftino. Za neku "srednju" cenu Topla akum. su dosta dobar izbor ... bilo je o tome (mnogo) u temi. Uz Vartu se dobija duga garancija ali nije najvažnije (najbolje da se ista ne iskoristi). Exide je o.k. ali kao skupa roba možda i duže stoji na skladištima ... ITD.

Uzgred, Duracell su (zapravo) Banner akumulatori (i dobri su samo se dodatno plaća brend), bar su bili kad su se pojavili (pre par godina).
 
Imam na 533 exide sa udarnom strujom od preko 1000A ili cak 1100A , nema odrzavanja(ima ono stakalce ispod kojeg se mijenja boja zavisno o napunjenosti) , izdrzao na 533 4 godine sa pomerenim paljenjem i sa jako dugackim alnasovanjima.Oko godinu traktor je poravljen i sada traktor starta jako lako , vidjecemo koliko ce izdrzati. Nema odrzavanja zatvoren akumulator, nedostatak bio uzasno skup u odnosu na istog kapaciteta topla ili slicni. Topla od 136Ah mi izdrzi od oko 4 do 5 godina, na drugom traktoru ,izdrzao bi i vise ali zaboravim dodati vodu pa akumulator ode prije vremena.

Trajanje akumulatora zavisi i od toga kako lako traktor starta motor a takodje i ispravnosti reglera.

U teoriji rada akumulatora kaze da bi se trebalo kod nizih temepratura akumulator "probuditi" odnosno na nekoliko sekundi upaliti recimo kratka svjetla pa ugasiti i poceti startati motor.
 
Pre nego što akumulator stavite na vozilo (bilo koje) dopunite ga (stacionarnim) ispravljačem (pun ciklus).
 
Dopunete, svakako. Prosto je neverovatno da je imao tako visok napon, što znači da je "polu-prazan (pun)" pa zapravo ne treba više od pola ciklusa (najbolje ako je neki "automatik" pa da prebaci na ciklus "održavanja" i tako još par sati).
Na 15 °C napon treba da je 12,8 V (za pun akumulator). Uzevši da instrumenti uglavnom pokazuju nešto više, verovatno i nešto više (13,0 ± 0,1 najmanje 8h posle punjenja, odmah posle je (bar) 13,2 V).
Ovo je sve približno. Prvo: prilično je nepouzdana metoda (napon otvorenog kola), drugo: standardni instrumenti imaju grešku ±1,5% ...
U svakom slučaju, akumulatori (svi) imaju tzv. "samopražnjenje" po stopi od 1-5% kapaciteta mesečno, olovni 3-5%, Ca-Ca manje, starinski (Sb) više.
 
Takvi akumulatori se mislim vracaju proizvodjacu odakle idu na pretapanje (prosao je doyvoljeni rok dryanja u magacinu od 18 meseci), sto je slucaj i sa akumulatorima sa fabrickom greskom. Tako se kod nas od ovih sto su radili u topionici u Zajaci mogao povoljno kupiti nov akumulator, sa nama nevidljivom greskom za skoro 3X manje para. Bilo je od raznih proizvodjaca, ali najvise Black Horse i Magnumm. Znam za ljude koji su tako kupili a akumulatorima ima vise od 2 godine i jos su u upotrebi:ppozdrav:.
 
Slažem se sa napisanim. Moguće je takve akumulatore koristiti ALi računajte da će kraće trajati (sasvim izvesno).
Ono što ne valja u ovom slučaju je "skoro upola cene" - pa to je da je nov bez garancije već mnogo!!
Naši su trgovci tipa - ako ne zaradim prve godine ništa nisam uradio. Ovakav akumulator NE sme da bude više od 30% cene novog (ako i to nije već previše). Šta bi inače radio sa istim?! Vratio proizvođaču? (kod nas nemoguć događaj) ... samo može na reciklažu kada ne vredi više od 10% novog.
Dakle, eto samo to nije u redu. (može da se proba ako je ispod pola cene novog a nikako ako je preko, jer je već preskupo u startu).
 
Danas, prvi put posle vise od 5 godina tata kupio novi akumulator:haha:.
Za nas kupio Starter Vesna 44Ah, a prijatelju kupio 2 KBK iste snage. Akumulatori na oko isti. Prave se u istoj fabrici, cak KBK ima Starterov garantni list. Sad sta je-ne znam. Uglavnom, Starter je skuplji za nekih 600din. Ima li tu kakve razlike u kvalitetu?
 
Na 549 vec 7 godina radi pro atomic , i jos me nigde ostavio nije , pre njega sam blek horse menjao dvake 2 god, crkne 2 nedelje posle isteka garancije. Kad ovaj crkne opet cu proatomic, i 36 meseci je garancija na njega.

Послато са LG-D802 уз помоћ Тапатока
 
Danas, prvi put posle vise od 5 godina tata kupio novi akumulator:haha:.
Za nas kupio Starter Vesna 44Ah, a prijatelju kupio 2 KBK iste snage. Akumulatori na oko isti. Prave se u istoj fabrici, cak KBK ima Starterov garantni list. Sad sta je-ne znam. Uglavnom, Starter je skuplji za nekih 600din. Ima li tu kakve razlike u kvalitetu?

Verovatno NE!
To je samo robna marka (taj 2 KBK, nisam ni znao da postoji, znam za Taxxon kao jeftini brend TAB-a) a 600 din. plaćate brend. Pogledajte, možda je duža garancija za Starter.
Inače TAB su nešto bolji (valjda se još proizvode u Sloveniji) od ostalih brendova ovog proizvođača (koji se (valjda ) proizvode u Makedoniji).
 
Nazad
Vrh