Akumulatori

http://www.rgf.bg.ac.rs/predmet/RO/...nja/04 Elektricna kola jednosmerne struje.pdf

Strane 10 do 12. Lepo objašnjeno!
Dakle, rednom vezom se povećava napon (instalacija 24V), pri čemu ostaje kapacitet isti (energija je veća zbog napona) kao i struja koju izvori ispručuju (npr. 800A ako su oba od po 800A).
Pri paralelnoj vezi napon ostaje isti (12V) ali se može isporučiti struja (uslovno rečeno "startna") koja je dvostruka (u idealnom slučaju dva identična, 2x500A = 1000A) i kapacitet je dvostruko veći (2x60Ah=120Ah).
U smislu energije koje isporučuju ovako vezani akum. ona je (zapravo) ISTA!
Kod paralelne veze je jako bitno da oba izvora imaju isti napon (nivo napunjenosti), tj. EMS.
Česte su i kombinacije mešovite veze (2+2 redno pa paralelno vezana). Npr. kod velikih dampera se ovo radi. Tamo doduše akum. samo startuje motor a posle dizel služi kao elektrogenerator (električni su i motori na točkovima) i snabdeva sve potrošače. Dakle, npr. sa 4 se dobija 24V (instalacija je obično ta) i ako imaju 1300A startne struje dobija se 2600A (otprilike za jednog "stotonca").
 
Jedno pitanje,pri kraju mi je akumulator,ima sad dosta proizvodjaca raznoraznih,koji se pokazao kao bolji od ovih sa srednjom cenom?Inace radi se o akumulatoru za auto od 74-75ampera.Imam u ponudi italijanski magnum,neki ceski(zaboravio sam mu ime) i jos neki.Cene su od 6500-11000din.Ne bih da uzmem ni najjeftiniji a ni najskuplji,nesto osrednje.
 
Koristim energizer 56 Ah, u autu je energizer 64 Ah, vrhunski su akumulatori.
Takodje "kopija" enegizera "firecell" (doduse taj je >90 Ah, ako se dobro secam 97 Ah) se koristi kod nas vec par godina (na traktoru, i na kombajnu), dosad dobro sluzi, a dosta je jeftiniji od energizera.
 
Moja problematična Varta otišla na ekspertizu, videćemo šta će reći, mada već osećam da će nešto da muvaju, samo da mi nebi dali drugi akumulator...

- - - - - - - - - -

Dali je neko već imao iskustva sa nošenjem akumulatora na ekspertizu, i kako je prošao?
 
Moja ekspertiza je da ga odsad nosim na otpad u recirklazu i kupim nov. Jednom sam blek horse skoro nov nosio 2 puta da bi me pravili budalom i vise nikad. kupim nesto jeftinije sto mogu da platim i dok traje traje. Vecinom uzmem sa malo vise kapaciteta nego sto treba i budem miran. Sad neznam ali oni mogu uvek nesto izmisliti da te odbiju.Jedino pripreti inspekcijom i zastitnicima potrosaca pa vidi.Al meni iskreno je dosta nerviranja i gubljenja novaca i vremena oko toga
 
Ja sam baš i kupio Vartu zbog te garancije od 36 meseci i kvaliteta koji bi trebalo da podrazumeva ista, e sad ako me izje.u, ima da im nakačim sve inspekcije koje se setim !!!
 
Iskreno Vartu ovde nisan nikom preporucio jer se proizvodi na vise mesta a kod nas znajuci trziste i muljacine nebi me iznenadilo da se dobija zadnja klasa istih. Mnogi su se upravo na nju zalili u nekoliko zadnjih godina. Nista vise od renomiranih proizvodjaca neuzimam. Izbor mi je odsad ili Monbat ili kvalitetniji Baner ali ga nevidim kod nas u prodaji zadnje vreme. Bosh S4 isto jako dobar a nema ga nigde. Tako da prelazim na jeftinije iole pouzdane a ne ove zapadne renomirane da jedva garanciju izdrze.Skoro je covek kupio Monbat i pricao sam o tome da me bas iznenadio koliko je dugo trpeo alnasovanje i grejace zaredom.Klasicno se ponasa za zdrav akumulator.Meni nije iskreno problem prezaliti novce za manji akumulator jer preko 75ah mi netreba. Dal bi mi ta pamet bila da imam nekoliko vecih i veoma skupih neznam.Mislim da bi neko bio preklan ako znam da sam u pravu
 
Momci iz Velkoprometa ispali sasvim korektni, a na ekspertizi utvrdili, da ipak akumulator nije ispravan, i zamenili mi za nov ::super::.
 
To se baš retko dešava.Za sve ove godine prvi put su mi priznali i zamenili akumulator novim prošle jeseni.U pitanju je Top Start koji je nakon godinu dana izdahnuo.
 
Imao sam Vartu pre nekoliko godina i razocarala me jer se nije bas nesto pokazala i nije izdrzala ni do kraja garancije.Zadnje dve ipo godine na kecu imam Energizer premium od 63Ah jer mi je motor malo veci :osmeh: 1.6 i pali bez greske na minus,plus,puta,podeljeno kad god hoces :osmeh: a garancija 3god.

- - - - - - - - - -

Da li ko zna gde se gleda godina proizvodnje na TESLA akumulatorima?
 
I ja sam to trazio ali nema. Sad vise ni nema veze. Bili su polovni i danas sam ih probao i nisu ni za k...c ( a jos sam ih juce dopunjavao ) :udri:
Ne mogu ni triput da okrenu. Vratio sam ih. Moram da trazim dalje.
 
Odes do "makedonca", pa za lepe novce kupis nov akumulator, i nakrivis kapu :osmeh:
 
Poslednja izmena:
Sta se to desilo u svetu akumulatora za skutere ? Gledam nesto na brzaka vise ih ispod 25e nema,neki od cca 7-9ah. Pre su bili za 10-20e da se bira,konkretno pre 2 godine sam kupovao drugaru pa se secam cena.
 
Navukli su ljude prvo na skutere a sad kad ih ima prilican broj podigli cene jer samo iz prve ugradnje su jos donekle kvalitetni i izdrze 3-5 god. Svi ovi posle tesko i dve sezone da sastave .Ja sam kupio pre 5 god za skuter suvosarzirani Eksidov aku. i jedva je sezonu izdrzao.Garancija fakticki do vrata prodavnice. Po meni sad zbog zastite potrosaca su podigli svemu cene jer reklamacije vecinom moraju da usvoje i time su im troskovi veci pa se osiguraju u startu vecom skloro duplom cenom. Ja nevidim drugog opravdanja za tolike cene sem ovog razloga a to je po meni cista lopovija u startu
 
Prva ugradnja je trajao od JULA 2007 do maja-juna 2009,onda je kupljen Exide neki i trajao je od te 2009 do proslog proleca kad je paljen na kurblu(cele godine 2 dana vozen) sad bih se opet vozao,ali srecom imam burazera sposobnog pa mi je iznjuskao neki za 15e 7ah. :osmeh:
 
04-05-151619.jpg

Kupio sam danas u Rumi akumulator za auto, tražio od 45Ah a naleteo na ovakav...
Kutija je istih dimenzija kao za 45Ah, ali ovaj ima 54Ah i 520A, što se i da zaključiti po težini, jer je dosta teži od Black Horse od 45Ah kojeg sam imao...
Još dosad nisam ni video a kamoli imao ovakav i ovoga proizvođača, a kaže prodavac (a i piše na nalepnici) da je Talijanski, pa me interesuje da li ko od Vas ima ovakav i kakva su iskustva s njima...
Garancija je 3 godine, klasične konstrukcije i sa čepovima za eventualno dolivanje vode, zadovoljstvo me je koštalo 7.200 dinara, videćemo hoće li opravdati cenu u budućoj eksploataciji...
 
Nazad
Vrh