Akumulatori

Tako nam je "otisao" akumulator od 26000 zbog reglera od 500... ::samo bes::::jako_besan::
Proveri kako puni alternator, i ako je problematicno, promeni regler, pa opet provera, pa tek onda nov akumulator.
 
Energizer 90A, kupio sam 3.10.2014.za moj 539 (11.400din).

Radio sve ok, do proslog petka. Odneso u servis, kazu napuni, ne puni ti alternator.Alternator inace puni. Punio se 24 prikacim danas i radi>

Da li sam sa dosta nocnih radova vise praznio akumulator no sto se punio?
 
Jesi li merio unimerom koliko puni ili si gledao lampicu?

- - - - - - - - - -

U Sapcu 75Ah 6290,00din
 
dal nije od pojacanih takozvanih akumulatora jer kod njih je napon punjenja malo veci .oko 15v. onda na punjac se obicno dobro dopuni i ide opet jedno vreme. proveri spojeve obavezno i punjenje unimerom. pad napona na spojevima moze biti cest uzrok
 
Imam sličan problem sa Vartom 95Ah, kupljen prošle godine pred žetvu. Ove jeseni u vršidbi soje, odjednom nema snage, proverim napon punjenja 14,4V-odlično , skinem ga, stavim na punjač i premerim, on PUN. Odneo sam ga u servis, gde su konstatovali da je akumulator 98% pun i 38% zdrav, pa ga stavili na njihov punjač Gaus, i punili sa strujom od 1A i ograničenjem na 14,8V. Posle tri dana me zovu da dodjem po akumulator, kao potpuno je ispravan. Ovo se ponovilo još dva puta od tada, ali kao nemogu mi ga zameniti, jer radi :sta:. Srećom garancija mi traje još godinu i po dana, pa ćemo videti šta dalje.
 
Problem je verovatno u tome što se Ca-Ca akumulatori MORAJU puniti naponom punjenja od 14,8V a ne 14,4V inače nikada neće biti potpuno puni (verovatno je gore navedeno obratno, 98% zdrav a 38% pun, mada je manje bitno). Bilo je već o ovome (čini mi se). Dakle, "bolji" akumulator obično bude lošiji na starim sistemima punjenja. Tipičan primer je Fiat Punto Classic i Ca-Ca (Varta Blue, npr.), kada se akum. samo dopunjava do max. pola i nikad nije skroz pun, pa niti je za upotrebu niti traje dugo. Uvek uparite pravi akumulator sa svojim sistemom (u uputstvu za akumulator obično piše za koji je napon punjenje predviđen).
 
Baš sam dobro napisao 98% pun i 38% zdrav :sta:. To je i mene čudilo, to mi i pravi najveći problem, jer imam samo unimer, i sa njime kada god merim on ima dobar napon oko 12,7V u mirovanju, kada prikopčam punjač, on ga sa 1-2A digne na 14,8V za minut-dva, ali kada sa njim probam da starujem, CVRC !? Šta ovde može biti uzrok?
U uputstvu-garantnom listu za Vartu stoji da napon punjenja treba da je od 14,2 do 14,6 Volti.
 
Reklamirajte ga. Imate pravo na garanciu (kako 38% "zdrav", ma šta to značilo, može da bude ispravan?!). Osim toga ako na sistemu za dopunjavanje imate 14,4V onda se uklapate u tražene zahteve i ne mogu reći da je do Vas.
Čim sa 12,7V ne može da "zavergla" to je već loš akumulator (dobro, jeftiniji unimeri mogu malo i da više pogreše).
Inače, sa minut-dva se ne može dopuniti starterski akumulator (pogotovu sa 1-2A). Za to su potrebni sati. Tih 14,8V je napon punjenja, na njemu (ako ne ide preko) treba nekoliko sati da se propisno dopuni akumulator. Sa 14,8V ga ne možete prepuniti (ali pratite da ne dođe i do toga). Kod Ca-Ca moguće je punjenje i da 15,5V ali bih VAm savetovao da sa preko 15V NE dopunjavate.
Mala struja na 14,8V znači veliki otpor ... ili je akum. nedopunjen ili loš (obično kombinacija oba) ... verovatno ukazuje i na sufatizaciju (u kojoj meri ... teško je reći).
Samo unimerom ne možete mnogo znati o stanju akumulatora. Potrebno je bar izmeriti "startnu struju" koja mora biti bar 75% deklarisane (mora biti prvo dopunjen aumulator), ispod 70% isti je zreo za reciklažu.
U ovlašćenom servisu (pominjali ste Gaus opremu) moraju izvršiti test opterećenja velikom strujom (45% deklarisane po EN, mada se zapravo radi o DIN testu ali to je duga priča) u trajanju od 15 sekundi. Pri tome akum. mora da drži iznad 10,2V celo vreme (na sobnoj temp.).
Više o tome na:
http://akumulatori-desulfatizatori.blogspot.com/2014/10/ko-koga-ovde.html
(nadam se da nećete proći kao u slučaju na blogu ali 80% da će biti isto: akum. je dobar a Vi kao "cenjeni" kupac i vaša mašina, ne valjate)
 
Ali ovo je stvarno čudno, ja donesem akumulator kod njih, napon mu je bio 12,7V težina odgovarajuća 21,4kg, instrument za proveru je pokazao tih 98% napunjenosti, 38% zdrav, i startnu struju ako sam dobro upamtio 240A, da bi posle punjenja sa malom strujom od nekih dva dana kod njih on dobio startnu struju preko 800A :sta:. Tako "regenerisan" mi je radio normalno, verglao kao da je nov, nekih dve nedelje, i onda isti problem :udri:. Akumulator koristim na kombajnu, koji startuje na 24V (ima dva akumulatora, i drugi je isti Vartin kupljen zajedno sa ovim problematičnim) i baš lako pali, nevergla nikad više od 3 sekunde (i to samo ujutru kada je baš hladno) i zatim radi skoro ceo dan bez gašenja.
Zadnji put prilikom reklamacije, nisu imali 95-100Ah zamenski, pa su mi dali od 55Ah, i sasvim lepo je startovao kombajn tih 3-4 dana dok mi nisu "regenerisali" Vartu.
Sada su mi svi akumulatori na "spavanju" u ostavi (temp. oko 10-15°C), prethodno je svaki dopunjen na pulsnom punjenju sa 0,6A i 14,8V po 12 sati :osmeh:.
 
za starije traktore i vozila zato idu stari tipovi akumulatora. to je pojacani akumulator i nikad nema adekvatno punjenje. mora se dopunjavati na jaci po voltazi punjac i duze vreme manjom strujom. to se mnogima desilo na vozilima pa nece da priznaju kvar. ja imam neki punjac sto je davno pravljen i puni do 15-15,5v pa uspem nekad nekima da dopunim.male je snage pa me to zeza jer izbaci osigurac cesto ako je bas prazan akumulator. jednostavno moras ga dodatno dopunjavati jer to nije za klasicne stare masine. ili da uzmes pojacani alternator.druge nema
 
Moj punjač je stari Tobi, i puni on do 16V, ali to ovde nevredi. Imam malu elektroniku koju spojim preko punjača da bih ograničio struju na 0,6A i napon 14,8V (radi u pulsnom režimu). Varta je zatvoren akumulator, i nesme se prepunjavati, jer nema mogućnost za dosipanje "izkuvane" vode.
Nemora se menjati alternator (kod mene je 60A), već samo elektronski regler, ali je problem, što ti regleri nemaju podešavanje, niti se može posebno kupiti sa odgovarajućim naponom. Svi su na 14V, ali treba imati sreću pa naleteti na onaj koji puni 14,8V.
 
ceo alternator od novijeg vozila. samo oni su dosta kilaviji i fakticki nisu predvidjeni za remont. struja bi trebalo da bude dosta jaca bar 5-8 A za taj akumulator.i malo vise a teraj ga do 15v slobodno
 
Ma on je pun, i nemože ni da povuče struju veću od 1-2A a da nepređe 14,8V, ubrzo struja padne ispod 0,6A, jer je postigao 14,8V.
Alternator je od nekog Renoa iz kraja 90-tih, i radi ko blesav, na opterećenju od 50A, kada popalim sva svetla, napon nepada, drži 14,4V.
 
Molio bih poštovane kolege za pomoć oko dešifrovanja datuma proizvodnje akumulatora Black Horse 12V 45Ah 390A koji imam na automobilu...
Googlam već 2 sata, ali bezuspešno, nikako ne uspevam da nađem traženo...
Evo šifre (utisnute na akumulatoru): 09 53 32
Serijski broj: 9 (000) 00. 670. 719
 
akomulator

acr7zs.jpg
Ovakav sa kupio proletos110 ah,od 1000 ampera startne snage,i stavim ga na 558,pali traktor kao lud za nepoverovati,nema onog vise verglanja te oce ,da upali te nece onaj prvi start bez grejaca ni leti ujutro ,te se muci, a pre njega je bio isto nov akomulator (drugog prizvodjaca ) koji sam proseko posle par meseci nije bio dobro bio pricvrscen.Ma drugi taktor sad.Ode kum i kupi istog 2 komada jedan stavi u klas kombaj ,a drugi u zmaj 142 i palio celo vreme bez problema.Zacudo mali akumulator svega 353 mm duzina,sad kolko ce trajati neznam, garancija je 2 godine,cena mu bila oko 100 evra.
 

img upload

Eksplodirao jedan akumulator na MTZ 1025, drugi nije. Potom je pozvan autoelektričar i izmerio je napon na alternatoru od 15.0 V, i kaže da je to ok. Budući da ja ne znam instalaciju na rusima koji pale sa 24V (spominju se sklopke i neki pretvarači, a ništa od toga nisam do sad imao prilike da vidim), nisam hteo da se mešam...
 
acr7zs.jpg
Ovakav sa kupio proletos110 ah,od 1000 ampera startne snage,i stavim ga na 558,pali traktor kao lud za nepoverovati,nema onog vise verglanja te oce ,da upali te nece onaj prvi start bez grejaca ni leti ujutro ,te se muci, a pre njega je bio isto nov akomulator (drugog prizvodjaca ) koji sam proseko posle par meseci nije bio dobro bio pricvrscen.Ma drugi taktor sad.Ode kum i kupi istog 2 komada jedan stavi u klas kombaj ,a drugi u zmaj 142 i palio celo vreme bez problema.Zacudo mali akumulator svega 353 mm duzina,sad kolko ce trajati neznam, garancija je 2 godine,cena mu bila oko 100 evra.
A jel 558 ima spori ili brzi anlaser,i ja treba da kupim neki akumulator za 560 pa pitam.:ppozdrav:

- - - - - - - - - -

img upload

Eksplodirao jedan akumulator na MTZ 1025, drugi nije. Potom je pozvan autoelektričar i izmerio je napon na alternatoru od 15.0 V, i kaže da je to ok. Budući da ja ne znam instalaciju na rusima koji pale sa 24V (spominju se sklopke i neki pretvarači, a ništa od toga nisam do sad imao prilike da vidim), nisam hteo da se mešam...
Sad imas kabriolet akumulator,15,0V je mnogo,optimalno je od 13,6 do 14,4 plafon.To imas napisano i u upustvu i garanciji.
 
Nazad
Vrh