Akumulatori

Akumulator je punjen 24 h. Pisao sam pre dva tri dana, to je onaj sto mu je bila prazna celija. Odmah posle punjanja je pokazivao 13 v. a nakon 10 sati stajanja je pao na 11.5v. Traktor pali, ali dok je ugasen i dalje pokazuje 11.5v.(mislim nije opao od juce).

1) Izvinjavam se ... zaboravih početak priče od pre 2-3 dana.
2) Iako nedostaje (bar) još jedan bitan podatak (napon akumulatora pre punjenja) prilično se pouzdano može reći o čemu se radi.
Najverovatnije (očigledno) ste ostali bez te jedne ćelije. Napon na njoj je oko 0,85V (ispod 1V) ... nije baš u kratkom spoju (i nije došlo do inverzne polarizacije) ali je sulfatizirala u velikoj meri.
Tu pomoći nema (za nju a samim tim i celu akum. bateriju). Osim 1/6 kapaciteta i startne struje na prvi pogled, situacija je mnogo gora jer osim nedostatka nazivnog napona (zimi neće upaliti nikako, jer će pri startu napon pasti ispod 7V, možda i 6V pa neće moći ni da opepeli) previsok napon će (uz leto koje će valjda i stići uskoro) i preostalih 5 dotući mnogo brže. Da li čekati zimu? Lično ne bih, no par nedelja će odrađivati posao.
3) Dobra vest je da sa reglerom možda i nije ništa, ali on je (kao što je rečeno) druga priča. Zapravo o stanju istog može se samo nagađati (iz priloženog). Ipak, proveriti po zameni akumulatora.
Ne sme da varira napon pri uključenju električnih potrošača i treba da bude između 14 i 14,5V ili 14,5V i 15V (zavisno od tipa).
 
Napon ne varira sa ili bez potrosača već zavisi od broja obrtaja. Kupovinu ću odložiti do jeseni da u zimu uđem sa novim, ako mahom novi izdrže koji mesec preko garancije, taman da izgura i zimu a onda će mu u proleće biti lakse i dođe mu na 3 godine. A, jeste logika, ili sam lupnuo pa ostao živ. U svakom slučaju hvala na odgovorima!
 
Ima logike kako pregurati godinu dana preko garancije ... mada bi s proleća mogao i celu godinu i po, po istoj logici. Jedino što početkom godine ne kupujete "taze" akumulator već nerasprodate zalihe od prethodne zime ... doduše obično uz popust pa nije lako odgovoriti na pitanje kada je najbolje kupiti akumulator. Svakako dok vam stari ne pravi veće probleme neka gura ali ako ne upali mašinu u sred leta, nema Vam druge do nabavke novog.
Napon zaista zavisi od broja obrtaja ali ne bi smeo da mnogo varira (tome i služi regler), pa sa novim proverite i to (nije skupo a može da skrati vek akumulatoru).
 
Vrisno Blek hors nije izdrzo ni garanciju,medjutim kazu mi da fabrika neradi vise,tako da nista od zamene,neg vidim da ima povoljni Biloxxi akomalatori jel ima neko iskustvo sa njima,medjutim nepise kolka im garancija u metroovim katalogu.
 
Znam samo da dolaze iz Bugarske , nemam pojma o garanciji, trebalo bi da je min. 2 godine, zakonski je tako.
 
Poslednja izmena:
Ljudi imam problem na autu mi je otisao akumulator White Horse posle 23 meseca,a garancija je 36. Fabrika je propala i prodavnica odbija da daa drugi akumulator,iako je na garanciji pecat prodavnice a ne fabrike. Jel ima sanse naterati ih da daju drugi akumulator.

- - - - - - - - - -

Ljudi imam problem na autu mi je otisao akumulator White Horse posle 23 meseca,a garancija je 36. Fabrika je propala i prodavnica odbija da daa drugi akumulator,iako je na garanciji pecat prodavnice a ne fabrike. Jel ima sanse naterati ih da daju drugi akumulator.
 
North ARMY Samo im spomeni tržišnu inspekciju....
Ma moze da im pljune pod prozor evo i meni crkao akumulator na traktoru isto u garanciji odem u prodavnicu gde sam ga kupio i oni mi ovako kazu:moram u servis da ga odnesem i ako oni konstatuju da je crkao onda se salje u fabriku koja neradi da ga i oni provere pa ako prihvate reklamaciju onda mi prodavnica ili vraca pare ili u toj vrednosti daju drugog proizvodjaca akulmulator.Ako hocu istu amperazu moze ali da doplatim jer su ovi drugi naravno skuplji,ja fino odnesem u servis i oni naravno odbiju reklamaciju uz objasnjenje da mi aternator prepunjava ja nebudem lenj i pravo kod autoelektricara na proveru alternatora i na proveri pokaze 13,5A da puni.Autoelektricar mi tada rekao da mu svaki dan ljudi dolaze i traze proveru alternatora jer im svima odbijaju reklamacije uz obrazlozenje kao navodno altelnatori prepunjavaju i pregore akumulatore znaci mrka kapa jer je tamo neka beogradska banda usla i razjebala fabriku pa su sada pod stecajem!
 
Daj bože da uspeš ali bolje odmah kupi nov.Svaki servis te skine kulturno s dnevnog reda.Prepunjava ti alternator i možeš da se slikaš.Svađa i rasprava ne vrede jer možeš samo da se pofajtaš tamo sa njima a to ne vodi nikuda.Jednom sam uspeo da dobijem papir od servisa nakon nekoliko odlazaka kod istih da bi na kraju opet ostao bez zamenjenog akumulatora jer me je uhvatila Subota a garancija važila do Nedelje. :haha: Šta me snađe.
 
Kupljen nov,iznenadilo me kakvi su likovi. Dobil ponudu da ostavim stari i dobijem zamenski da crkne magarac dok trava poraste ili da mi da 15% popusta na novi (kao toliki mu je rabat bio i na starom) i jos mi uzme 2 stara iako uzimaju inace samo jedan. Tako da sam kupio Starter 56ah i 30meseci garancije za 3900din.
 
Danas pazario Exide za auto,platio 7960 dinara.Stari Exide mi je trajao 7,5 godina.Nadam se da ce me sluziti kao prosli.
20140714123050.jpg
[/IMG]
20140714123108.jpg
[/IMG]
 
Kupovina akumulatora (sa garancijom od 2-3 god. i predviđenim vekom trajanja 5-6 god.) samo brendova koji postoje nekoliko puta duže.
Na žalost, domaći preduzetnici su takve naše brendove doveli do propasti.
Za "konja" se obratiti tržišnoj inspekciji i (obavezno) udruženju potrošača.
Slaba vajda ali je maksimum koji možete (bez konflikta) iskoristiti.

Exide je vrhunski brend. Skupo, ali (uglavnom) vredi).
Problem je samo što se proizvodi u više država pa čak i stroga kontrola NE može da ujednači kvalitet. Ipak, trebalo bi da traje bar 80% onog starog (dovoljno da opravda nešto višu cenu od realne).
 
Iz udruzenja su mi rekli da je potrebno sudskim putem tuzoti i da ce biti nesto reseno,ali tu je opet crkni magarce...
Drugar mi se sinoc zali da mu nisu priznali na suvi Exide garanciju,ni njemu ni njegove zene bratu,kanda je bila neka losija serija,na kraju krajeva mi smo Srbija pa sve sto valja izvezemo jeftinije nego sto kod nas kosta,a uvezemo ono sto zapad nece po vecoj ceni nego sto kod njih kosta.
 
Uzeo sam za traktor dinamic akumulator od 110ah,kostao me 11800 din,mozda sam mogao i jeftinije da prodjem ali mi se svidelo sto u ovoj radnji gde sam uzeo,video sam par primeraka da menjaju akumulatore ako izda u garanciji.
 
Ja sam imao pozitivno iskustvo sa zamenom akumulatora.Valjda bese pre 3 godine crkne meni blek hors od 97ah u garantnom roku.Oni su tad imali garanciju godinu ili dve,a on crkne mesec dana pred istek garancije.Ja odnesem kod ovih gde sam kupio,oni su i servis tako da su ga odmah proverili i prihvatili garanciju.Kao tad nisu imali u magacinu takav,ali sam dobio nov za nekih 10 dana.Ja sam imao pozitivno iskustvo sa zamenom akumulatora.Valjda bese pre 3 godine crkne meni blek hors od 97ah u garantnom roku.Oni su tad imali garanciju godinu ili dve,a on crkne mesec dana pred istek garancije.Ja odnesem kod ovih gde sam kupio,oni su i servis tako da su ga odmah proverili i prihvatili garanciju.Kao tad nisu imali u magacinu takav,ali sam dobio nov za nekih 10 dana.Medjutim zimus mi je od 45ah izbacio elektrolit,doduse puklo mi bilo crevo za benzin,a ja duze verglao.Znajuci da je firma propala nisam ni pokusao da dobijem nov.
 
Da li se akumulator moze unistiti ako se recimo prepuni punjacem,imao sa jedan Vartin akumulator koji se i nije nesto upotrebljavao znaci stajao je na jednom traktoru koji mozda jednom u tri meseca upalim a u tom vremenu je bila odspojena plus klema.tako da sam ja jednim manjim ispravlajcem stavio da dopunim ali zaboravio ga iskljucit tako te je punio skoro 24 h posle nije htio da zadrzi struju i vidjeh da je jedna celija u kratkom spoju znaci crkao je.Zanima me da li je to zbog prepunjavanja premda je akumulator star nesto oko 5 godina.
 
Moze da se dogodi ako si kao ja sa punjacem od 5w punio akumulator 24h, da se bolje dopuni, a nema na punjacu da pise kada je napunjen nego otprilike se odredi, a jbg stara tehnologija, najverovatnije si ga prepunio, odnesi ga u neki servis mozda mogu za male pare da to poprave, mada to cak i iskusni izbegavaju bar je u mom slucaju bilo tako, pa sam dao taj jedan i uzeo monbat akumulator, sto savetujem i tebi :)
 
Nazad
Vrh