Akumulatori

Par natuknica...
Care, snaga altenatora se mjeri u watima (W) kao i općenito. A ovih 55 na altenatoru, to je ampera (A, struja koju on može dati), ne Ah (amper sati, što je kapacitet akumlatora).

markokurjega, ništa ti nebrini za fijata, pređe on i više nego što misliš, i nisu tako loši auti za te novce koje koštaju.
 
Znači, ako na autu anlaser ima snagu npr 800w a alternator ima 400w treba mu duplo više vremena da puni nego što vergla? Dopuni ga za nekoliko sekundi?

Ranije je bio problem jer su diname imale oko 150w, a anlaseri su bili iste snage kao i sad, a imali su manje obrtaja pa su teže (i duže) verglali... onda su preporučivali da kad upališ mora da radi 10 minuta da bi dopunio.
 
Imam najmanje 30 alternatora sto raskopanih sto cijelih e sad da se nisam kupao a debeli je minus isao bi provijeriti u garazu.Moj Fiat ima 550.000 i ide jos kao prvoga dana jer ja sam drugi vlasnik osim sto malo ulja turbina mi troska ali to je zanemarivo.Pogledam sutra sve.
Post je spojen: [time]1292698581[/time]
_________________________________________________
Tako je,pokusaj nov akumulator paliti i gasiti da vidis i sve ce ti biti jasno ali nov koji je radio sat vremena da ga "probudi malo"i onda pokusaj.Pa taksist bi znaci trebao svaku vece puniti akumulator koliko puta na dan pali i gasi :sta: .
 
@CARe
samo griješiš u nazivnoj snazi alternatora , mjerna jedinica je snaga W , konstanta nam je napon V pa nam onda najčešća jedinica mjere za njega bude amperaža A :cao:
 
Sutra vam sve javim sta se tice alternatora necu 100% tvrditi ubijedjen sam da mi je na 335 traktoru 65 a cega sad to sutra javim.Ugradio sam od Alfe nedavno koju sam imao taj alternator.Nekazem da neistinu govorite.Gripa me drma a isao bi sad vidjeti toliko me kopa.
 
Potpisujem petraHR i savorisa...ali sad sam se setio nisam siguran ali i ah je stara jedinica za snagu kao i vat.Pa na kraju mozda budes u pravu...samo sam ja navikao da snagu izrazavam u w (vatima) pa me to zbunilo...
 
Ah je isto sto i kulon, ili kolicina naelektrisanja. Struja je nista drugo nego kolicina naelektrisanja po jedinici vremena. Zato je merna jedinica za akumulator/bateriju Ah (mAh) jer je to ljudima daleko jednostavnije za razumevanje nego kulon.
@CAR
Ako mislis da nije bilo razlike izmedju Juga za nase trziste i za americko, grdno se varas :nono: Mnogo se razlikuje kvalitet SVIH proizvoda namenjan istocnoevropskom trzistu spram trzista zapadne Evrope ili Severne Amerike.
@Rastislav
AV=W volt*amper je isto sto i wat :cao:
 
CAR je napisao(la):
markokurjega

Haha ti vijerovatno nisi uspio shvatiti sto sam napisao a ja iza toga stojim,a tenzije da malo smanjis nebih ti skodilo.Kakva je razlika izmedju juga 55,60,65? Sta taj jugo ima za Ameriku a nas nema a to u miljama je normalno jer se kod njih tako racuna"kilometraza".Daj mi reci u mm precnik klipa Juga 55,60,65?Daj mi reci hod radilice 55,60,65?Dal je glava razlicita?Mozda od drugog materijala!PONAVLJAM Koliko treba alternatoru od 55ah da nadopuni akumulator od 100ah ako je polu prazan?a zasto je polu prazan?zasto nije pun?Moj Fiat pali kao sibica ali da se neugasi kao sibica ponovim grijac kad je niza temperatura od -15.Ostavim ga da radi jer necu da sijedam u hladan auto.Nakraju nikoga ja nezalim nit mene treba tko zaliti ali na sva ova pitanja znam odgovor a ti kad si me prozvao odgovori na njih javno a i ja cu odgovoriti javno na forumu. :ppozdrav:

Ti sam sebe nerazumeš šta pričaš prvo izvaljuješ da alternator puni u Ah što nebi reklo ni dete od 7 god,a ja da znam da sam u pravu ja bi izašo da pogledam i bez noge a ne sa gripom,Neću da se prepirem ni da započinjem bilo šta ,ja sam samo rekao u prvom postu da je čista glupost puniti akumulator na svaku pređenu kraću relaciju i to je 100% tačno, ja sam punio akumulator na traktoru svaki drugi dan jer mi punjenje nije radilo prema tome samo ako ti nevalja akumulator ili nevalja punjenje, a ako je sve u redu nema potrebe a zatim, a sve si reko kad si napisao da nema razlike u prečniku klipa od 45 - ce i 65 - ce i 110 kubika i 1300 kubika ,koliko ima njen.E sad izvini što sam ja uvredio tvog fiata ,ja sam spomenuo samo ove nove što se štanacaju kod nas jel misliš da bi ti majstor u BMW rekao da puniš akumulator na svakih nedelju dana.
 
@bojcetic
Znam to da je AV=W ali me nesto zbunilo da se racuni za struju izrazavali u kwh a to je valjda rad a rad je snagaxvreme pa nisam bio siguran,vec sam ja to pozaboravljao...
 
markokurjega opet necitas nego brzas
45 ostavi to je sasvim drugi motor,55 i 60 su potpuno isti motori samo sto je na 60 dvogrli karburator a 65 ima duzi hod radilice a krace klipnjace i ima 65 ks.Ista stvar je sa skalama itd.Da ih nisam radio nebih ni spomenuo iako je to bilo davno kad su se furali Jugici pa sve je moguce da i pogresim.Druga stvar su sa nekakvim Peugeotovim motorima.Ako te jos sta interesira javim ti sta se tice Jugica.

Nisam mogao izaci jer me drmala gripa da sam se tresao i svaki tren sam se isao tusirati temperatura 38,5 nespada.Zasto sam se digao jutros rano nego sto me je izmucilo ali nisi ti doktor da ti objasnjavam sta mi je.

Otisao sam u :off_topic: .
 
Čitam ja samo slabo razumem hrvatski. :haha: .Da se uozbiljimo pošto si toliko uporan a pojma nemaš i jadan je jugo kojeg si ti radio ,šaljem u prilogu fabričke karakteristike motora da vidiš da je ustvari sve suprotno od onog što si ti pričao (dvogrlim karburatorom se povećava snaga za 10 KS :haha:)valjda znaš engleski ako ne ja ću ti prevesti,i valjda znaš da je za izvoz u južnu ameriku korišćen samo EFI motor od 65 KS ,čisto da ti napišem da netražiš puno po slici i da ne bi zalutao.Al ti to sigurno znaš pošto si doktorirao te motore, toliko o tome.A ozdravi ti nama što pre, pa obavezno uslikaj taj aternator gde nanjemu piše da puni 55 Ah ili 65 Ah više neznam ni koliko si napisao.

ftpyty.jpg




Tema je poslata na hlađenje do daljnjeg.....
 
neki dan sam za moga bagerčiča kupio nov TESLA akumulator od 76Ah
garancija dvije godine , cijena 58 evra
kupljen direktno u fabrici

kako će poslužiti ostaje da se vidi :D
 
Imam tri akumulatora marke "Baner" (Austrija,mislim), stari su 3,2 i jednu godinu i dosad su se pokazali odlicno.A nekada davno sam imao "Vesnu" i "Prestolite" (Belgija) na autu i oba su trajali po 6 do 7 godina. :D.Somborac,bar kod mene, cisto s..nje ::lose::
 
Kod mene Somborac radi od 2004te. :D
Ima nekoliko klasa kvaliteta za Somborske akumulatore. Najbolji idu u Rusiju. Drug radi tamo, kaze da su sad ubacene neke nove masine tako da ce akumulatori za 3-4meseca biti daleko bolji.
 
Ma nek' ide život ...
Rekoh da bi se rado uključio u temu akumulatori (to mi je više struka od ulja, mada se ovima bavim mnogo više u zadnjih 5-6 godina) ali mi fali još "25h dnevno".
Zato sam ukratko već rekao nešto (uopšteno) o tome u indirektnoj temi ("koji Ak. u Rakovicu 60").
Evo bez da presuđujem ko je bolji ili ne (jer to sa strukom nema baš veze već samo indirektno, u smislu ko ima kakvu tehnologiju a svi su tu negde od većih svetskih, a kako se to sprovodi u praksi su već insajderske informacije koje naravno nemam, pa je tema beskonačna, i prilično nedefinisana, mislim na "who is the best?").
Somborci zaista najbolje šalju u Rusiju i još uvek imaju bar 2-3 klase no i po nekim mojim informacijama za sledeću zimu bi mogli da budu spremni. Inače su sasvim solidni a utisci (poslednjih par godina) idu od dovoljan do odličan zavisno od serije. Ipak idu ka boljem a cena je O.K.
Monbat su zaista dobri akumulatori. Veliki deo proizvodnje ide na zapadno tržište (Zapadni EU).
Počelo se od Američke licence uz stalna poboljšanja. Zaista odličan odnos kvalitet/cena. Preporučujem.
Nećemo o velikim, na Vartu sam slab (pa time i neobjektivan) a ima dosta dobrih brendova. Više u pominjanoj temi da ne ponavljam veći deo.

P.S.
Olovne (punjive) baterije (takoreći akumulatori) traju oko 5 god. 6 je solidno. Klasična konstrukcija 3-5god. Moderna uz upotrebu novih legura i/ili gel elektrolita 5-7god. i najsavršeniji AGM 7-10god. (spiral wound, praktično tehnološka pozajmica iz sveta Reversne Osmoze, tj. konstrukcije filtera za nju iz kasnih osamdesetih i početka 90-tih).
Inače sam AGM je takođe tehnologija iz sredine osamdesetih ali komercijalizovana tek u 90-tim i sa procvatom na početku novog milenijuma. U suštini je "ceđenje suve drenovine" iz starih dobrih olovnih baterija i ne isplati se za upotrebu kod traktora, teretnih vozila pa i većine automobila (bar još ne).
 
Ja cu uskoro da kupujem akumulator za Zmaj-133, iako mislim da je fabricki predvidjen 135Ah verujem da ce i 97Ah da odradi posao a i da ga eventualno mogu ubaciti ako posle sezone zatreba ili zbog dopunjavanja i kondiciranja na fergusonu.
Kako resavate koriscenje i odrzavanje akumulatora na kombajanama? Kratka sezona, a onda pauza od 10-11 meseci... koristiti akumulator od traktora za taj kratki period zetve je mozda neko resenje ali ti onda traktor ostaje bez autonomije palenja a i on je neophodan u tom periodu. Naravno da ce se posle zetve akum. skinuti sa masine i staviti na cisto i toplo al dali dopunjavati akumulator jednom mesecno sa punjacem ili ga osvezavati na traktorima povremeno ili... ? kako vi radite to osvezavanje kombajnskih akumulatora?
 
Možda je bolje da kupiš Optimu-crvenu. Ona je po cjeni malo skuplja od nekog običnog sa 135Ah ali je puuuno bolja i izdržljivija/trajnija.
Održavanja nema skoro pa nikakvog zato što je trajno zatvorena i nema nadosipavanja destilirane vode.
Trgovac sa kojim sam razgovarao kaže da traje i do 10god.
Meni je na 577 Varta od 135Ah ali je pri kraju i novi kada budem kupovao--obavezno Optima.
 
Nazad
Vrh