Akumulatori

Uzeo ipak Top la akumulator od 100ah, dao stari i 155km, 2 god. garancija, mada se kod nas sa garancijom u vecini slucajeva mozes samo ubrisati.
 
Ovaj sto sam uzeo je 110ah i cena mu je 12600. Koliko je izdrzao ciak kod tebe?

Vladj, evo slikao sam ti moj garantni list. Ciak starter 110ah 1000a izlazne snage, kupljen 03.03.2014. Nikada nije skinut sa traktora, a dopunjen samo jednom i to skoro kad sam kupio punjac, pa rekoh ajd da ga nakacim.
Jos uvek je dobar bez naznake da cu morati da ga menjam. Do ovog trenutka je star 4 godine i 2 meseca.

 
Питање за Сталкера а и остале колеге шта мисле о овом проблему:
На ауту ми је Топла акумулатор од 75ах,већ мсм 4 година,и данас после нормалног рада од како је постављен,није зезао никада и данас кад сам стао на кратко у продавницу и угасио ауто,није хтео да упали,само шкљоцка,наравно мислио сам да је алнасер и упалио ауто на гурање,и кући га почео да растављам да скинем алнасер за ремонт,кад сам приметио да је акумулатор киселину испуштао на одушак..Ставио сам други акумулатор од 65 ах и мало прокуцкао аутомат и упалио ауто.
Топлу сам ставио сад на исправљач и одврнуо чепове,и буквално киселина ври у акумулатору..
Питање је шта ви мислите да је:
Ауто препуњава,
акумулатор једноставно готов?
Да ли се некоме слично десило?
 
Meni se desilo prije nekoliko godina, problem je bio u akumulatoru. Taj sa 4 godine rada je više nego dobar, malo koji sad toliko dobaci.

Ljeto, napolju tridesetak stepeni, ostavio auto na parkingu i kad sam se vratio nakon pola sata jedva lampice mogao upaliti.

U svakom slučaju, nije loše povremeno provjeriti napon punjenja i napon akumulatora prije i tokom startovanja motora.
 
Мене је зачудило да није хтео ни мало да окрене алнасер,он ми је био први пик,можда је био и залепио али после чукања је га окренуо 65ах акумулатор.Овај ми је на исправљачу буквално она киселина ври у њему,не знам дал му има икаквог спаса.
 
Ne moze se nista unapred predvideti, dopuni, testiraj dalje i videces kako ce se ponasati.

Poslato sa HUAWEI VNS-L21 uz pomoć Tapatoka
 
Pune se u tri faze,prva ti je sa konstantnom strujom ili sto bi stranci rekli CC,onda druga faza koju amerikanci zovu topping tj da se voltaza drzi dok se smanjuje struja do odredjenog nivoa i na kraju stalno opterecenje ili ti float.

Dakle nekih 5 sati mu daj konstantnu struju,tu je negde 70% napunjen,onda treba da mu odradis topping tj da ga odrzavas na konstantnom naponu i da mu smanjues struju sve dok napon ne krene da pada to je vazno za ove VRLA baterije jer u tih preostalih 30% je glavna caka za trajnost baterije i za ovu konkretno bi najbolje bilo jos nkih 5-6 sati da se dopuni kako treba.

Treci korak moze i ne mora u sustini to ti je odrzavanje kapaciteta,ako neces odmah da je koristis.
Ovo ti je stacionarna baterija a ovo VRLA ti oznacava Valve Regulate Lead Acid.
Sa obicnim punjeacem tesko da se napuni da traje.

Otprilike tako.
Koristiti AGM mod (ako ima na punjaču). Oni ograničeni na 14,4 V nikad neće do kraja napuniti pa će kraće trajati. Ovo je stacionarni tip akum. baterije (nije za startovanje vozila, makar i trotineta).

Ne znam gde su slike nestale a bile su tu, ali je doslo vreme da probam da napunim ovaj mali stacionarni akumulator koji sam dobio, i da probam da ga koristim za elektricnu pastiricu.
Ovaj akumulator je u pitanju

https://www.bol.com/nl/p/ultracell-ucg-loodaccu-12v-20ah-deep-cycle-gel/9200000050557490/

Znaci prvo treba da koristim ovaj AGM mod koji radi kod mene na konstantnih 14,7 volti i 7 ampera i to nekoliko (koliko?) sati? Postoji li opasnost od bilo kakvog prepunjavanja ili ce uredjaj sam odreagovati (CTEK 7)?
I posle tih par sati da prebacim (ako prebacujem, na koliko dugo da prebacim?) na opciju SUPPLY ili da ne prebacujem?

Evo seme mog CTEK 7 punjaca:

screenshot windows 8
 
Poštovani,
CTEK je potpuno automatizovani punjač. "Sedmica" (7A) je idealan za akumulatore do 110 (100-120), pa i svih 140 Ah, mada će poslužiti i za one većih kapaciteta (mada će to trajati, a i moraju biti u dobrom stanju). Kao što je navedeno, za manje je pogodan "za do" 14 Ah, pa bi navedeni trebalo da bude "dobar mušterija" ovog punjača.
Uključite AGM mod (za AGM tip akumulatora) i ništa više. Po punjenju će se punjač sam prebaciti u "supply" mod (prošavši nekoliko faza između).
Ne, ne može da prepuni (dobro, može ako se pokvari ili "zabaguje").
Proverite samo posle par sati (ne bi trebalo duže od 3 ili 3,5 h da puni, tj. moguće je (ako sam obori struju, 7A je maksimum) ... dakle provera na 4h pa na 8h ... prebacivanje ide automatski.
Ako imate dobar voltmetar (unimer) proverite u toku punjenja napon, kad stigne na 14,7 h onda je blizu prebacivanja (neće baš odmah, nego nakon vremena zadatog programom, no to ne bi trebalo da traje više od 1/8 procesa punjenja (max. 1/4, obično manje)).
Otprilike tako ... u uputstvu bi trebalo da su navedeni približni odnosi između faza (naravno, nije baš fiksno):
Pozdrav!
 
Nakacio sam ga na AGM mod, ne znam kada, ali se napunio do kraja i upalio zelenu lampicu. Nakacio sam ga i uspesno pokrece trenutno elektricnu pastiricu. Videcemo dokle ce. Navodno pastirica ce sama da se ugasi kada napon akumulatora podne ispod 10 volti.
 
Evo malo mog DIY majstorisanja. Evo sta je potrebno od alata i materijala pa koga ne mrzi moze da odradi.
- Set Klesta
- Lemilica i Tinol
- 2x vece i 2x manje stipaljke
- Neki dvozilni kabel, duzina po zelji
https://ibb.co/hRf1Ve
Polumrtvi akumulator koji ne moze da pokrene motor, tj za bacanje je.
https://ibb.co/byGfOz
- 12v kompresor za pumpanje
https://goo.gl/images/Lz2UFG
Zalemiti stipaljke na oba kraja kabla, vece se kace na akumulator, manje na 12v prikljucak na kompresoru.
https://ibb.co/c4TMVe
Evo kako to povezati na 12v prikljucak, druge 2 stipaljke se kace na akumulator
https://ibb.co/jeDYbK
Kao test sam ispustio 2 gume na prikolici i obe gume na biciklu. Najveca briga u svemu ovome je bila koliko ce akumulator drzati napon ali je sve 4 gume napumpao sa malim padom napona, bio je 12.80 pa je spao na 12.72. To je neka moja ideja kako iskoristiti akumulator za bacanje. Da ne idem uvek za kljuc kada hocu nesto da napumpam, a i da ne remetim napon akumulatora u kolima.

Poslato sa HUAWEI VNS-L21 uz pomoć Tapatoka
 
Meni pre 20ak dana cenili moj akumulator od 75 ampera 1000 dinara. Dao sam moj, uzeo drugi tu u radnji i umesto 7000 dinara, naplatise mi 6000 din.
 
Na izdisaju mi je akumulator u Golfu V. Povremeno ga dopunjavam, ali za zimu će trebati novi. Zadnje sam imao slučaj da sam auto u jednom danu 6 puta palio zbog premještanja iz garaže i po dvorištu. Posljednje oaljenje je bilo malo otežano. Molim Vaše preporuke za marku i model, a posebno bi volio preporuku forumskog kolege Stalkera.
 
Midac Celeris je solidan izbor, naročito jer ima povoljnu cenu (a vrhunska je serija proizvođača).
Kod akumulatora je sve više koliko para toliko muzike.
Fiamm je takođe vrlo dobra kupovina (npr. Titanium). Doduše malo su me razočarali lošijim kvalitetom odlivka polova (što baš nije karakteristično za Italijane), ali ništa strašno (samo sam očekivao savršeno). Pokazuju se (uglavnom) o.k. cena ... bila povoljna sada malo manje (izašli na dobar glas ili šta li već).
Prva ugradnja u VW Golf je verovatno Bosch ili Varta ali oba su brenda kod nas "II klasa" (iz Rumunije i/ili za tržišta "paradajz" ("šljiva") republika).
No, i to ne mora da znači, kod ovlašćenih uvozika i uz dugu garanciju (preko 3 god.) može biti i dobra kupovina. Skuplje serije su verovatno bolje i možda čak i istog kvaliteta kao za Zapadnu Evropu, dok Blue i (naročito) Black, mogu biti solidne ali preplaćene (zbog brenda).
Duracell mi se vrlo sviđa ali je skup(lji); često i od pomenuta dva prethodna.
Osim toga (baš zbog cene) može duže da stoji u prodavnici.
Slično i za Exide (mada je veća verovatnoća da se može naći i taze).
Više od 12 meseci treba izbegavati (zvanično max. 18 za Ca-Ca).
Toplu sam ranije hvalio ali sada je (kao i većina proizvoda iz Slovenije) tek osrednji kvalitet uz natprosečnu cenu. Jeftinije serije se prave u Makedoniji što sigurno nije isto, a skuplje (ili sad čak i jeftiniji brendovi pod Toplom) u Kini. Znači čist Kinez kao i Gorenje. To ne mora biti loše ali sigurno nije što je bilo (cena zadržana) ili viša).
Energizer je solidan izbor (takođe).
Ima tu još nekih dobrih brendova ali ih je teže naći kod nas (npr. nekih pod Exide-om ). Od nezavisnih (ako su još uvek, npr. "nezavisni" Fiamm je već godinama pod Hitachi kapom) Banner sigurno zaslužuje pažnju ali ne znam da li ih je moguće naći (lako) i koja im je cena.
Jeftiniji brendovi su makar jeftini, mogu biti i iz istih fabrika kao i skuplji, ne može se očekivati više od 2x garancija (tj. oko 4 god.) ali mu dođe skoro isto kao i skuplji koji traju 5-6 god. (ili čak jeftinije). Pouzdanost? Pa, privih 2-3 god. nema problema.
Prednost im je što se najviše kupuju pa verovatno nisu dugo u prodavnicama (relativno gledano).
Pa, sad ... (budi pametan)
Podsećam: kupljen akumulator prvo dopuniti pa staviti na vozilo!
(i naravno, ako je moguće kupiti takav da je proizveden pre manje od 12 meseci)
 
Kod mene na pasatu je Varta Silver 74ah ugrađena 2012 godine, još uvek u dobrom stanju... Tad sam je platio ako se dobro sećam negde oko 12.000 rsd, 40 meseci garancije. Ne znam pošto je sad ali kad budem menjao ovaj sigurno ću ponovo gledati Vartu...
 
Nazad
Vrh