Elektro instalacija

Odnesi to lepo u servis i nek oni pregledaju da ne za......es nesto pa da te kosta duplo.
 
uzmi neku kvalitetniju sijalicu.ja mislim da se sijalica strese,upusti vazduh zato jace zasija i crkne.
 
Bas ja nisam neki koji uzima fals,uvek gledam da kupim malo bolje pa da duze traje nego najjeftiniju pa da odmah crkne.
I zadnja je pregorela...
 
Ništa nije teško, sa osigurača ti se napaja kontakt na releju preko koga ide struja u sijalicu a prekidač napaja kalem (špulnu) elektromagneta u releju koji uključuje taj kontakt i on (elektromagnet)vuče slabu struju.
 
mirko_markovic67 je napisao(la):
Ništa nije teško, sa osigurača ti se napaja kontakt na releju preko koga ide struja u sijalicu a prekidač napaja kalem (špulnu) elektromagneta u releju koji uključuje taj kontakt i on (elektromagnet)vuče slabu struju.
Znaci tu struju sa osiguraca nebi morao da vucem direk sa osiguraca nego bi mozda mogao sa svetla u kabini posto to vec ide preko osiguraca, a za prekidac bi moro sa brave?
 
Zdravo svima.Potreban mi je savet.
Skoro sam na mom Ursus C 360 menjao akomulator (uzeo sam Black Horse 97Ah / 800A).Uz put sam malo reparirao elektro instalaciju i zamenio kutiju osigurača.Napon punjenja na izlazu iz alternatora na leru sa ugašenim svetlima je oko 14,3 V ,a sa upaljenim svim svetlima pod punim opterećenjem oko14,4 V.Na sajtu proizvođača Black Horse akomulatora sam pročitao da napon punjenja ne sme da bude veći od 13,7 V.Kada je traktor upaljen napon na izlazu iz reglera 61 ka alternatoru se stalno menja (pali-gasi sijalicu npr.) i to se dešava i na kontroli punjenja.Čuo sam da je to stari tip alternatora i da on u sebi nema ugrađeno kolo koje daje napon kada je dat konatkt (kontrolna sijalica svetli) ,a kada se traktor upali nema napona (ugašena kontrlona sijalica).
Da li mislite da je napon punjenja od 14,3 V ok ,a ako nije da li bih trebao da zamenim regler da ne bih oštetio akomulator?
I koji relej i na koji način trebam da vežem između kontrole na alternatoru i kontrolne sijalice kako bi ona gorela kada je dat kontakt ,a kako bi bila ugašena kada traktor radi (pošto je u pitanju neki stari tip alternatora)?
Fabrički ovaj traktro nosi dinamu ali je ona zamenjena alternatorom-tako sam ga kupio.
 
To je max napon akumulatora, Pitanje dali si siguran da ti instrumenat meri tacno

npr vecina meri vise kako se baterija prazni. Ako meri dobro menjaj regler

Preko sijalice dobija pobudu tako da je jedna strana sijalice na plusu a druga preko rotora alternatora na masi kada pocne da puni sijalica dobije sa obe strane isti napon i ne sija
 
Merio sam sa dva instrumenta analognim i digitalnim tako da je sigurno tačno-zameniću regler.A što se tiče sijalice nešto mi nije jasno.Pobuda alternator ide sa reglera , a sijalica bi trebalo da se veže na kontrolu punjenja na alternatoru i na + drugi kraj.Kada je traktor ugašen ,a dat kontakt sijalica svetli jer dobija masu preko rotora alternatora kao što kažeš ali to kod mene nije slučaj.Kao da kontrola u tom slučaju nije na masi.Kada se traktor upali na kontroli dobijam napon koji se menja od 6 do 12 V i to sve brže kako dajem gas.Stvarno ne znam da li to tako treba da bude-čuo sam da je tako kod starijih tipova alternatora ili moguće da i alternator nešo nije Ok.
 
U tom slucaju u pregled dodaj i ispravljacke diode u alternatoru ima ih 6 komada jer je alternator u sustini trofazni generator koji ispravlja naizmenicnu u trofaznu struju

28t8nq.jpg
qqbsdw.jpg


Diode mozes proveriti tako sto unimer stavis na ispitivanje spoja ( pistanje ) i meris u jednom smeru ne pustaju nista a u suprotnom od 6xx do 8xx tj probojni napon silicijumske diode je 0.6V
 
Milos.mtz je napisao(la):
mirko_markovic67 je napisao(la):
Ništa nije teško, sa osigurača ti se napaja kontakt na releju preko koga ide struja u sijalicu a prekidač napaja kalem (špulnu) elektromagneta u releju koji uključuje taj kontakt i on (elektromagnet)vuče slabu struju.
Znaci tu struju sa osiguraca nebi morao da vucem direk sa osiguraca nego bi mozda mogao sa svetla u kabini posto to vec ide preko osiguraca, a za prekidac bi moro sa brave?
možeš sve sa svetla u kabini ako je kabal dobar samo stavi jači osigurač, svetlo u kabini se inače retko korsti.
 
imam ja ali neznam kako da posaljem kad nemam skener.
Jedino da prepričavam šemu.
Imaš li prekidač za sva 4(i koji ) ili hoćeš da improvizuješ sa običnim prekidačem?
 
lakarije je napisao(la):
imam ja ali neznam kako da posaljem kad nemam skener.
Jedino da prepričavam šemu.
Imaš li prekidač za sva 4(i koji ) ili hoćeš da improvizuješ sa običnim prekidačem?
Onaj fabrički prekidač,vidi se na mojoj istrument tabli u temi o satevima
 
ja sam to povezivao nije toliko komplikovano samo ti treba relej od sva cetiri zmigavca.Prekidac nije toliko bitan moz
e svaki koji ima kontrolnu lampicu na sebi. Relej je isti kao kod zastave ili juga.
 
Super onda neće biti problema:
Prekidač za sva 4 žmigavca(u daljem tekstu P4Ž) ima kontakte 30c, 15, 49+, 31, 30b, 49a, L, R
Sa 30 kontakt brave ideš na 30c(crvena).Sa 15/54 kont.brave ide na 15(zelena)
Sa 30b P4Ž ide braon na 15 automata(ako je mehanički),ili na 49 ako imaš elektronski automat.Sa 49a automata ide na 49a prekidača za 4 ž(plava). Sa istog izvoda ide plava na 54 prekidača za biranje levog -desnog žm.
Sa L tog prek. ide,istovremeno i na L P4Ž i na levi osigurač (žute)a preko njega dalje na izlaz(Trebalo bi da je prvi levi osigurač na desnoj kutiji osigurača,ako ti je instalacija fabrička).ako nije nadji koji je osigurač u pitanju.
Sa D prekidača za biranje levi/desni idu 2 zelene,jedna na R P4Ž,a druga na desni osigurač za žmigavce(trebalo bi da je drugi sleva na desnoj kutiji osigurača).
Sa osigurača dalje vodiš na izlaze,odnosno direktno,to ti je već povezano.
Na P4Ž treba da prespojiš direktno 49+ i 30b
Sa 31 P4Ž ide bela na masu(ako hoćeš da ti sija ona mala sijalica u P4Ž,ako je imaš)
Sa C automata ide siva na kontrolnu sijalicu(leva kontrolna po original šemi).Ako imaš na automatu i C2 to ti je za drugu kontrolnu (desna) koja se pali kad imaš zakačenu jednu ili dve prikolice(dakle veće opterećenje).Leva se pali kad voziš samo traktor.Na drugi kraj sijalica idu mase,to znaš.
Ako nećeš drugu kontrolnu nemoraš povezivati,mada nije loše,tako znaš dali ti radi žmigavac na prikolici ili je suijalica pregorela.
Boje nemoraju biti koje sam napisao,ali ovo ti je prekopirana originalna šema sa nepipane instalacije mog 560 iz 1994g. (ne iz knjige,tamo se čovek teže snalazi).Ako hoćeš da imaš original fabričku instalaciju,i da se lako snalaziš,a ti koristi te boje.
Poveži tačno ovako i SIGURNO radi. Ako negde zapne,pitaj.
:cao:
 
Nazad
Vrh