Elektro instalacija

Nisi napisao što direktno spajaš na anlaseru da li glavni dolaz struje na anlaser i odlaz na namotaje ili glavni dolaz na anlaser i stopicu na koju je spojena ta žica koja dolazi od brave. Ako spajaš ovu prvu varijantu onda probaj spojiti drugu (plus od akumulatora i tu žicu koja dolazi od brave) i ako tada isto samo čvakne onda je automat u pitanju ako i tada pali onda je greška prije toga. probaj to prvo uraditi i javi rezultat pa čemo onda dalje rješavati problem jer ovako bih mogao napisati pola stranice što bi još trebalo ispitati a nema potrebe ako je kvar u automatu.
 
Danas skoknuo do otpada po malo delova za predstojece radove na 560.
Da krenem redom,za pocetak je plan da se struja uzme sa automata alnasera i dovuce kablom 4mm na glavni osigurac koji ce biti 30-35a,dalje kablom od 4mm vodi na kontakt bravu(koja ce sluziti samo za kontakt) i sa nje se razvodi kablovima 2.5mm jedan ide na osigurac pa bravu paljenja i dalje...a drugi ide na "amblender" sa Renoa 21 i odatle se razvlaci kablovima od 1.5mm dalje.(necu raditi za sad zbog komsija radne farove dodatne)a kratka i duga ce biti preko releja ali o tome kasnije.
Interesuje me da li su ove navedene debljine zica OK?
A na otpadu sam nasao ovaj prekidac OFF se vidi gore i dole,a levo i desno su vec izbledeli ON sa obe strane pozicije,a sama polugica ima 3 pozicije levo,sredina i desno. Verovatno je sluzio za ventilator,pa me interesuje sta je za sta sad ?
Kontakti nemaju nikakve oznake.

111590541020653991076698.jpg

111594021020653991116699.jpg
 
To ti je dupli prekidač, tj. ima dve identične sekcije. Srednji kontakt se spaja sa jednim od krajnjih kontakata zavisno gde povučeš polugicu. Obično bude da kad prebaciš polugicu na levu starnu onda se spajaju srednji i desni kotakt, a kad je prebaciš na desnu stranu - onda se spajaju srednji i levi kontakt. U srednjem položaju polugice srednji kotakt nije spojen ni sa levim ni sa desnim kontaktom.
 
Bravo Dukej,malo pre sam i ja isprobavao i dosao do istog zakljucka,samo koliko vidim ti to drzis u glavi a ja zicu po zicu. :osmeh:
Koliko vidim primena bi mu mogla biti za zmigavce npr,cini mi se dugovecan. AKO ne uspem da desifrujem ovo,onda ide klasicna el instalacija sa kontakt bravom. Za sad sam uspeo da desifrujem ovaj manji dzek,plave su pozicija,bela kratko a siva dugo svetlo(koje ne radi na oba tastera),na oba je crveno ulaz struje,na drugom je narandzasta za svirenu i jedna siva svetli kad se upali kratko,pretpostavljam kontrolnu tablu da osvetli. Sad ne znam dalje da li mogu potezni prekidac da ubacim za duga svetla ?
111675041020654011057197.jpg

111716441020654010929194.jpg

111804861020654011005196.jpg
 
Branko, u pravu si, nisam rekao šta spajam. Spajam ova 2 kontakta:



I tada pali normalno, bez problema. Ako spojim ova druga dva velika kontakta, onda samo zuji anlaser na prazno.

Ali se sada javlja druga situacija. Danas sam zamenio bravu paljenja. Ako neko bude imao istu dilemu, ostavio sam slobodan BO konektor. I sada se dešava da nekada uspe da upali ali češće samo čvakće. Nekad upali iz prve ali uglavnom je to iz trećeg, četvrtog pokušaja. Sa starom bravom nije nikako hteo da pali, iz bilo kog pokušaja.
 
U tom slučaju je difinitivno u pitanju loš spoj a sad gdje, mislim da ni Onaj gore nebi ovako napamet mogao odgovoriti, treba provjeriti sve po redu prvo dolaz struje do brave a onda odlaz sa brave. Znači prvo moraš dobiti situaciju kad neće paliti i tada ne puštaj ključ već drži uključeno i sa probnom lampicom ( brüferom ) prvo probaj da li dolazi struja na bravu i to uvijek moraš probati sami kontakt (vijak) ali i stopicu i žicu a za to ti je najboja probna lampica sa špicom tako da možeš ubosti u žicu jer imaš slučajeva da žica ima struju ali stopica ne jer jer loš spoj unutar same stopice.
 
Branko a meni preporuka oko debljine kablova za dovod do kontakt brave,pobude paljenja i grejaca ? Ostatak je planiran 1.5mm,do kontrolnih lampica 0.75 zbog lakse manipulacije i 2.5mm od akumulatora,preko releja do kratkih i dugih svetala.
 
Ja sam za grejac stavio 4mm2, pobuda paljenja 1.5 ili 2.5mm2, za svetla 1,5mm2, sve preko releja (i radna i oborena i duga). Ovo oko paljenja i grejaca je povezano a svetla i releje treba da radim ali nemam vremena.
------------------------------------------------------
Sad vidh tvoje prethodne poruke i zamisli su nam veoma slicne, samo sto ja nemam u planu glavni osigurac, no mozda i on dodje:osmeh:. Ablend ide od kamiona, releji spremljeni, puna kesa pa se mora naci sta treba ali je problem slobodno VREME kog nemam pa tako i svetla ne sijaju ni na jednom traktoru.
Jedino sto ne znam zmigavce da povezem. Ostalo radim po mojoj zamisli a ne da mi neki majstor nesto iskukeli pa traje do njive jer je vecini osnovni alat klesta secice i izolir traka. Neki cak ne znaju sta je hilzna ili termostez. burzir. Kod mene svaki spoj mora d bude dobar, papucica pravilno upresovana jer 90% kvarova potice od loseg spoja:ppozdrav:
 
Ja sam do sada radio tako da dovod do glavnog osigurača, do bravice paljenje i od bravice paljenja do grejača ili anlasera ide 3 ili 3.5mm, svetla i ono što duže radi to 2.5 a ovo kratkotrajno što radi (sirena, migavci...) to 1.5. Od releja do stalnog plusa 2.5.

Obično prvo sredim tablu i sa nje izvučem ženske spojke a ostalo samo razvučem i dovedem nazad do muške i spojim. Tako da kada se mora nešto intervenisati može komotno da se isključi bilo prednji ili zadnji deo i samo se razdvoji sa spojke.
 
Da, imao sam tu ideju da je loš spoj. Razmišljam da je možda problem ili kod sklopke (mada radi normalno) ili do kutije sa osiguračima ali proveriću sve kako si naveo. I prvi put kada mi se javio problem sa paljenjem, lampica kontakta je počela čudno da se pali i gasi (baš kao da se gubi kontakt) a to prekidanje se i čulo iz table ali je posle prestalo.
Branko hvala na pomoći.
I sinisa1979 je donekle bio u pravu i hvala mu na sugestiji.
 
Sorry North ARMY nisam uspio sinoć pročitati tvoj post (bio sam preumoran nakon cijelog dana na traktoru) što se tiće kvadrature sve je OK osim ove žice sa kontakt brave na pravu paljenja, i nju stavi 4 kvadrata (zbog grijača) od nje na anlaser je dovoljno 2,5 a na grijač 4 i to bi trebalo biti sve OK. @Nesko2563 nema žice od 3 a ni 3,5 (mislim na kvadraturu) standardne su ti 0,5 ; 0,75 ; 1 ;1,5 ; 2,5 ; 4 ; 6 ; 8 (rijetka ali ima je) ; 10 ; 16 ; 25 itd.

tablica presjeka s dopuštenom strujom trajnog opterečenja

elektro-05.jpg


po njoj je moguće preračunavati i krajnju snagu potrošača ( 10A struja x 12V = 120 wata) , ako je struja blizu maksimalnog iznosa onda je bolje staviti za jedan red viši presjek jer ovo su podaci za korištenje u idealnim uvjetima.

ichbinmilan U tom slučaju provjeri i osigurače posebno ako su stavljani oni plastični jer sam imao nebrojeno slučajeva gdje su oni stvarali problem, mada je na oko ispravan od zagrijavanja u radu se plastika skvrči i tada postane krači (ne puno cca 0,5 mm ali dovoljno da zeza) , ja stavljam isključivo keramičke i u kutiji imam samo par tih plastičnih (skvrčenih) da vlasnicima pokažem zbog čega sam mu stavio sve nove osigurače (ako su bili ti plastični) jer su bili kao "ispravni".
 
Nego jel neko nasao da kupi pokretnu zensku sedmopolnu uticnicu ? Ja sam resio da radim po euro standardu(tako inace sve radim) a vidim da dosta njih ima i po jus standardu,pa bih pravio i jedan pretvarac,pa bi mi bilo najlakse kad bih nasao zensku uticnicu koja ne mora da bude fixna.
 
Potrebni su mi nekakvi farovi kratko/dugacko koje bih mogao smestiti u prednju masku od ursusa a da su cetvrtasti ...

Postojece sam morao da skunem jer su smetali pa moram neke da stavim . Imam nekakve nove od belarusa kockaste halogene bas masivne i duboke al ih ne mogu fizicki staviti jer smeta filter za vazduh . Znace treba da im sirina ne bude veca od 14cm a da nemaju iza zastitnu kutiju nego samo konus ogledala sa sijalicom zbog filtera vazduha .

Ako ko ima predstavu od cega je moguce montirati ...
 
Telnett, mozda ovako nesto odgovara:
http://www.autoevolution.com/cars/renault-11-3-door-1983.html#aeng_renault-11-3-door-1983-11

Imam jedan problem na instalaciji na Rakovici. Izgubio sam svu signalizaciju napred, a i pozadi(poziciju, oborena i duga svetla, sto je jedino i radilo). Dzek sam raskacio i na izlazu osiguraca i samom kontaktu na dzeku sam izmerio i video da ima napona 12V. Najpre sam pomislio da je losa masa i to sam proverio povezivanjem obicne sijalice: jednu zicu stavim na - klemu akumulatora a drugu na kontakt koji mi pokazuje napon 12V i sijalica ne sija. Kada je direktno spojim na - i + sijalica sija ali preko brave i osiguraca iako ima napon na izlazu nece da sija. Kao da se brava ponasa kao bimetal koji stiti od prevelikog opterecenja.
Sta moze biti uzrok tome? Nekako mi smrdi na napojni kabal kontakt brave isamu kontaktnu bravu jer se pri opterecenju strujno kolo prekida.

Poznajem dosta struju i elektriku, ali sa ovim se jos nisam susretao pa se pitam sta li bi moglo da bude uzrok tome.
Instalacija je svakako zrela za zamenu i ima za leto da je odradim po mojim idejama ali sad idu radovi i trebaju mi svetla. Ljudi, pomagajte::pomoc:;
 
Ako hauba izgubi masu na onim šrafovima kod instrument table (na kojima rotira), onda se izgube svetla.
 
Ako hauba izgubi masu na onim šrafovima kod instrument table (na kojima rotira), onda se izgube svetla.
Mislio sam da je to ali ipak nije. Znaci raskacim dzek koji veze instalaciju na haubi i kutju sa osiguracima. Iza kutije sa osiguracima(dzek koji se ubada u dzek na haubi) i na samoj kutiji osiguraca imam napon ali kad se prikljuci potrosac(sijalica 21W) ona ne sija. Negde je verovatno los spoj i slicno sa ponasa kao kada je losa masa. Moram sutra proveriti da li gubi na kontakt bravi i samom kontaktu siguraca.
 
A odakle uzimaš masu kad ispituješ postojanje 12V na džeku i osiguračima, tj. gde staviš minus vod voltmetra (ili probne lampice), na minus klemnu ili negde na masu? Da li rade žmigavci, sirena, brisač...?
 
Na - klemu na akumulatoru. Zmigavci i sirena ne rade od 90 i neke godine a brisaca nemam. Pokaze mi da ima napon ali kad se doda potrosac on jednostavno nestane a masa dobra. To me buni najvise.
 
Pregledaj i osigurače , imaš gore u mom postu što se događa sa onim plastičnim osiguračima koji su pakirani u kompletu, on je na oko ispravan, staviš kontrolnu lampicu na njega radi ali nema dovoljno dobar spoj da bi provodio struju pod opterečenjem.
 
Nazad
Vrh