Elektro instalacija

Hahaha da skontao sam :) nasao sam kvar. Neko je sa tog osiguraca vukao zicu na motor brisaca i tu se negde pravio kratak spoj. Slucajno sam dosao do toga. Uglavnom sam resio problem :)
 
Probam da "opravim"Lucasovu bravu za paljenje od MF.Ovu sam promenuo pre 2-3 godine pošto je dimila kada upalim traktor.Stavio sam novu,nepoznate marke, ali je pre neki dan iskočila iz tela.Kod Lucasove je skoro sve dobro sem jednog delića koji se odlomio od jednog kontakta i on je pravio kratak spoj.Nisam je probao pošto je traktor bio u atar .
dscf4048.jpg


dscf4049.jpg


dscf4051.jpg


dscf4052.jpg
 
nadji dajcovu bravu paljenja i saranice 20 traktora i 50 alnasera i 83 akumulatora i dalje ce bit ispravna.
foto_16052.jpg

slicna ovakvoj ali mnogo kvalitetnija. tj izgled i princip rada su isti
 
Treba mi mala pomoc ,na ovom alternatoru imam B+ , D+ i samo +

1b791b1175440668bcb841a0981dbb10.jpg


Sad koliko ja znam B+ je direktno na akumulator , D+ na tablu ,ta dva kontakta imam na starom, ali me sad buni samo ovaj + ,sta sa njim i za sta je on predvidjen ??
 
Taj plus se obično ne koristi. BTW da je za broj okretaja onda bi bila oznaka W jer taj izvod ide direktno sa jednog od statorskih namotaja jer obrtometar mjeri zapravo frekvenciju.
 
Treba mi mala pomoc ,na ovom alternatoru imam B+ , D+ i samo +

1b791b1175440668bcb841a0981dbb10.jpg


Sad koliko ja znam B+ je direktno na akumulator , D+ na tablu ,ta dva kontakta imam na starom, ali me sad buni samo ovaj + ,sta sa njim i za sta je on predvidjen ??

ovako drug. D+ ti je pobuda tj ova manja stopica, B+ ova veca stopica se spaja na akumulator za punjenje a ovo samo + je za kondezator koji sluzi da ukloni radio smetnje koje proizvodi altenator. ako se sjecate starih usisivaca i miksera kad se upale a ono na starom televizoru crtice lete poprijeko.
 
Do sada nisam "čačkao" alternatore i anlasere.Radim malo sporije ,pošto mi je ovo nepoznato.Pre neki dan sam menjao ležajeve na alternatoru , danas sam menjao čaure na alnaseru od kombajna.

dscf4055.jpg


dscf4087.jpg
 
Samo polako. Ima nekih caka kako se određeni zahvati izvode, ali nije u pitanju nikakva raketna tehnologija. :osmeh:

Prije početka posla malo se informisati šta i kako ide, malo alata, dosta strpljenja i ide to. :osmeh:

Neke popravke su neopravdano skupe (gledano iz mog ugla), a kad se ima vremena kao sad što ne uštediti koju paru na tim poslićima. Plus onaj fantastični osjećaj kad nešto sam osposobiš da radi.
 
Ih koliko sam se tih iskrinih alternatora narasklapao za kojekoga. Čak sam i zapamtio ležajeve: napred 6203 (kao na radilici od tomosa) a nazad 6002 ili 6001. Sklopio sam više od 10 dobrih al samo kod sebe imam neispravan koji me mrzi da skidam.
Sa tim iskrinim treba biti oprezan jer su im rotori od osetljivog čelika.
 
Ih koliko sam se tih iskrinih alternatora narasklapao za kojekoga. Čak sam i zapamtio ležajeve: napred 6203 (kao na radilici od tomosa) a nazad 6002 ili 6001. Sklopio sam više od 10 dobrih al samo kod sebe imam neispravan koji me mrzi da skidam.
Sa tim iskrinim treba biti oprezan jer su im rotori od osetljivog čelika.
Mislim da na nekim ide nazad 6201:osmeh:. MOram i ja remontovati ovaj na Torpedu. Cuju se lezajevi poprilicno. Nisu im problem rotori vec oni kolektori na rotoru koji se kod onih novijih jos brze potrosi (potrose se na mestu gde klize cetkice reglera).
Do skoro sam imao 3-4 alternatora u rezervi poskidanih sa Zastava 128, no kako tata svima hoce da pomogne, sve je podavao. Dao sam jedan ispravan od 40A (neki Ceski) i covek ga stavio na kombajn i kaze ne radi, a meni punio na autu sa kog sam skinuo. Poslednji Iskrin 30 ili 35A sam na tatinu inicijativu (coveku sam rekao da nemam i ispao sam lazov) uz veliko mrgodjenje poklonio (kao i sve ostale)! Ostala su mi jos 2 na autima koje moram poskidati ali za sebe, jer vise nemam u rezervi ni jedan.
 
Alternator je bošov,starije proizvodnje .Nazad je 6201 .
Neznam kako izgleda alat za skidanje prstena iza bendiksa ,ali znam da se lakše skida ako se prsten izbaci iz ležišta ,prema bendiksu.Za to služi parče cevi ,kojoj je unutrašnja mera ista kao debljina osovine.Juče sam probao ali nisam imao odgovarajuću cev.Probaću da nađem snimak gde se vidi taj detalj.To izgleda odprilike ,ovako:
dscf4089.jpg


- - - - - - - - - -

Našao sam snimak kako se sa papagajkama ,lako skida prsten .Na 3.50

 
Nazad
Vrh