Elektro instalacija

Uf,nemam pojma,nisam obracao paznju... Koja je tacna procedura merenja? Pa cu sutra probati ponovo

Poslato sa STF-L09 uz pomoć Tapatoka
 
Ajd ovako, posto je vrv elektricno ispravan, a mehanicki ne.Meri napon na zicama u momentu kada nema metala u sencenom prostoru a zatim meri napon u momentu kada se metal nalazi u sencenom prostoru.I jos jedno, da li si probao da obrnes zice na ovom NO?
 
Ajd ovako, posto je vrv elektricno ispravan, a mehanicki ne.Meri napon na zicama u momentu kada nema metala u sencenom prostoru a zatim meri napon u momentu kada se metal nalazi u sencenom prostoru.I jos jedno, da li si probao da obrnes zice na ovom NO?
Probao sam,nije bilo efekta

Poslato sa STF-L09 uz pomoć Tapatoka
 
Ipak je NC :)
ec37f80734c0b932ed3dbe3209a72280.jpg


Poslato sa STF-L09 uz pomoć Tapatoka
 
Primetih da me akomulator izdaje na imt 560.al rekoh da proverim dal uopste puni.na onoj zici koja ide sa alternatora na akomulator,na plus klemnu,trebalo bi da ima struje kad radi traktor,jel da?kod mene nema.
 
Tako ćeš da ubiješ alternator. Tu žicu u radu ne smeš da otkačinješ. Sad svakako ne puni :)


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Da bi proverio punjenje, treba ti instrumenat za merenje napona, preporučuje se skalaš.
Ako to nemaš, možeš iz iskustva da proceniš da li uopšte puni. Upališ svetlo i posmatraš koliko jako sija na ler gasu a koliko na 2.000rpm. Ako nema promene, onda ne puni. Drugi način je da upališ svetla i onda u radu skineš klemu. Svetla mora da rade bez akumulatora. U radu ne smeš da skidaš klemu ako nemaš nikakvo opterećenje alternatora! u ovom slučaju opterećenje ti je svetlo.
To ti je za slučaj da ti je ispravna crvena lampica na tabli i ponaša se kao da je sve u redu. Tu još možeš da proveriš i zategnutost kajiša.
Ako crven konstantno svetli, najčešći problem je regler koga nikako ne kupuj na pijaci ili neki od male privrede, čajavec itd. Najbolje ga je kupiti na Autootpadu, paše od Yuga, keca itd.
Ako crvena uopšte ne svetli, treba je proveriti tako što ćeš tanku žicu sa alternatora otkačiti i probati je na masu. Kada nju staviš na masu, crvena kontrolna mora sa se upali. Debelu sa alternatora nikad ne odspajaj i nikad ne stavljaj na masu.

To ti je onako okvirno. Samo što ti nisi dao nikakav podatak o kontrolnoj lampici a to je osnova dijagnostikovanja problema.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
E ovako.situacija je sledeca,video sam da crvena lampica ne sija uopste i da nema napajanje sa brave te sam sproveo jedan tanak kabel do lampice sa kontakt brave inpozicije 15/54.sa lampice dalje ide tanki kabel do pozicije D+ na alternatoru i kada se da kontakt lampica sija i kada traktor radi.kada skinem klemnu minus pri upaljenim svetlima svetla se ugase.da li sam do sada uradio sta treba?i da li je to znak da menjam regler?
 
Ispravno je. Struja ide na lampicu sa kontakt brave a -lampica dobija preko kontakta d+.Kada alternator pocne da puni na tom kontaktu se pojavi napon + i ugasi sijalicu.Obrati paznju da kuciste sijalice bude izolovano da masa ne dodiruje metalni deo instument table.
 
Hteo bih u Rusa da ugardim (u kabinu) priključke za 12V (za eventualnu kamericu, mali monitor za kamericu, kontrolu setve, neku dodatnu mobilnu lampu...). Oni specijalizovani kakvi se sad nalaze kod novih zapadnih traktora su prilično skupi (skoro crvena po konektoru a hteo sam da stavim bar 2-3, pa onda još utikači opet po crvenu - skupi se tu dosta novca), da li neko zna ima li ih negde jeftinijih ili imate kakv predlog za drugačije konektore? Takođe bih stavio i konektore sa USB priključcima (zbog punjenja telefona, možda još nešto može da se napaja sa tih USB priključaka).

Pretpostavljam da tako nešto može da se nađe na Aliexpress-u, samo što ne znam engleski pa mi je malo teže da pretražujem Ali...
 
Uh, ovo je super! Hvala Philby! :ppozdrav:

Kad ti bude dosadno potraži neki zgodan digitalni termometar (spoljna i unutrašnja temp.) i sat (časovnik), tako isto za ugradnju u kabinu. Ovi Kinezi imaju jako puno lepih stavri... :osmeh:
 
Nazad
Vrh