Elektro instalacija

Danas na najlonu kupljen deo materijala za el instalaciju,nisam uspeo naci dzek koji cu nabiti na H4 sijalicu,video sam na netu pre nekako crni plasticni skroz zaliven i na sarafe se spoje zice,one keramicke budze mi se nikako ne svidjaju a i jeda mi je majstor posavetovao da ih zaobidjem,nisam uspeo naci nosace releja koji ima neku samonosecu konstrukciju tako da ga mogu zasarafiti negde pod haubom,samo sam obicne one kockice nalazio i releje sa nosacem sto mi opet ne odgovara i nisam uspeo naci one limcice sto fiksiraju kablove,jel zna neko gde to ima da se kupi u NSu ili BP ?
 
Imam pitanje za nekog ko zna piuzdano oko sata sa meracim pritiska(zapravo samo lampica) a meraci goriva i temperature,kao i lampica pobude alternatora svi su na jednom satu,interesuje me da li ima jednuuniverzalnu uticnicu na koju dolazi struja ili na svaki merac dolazi posebno? Od indikatora pritiska i termosenzora ka satu ide samo jed a zica. To mi je malo nejasno kako radi taj sat ceo.
 
Hm ne razumem. Znaci strunusa kontakt brave 15/54 vucem na jednu stopicu sta ona radi? Kako mislis sa alternatora?
Mislis ima jedna stopica sa univerzalnim ulazom i onda na svaki merac dolazi jos po jedna zica sa indikatora pritiska-senzora temperature-meraca goriva-pobude alternatora?
Za one lampice kratkog i dugog svetla kapiram.
 
Super onda neće biti problema:
Prekidač za sva 4 žmigavca(u daljem tekstu P4Ž) ima kontakte 30c, 15, 49+, 31, 30b, 49a, L, R
Sa 30 kontakt brave ideš na 30c(crvena).Sa 15/54 kont.brave ide na 15(zelena)
Sa 30b P4Ž ide braon na 15 automata(ako je mehanički),ili na 49 ako imaš elektronski automat.Sa 49a automata ide na 49a prekidača za 4 ž(plava). Sa istog izvoda ide plava na 54 prekidača za biranje levog -desnog žm.
Sa L tog prek. ide,istovremeno i na L P4Ž i na levi osigurač (žute)a preko njega dalje na izlaz(Trebalo bi da je prvi levi osigurač na desnoj kutiji osigurača,ako ti je instalacija fabrička).ako nije nadji koji je osigurač u pitanju.
Sa D prekidača za biranje levi/desni idu 2 zelene,jedna na R P4Ž,a druga na desni osigurač za žmigavce(trebalo bi da je drugi sleva na desnoj kutiji osigurača).
Sa osigurača dalje vodiš na izlaze,odnosno direktno,to ti je već povezano.
Na P4Ž treba da prespojiš direktno 49+ i 30b
Sa 31 P4Ž ide bela na masu(ako hoćeš da ti sija ona mala sijalica u P4Ž,ako je imaš)
Sa C automata ide siva na kontrolnu sijalicu(leva kontrolna po original šemi).Ako imaš na automatu i C2 to ti je za drugu kontrolnu (desna) koja se pali kad imaš zakačenu jednu ili dve prikolice(dakle veće opterećenje).Leva se pali kad voziš samo traktor.Na drugi kraj sijalica idu mase,to znaš.
Ako nećeš drugu kontrolnu nemoraš povezivati,mada nije loše,tako znaš dali ti radi žmigavac na prikolici ili je suijalica pregorela.
Boje nemoraju biti koje sam napisao,ali ovo ti je prekopirana originalna šema sa nepipane instalacije mog 560 iz 1994g. (ne iz knjige,tamo se čovek teže snalazi).Ako hoćeš da imaš original fabričku instalaciju,i da se lako snalaziš,a ti koristi te boje.
Poveži tačno ovako i SIGURNO radi. Ako negde zapne,pitaj.
:cao:
Jos pre si pitao pogledaj stranu 18. :osmeh:
 
Ima caka što sam video na jednom traktoru. Malko je dečija fora al nije loša. Migavci se spoje redovno ali se ubaci dodatni prekidač koji spaja leve i desne migavce i onda kada se hoće sva 4 onda se pomeri prekidač u neki od položaja (da li levi ili desni) i spoji sa tim drugim prekidačem sa migavcima na kontra strani. Smejao sam se jedno 10min kada sam video al radi. Nije da ne radi. :haha:
 
Valja li cemuovaj prekidac mase i ova brava za paljenje?
foto_8240%20(1).jpg
foto_8266x.jpg

Prekidac mase mi trebaza kamion, a brava mi crkla. Kontakte sam do sada 3X cistio i sjeli su se nacisto. Moze li se tu sta uraditi ili mora nova bravica?
 
kad to sve pomijenjas svaki kontakt namazi tovatnom masti. nista nece korozirat vise nikad. isto vazi i za kleme.
 
Na 560 je kompletno uradjena el.instalacija(ostao jos plovak goriva da se resi) radjeno je bruto 5 dana,inace bi bilo dosta 3 dana i to opustenog tempa.

Juce sam imao na 539 problem da mi je od jednom zasijala sijalica alternatora i nista od potrosaca nije radilo,kasnije kad god bih pokusao da stisnem npr svirenu ona bi zasijala,nije hteo ni da pali na kljuc,kasnije sam zamenio kontakt bravu i sad u supi sve radi bez problema,nadam se da je do nje.
 
Moze li pomoc oko montaze tropolne uticnice, potrebna mi je za daljinsku kontrolu prskanja a nisam nigde video kako je montirana, kako povezati, koji osigurac montirati. Svi saveti su dobrodosli.
 
Na Rakovici sam mislo da me zeza bravica za pajlenje a ustvari je do automata. Cuje se da cvakne ali nece da okrene alnaser. Moze li se to kako resiti?
I na Torpedu mi s vremena na vreme pocne da blica lampica od alternatora a nekad na leru uopste nepuni. Sta moze biti? Alternator je zreo za remont(otisli lezajevi) pa ako je nsto vise(diode li nesto slicno), ne bi ga popravljao vec bi ubacio drugi od stojadina 35A. Imama ih nekoliko komada.
 
Što se anlasera tiče, ako uopšte ne okreće, pregledaj četkice, koliko istrošene i da li lepo naležu, a ako okreće u prazno onda su otišle one pločice na bendiksu (kod nas se kaže kuplung za anlaser). Sve to ima da se kupi posebno. Ovo ti pišem jer sam imao slična iskustva....
 
Nazad
Vrh