Korišćenje silaže u ishrani koza i ovaca

Kolege,dali je neko davao kozama-ovcama silažu od čičoke.Ja je iskreno preporučujem.Ove godine sam posejao za probu 5 ari,imao sam 3 prikolice sa arnjevima(duple kanate) a koze je jedu ko lude,oližu jasla.Posle nje seno neće da liznu,samo ječmenu slamu i vodu ...
Kolega dajte nam malo vise informacija za cicoku. Sjetva kada, kako, koliko, agrotehnika, siliranje, prinos, upotreba, itd.
 
čičoka ili slatki krompir ili jerusalimska artičoka i o njoj možeš naći sve na internetu.Kod nas je počela masovnije da se gaji zahvaljujući raznim prevarantskim firmama koje su prodavale semensku krtolu po ceni od 1.50 € uz ugovor da će da otkupe svu proizvedenu krtolu 1. klase po ceni od 1€ što je ekstra s obzirom da u 10 ari (100 m2) može da rodi 3-5 tone,ali naravno od toga ništa!!! Za nas je bitan nadzemni deo. Ja sam silažu od nje prvi put video prošle zime kod jednog prijatelja koji ima farmu krava i koji mi je potvrdio da popravlja mlečnost,uzeo sam jednu vreću da probam i pokazalo se da je koze jedu ekstra.Što se tiče uzgoja,može da se seje ujesen a može i na proleće(ja sam sejo polovinom aprila) isto kao i krompir(moze sejalicom za krompir ili sejalicom za kukuruz gde se ubaci šire crevo i kroz njega puštaju krtolice.ne traži nikakvu veliku negu,nema prskanja,đubrenja,jedno freziranje i nagrtanje dok je manja i to je to.ko ima uslova da je poliva još je bolje inače na ovoj sušnoj godini bez polivanja kod mene je narasla 3,5 m. silira se kada procveta inače ja nisam merio kilažu ali kažu da 1 ha daje 150-200 t zelene mase. silo kombajn je ekstra sitni i zadržava zelenu boju celu zimu.toliko od mene ostalo potražite po internetu
 
čičoka ili slatki krompir ili jerusalimska artičoka i o njoj možeš naći sve na internetu.Kod nas je počela masovnije da se gaji zahvaljujući raznim prevarantskim firmama koje su prodavale semensku krtolu po ceni od 1.50 € uz ugovor da će da otkupe svu proizvedenu krtolu 1. klase po ceni od 1€ što je ekstra s obzirom da u 10 ari (100 m2) može da rodi 3-5 tone,ali naravno od toga ništa!!! Za nas je bitan nadzemni deo. Ja sam silažu od nje prvi put video prošle zime kod jednog prijatelja koji ima farmu krava i koji mi je potvrdio da popravlja mlečnost,uzeo sam jednu vreću da probam i pokazalo se da je koze jedu ekstra.Što se tiče uzgoja,može da se seje ujesen a može i na proleće(ja sam sejo polovinom aprila) isto kao i krompir(moze sejalicom za krompir ili sejalicom za kukuruz gde se ubaci šire crevo i kroz njega puštaju krtolice.ne traži nikakvu veliku negu,nema prskanja,đubrenja,jedno freziranje i nagrtanje dok je manja i to je to.ko ima uslova da je poliva još je bolje inače na ovoj sušnoj godini bez polivanja kod mene je narasla 3,5 m. silira se kada procveta inače ja nisam merio kilažu ali kažu da 1 ha daje 150-200 t zelene mase. silo kombajn je ekstra sitni i zadržava zelenu boju celu zimu.toliko od mene ostalo potražite po internetu
Hvala za iscrpan odgovor. Naravno vec sam konsultovao internet i mnogo toga iscitao ali sam vas pitao kao najdirektnijeg proizvodjaca da mi potvrdi ili opovrgne ono sto se moze naci na internetu. Molom vas samo da mi kazete orjentaciono koliko ste imali prinosa (u tonama) na tih 500 ari. Pozdrav
 
Kolega Bosnian ne 500 nego 5 ari ili 500 m2. Nisam vagao ali kao što rekoh tri traktorske prikolice sa duplim kanatama...
I ja sam mislio na 5 ari greska pri pisanju. Da li te prikolice imaju preko tri tone tvoja procjena. Pitam jer se na netu operise sa prinosima od 250 t/ha? pozdrav
 
Po mojoj proceni oko 2.5 t. Nemoj ništa da te čudi,zamisli kad to naraste 3.5-4 metra a iz jedne posejane krtole izbiju 4-5 takve stabljike. imt 558 (tegaš) 1.spora gas u patos i on stenje,a čunjak na silo kombajnu jedva prima masu samo što ne zaglavi. ma luda stvar i to na onoj suši bez zalivanja i bez grama đubriva.a krtola koliko ima neznam jer nisam stigao zbog lošeg vremena da povadim...
 
u ovoj temi odavno nije nista pisamo pa bih zeleo da vam jos jednom skrenem paznju na rentabilnost ishrane silazom . Naravno da se mora uraditi kvalitetnom u suprotnom moze biti problema.
Ovo je bio nas projekat ovog leta koji smo vecim delom izvodili sami.
s58fw2.jpg


- - - - - - - - - -

nvy4av.jpg


- - - - - - - - - -

33m0cd4.jpg


- - - - - - - - - -

2pr7251.jpg


- - - - - - - - - -

kd0doy.jpg


- - - - - - - - - -

11ayjkk.jpg
 
Miljkovici, drago mi je da pisete na ovom forumu.
Za ovo nemam reci, ako bude nekih zidanja ili pak nekih fizikalija slobodno mozete da okrenete moj broj.
Isto kao kad ste okrenuli kad je meni bilo frka, kad mi je sve izgorelo.
za ovo vam svaka cast, ovce ima da uzivaju. Ja sam odusevljen....
Profesionalno ovcarstvo, samo to moze da ide. sve najbolje vama i porodici
da sam dosao ja i drug ovaj bager vam nebi trebao :D
 
Uradili smo mi 6 manjih prikolica silaže, možda do 10 tona . Ovcama dajemo oko 2 - 2,5 kg dnevno po grlu uz zrno, seno i slamu, trenutno imamo oko 30 odraslih grla. Odustali smo od balirane šarovine i sojine slame.
slike.php
[/URL][/IMG]
slike.php
[/URL][/IMG]
slike.php
[/URL][/IMG]
 
Niko ništa da napiše u ovoj temi ??
Mi potrošili silažu, odlično nas je poslužila, kvalitet dobar, ovce u dobroj kondiciji i site. Preporučujem svakome ko ima barem 30 ovaca da je obavezno uradi. Nama je ostalo sena i slame polovina. :ppozdrav:
slike.php
[/URL][/IMG]
slike.php
[/URL][/IMG]
 
Kad je u pitanju silaza da li ima i moze da se prodaje?ja ne mogu da pravim nemam sa cim ja bi kupio za ovce ,ali ne znam da li to moze da se prodaje?
 
Koliko je potrebno hrane za sto ovaca(silaze,Sena,kukuruza...)pritom bi se ovce cele godine ranile na jaslima?
 
Poz radio bih silazu za ovce u zelene male dzakove jer nemam mnogo ovaca moze li vase neko misljenje i iskustva. Unapred hvala
 
Nazad
Vrh