Male hladnjače za povrtare.

Miladin

Član
Učlanjen(a)
21 Jan 2011
Poruka
2.857
Lokacija
Bijeljina
Evo otvorio sam novu temu, male hladnjače za povrtlare. Planiram da napravim malu hladnjaču za kraće čuvanje povrća do nedjelju dana pa ako neko ima iskustva da malo prodiskutujemo. Pozdrav.
 
Poslednja izmena od urednika:
Ma najbolja i najjeftinija varijanta ti je klima.Zavrsava ogroman posao na krace staze,jos ako prostorija ima stiropor prava stvar.Cena je otprilike 5-6xmanja nego sa uredjajima za hladnjacu.
 
I ja sam razmišljao o klimi samo neznam dali ona može postići temperaturu 10 stepeni, kako sam čuo najmanja temmperatura za klimu je 16 stepeni. Morao bi da provjerim koja je temperatura na izlazu ventilatora.
 
Plan mi je da mogu zadržati krastavac i papriku najviše 7 dana, a za to bi mi trebalo čini mi se oko 10 stepeni, naravno sa izolacijom.
 
Evo jedne tabele sta se kako moze sacuvati.

2ly0w9l.jpg


in4oih.jpg
 
Klima nikako nemože da spusti temperaturu ispod 16 zato što ima ugrađen termostat koji ju isključuje ako ga makneš nisi ništa dobio klima se počne smrzavati i opet ništa ali uređaj za hlađenje nemora biti jak da ide na -20 maksimalno 0 je dovoljno.

@ Peto ova tablica je dobrodošla za sve koji imaju namjeru graditi hladnjače samo nisam nigdje našao papriku šta je sa njom.
 
Ne zaboravite da klima isušuje vazduh u klimatizovanoj prostoriji, tj. smanjuje procenat relativne vlažnosti daleko ispod preporučenih vrednosti u ovoj tablici.
Mislim da bez nekih dodatnih regulatora vlažnosti vazduha klima nije pogodna za čuvanje voća i povrća duže od dan-dva.
 
Ne zaboravite da klima isušuje vazduh u klimatizovanoj prostoriji, tj. smanjuje procenat relativne vlažnosti daleko ispod preporučenih vrednosti u ovoj tablici.
Mislim da bez nekih dodatnih regulatora vlažnosti vazduha klima nije pogodna za čuvanje voća i povrća duže od dan-dva.


To je točno ali zato se ugrađuju isparivači koji ne isušuju zrak ali po mome nema financijskog efekta graditi hladnjaču ovih dana sam pregledao oglase i ima hladnjača koje su skinute sa kamiona i mogu se naći do 1500e a mogu raditi na struju i motor.
 
Dobra stvar hladnjaca ali mora biti i ekonomicna.Po meni bolje je i da u pocetku kosta vise ali da kasnije troskovi cuvanja robe budu manji. Sta ako nam troskovi oko hladnjace budu veci od razlike u ceni koju smo dobili cuvanjem povrca u hladnjaci.
 
Za papriku optimalna temperatura je 5-10 stepeni i vlažnost vazduha 90-95 % Čuvanje paprike je 2-3 nedjelje
Za krastavac je 4-7,2 i vlažnost vazduha 90-95 % Čuvanje krastavca je do 2 nedjelje
Ali i mene muči ova temperatura klime minimalna 16 *C

Siki ako se isključi njen termostat dali bi mogao da se ugradi drugi recimo od frižidera pa da drži temperaturu 5-10* C, možda tada nebi klima mrzla
 
Za papriku optimalna temperatura je 5-10 stepeni i vlažnost vazduha 90-95 % Čuvanje paprike je 2-3 nedjelje
Za krastavac je 4-7,2 i vlažnost vazduha 90-95 % Čuvanje krastavca je do 2 nedjelje
Ali i mene muči ova temperatura klime minimalna 16 *C

Siki ako se isključi njen termostat dali bi mogao da se ugradi drugi recimo od frižidera pa da drži temperaturu 5-10* C, možda tada nebi klima mrzla

Nemože zato što se počne smrzavati unutrašnja jedinica.
 
Moguce sa prostornim termostatom. Samo ne sa istim isparivacem, njega treba promenuti kao i ventilator.
 
Dali ima neko na forumu ugrađenu kućnu klimu u hladnjaču.
Kada bi znao da mogu postići 10 *C jabi to ugradio.
Siki ti me zabrinjavaš sa tim mržnjenjem klime, nije valjda stalo za tih 6 *C da se smrzne.
Danas sam stavio dvije paprike u stari frižider na 7-8 stepeni vlažnost je 65 % pa ću da pratim šta se dešava.
A otići ću kod mog drugara on ima pravu hladnjaču pa da vidim tu aparaturu i da vidim koliko to košta.
 
Prava hladnjaca kosta ::novac:: . A moze se i sa klimom postici i minus u hladnjaci samo treba znati napraviti. Kod mene radi jos iz vremena gajenja gljiva na 2 stepena. Prostorni termostat i teraj i negledaj na srujomer jel ces odma iskopcati kad ti prvi racun stigne.
 
Prava hladnjaca kosta ::novac:: . A moze se i sa klimom postici i minus u hladnjaci samo treba znati napraviti. Kod mene radi jos iz vremena gajenja gljiva na 2 stepena. Prostorni termostat i teraj i negledaj na srujomer jel ces odma iskopcati kad ti prvi racun stigne.

peto1, koliko sam te shvatio ti već imaš hladnjaču sa kućnom klimom uz neke dorade. Koliki je to tvoj prostor pa ti toliko trošiš struje, jeli ti prostorija izolovana.
 
Miladine Bosna je velika a Srbija još veća ako ima kod nas onda kod vas treba biti još više. Na googlu upiši Njuškalo.hr to znam kod nas a kod vas sam pronađi i potraži hladnjače za 2500e kupiš hladnjaču kamion mali i eto rešen problem. Sad da ti odma odgovorim zašto ja to nisam napravio zbog svojih problema a to mi je idealno rešenje za ubuduće. A pogledaj kakvu hladnjaču ima zvonis iz osjeka koja košta oko 3500e i problem rešen za naredne godine. Sa prepravkama i doradama se neće puno postići zato što brzo će doći vreme kad ti hladnjača preko ljeta neće trebati nego samo po zimi. Neznam kod vas ali kod nas postoje zadruge i otkupne stanice koje otkupljuju robu preko ljeta i ima jako malo viškova robe a hladnjača treba za 2,3,4 mjesec. A brzo će se morati i kod vas promjeniti pošto i vi želite u europu.
 
Izolovana je super 20sm stiropora svuda, pod zidovi plafon. Ne trosi struju kad je masa rashldena nego dok je ne rashladi. unesi sad 1 t sa +35 pa to razladi na +5 pa ces videti. Kada rashladi kompresor ukopca na nekih 5 minuta i stoji jedno pola sata. inace je hladnjaca 3x4 a visina malo vise od 2 metra.
 
Nazad
Vrh