Suša 2011

tamara1611

Banned
Učlanjen(a)
26 Nov 2010
Poruka
984
Lokacija
Crepaja
Svi su izgledi da ce visoke temperature i manjak padavina u vecini mesta umanjiti rod ove godine.Ako u narednom periodu ne bude znacajnijih padavina,ovo bi moglo da se nazove da je elementarna nepogoda.O ovome,kao i o stanju na terenu,mogli bi da pisemo u ovoj temi.
 
Crepajacki atar nije dobio dobru kisu dosta dugo,a poslednje sto je palo,palo je samo u selu a u ataru gotovo da je bilo suvo.Pojedini usevi se drze,ali su uocljivi nedostaci vode.Kada je u pitanju kukuruz,situacija i nije bas dobra,pogotovo sto u poslednje vreme nema vise ni rose.Secerna repa vapi za kisom a mislim da je soja zavrsila pricu.Cekamo utorak i sredu pa ceo videti.
 
Naš deo Morave se držao do danas, jer je pre nekoliko noći u dva navrata pala solidna količina kiše, ali danas se kukuruzi već uvijaju, ne svi ali ih ima, pogotovu na težim zemljištima.
 
Na izgled soja najviše pati,a zatim kukuruz.Verujem da se već sad da proceniti da prinosi neće biti kao prošle godine.
 
Svakim danom je situacija sve gora i gora,kukuruz se nekako joj i drzi,jer je blaga zemlja.E sada ce do izrazaja doci sva primenjena agrotehnika.
 
Kod mene nije strasno toliko bilo je kise koliko toliko uredno,ali zadnjih 8-9 dana je nema uopste.Video sam neki dan kakva je situacija u vojvodini,katastrofa,kukuruz poceo da gori.
 
Ja na jednoj parceli očekujem štetu od najmanje 30% i to pod uslovom da padne kiša ovih dana, dok se druge 3 još drže iako je kukurz dosta potpaljen al se nigdje ne suši u cjelosti. Na prvoj ima sasvim suvih stabljika. Problem te parcele je što je jako strma i sva "u licu", pa se po čitav dan peče a na njoj nema nikakve vlage. Djaba i duboko sijanje i oranje i djubriva, jednostavno kukuruz ne može da izdrži više. Sreća pa ta parcela i nije mnogo velika, samo 0.4ha. Donedavno je još bio dobar, isklasao, bebe ma se strane, da je bilo kiše rod bi bio rekordan.
 
Suša će doneti poskupljenja

Izvor: B92 Beograd -- Suša će ugroziti prinose kukuruza i uljarica, što će za posledicu imati povećanje cene žive stoke, a samim tim i prerađevina od mesa i mlečnih proizvoda.

5057218874e21a3c6ad73f767455176_368x244.jpg

(Beta)​
Kiša koja je prošle noći pala samo u Vojvodini donela je kratkotrajno olakšanje tamošnjim ratarima koji imaju polja pod kukuruzom i uljaricama.
U ostalim delovima ratari i dalje gledaju u nebo iščekujući kišu. Ukoliko se suša produži i prinos kukuruza smanji, to bi dovelo do lančanog skoka cena.
Donji listovi kukuruza su na mnogim njivama počeli da odumiru, a posledice suše uočavaju se i na soji, suncokretu i drugim kulturama. Kiša koja je pala donela je kratkotrajno olakšanje.

Novo osveženje za kukuruz i uljarice moglo bi da se očekuje u utorak i sredu, međutim ako količina padavina ne bude dovoljna a iza toga opet počne sušni period, to će umanjiti prinose, upozoravaju stručnjaci. Smanjenje prinosa pre svega kukuruza podiglo bi cene i smanjilo izvoz.

"Porasle bi cene stočne hrane, sledstveno tome porasle bi i cene žive stoke, a time i stočarskih proizvoda odnosno prerađevina od mesa ali i mleka. Druga posledica je smanjenje izvoza kukuruza budući da kukuruz predstavlja jednu od najznačajnijih izvoznih grana Srbije", kaže Milorad Ševarlić, profesor agroekonomije.

Prizori ispucale zemlje za vreme leta bili bi daleko ređi kada bi se njive navodnjavale. Sa svega 1,5 odsto obradivih površina pod sistemima za navodnjavanje Srbija je na dnu evropske lestvice. Sistemi koji su izgrađeni za vreme bivše Jugoslavije, poput kanala Dunav-Tisa-Dunav, uglavnom su zapušteni i uništeni. Kako Srbija zapravo obiluje vodom i ima stručnog kadra, nema razloga da se svake godine plaši suša.

"Srbija mora da promeni pristup navodnjavanju. Jedan je pristup navodnjavanju velikih vodotokova, gde postoje izgrađeni sistemi Dunav-Tisa-Dunav, koji treba revitalizovati. Potrebno je i preispitati zašto su uništeni čitavi sistemi za navodnjavanje Čačak, Trstenik, Preševo", kaže on.

Za manje parcele potrebni su individualni sistemi za navodnjavanje, kaže Ševarlić.

U ministarstvu poljoprivrede kažu da pokušavaju da podstaknu uvođenje sistema navodnjavanja.

"Jedan od odgovora ministarstva je da opremu za navodnjavanje uključi u sistem subvencionisanja putem povoljnih kredita koji su povoljnij nego drugi kod banaka", kaže Miloš Milovanović, pomoćnik ministra poljoprivrede.

"Za razliku od kukuruza i uljarica, suša pšenici nije smetala, jer je došla pred samu žetvu. Pšenica je ovršena sa 90 odsto površina, a prosečan prinos bio je oko četiri tone po hektaru, što je za 15 odsto više od početnih procena, tako da će biti dovoljno i za domaće potrebe i za izvoz", kaže Milovanović.
 
Suša "bere" kukuruz


Visoke temperature i suša prete da ugroze kukuruz i u šabačkom kraju, u kojem je, ove godine, zasejano za 2.000 ha više nego prošle.
U šabačkom kraju, ove godine, zasejano je 2.000 ha kukuruza više nego prošle. Zbog visokih temperatura i suša, prinos roda bi mogao biti znatno smanjen.
Kukuruz.2.527.jpg


Porodica Dragana Terzića kukuruz godinama seje na polovini imanja. Za stočnu hranu sa osam hektara i pored suše, kažu da očekuju solidan prinos, jer su se pridržavali saveta stručnjaka.
"Agrotehniku sam primenio, bacili smo 300 kilograma petnaestice. Ako bude kiše u odgovarajućim količinama nadamo se da će biti kukuruza", kaže Dragan.
kukuruz.jpg


Sisteme za navodnjavanje u Mačvi imaju uglavnom povrtari i voćari, dok i pored obilja vode, kukuruz retko ko zaliva.
Zbog kašnjenja setve na ukupno 70.000 ha u šabačkom kraju, kukuruz je u različitim fazama, od intenzivnog rasta do svilanja i metličenja. Ako kiša ne padne u narednih sedam dana, stručnjaci procenjuju da će prinos biti manji.
Svetlana Zlatarić iz Zavoda za poljoprivredu u Šapcu kaže da je neophodno da se što ranije počne sa setvom.
"Najbolje je krenuti sa setvom početkom aprila, pa samim tim možemo očekivati uspešnije rezultate u proizvodnji, naravno uz punu primenu agrotehnike", kaže Zlatarevićeva.
Iako je stanje useva u Mačvi zadovoljavajuće, kiša je neophodna svim kulturama, posebno soji kojoj prija i zemljišna i vazdušna vlaga.
 
Kod mene nije strasno toliko bilo je kise koliko toliko uredno,ali zadnjih 8-9 dana je nema uopste.Video sam neki dan kakva je situacija u vojvodini,katastrofa,kukuruz poceo da gori.
Ja mogu slobodno reci da kod mene nije pala prava kisa zadnjih 80-90 dana!
Ako ne padne ta najavljena kisa za sredu stanje ce biti KATASTROFAlno tj verovatno se u mnogim njivama kukuruz nece ni brati a ponegde ce biti nekog jako malog prinosa.Zalosno,mislim da ovako nije bilo ni 2000.godine kada je bila jaka susa.
 
Tako je komšija i kod mene.Šta reći a ne zaplakati.Eto nam poljoprivrede a ovo što palamude oko povećanja cene stoke nema veze sa zdravim razumom.
 
Kod mene u pocerini je padala redovno,e sad kako gde uhvatila,bilo je malo i leda.Uglavnom kukuruz se drzi dobro nesusi se jos,a i kako bi kad je pala kisa pre 8-9 dana.Ja sam cak u petak orao,isprobavao nove plugove,tj.polovne.Ima vlage u zemlji koliko toliko.
 
Obisao sam dosta u zadnje vreme nase male napacene Sorabije, stanje je jako lose. Srem je najkriticniji pa Banat i to bas deo oko Vrsca, deo oko Panceva je u malo boljem stanju.Brdski deo se drzi koliko toliko zbog nesto vecih padavina ali ni on nece dugo jos. Bojim se da ni od najavljene kise sredinom nedelje nece biti nista.:sjasi:
 
Obisao sam dosta u zadnje vreme nase male napacene Sorabije, stanje je jako lose. Srem je najkriticniji pa Banat i to bas deo oko Vrsca, deo oko Panceva je u malo boljem stanju.Brdski deo se drzi koliko toliko zbog nesto vecih padavina ali ni on nece dugo jos. Bojim se da ni od najavljene kise sredinom nedelje nece biti nista.:sjasi:
Za srem neznam,al' koliko cujem od drugova forumskih,stanje je lose.
A juzni banat je ove godine dobio najvise kise od celog banata.Severni banat je katastrofalniji!!
 
Drzava bi trebala da reaguje zbog suse(kao i obicno).Jedino da prizovu kisu:kisa:.Gde mi zivimo.
 
Nazad
Vrh