Ni saksijsko, ni rezano cveće - ruža

Meni su ruže stigle na proleće, jer je tako bilo navedeno na sajtu, mada sam platio pred novu godinu.
 
Jel od Vas ikad itko ružu uzgojio iz semena?
kako to ide? koliko joj treba dok je ne presadite u zemlju negde vani?
 
Iz semena može da se dobije divlja ruža, Rosa canina. Šipak treba sejati dok je zelen ( kad je seme fiziološki zrelo ).Potpuno zrelo seme teško klija, pa ga treba stratifikovati vlažnog na niskoj temperaturi duži vremenski period. Iznikla biljka se koristi kao osnova za kaleljenje hibridnih sorti.

Kalemljenje se vrši kad je osnova debljine olovke, u jesen spavajućim pupoljkom.
 
Ono šro sam napiso gore, o gajenju ruže iz semena je samo teoretski. Praktičnih saveta nemam jer nisam ni ja a ni niko od poznanika se oprobao u takvom poslu.
 
Moj previd, nisam obratio pažnju na link. Dobro izgleda, ali kao što je rečeno to je sukulent, pa svi saveti oko gajenja ruža za tu biljku ne važe. Pokrenuo sam temu za Adenium Obesum (Pustinjska Ruza) pa ćemo prepisku nastaviti u toj temi. Kada se vidi u koliko se boja nudi jasno da će biti popularna vrsta kod nas.
 
Kada mogu da krenem sa rezanjem ruza, sa obzirom na ovo "bolesno" vreme?

Sent from my CUBOT CHEETAH 2 using Tapatalk
 
Evo nekoliko mojih video uputstava o kalemljenju ruža koji funkcionisu provereno
icon_cool.gif
.

Kalemljenje ruža u proleće na čip
Kalemljenje ruža na pupoljak
Kalemljenje ruža na pupoljak nastavak video
 
Nazad
Vrh