Ekonomika poslovanja u ovčarstvu i kozarstvu

to u prolece obavezno,sad trenutno trazim da kupim. ::novac::
 
brundalo je napisao(la):
@ Tar da znaci upravo to i to je minimum ispod kojeg se ne ide. Moze se ic samo na vise
Cekaj ne razumem. Ti kazes da je maksimum 1.5-1.7 sto je prosek 1.6 a kazes da je 1.5 minimum. Po meni je to daleko od fiiiijjjuuu. To je jako mali prostor. Pod uslovo0m da obojica podrazumevamo
jagnjenje 3 X u 2 god?
 
Tar je napisao(la):
brundalo je napisao(la):
@ Tar da znaci upravo to i to je minimum ispod kojeg se ne ide. Moze se ic samo na vise
Cekaj ne razumem. Ti kazes da je maksimum 1.5-1.7 sto je prosek 1.6 a kazes da je 1.5 minimum. Po meni je to daleko od fiiiijjjuuu. To je jako mali prostor. Pod uslovo0m da obojica podrazumevamo
jagnjenje 3 X u 2 god?

Tar ja govorim o nasim domacim ovcama koje jos nemaju takvu plodnost od 1.5-1.8 janjadi na 100 ovaca. Njihova plodnost je puno manja(cast izuzecima) I tu vidin prostor za napredak domacih ovaca i ovcarstva
 
Evo jedna zanimljiva analiza dohodovnosti creske ovce izradjene od agronomskog fakulteta u ZG. Prihodi i rashodi su u kunama a 1Euro=7kn radi lakseg racunanja
Tablica 1. Procjena dohodka proizvodnje mlijeka creske ovce i njenih križanaca
Creska ovca/po ovci Ukupna populacija (200 ovaca) Križanci/po ovci Ukupna populacija
Prihodi 2151 356950 11522 2221400
Janjad 665,00 99750 665,00 99750
Sir 1236 247200 10607 2121400
Izlučene ovce 250 10000 250 250

Izdaci 829,5 185900 1040,5 208100
Kupljena hrana 622,5 124500 682,5 136500
Vlastita hrana 65 13000 78 15600
Pašarina, Hrv. šume 95 19000 95 19000
Veterinarske usluge 42 8400 55 11000
Ostalo 105 21000 130 26000

Dohodak 1221,5 171050 10481,5 2013300
Kao prihod od mlijeka uzeta je u obzir proizvodnja sira jer su obiteljska gospodarstva proizvodila sir i plasirala ga na tržište. Da su obiteljska gospodarstva prodavala mlijeko prihodi bi bili znatno manji. Za 1 kg proizvodnje sira utroši se u creske ovce (mlijeko sadrži više suhe tvari) prosječno 5,5 l mlijeka, a u križanaca 6,0 l mlijeka. Proizvodnja mesa izražena je preko prodane janjadi. Plodnost je 100%, smrtnost janjadi 5%, remont stada 20%.
 
Tar je napisao(la):
OK. Znaci vecina se muci ispod granice renatabiliteta.
tako je i u vasi u nas i na Balkanu. niko ne ide na profi rad. A ja iman materijala i o tome i uskoro cu ga objavit
 
Drugari,vidim da ste bas vredni i da neiscrpno pisete.Ja imao ovih dana dosta posla pa nisam imao vremena da svratim.
Ovo je po meni dosta bitna tema i valja o ovome dosta diskutovati.Sto se proizvodnje sira tice tu ne mogu mnogo da pricam jer to ne poznajem dovoljno ali kod jagnjeceg mesa mogu nesto da dodam.Moj brat dobrim delom svoju jagnjad prodaje za priplod.Dobrim delom znaci 15ak % muskih i 30-40% zenskih a sve ostalo tovimo i prodajemo jednom elitnom lokalu.Cesto nas zovu neki ljudi kojima trebaju vece kolicine jagnjadi ali od 25-30kg pacaju tu ti tamo dobro 2,3 evra po kg ali je meni kilaza mala.Mi tu cenu dobijemo za 40-45kg ali proizvodimo kad njemu treba,narucuje pola godine unapred.Oni to prodaju restoranima u Beogradu i tu se sigurno dobro ograde.E sad kakva je situacija sto se zakonske regulative tice da se mogu prodavati zaklana ili polupreradjena jadnjad,znaci prodavati u komadima po potrebi? Koliko je to izvodljivo,kako to izgleda u HR? Ima li neko iskustva o tome?Mislim da je to rupa na trzistu i da pogotovu u gradu ne moze svako da kupi citavo jagnje a u prehrambenim prodavnicama nisam do sada video da se nudi jagnjece meso pa ni oko vecih praznika.
Pozdravljam vas
 
Ima, obicno cepana polutka a moze i 1/4 s tim sto uz but ide i pola glave. U poslednje vreme bolje mesare glavu prdaju za corbe isl a moze da se kupi i na kilo...! I kompleti za sarmicu......Mislim na jagnjecu u maramici.
Moderna vremena = sve su redja okupljanja za siri krug. Sece se po vertikali, npr, deo kotleta sa pripadajucim rebrima i malo paufleka. Taman za tatu, mamu i decu. Za jedan rucak!
 
Ja svoje prodajem ovdi sve bez problema. A dolaze ljudi i iz ZD, ST ili Rijeke i Zagreba. Oni narucuju citave. Neko zive neko oderane. Ovdi domacima prodajem na 1/4- znaci dvi prednjice i dvi zadnjice. janjad na klanju su teska 22-23 kg zive vage koji put kilo dva lakse ili teze. randman mesa je oko 55-60%. Starost takve janjadi je 2 mjeseca max 2 1/2 miseca. Cijena za meso je 12 Eura a za zivu vagu 5,5-6 eura. Prodajem ovim bosanskom gradjevinarima i teze, negdi oko 30 kg zive vage. cijena ista jer iman i ovaca koje ne muzen nego janje dokle sisa, sisa. Inace tako velike jnajce pravi boduli nece ni pogledat. Za njih je to bravetina i ovcetina.
mi bi kazali da janje ne trci za materon radi sise nego radi pič..
Sta se tice zakonske regulative ja kao mali jos uvik mogu klat, otprilike jos godinu i 1/2. nakon toga morat ce se po pravilima Eu nosit sve u registrirane klaonice ili prodavat na zivo jer to jos ne podlijeze regulativi. Ja problema neman sa ispravnoscu mesa jer veterinari svka 3 miseca redovno dolaze na kontrolu
 
Tablica 3. Pokriće varijabilnih troškova po jednoj ovci na četiri obiteljska
gospodarstva s različitim sustavima ovčarske proizvodnje


Sustav proizvodnje Pokriće varijabilnih troškova (Kn

Proizvodnja ovčjeg mlijeka i janjećeg mesa; mediteransko područje; paška ovca; ukupno 15 ha zemljišta; pašno-stajski način držanja; sezonsko janjenje (prosinac i siječanj); odbiće janjadi sa 50-60 dana; hranidba na osnovi paše, sijena, košene trave i sjenaže;
746,10

Proizvodnja janjećeg mesa; mediteransko područje (dalmatinsko zaleđe); dalmatinska pramenka; ukupno 47 ha zemljišta; pašno-stajski način držanja; sezonsko janjenje (siječanj i veljača); odbiće janjadi sa 120 dana; hranidba na osnovi paše, sijena, gotove smjese za janjad i smjese žitarica iz vlastite proizvodnje;
507,40

Proizvodnja janjećeg mesa; kontinentalno (brdsko-planinsko) područje; lička pramenka; ukupno 118 ha zemljišta, pašno-stajski način držanja; sezonsko janjenje (prosinac i siječanj); odbiće janjadi sa 100 dana; hranidba na osnovi paše, sijena i smjese žitarica iz vlastite proizvodnje
499,40

Proizvodnja janjećeg mesa; kontinentalno (nizinsko) područje; križanci merinolandschaf i suffolk pasmine; ukupno 34 ha zemljišta; pašno-stajski način držanja; sezonsko janjenje (prosinac i siječanj); odbiće janjadi sa 80-90 dana; hranidba na osnovi paše, sijena i smjese žitarica iz vlastite proizvodnje
627,70

Napomena kurs kuna - euro varira izmedju 7 i 7.1/2 kuna za jedan Euro
 
iz tvoje predzadnje poruke vidim da imas musterije za malu jagnjad koja dobro placaju.U Srbiji je cena uvek ista ili priblizno ista nezavisno ok kilaze i kvaliteta.Zbog toga sam ja trazio kupce kojima treba veca jagnjad jer i trecem mesecu najbrze napreduju a nega je najmanja.A 40kg budu teski u proseku sa 110 dana ili oko 3,5 meseci sa negde oko 60% blizanaca koliko sam do pocetka ove godine imao sad je broj bliznjenja nesto veci pa cu videti kako ce se to odraziti na kilazu.Taj prirast koji ti imas je dosta dobar,za dva meseca 20ak kg ali verovatno nemas puno blizanaca i sigurno dohranjujes koncentrovanom hranom.
Sto se klanja tice verovatno da je situacija slicna ali do sada nisam sigurno proverio.Mojim kupcima bi to takodje najvise odgovaralo da im prodam odrano i ocisceno jagnje jer oni nemaju vremena za to ali sam zbog nepoznavanja situacije to izbegavao.
 
miljko je napisao(la):
iz tvoje predzadnje poruke vidim da imas musterije za malu jagnjad koja dobro placaju.U Srbiji je cena uvek ista ili priblizno ista nezavisno ok kilaze i kvaliteta.Zbog toga sam ja trazio kupce kojima treba veca jagnjad jer i trecem mesecu najbrze napreduju a nega je najmanja.A 40kg budu teski u proseku sa 110 dana ili oko 3,5 meseci sa negde oko 60% blizanaca koliko sam do pocetka ove godine imao sad je broj bliznjenja nesto veci pa cu videti kako ce se to odraziti na kilazu.Taj prirast koji ti imas je dosta dobar,za dva meseca 20ak kg ali verovatno nemas puno blizanaca i sigurno dohranjujes koncentrovanom hranom.
Sto se klanja tice verovatno da je situacija slicna ali do sada nisam sigurno proverio.Mojim kupcima bi to takodje najvise odgovaralo da im prodam odrano i ocisceno jagnje jer oni nemaju vremena za to ali sam zbog nepoznavanja situacije to izbegavao.
Ja san sam selekcionira ovce na mliko i plodnost. Janjad je iskljucivo na mliku i sa mlika ide pod noz a ovce na muzu. Prihrana koncentratima slaba. Razlog - troskovi transporta bi me ubili.
Inace postotak blizanaca u mene je oko 150 % ali znao je bit i 180%. Imao sam prije 5 godina jedno leglo sa 5 janjadi odjednom. Bila dosla i tv za to cudo snimit. Trojke mi nisu rijetke. Ja od ovog posla zivin i moran bit profic u svakom pogledu. Naravno nije sve bajno ima i masu gresaka i to teskih. Ove godine me pored moje bolesti sjebala i susa tako da se ovce jos nisu pocele janjit a li vidin da ce bit godina za brzi zaborav. A dogodine me ceka veliki remont stada. S tobom je drukcije ti imas ovce za meso....
 
Pa susa nije bila samo kod tebe.I mi smo to dosta dobro osetili.Trebalo nam je mesec dana da poratimo kondiciju ovcama da bi imali dobre rezultate pri jagnjenju i Bogu hvala dosta je dobro.Prvih dvadesetak sto se ojagnjilo ima prosek 1,73 ako tako bude do kraja bice i ::novac::
 
Ma lako bi ja za susu da se ja nisan razbolija ali to je drugi problem. sad cemo polako ispocetka i......nadam se preko godine ::novac:: :ppozdrav:
 
ma bas tako :ppozdrav: Glava treba uvek da se ukljuci , da se uci pa ce sve biti
Evo za koji minut stizu par slika
 
Osnovna ekonomska analiza ovčarske proizvodnje u obiteljskom gospodarstvu
Za nasa gospodarstva koja se bave ovcarstvom vrlo je vazno poznavati ekonomsku efikasnost proizvodnje. Odrediti svoj gospodarski polozaj na trzistu, u odnosu na prodajne cijene ili svoje poslovanje usporediti s poslovanjem drugih ovcara, te poljoprivrednika opcenito, jedan je od glavnih preduvjeta poslovnog odlucivanja pred kojim se gospodarstva svakodnevno nalaze; Kako i koliko proizvoditi? zadrzati sadasnju proizvodnju ili je povecati/smanjiti? Mijenjati kompletno ili djelomicno tehnologiju proizvodnje? Do koje najnize cijene se isplati prodavati janjad ili mlijeko? Na kojoj kolicini i cijeni ovcijeg sira sam na dobitku?
.... Sutra dalje... ZAŠTO EKONOMSKA ANALIZA?
 
ZAŠTO EKONOMSKA ANALIZA?
Analiza poslovanja obiteljskog gospodarstva važan je preduvjet uspjesnog upravljanja. Ekonomskom analizom sadasnje proizvodnje se utvrdjuje učinkovitost poslovanja gospodarstva, te njegova razvojna sposobnost. Prema tehnickim obiljezjima proizvodnje, visini troskova i odnosom troskova prema prihodima, obiljezjima trzista inputa i outputa, te prema njima proracunatim kalkulacijama odredjuje se ucinkovitost sadasnjeg poslovanja obiteljske farme. Postupci i metode takve analize prikazani su u nastavku na primjeru gospodarstva s ovcarskom proizvodnjom (mlijeko i proizvodnja janjadi) - radi se o objasnjenju modela koji je izlozen na "Devetom savjetovanju uzgajivaca ovaca i koza" koje su organizirali Hrvatski stocarski centar (HSC) i Hrvatski savez uzgajivaca ovaca i koza
.... Sutra JEDNOSTAVNA EKONOMSKA ANALIZA
 
JEDNOSTAVNA EKONOMSKA ANALIZA
Naši uzgajivači ovaca u pravilu ne vode detaljnu poslovnu evidenciju koja bi mogla biti osnova ekonomske analize, pa se često u praksi koristi pojednostavljeni sustav kalkulacija i ekonomskih pokazatelja, da bi se ocijenio gospodarski položaj i ekonomska efikasnost njihove proizvodnje.
Većina obiteljsskih gospodarstva nije registrirala svoju ptroizvodnju mlijeka u različitim oblicima (obrt u sustavu PDV-a, tvrtka), pa za analize nije moguce koristitin razlicite poljoprivredne obrasce kojima se prate svi vazniji poslovni dogadjaji - kupnje i prodaje, prihodi, troškovi, sredstva i izvori sredstava, ili se knjigovodstveni podaci mogu koristiti samo u ogranicenoj mjeri.
U praksi se zatokoriste različiti oblici anketa kojimja se pokusava sto realnije ocijeniti vrijednost, način i stupanj koristenja kapaciteta u gospodarstvu, te tehnoloska i ekonomska obiljezja i rezultati poljoprivredne proizvodnje. Pritom se nastoji ne inzistirati toliko na detaljnostima podataka, koliko na brzini i jednostavnosti prikupljanja podataka. Isto tako, vec i okvirni podaci mogu dati dovoljno dobru podlogu za poslovnu ocjenu i odluku vlasniku gospodarstva.
... Sutra....KALKULACIJA CIJENE KOŠTANJA....
 
KALKULACIJA CIJENE KOŠTANJA....
Kalkulacija je računski postupak kojim se u odnos stavljaju prihodi i troškovi proizvodnje kako bi se utvrdila cijena kostanja nekog proizvoda, u ovom slucaju ili mlijeka (sira) ili janjeceg mesa. Osnovno je pravilo da cijena kostanja (svi troskovi podjeljeni s kolicinom proizoda) treba biti manja od prodajne cijene na trzistu, da bi gospodarstvo moglo ostvarivati dohodak. Proracunski model daje i strukturu i visinu cijene kostanja mlijeka ili sira - ukupno i po litri. odnosno kilogramu. Pritom su iz ukupnih troskova iskljuceni oni koji se odnose na prihode ostvarene drugim proizvodima (janjad ili izlucene ovce). Od ukupnih troskova poslovanja oduzima se vrijednost ovih proizvoda i racuna se cijena koštanja samo mlijeka. Kad se racuna cijena kostanja janjadi, tad se od ukupnih troskova odvoje prihodi dobiveni prodajom mlijeka ili sira.
... U nastavku PRAG RENTABILNOSTI PROIZVODNJE
 
Nazad
Vrh