Ekonomika poslovanja u ovčarstvu i kozarstvu

PRAG RENTABILNOSTI PROIZVODNJE
Pojednostavljeno, prag rentabilnosti je ona razina proizvodnje (mlijeka, sira ili janjadi) od koje gospodarstvo počinje poslovati s dobitkom. To je tocka u kojoj se sijeku krivulje prihoda i troskova, a krivulja dobitka je na nuli. Prag rentabilnosti se mjeri u jedinicama proizvodnje - litrama, kilogramima, komadima, a izracunava se formulom u kojoj se u odnos stavljaju prodajna cijena proizvoda, te fiksni i varijabilni troskovi ( Pr= Ft/(Cp-vt)). Pri čemu je Ft ukupan fiksni trosak, Cp-prodajna cijena proizvoda, a vt je prosjecan varijabilni trosak. O ovom pokazatelju ce biti jos rijeci u ovoj rubrici. Za korisnike modela je vazno da se prag rentabilnosti izracunava izravno iz podataka koji se unose u anketu.
U nastavku ANALIZA UČINKOVITOSTI OVČARSKE PROIZVODNJE U OBITELJSKOM GOSPODARSTVU bit ce i nekoh tablica da ne bude samo tekst he he :ppozdrav:
 
Evo da malo popravin monotoniju monologa jedan link koji iznosi Poslovni plan za otvaranje farme ovaca
Ionako svi mi muku mucimo sa pronalazenjem onoga ko ce to napisat pa, banke pa ovo pa ono. Ako nekome pomogne da izvuce neku kintu od banaka nek javi da popijemo po pivo :ppozdrav:
http://www.vguk.hr/novostip/33/421-101.pdf
 
ANALIZA UČINKOVITOSTI OVČARSKE PROIZVODNJE U OBITELJSKOM GOSPODARSTVU
Za primjer obrade i koristenja rezultata ankete odabrano je gospodarstvo sa 120 grla kombinirane pasmine u osnovnom stadu. Anketom je dobiveno da je ukupna vrijednost imovine u gospodarstvu (bez poljoprivrednog zemljista) oko 710.600 kuna (cca.100.000 Eura - opaska brundalo). Tablica 1 Osnovna imovina u ovčarstvu
Imovina Vrijednost imovine u kunama
Objekti 225.000
Mehanizacija 290.800
Rasplodna stoka 134.800
Oprema za ovce 60.000
Ukupno 710.600
Ta ce se vrijednost u modelu koristiti preko jednog postotka kao veličina za odredjivanje stalnih ili fiksnih troškova - amortizacije i investicijskog odrzavanja kod kalkulacije cijene troskova i cijene kostanja. Za ovakvu velicinu stada proracunati su cijena kostanja i prag rentabilnosti u dvije osnovne poslovne namjene - proizvodnja mlijeka i proizvodnja janjadi. U prihode gospodarstva su uracunati vrijednost prodanog mlijeka, janjadi i izlucenih ovaca, kao i poticaji za poljoprivredne povrsine. Kao mogucnost, u prihode se jos uracunavaju vrijednosti prodanog sira.
...Nastavak sutra....
 
... nastavak
Glavni proizvodni cilj
Struktura prihoda Mlijeko Janjad
Mlijeko 118.206 32.238
Sir 0 0
Janjad 46.125 90.000
Izlucene ovce 11.000 11.000
Ukupno 175.331 133.238
Ukupni prihodi gospodarstva sa 120 grla u osnovnom stadu su oko 201.000 kuna(cca. 28.700 Eura) u dominantnoj proizvodnji mlijeka, odnosno 159.000 kuna(cca. 22.700 Eura) u proizvodnji janjadi kao osnovnoj djelatnosti. U proizvodnji mlijeka se ostvaruju znacajnije veci prihodi, financijski rezultat i dohodak gospodarstva, a u proizvodnji janjadi je zabiljezen gubitak na razini farme od preko 6.000 kuna (cca. 900 Eura).
....nastavak slijedi..
 
Tablica 3 - racun dobiti i gubitka gospodarstva
Glavni proizvodni cilj
Opis Mlijeko Meso
Proizvodnja litra/kg 19.800 3.600
Prihodi od glavnog proizvoda 118.206 90.000
Prihodi ukupno 201.431 159.338
Izravni troskovi(varijabilni) 150.404 129.477
Neizravni troskovi(fiksni) 38.895 36.380
Ukupni troskovi 189.299 165.857
Troskovi-dodatni prihodi 106.074 96.519
Financijski rezultat 96.927 73.961
Dohodak 58.032 37.581
Dobitak 12.132 -6.519
Kao i obicno u nasim uvjetima, gospodarstva s ovakvim brojem grla i proizvodnjom janjadi svoj poslovni uspjeh opravdavaju racunanjem troškova proizvodnje bez vlastitog rada, pa im je dohodak od preko 37.000 kuna(cca. 5.300 Eura) osnovno mjerilo uspjeha.
U proizvodnji mlijeka godisnji troskovi proizvodnje su oko 106.000 kn(15.100 Eura), a po litri iznose 5.36 kn(0.765 Eura). Godisnji troskovi u modelu proizvodnje janjadi su preko 96.000kn (cca 13.700 Eura) ili 17.87 kn (2.55 Eura)po kilogramu zive vage.
....nastavak....
 
@Brundalo
Mozda ja tebe nisam razumeo? Mislio sam da je tebi glavna stvar da proizvedes sto vise mleka, jer je plasman sira skoro zagarantovan, a da je najveci problem hrana.

A sada da ponovim ono sto sam vec vise puta rekao.
Ako odbacimo maticne ili eksperimentalne farme kao i one koje su deo nekog drzavnog projekta, i analiziramo sta rade proizvodjaci, na velikoj vecini farmi sa ozbiljnom proizvodnjom oni rade ovako kako sam spomenuo. To je jedini razlog zasto sam to i spominjao. Ja o tome nemam neko svoje misljenje. Dakle ako neka farma sa 1000 koza odmah odbija sve jarice ukljucujuci ove za remont(priplod) i nema nikakav problem sa kvalitetom tog remontnog materijala onda valjda znaju sta rade. Pogotovo kada se uzme prosek mlecnosti preko 1000 litara po kozi godisnje a sve koze su iz sopstvene proizvodnje. Jedino se s vremena na vreme ubacuje po neki jarac sa strane da se malo osveze linije. Iako je ocigledno da u tako velikom stadu moze priplod tako da se organizuje da ne dodje do parenja u istoj krvi.
Dakle na pojedinim farmama jarici se puste da posisaju kolostrum par dana pa se odbijaju, na drugima se jarici puste da "izmuzu" ono sto je ostalo posle masinske(podesene da ostavi malo vise) muze ujutro i uvece a preko dana su na zameni, na trecoj dobijaju mesavinu kravljeg i kozijeg ali pasterizovanu.......Ali kada se obiju takve "cake" karakteristicne samo za pojedine farme dodje se do toga da se u najvecem broju slucajeva jarad odmah odbijaju. Sa druge strane ima manjih farmi, narocito u USA koje se bave iskljucivo proizvodnjom priplodnog materijala. Oni vode svoje zivotinje od izlozbe do izlozbe osvajaju nagrade i prodaju jarice. Niti znaju, niti imaju vremena, niti umeju da prave sir. Oni svoje jarice hrane kozijim mlekom, cesto pasterizovanim, ali to isto mleko koriste i za prasice i kao napoj kokoskama i sl. Neki mlekom isplacuju radnike i t d. Prihod od dobrih jarica je od 500 do 1200$, kdobre koze idu za par hiljada pa na vise a sampionski jarci preko 10000. Tako stado od 25 koza donosi godisnje bruto preko 50000$. Troskovi ishrane, veterinara, putovanja na izlozbe ne mogu da predju 20000 pa u najgorem slucaju ostaje 30000. Sada od te sume gazda odbije svoju platu od 1500 mesecno(18000 god) i ostaje 12000 odakle i on kupi 1 ili 2 jareta da osvezi svoje malo stado i ostaje PROFIT, cista zarada od 10000 $. Ovo je super prihod sa najcesce male farme od 3-4 ha a narocito kada se uzme u obzir da je to najcesce dodatni posao.
Kada se svi ti podaci analiziraju izgleda(?), izgleda da odluka o tome da li ce jare da sisa ili da dobije zamenu za mleko odlucuju pre svega ekonomski a ne zdravstveni razlozi.
 
Sa zivim bicima se nemoze samo statisticki! Cinjenica je da statistika nikada nije odraz pravog stanja.U knjige se unosi ono sto se mora!
Cura dok je radila,posle polodenog drravnog ispita je prebacena na mesto sefa da vidi kakav ce je poso cekati ako im se vrati posle faxa.Tada je videla da su velike razlike izmedju papira i praxe.Receno joj je da se tako mora knjiziti.Ucesce na sajmu je iskoristila da se informise o stanju kod drugih.Ako se za 6godina pravila liberalizuju namerava da joj to bude zavrsna tema
 
Ivanhoe ti si u pravu. Zivo bice je zivo bice. I uzgajivac nije samo ekonomista. Ali kada se razmatra ekonomski deo poslovanja, a zato sam ovaj post i prebacio u ekonomiku....., onda su statistika i matematika glavne alatke.Znaci ulaganje, troskovi sa jedne strane i prihod sa druge, saberes oduzmes i to je to. Ili vredi ili ne vredi.
Kada smo tamo pricali o rasturu pa recimo da imas rastur sena 20%. To mozes da racunas u troskove ali to nije dobra racunica. To je direktno iz tvog dzepa. To jest za toliko je u apsolutnom iznosu a ne procentu manji tvoj profit. Dakle taj rastur placas iz svog dzepa jer je kozi dosta 2 kg sena dnevno a onih 400gr(20%) je bacen novac. Ako se tako razmislja i ako gledas da se nista ne baci onda pravis profit.

Nisam razumeo sta ce tvojoj cerci da bude zavrsna tema?
 
Na polju oplodnje je najveca ujdurma.Mora se uvoditi vestacka iako je prirodna. I nas novinar je prilikom posete holandskih farmi primetio i snimio prekrasne rasne bikove medju kravama.Objasnjeno mu je da tako daju i do 10%+ mleka i daleko su vitalnije-zdravije iako se iskljucivo vestacki oplodjuju.
Ajd nek je tako,ali zasto su onda rasni a ne avlijaneri??
 
Ljudi moji , ima li tu malo ''duse'' ili je to samo cista matematika bez imalo ljubavi.Pa kuda sve to vodi?Ta ''suva''matematika je zapad i ostali ''savremeni''svet odvela vec u **greška materinu.Malo -malo pa neke lude krave,blesave svinje i sta znam sta sve jos ,a i nije cudo kad se sve zavrsava na matematici i silovanju prirode.Meni se to ne dopada uopste ali ako vi mislite da je tako bolje onda neka vam bude.
 
Ljudi koji iznose praksu oni su svesni da to nema puno veze sa zivotom,ali nazalost puno je "strucnjaka" koji stoku vide samo na ekranu i znaji da kopiraju brujke i tudje politizovane rezultate :udri: ::lose::
 
popovic je napisao(la):
Ljudi moji , ima li tu malo ''duse'' ili je to samo cista matematika bez imalo ljubavi.Pa kuda sve to vodi?Ta ''suva''matematika je zapad i ostali ''savremeni''svet odvela vec u **greška materinu.Malo -malo pa neke lude krave,blesave svinje i sta znam sta sve jos ,a i nije cudo kad se sve zavrsava na matematici i silovanju prirode.Meni se to ne dopada uopste ali ako vi mislite da je tako bolje onda neka vam bude.
Jedni hoce napred po svaku cenu drugi bi hteli da ostane kako jeste a neki treci bi vise voleli da zive u proslosti. Ja sam licno protiv svih njih.
@ popovic
kada sejes kukuruz sta te rukovodi koje ces seme da izaberes. Romantika, pa sejes neko seme od pre 2. svetskog rata ili prinos i prilagodjenost klimi i podneblju?
Garantujem da ne sejes neko "nase" staro seme. Garantujem da sejes neki strani ili domaci hibrid. A hibrid je po definiciji vec neki oblik silovanja prirode. I nije vazno da li uopste sejes kukuruz. Tako je bilo sta da sejes ili sadis. Svaka vocka koju jedes je nastala silovanjem prirode jer jedino prirodno je ono sto spontano raste u prirodi. To isto vazi i za domace zivotinje. Ti mislis da je pramenka nesto prirodno. Pa pogledaj muflona od koga kazu da su nastale domace ovce pa ces da vidis koliko je tu silovanja bilo. Pogledaj razne pse koje je covek odgajio, stotine rasa, nemaju blage veze sa svojim divljim predkom. Sve je to nastalo silovanjem prirode. Nesto sa smislom kao ovcarski ili lovacki psi a vecina iz potrebe da se gazda razlikuje od drugih. Dakle iz nekih nastranih motiva. Ili macke, ili golubovi ili kokoske..........I tu dolazimo do apsurda. Svi se slazemo da danas covek zivi nehuman i nezdrav zivot a zivotni vek je najduzi u ljudskoj istoriji. I da apsurd bude najveci zivotni vek je najduzi u najrazvijenijim zemljama gde je po definiciji najmanje zdrav.
Mislim da je vecina ljudi koja radi ili bi htela da radi zemlju i /ili gaji neke "zivotinjke' romanticna. Da voli blejanje jaganjaca ili igru jarica, da voli kada pogleda njivu i vidi kako raste ono sto je posejao ali da bi mogao da uziva mora i da zaradi. Za uzivanje mu nije potreban forum. Ali za zaradu, ekonomsku efikasnost i nove informacije dobro dodje.
:ppozdrav:
 
Nov sam na forumu a Vi ste za svaku pohvalu. Ja sam inače skroz iz druge oblasti ( programer,komp.hardware,...) ali me zanima koji bi profit bio za držanje 5 ovaca Istocnofrizijske rase i 5 koza anglo-nubijske rase za kućnu proizvodnju sira tj. koliko bi mi hrane trebalo i koliki bi trebao da bude pašnjak, da li može samo na jasla tj. bez paše. U kalkulaciji bi ušli i prodati jarići i jagnjići. Verovatno bi uz to došla i jedna krava. Brundalo, vidim da kuburiš sa softverom i da imaš bazu u access-u, ako treba neki program za unos po volji ili tabelarni pregled , možda bih mogao da pomognem. Odabir rase je čisto zbog mleka, neznam uopšte da li je moguće naći njih u srbiji ili hrvatskoj, pa ako neko ima informaciju ili koja je druga rasa pogodna za držanje radi mleka.
 
Gofer je napisao(la):
Nov sam na forumu a Vi ste za svaku pohvalu. Ja sam inače skroz iz druge oblasti ( programer,komp.hardware,...) ali me zanima koji bi profit bio za držanje 5 ovaca Istocnofrizijske rase i 5 koza anglo-nubijske rase za kućnu proizvodnju sira tj. koliko bi mi hrane trebalo i koliki bi trebao da bude pašnjak, da li može samo na jasla tj. bez paše. U kalkulaciji bi ušli i prodati jarići i jagnjići. Verovatno bi uz to došla i jedna krava. Brundalo, vidim da kuburiš sa softverom i da imaš bazu u access-u, ako treba neki program za unos po volji ili tabelarni pregled , možda bih mogao da pomognem. Odabir rase je čisto zbog mleka, neznam uopšte da li je moguće naći njih u srbiji ili hrvatskoj, pa ako neko ima informaciju ili koja je druga rasa pogodna za držanje radi mleka.
@Gofer veceras cu ti sve detaljnije objasnit a sad ti mogu samo rec da anglonubijke neces nac na teritoriju bivse drzave a u evropi samo u Nizozemskoj i GB te mozda u Italiji, ali podrobnije veceras.Sto se tice frizijki, za Srbiju neznan ali objavit cu veceras adrese par odlicnih uzgajivaca u Hr.... :ppozdrav: :ppozdrav: :ppozdrav:
PS. bilo bi pametno da se poblize predstavis sa poblizom geografskom lokacijom jer ce to puno olaksat odgovor...... Naravno i uvjetima koje imas za drzanje ovaca bez obzira koliko su ti velike parcele..........
 
Gofer je napisao(la):
.....ali me zanima koji bi profit bio za držanje 5 ovaca Istocnofrizijske rase i 5 koza anglo-nubijske rase za kućnu proizvodnju sira tj. koliko bi mi hrane trebalo i koliki bi trebao da bude pašnjak, da li može samo na jasla tj. bez paše. U kalkulaciji bi ušli i prodati jarići i jagnjići. Verovatno bi uz to došla i jedna krava.... Odabir rase je čisto zbog mleka, neznam uopšte da li je moguće naći njih u srbiji ili hrvatskoj, pa ako neko ima informaciju ili koja je druga rasa pogodna za držanje radi mleka.

Ovo je malo nejasno.Kucna proizvodnja sira? Profit.......?

Po meni ovo je jedna od losijih varijanti : malo jedno(ovce), malo drugo(koze), malo trece(krava)..
Za ovako malo proizvodnju moras da se orijentises na ono sto postoji u okruzenju. Kada bi cak i uspeo da nabavis i da gajis istocnofrizijske ovce i anglonubijske koze morao bi da se polomis da nadjes adekvatnog ovna i jarca. Sa vecom brojem zivotinja isplati se s vremena na vreme nabaviti(kupiti) novog ovna ili jarca a sa 5 koza ili ovaca to se ne isplati. Dakle umesto te svastarske varijante ja ti predlazem da se odlucis ili za ovce ili za koze. Sto se ovaca tice , koliko ja znam, ovde ne mozes da nadjes pristojna mlecna grla. Drugo ovce bez pase jednostavno nisu ekonomicne. Zato za tako malo proizvodnju a to je 15-ak zivotinja po meni treba da uzmes koze. I to francusku srnastu Alpinu ili vrlo slicnu svajcarsko-nemacku...alpsku kozu.... Tu mozes da racunas, pod uslovom da imas dobre informacije i nekog ko se razume, na 500 litara po kozi godisnje.
Jarca ne kupujes na istoj farmi jer je najverovatnije u srodstvu sa kozama. Njega biras po mlecnosti majke, tetaka i cerki ako ih ima. Kod nas se jarac jos uvek bira pre svega po krupnoci i snazi sto uopste ne mora da ima veze sa mlecnoscu.
Po nekim normativima 1 ha moze da ishrani 6 koza. Ali sve to zavisi od toga kakva je zemlja i sta na njoj moze da uspeva.Najbolje je ako u blizini postoje jaruge pod makijom ili devastiranom sumom sto je odlicno za napasanje koza a da na njivi gajis lucerku i vestacku livadu za seno a kukuruz da kupujes.
Svaka kalkulacija vazi samo ako umes da pravis sir koji mozes da prodas. Da nije sve bas tako jednostavno vidi se po tome sto u oglasima cesto vidis kako se prodaju manja stada koza + muzilica + mali laktofriz. To su oni koji su se olako "primili" pa su pukli.....
Da bi se bavio, kako rece nas drug Ivanhoe, zivim bicima, moras naucis fiziologiju tih bica, bolesti, da asistiras pri jarenju, jagnjenju, teljenju, moras da obilazis druge farme da znas ko sta ima i odakle ces uzeti sledeceg jarca ili ovna ili s kim ces da se menjas, ili mozda najbolje da rentiras jarca na par dana da obavi posao...I po meni ispadne da je ista muka gajiti 15-ak ili 30-ak. S tim sto u drugom slucaju imas veci profit.
Ako sa druge strane imas neko imanje i nekoga na njemu ko je raspolozen da pazi 10-15 koza onda mozes da uzmes jeftinije a to u principu znaci losije koze pa da za 2-3 sezone podignes mlecnost a da usput eksperimentises sa sirevima.......
 
Jbg.Tar ti opet po svom :nono: Covek je pitao prema svojim uslovima i volji a ti samo po statistici.
Gofer 1. dobro ti nama dosao :ppozdrav:
2. pazljivo procitaj postove posebno obrati paznju na postove Brundala jer je medjunama covek sa najvecim iskustvom :cool:
 
Kao što sada vidite nalazim se u Kuršumliji, južna i brdovita srbija, zime su hladne idu do -20 C, leta su topla i mogu u zadnjim godinama da dosegnu i 40 podeok bez po muke, proleće i jesen skoro i da nemamo , produžene zime i leta. Ima dosta obradivih površina a ja se nalazim 3 km udaljen od grada. ja se bavim IT sektorom, ali sam recimo posle 15h slobodan, pa sam kao veeeeeeliki obožavaoc sireva razmišljao da nebi bilo loše da se ima po neka koza i ovca + krava, čisto zbog količine dobijenog sira, a i mislim da bi rentabilnost bila isplativija sa kravom, a mene recimo najviše interesuje koliko bi u takvim okolnostima dobio sira, odokativno ne nešto precizno pošto je to nemoguće, koliko bi mi hrane trebalo, i da li bi ja tu hranu mogao većinom da kupujem a da idu na ispašu manje ( ipak imam ograničen prostor a hrane što se tržišta tiče ima ipak dosta , makar kod nas). Što se tiče odabira rase, ovo je samo razmišljanje nekog potpuno ne upućenog u tu oblast, a na netu sam našao one koje bi mi najviše odgovarale za proizvodnju sira, tako da svaki predlog je dobro došao. Za anglonubijke mi je baš žao što je veeeeeoma teško da ih nadjem, uklapaju se u sira po meni fenomenlno.
Još da dodam, tržište za sira je ovde lako naći pošto prave samo ispošćen beli meki sir od prokuvanog kravljeg mleka kome je predhodno izvadjen kajmak. Tako mislim da bih mogao lako da prodam sve količine, a ako bi mi od tog posla ostalo 100-nak evra bio bih prezadovoljan.

Edit by Čugi:nemoj pisati više postova uzastopno u kratkom vremenskom periodu, ako si nešta zaboravio i hoćeš da dodaš u post, u gornjem desnom uglu svakog svog posta imaš opciju izmeni, ja sam ti sada spojio ova dva u jedan.
 
Gofer dobro ti nama dosa na forum a za ostalo cemo se potrudit da ti pomognemo.
Ja bi na tvom mistu odma i u startu zaboravija krave. Razlog vrlo jednostavan....nemas povrsina za gojit vlastitu hranu za njih. S obzirom na cijenu stocne hrane i cijenu finalnog proizvoda od krava...neces imat puno koristi a da ne pricam o drugim troskovima tipa veterinar itd itd. Inace na hektar zemlje ti idu po svim normama 2 krave. Neka im napravis i idealne uslove za nas ovdi na balkanu to ti je cca 20 litara mlika dnevno po kravi a to ti je znaci po kravi 2 kg sira(tipa parmezan). E sad koliko ce ti one pojest dnevno.....ja na tvom mjestu nebi isa sa kravama.
Sta se tice ovaca i koza skupa..........zasto ne? dapace mogu ic skupa i da ti njihov zbroj ne predje 10-15 kom.
Dalo bi se izvest i koja vise ali to ovisi da uzmes nesto zemlje u najam.
1. Istocno frizijska pasmina ovaca.....posto si neiskusan ja ti to ne bih savjetovao. Istina to je ovca koja se goji u malim grupama i na dobroj pasi i daje puno mlika.........ali.........e uvik ono ali. Preosjetljiva je ko vrag. Narocito na ljetne vrucine i propuh. Radje uzmi krizanca u tipu istocnofrizijske nego cistokrvnu. Ovo ti je bratski i prijateljski savjet jer ja imam GORKO iskustvo sa tim. inace i u tipu krizanaca mozes dobit ovce koje ti daju dnevno litru ili litru ipo mlika. Ako ih budes muza 6 ili 7 miseci moga bi dobit od ovce cca 250 litara mlika. Ta kolicina ti je dostatna za izradit 45-50 kg sira i to suhog sira(tipa silbenski, paski, pecorino romano tipo sardo itd itd). Recimo ovako na 5 takvih ovaca dobrih muzica bi ti izasa jedan sir dnevno.
Sta se tice koza... dobro ti je Tar reka uzmi neki tip alpine. Ja bi ti preporucija njemacku sarenu plemenitu kozu. To ti je njemacki tip alpine koja je dobro prilagodjena i vrucini i zimi i ima dobru mlijecnost. Ja je imam a i moj kolega sa Dugog otoka i on ima grla koja mu daju preko 1000 litara mlika a na samoj pasi covik iz Rovinja je postiga mlijecnost od 600 litara po kozi. Sta je najbitnije vrlo je otporna ali kao i svaka koza trazi njegu.
E sad da ja tebe pitam prije nego nisi uletija u govna da mi objasnis neke stvari. Kako ti mislis pored redovnog posla brinut o blagu i jos radit sir. Vjeruj mi ja san profić i samo mi je ovo posao i jedva stizem a ima dana kad mi i stara mater uleti i susidi, jer jednostavno ne mogu stic, a narocito kad je janjenje/jarenje skupa sa muzom.
Onda moj radni dan zna trajat i po 20 sati. zato ti govorim ako nemas druge ruke da ti pomogne (zena, dica, punica, mater) zaboravi na taj posao. To ti je moj prvi i jedini savjet. Isto tako da ti kazem i ovca i koza oce bar mrvu zraka, one bi mogle bit u stali po cili dan ali morale bi imat bar mrvu ispusta. Medjutim dok ne rascistis sam sa sobom kako ces sve to organizirat nemoj ulijetat u nikakav rizik. Za sve ostale inf san tu. svaki dan i koliko god bude moguce cu ti pomoc savjetom.... :ppozdrav:
 
Ma Brundalo, odlično Vas razumem, saveti su odlični, ovo je samo domen razmišljanja, inače imam ženu, oca i majku i brata koji mogu upasti upomoć. Da li bi na 1 ha za ispašu imao mesta za recimo 6-10 ovaca/koza i jednu kravu (opet ja krava :cao: ) i koliko bih morao držati ovaca i koza za proizvodnju sira ako bih gledao da recimo na mesečnom nivou zaradjujem od prilike 250 evra, proizvodnjom i mekog sira koji je kod nas oko 3.5-4.25 evra kilogram.
 
Nazad
Vrh