Ekonomika poslovanja u ovčarstvu i kozarstvu

U Užicu ti postoji zastupnik za SANO, imaš baš zamenu za jarad i jagnjad i koristi se za jarad 190 a za jagnjad 220 gr po litri vode.
 
Juce na vasaru u zablju sin je kupio dva jagnjeta sisavcad.Resio covek dase bavi ovcarstvom,inace ima devat godina.Zanima nas kolko mleka treba jagnnjetu na dan,i koliko puta na dan treba da sisa
 
Organizujte se tako da dobiju 4 puta dnevno, s' tim da zadnji obrok bude oko 21,00-21,30 da ne ustajete noću.Količina, probajte sa 2 dcl po obroku pa će te polako korigovati, ako ostane smanjite i obratno_Obratite pažnju na veličinu rupe na cucli da ne bude velika da ga ne "zalijete".Rupa bi trebalo da bude tolika da mleko kaplje a ne da curi mlaz.
 
5000 din.Jedan od 5.5kg,drugiod 4.7kg.Sada posle tri nedelje imaju oko 11kg.Sada smo presli na milsan,poceli su da jedu detelinu,i mesavinu za krave od 18 posto
 
zdravo narode
pre neki dan sam bio na sajmu i video zapanjujuce primerke raznih zivotinja. sve mi to nekako lici na cistu hemiju, svinja ko bik ovca ko magare... video sam kapitalne primere postovanog clana miljkovica i svaka mu cast ali uopste mi nije jasna racunica oko prodaje jagnjica. prvo za start sa rasnim grlima treba pozamasna suma novca u odnosu na neke domace obicne rase, onda rasne ovce za dobar prinos traze i jacu ishranu i na kraju idu i rasni i obicni jagnjici idu na klanje po istoj ceni. predpostavljam da cim gajite plemenite rase da ima razloga za takom ekonomijom pa bih voleo da mi objasnite. mozda sam nesto krivo rekao ali ja laicki tako vidim ovcarstvo a voleo bih da mi objasnite gde gresim
unapred hvala
 
Sve koje si video na sajmu mahom prodaju priplodni materijal po ceni bar duplo vecoj od jagnjeta za klanje.Obrati paznju i na to da oni imaju kupce koji se finansiraju iz raznih donacija pa mogu odjednom da prodaju vecu kolicinu robe.A to sto bi ti rekao hemija pre ce biti genetika,generacijama unazad se ostavljaju najbolji primerci,hrane najboljom hranom i tako se neka rasa podize na visi nivo.:ppozdrav:
 
Prošlo je neko vreme od kako tema nije aktivna. Neke stvari su se i promenile u smislu subvencija i obaveza držaoca ovaca ili koza.
Interesuje me mišljenje iskusnijih i iskusnih da li se isplati i koliko držati oko 100 ovaca ili koza?!
O čemu je reč? Deda je umro početkom godine. Ostala je kuća i pomoćna kuća, 2 čardaka, štala sa 6 boksova i tor za nekih 50ak grla ovce ili koze, nekih 60ari pod šljivom koja redovno zatravi žestoko jer ne mogu da stignem da to sređujem, dve njive i šta ja znam šta još... Pre je deda imao 50ak ovaca pa kad je ćale umro to smo nešto razdelili i prodali... Ja sam vikendom dolazio i pomagao tako da se malo, ali vrlo malo, razumem u taj posao. Imama ideju da nekom dam da živi tu u kući i na imanju, da mu se da platica a da on radi oko tih ovaca ili koza. Čuo sam da su subvencije 7000dinara godišnje po ovci pa sam se nešto računao da se to i isplati. Naravno, jedno je računica i papir a drugo je kad krene igranka, ali da bar da bude da ima smisla.
Pa me interesuje da li ovce da li koze i koju rasu. A takođe me interesuje i koliko je potrebno njima hrane i koje. Niko više ništa neće da radi u selu tako da se trave može naći u ogromnim količinama. Za sada toliko. Nadam se da će se malo razviti ideje na moje pitanje. Hvala unapred.
 
Ako ti je tih 50 ari pod sljivom blizu kuce i mozes da ih ogradis bice ti velika pomoc. Sto se tice toga koze ili ovce,imaj u vidu da ces teze prodavati jarice i imati vise posla oko muze, plus da ces juriti plasman za mleko i / ili sireve. Ako nadjes plasman za mleko mozda ces bolje proci sa kozama, ali mislim da ti je manji rizik sa ovcama. Sto se rase tice- zavisi koliko nameravas para i rada da ulozis. Ako hoces da budu mahom na prirodnoj hrani (pašа + seno) onda su ti pramenke zakon za takve rabote (mala ulaganja), ali od njih nema mnogo para. Ako mozes da proizvodis/kupujes i drugu hranu (koncentrat, detelina/lucerka suva, kukuruz), onda bolje razmisljaj o malo "ozbiljnijim" rasama tipa virtemberg i sl. Da znas, od 50 ovaca nisam bas siguran koliko ces moci da zaradis da bi preteklo i za platu nekome, ta stavka mi je tu najveci problem, ako nisi u stanju ti da zapnes oko njih ne znam dal ima vajde. Znam kako ti je,i meni je ostalo prazno domacinstvo na selu, dusa me boli kad odem i vidim onaj pustinjak, najvise bih voleo da opet zazivi, ali dzaba... Nema ko...
 
Imam par pitanja za dobro upućene.
Da li je neko ostvario subvencije na kupovinu priplodnih dviski?
U uslovima prava na subvenciju piše da je potreban račun, koji dokaz o plaćanju je potreban za kupovinu dviski?
Da li je potrebno da podnosilac zahteva za subvencije ima umatičene ovce ili mogu i neumatičene i koji je minimalan broj koji mora da ima u svom vlasništvu?

Ako sam dobro pročitao prošle godine je subvencija bila 7.000,00din za svako kupljenu dvisku.
 
Ima li neko u okolini Nisa, da prodaje kozje mleko? Hteo bih uzimati redovno
 
Kolika je godisnja dobit od jedne ovce prosecno? Razmisljam da nabavim neko manj stado. Neka preporuka za rasu?
Hvala
 
Mozda ce nekome da zvuci smesno ali cu ipak pitati iskusne. Da li se isplati i koliko je potrebno drzati ovaca ako se kupuje sva hrana? I koju rasu odabrati? Drzao bih preko cele godine u stali. Ne zamerite ako je pitanje glupo!!
 
Radio sam to i odustao.ako uzumas uzmi obavezno umaticene a uslov da bi dobio subvencije je najmanje 30 ovaca.razlog mog odustajanja je sto kad su zatvorene bleje non stop.a nisam imao uslove cak ni za neki ispust.
 
Nazad
Vrh