Ekonomika poslovanja u ovčarstvu i kozarstvu

Jesam podizao teske bale i stričeva odzaci stara presa ih je pravila ogromne ali mislim do 15kg maksimum su bile a to 20kg jos nisam cuo a treba imati snage i to podici na prikolicu a posle na tavan ili kamaru ;)

stavim na kantar i izmerim pa cu slikati ,treba volje ko i za sve ostalo i ide to [mislim na bacanje bala]:ppozdrav:
 
Da li bi imalo neke zarade (ili bar da se ne bude u minusu) od 10 ovaca Virt. ili IDF da se drze samo na jaslama? Hranu imam svoju.
 
W i ildf su ovce krupnih rasa i sa brzim prirastom ali i jedu mnogo. Realno za sebe drzi 4-5ovce i ovna i mozes da hranis na jasla. Sve preko toga na jaslama ce ti biti previse a zaradu ce pojesti proizvodjaci koncentrata
 
Tako sam i mislio. Ja sam do pre 3 god. drzao 3 W ovce koje su ukrstane sa nemam pojma kojim rasama ,ali sam ih prodao. Sad bih mozda opet nabavio. Videcu mozda probam sa 2-3 ....
 
Ne bih se složio da idf ovce jedu mnogo, nisu ništa veći potrošači od drugih rasa i ovaca tih gabarita, trenutno od rasa kod nas koje su predviđene za poizvodnju mesa su najrentabilnije i imaju najpovoljniji odnos uloženo-dobijeno. Samo treba poraditi na kvalitetu i selekciji i promeniti navike u ishrani. Kod nas je trenutno oko 40 odraslih grla idf ( 75% ), dnevno pojedu 2 bale sena, 60 kg silaže i 15 kg zrna, 2 bale slame. Mislim da to nije mnogo.
 
Evo obecanih slika :slikali smo merenje a kasnije smo istu balu i dali ovcama a vidi se i da seno nije plesnavo {nije presovano vlazno}nego je samo stegnuta bala kako treba:ppozdrav:
seno-015.jpg
seno-016.jpg


- - - - - - - - - -

Nastavak:
seno-017.jpg
 
Za toliko ovaca da nije to malo hrane za toliko grla? Nama za 25 odraslih i 20 jagnjadi ide 2 manje bale sena (20-25kg) i 30kg silaže. Konc oko 4kg za sjagnjene ovce i 4-5kg zrna kukuruza za jagnjad. Moglo bi i malo vise kukuruza ali dosta im je ;)
Svrljiska ni Krivovirka nisu za jasle ali mi cobanine nemamo a el pastirica je u planu a videcemo i neke livade pored kuce da iznajmimo.
 
Ja ,a nisu bas sve ovakve ima poneka i 19kg:haha:Senokos je vise od 10km udaljen od kuce a ima svakakvog puta a s obzirom da se seno izvrce ko od sale ako nisu bale stegnute e onda je zato tako kako jeste
 
Vidljiv je uočljiv pad za tražnjom priplodnih grla u ovčarstvu u našoj zemlji, tako da se računica mora tražiti u proizvodnji jeftinijeg a opet kvalitetnog jagnjećeg mesa. Moj, nadam se, skroman doprinos toj temi, mada dosta uopšteno zbog samog tipa emisije. Mora se raditi na omasovljenju proizvodnje i proširenju obima proizvodnje, u ovom momentu bojim se da je donja granica za održivost proizvodnje već preko 100 priplodnih ovaca.

https://www.youtube.com/watch?v=OpDb-_Y12F4&t=105s
 
Ja imam preko 100 za jagnjenje moje misljenje da I to nije nista .Mislim da bez 300 nema me nigde.Druga godina kako drzim saamostalno I zasada samo ulazem u njih a nisam jos ni na pola .A preuzo sam gotov objekat sa šupama za seno I stanbenom zgradom.Jedino staado mi nijje matičeno ovnovi jesu,moram to pokrenuti
 
Ako ti ovnovi nisu imali umatičene potomke do svoje druge godine onda nemas neke vajde od njih, tako mi rekoše u matičnoj službi. Proveri opet. Isto i ovca koja je umatičena, mora da ima jagnjenje do svoje druge godine.
 
Vidljiv je uočljiv pad za tražnjom priplodnih grla u ovčarstvu u našoj zemlji, tako da se računica mora tražiti u proizvodnji jeftinijeg a opet kvalitetnog jagnjećeg mesa. Moj, nadam se, skroman doprinos toj temi, mada dosta uopšteno zbog samog tipa emisije. Mora se raditi na omasovljenju proizvodnje i proširenju obima proizvodnje, u ovom momentu bojim se da je donja granica za održivost proizvodnje već preko 100 priplodnih ovaca.

https://www.youtube.com/watch?v=OpDb-_Y12F4&t=105s

Ne vidim neki izlaz iz ove situacije,prvo proslo je vreme skupih ovaca sa papirima a i nemoze to da se siri u nedogled trzista nema ni za klanicnu jagnjad neznam ko organizovano otkupljuje konzumnu jagnjad, pojavi se tu i tamo poneki otkupljivac ali to kratko traje pa ko je iskoristijo.Ja godisnje provedem 4 meseca u Srbiju a 8 u Italiju, i kad vidim da je kod nas skuplje curece meso od jagnjeceg po meni to je kraj krajeva, dok u Italiji je jagnjece meso 7 puta skuplje od cureceg mislim na sveze meso u marketima.
 
To je opet stvar tržišta, koje meso je skuplje, na to utiče više faktora. Jagnjeće meso spada u delikates mesa, nije baš kao živinsko i svinjsko,traži bolji standard i navike potrošača. Tačno smo po broju ovaca ni tamo ni ovamo, tj. niti imamo dovoljno da bi bili ozbiljni u ponudi, a niti imamo malo da bi digli ruke od toga. Nažalost ključni problem je tržište i mali broj ljudi koji hoće ovim ozbiljno da se bavi. Vreme će pokazati.
 
A sto se tice mleka jer mislite da ima tu neki potencijal ? Kako se pokazala Engleska mlecna ovca kod vas u Srbiji, vidim pre nekoliko godina po jutub-a nekoliko su krenuli tim pa kako ide zanima me jer cujem dosta pohvale
 
Nazad
Vrh