Poljo wiki KWS uljana repica
Strana 62 od 62 PrvaPrva ... 1252606162
Rezultati 1,221 do 1,230 od 1230

Tema: Ekonomika poslovanja u ovčarstvu i kozarstvu

Član
    Datum pristupanja
    Dec 2017
    Poruka
    213
    Zahvalio se
    269
    Zahvaljeno 39 puta na 29 poruka
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Citiraj Citiram: prof. dr. Seljak Pogledaj Poruke
    To je opet stvar tržišta, koje meso je skuplje, na to utiče više faktora. Jagnjeće meso spada u delikates mesa, nije baš kao živinsko i svinjsko,traži bolji standard i navike potrošača. Tačno smo po broju ovaca ni tamo ni ovamo, tj. niti imamo dovoljno da bi bili ozbiljni u ponudi, a niti imamo malo da bi digli ruke od toga. Nažalost ključni problem je tržište i mali broj ljudi koji hoće ovim ozbiljno da se bavi. Vreme će pokazati.
    Dolazimo do kljucnog problema a to je trziste,ako ovcar koji ima 40 -50 jagnjadi i nemoze da proda ko ce ga ubediti da povecava stado.Poznajem jednog ovcara iz Lugova kod Sombora mislim da je najveci ima oko1700 ovaca,zadnji put kad smo se culi kaze da prodaje gotovo nema sem nesto na sitno i to je jedini razlog povecanja,sve sto se ojagnji to i ostaje da se jagnji gleda na sve nacine da se oslobodi muskih jaganjaca kazeda je stado izmaklo kontroli nezna tacnu brojnost svakodnevno se menja a zarada mizerija.Moje neko vidjenje da kod nas drzava subvencijama i raznim davanjima povracaima za nabavku osnovnog stada , dovela do povecanja broja ovaca a trziste sve manje. Perspektiva u ovcarstvu je individualna stvar ako prodas sve sto proizvedes normalno prosirujes proizvodnju u suprotno smanjujes,ali to pravilo ne vazi kod nas.

Član milos bota avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2009
    Poruka
    2,226
    Zahvalio se
    467
    Zahvaljeno 376 puta na 286 poruka
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Nije ti javio kad je pre mesec dana prodo 4 kamijona jaganjaca za Crnu Goru

3. Sledeći 2 korisnici su se zahvalili milos bota na ovoj poruci:

cika_laza (31-01-19), Mihailo78 (31-01-19)

Član
    Datum pristupanja
    Dec 2017
    Poruka
    213
    Zahvalio se
    269
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Citiraj Citiram: milos bota Pogledaj Poruke
    Nije ti javio kad je pre mesec dana prodo 4 kamijona jaganjaca za Crnu Goru
    Nisam bio u Srbiju jos od novembra i necu do sredine marta tad ce da se cujemo i nadam se vidimo ,a drago mi je ako je tacna informacija, krajnje vreme da i njega ogreje sunce.

Član rajko gmilanovac avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2010
    Poruka
    1,381
    Zahvalio se
    746
    Zahvaljeno 728 puta na 356 poruka
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Apsurd je sto je danas putem subvencija opstine i ministarstva(samo da su redovne i na vreme) relativno lako i za malo para doci do osnovnog maticnog stada , ali na zalost stanje u zemlji je tako da je i to malo para tesko ili cak nemoguce izdvojiti da bi se pocelo. Da nepricam da je stanje na trzistu u zadnjih godinu dana po pitanju jagnjeceg meseca katastrofalno bar u mom kraju, razlog ne znam???

Navescu banalan primer u nasoj opstini postoji samo jedna ovlascena klanica (malog kapaciteta) od koje mozete dobiti papir za subvenciju po jagnjetu od 2000 din. Covek drzi monopol obeca da ce doci za jagnjad i laze mesec va i ne pojavi se , lokalna pijaca skoro i da ne postoji , tj postoji samo na papiru, pecenjari uzimaju na crno, neko vreme dolazila ekipa Stocar ub uzimali legalno uz potvrdu za subvenciju, njih vise nema jer cujem da je stao izvoz pa ljudima ne treba roba, tako ne vidim uopste svetlu buducnost ove grane koja je jako perspektivna ali u nekoj normalnoj drzavi.
    NE DOZVOLITE DA VAS MENJAJU ONI KOJI NI SAMI NE ZNAJU KO SU!

6. Sledeći korisnici su se zahvalili korisniku rajko gmilanovac na ovoj poruci:

Beca (01-02-19)

Član
    Datum pristupanja
    Dec 2017
    Poruka
    213
    Zahvalio se
    269
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Nije mi jasno kad se ljudi hvataju za papir i subvencije i na osnovu subvencija gledaju rentabilnost proizvodnje to nemogu da svatim i dali prodaje legalno klanici ili na crno , zar nije vazno da sve sto se proizvede i proda, mozda ja gresim.Drzava nek otvori trziste i uzme deo kolaca a ne da je mi vecito nudimo.

Član aca74 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Poruka
    2,186
    Zahvalio se
    382
    Zahvaljeno 429 puta na 329 poruka
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Grešiš zvonimire u delu prodaje. Da na "crno" prodaš jagnje izgubiš 2000 dinara. Što nije malo, ako jagnje košta 10000 dinara, to je 20% više para. Da ne trujem temu, nisam prodao klaničaru jagnje, pa, verovatno nikada.

Član Mihailo78 avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2012
    Poruka
    520
    Zahvalio se
    442
    Zahvaljeno 216 puta na 126 poruka
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Prosle godine sam odvojio 15 jaganjaca, obelezio i dva meseca pokusavao da prodam u klanicu i nista, na kraju prodao u pecenjaru. Ako i otkupljuju klanice uvek placaju manju cenu

10. Sledeći korisnici su se zahvalili korisniku Mihailo78 na ovoj poruci:

zvonimir 60 (01-02-19)

Član
    Datum pristupanja
    Dec 2017
    Poruka
    213
    Zahvalio se
    269
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Citiraj Citiram: aca74 Pogledaj Poruke
    Grešiš zvonimire u delu prodaje. Da na "crno" prodaš jagnje izgubiš 2000 dinara. Što nije malo, ako jagnje košta 10000 dinara, to je 20% više para. Da ne trujem temu, nisam prodao klaničaru jagnje, pa, verovatno nikada.
    Moguce da gresim,ali klanicar placa dosta manje nego sto mozes dobiti na crno ,da ne duzim to ce bolje da ti objasne prfesionalci sa200-300 ivise ovaca.

- - - - - - - - - -

Citiraj Citiram: aca74 Pogledaj Poruke
    Moguce da gresim,ali klanicar placa dosta manje nego sto mozes dobiti na crno ,da ne duzim to ce bolje da ti objasne prfesionalci sa200-300 ivise ovaca a moze i svi koi imaju iskustvo sa klanicom.

Član savopunck avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2012
    Poruka
    3,135
    Zahvalio se
    884
    Zahvaljeno 696 puta na 423 poruka
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    Slučajno sam naleteo na ovu gospođu amerikanku pa da podelim sa vama ,da vidimo malo mi slepci kako to rade u normalnim zemljama.https://www.youtube.com/channel/UCmV...xr1wkaQ5sExJ9A
    https://www.youtube.com/watch?v=aden31QJwLA Gornji Milanovac ,ma kolevka.
    Ako te vuče u orano ,polugu na plugu vuci u nazad.

Član milos bota avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2009
    Poruka
    2,226
    Zahvalio se
    467
    Zahvaljeno 376 puta na 286 poruka
    Downloads
    6
    Uploads
    0