Zanimljivosti iz sveta ovaca i koza

Spakuj neke slike da parimo oci :ppozdrav:
 
Ovo su nekada čobani oblačili da se štite od kiše, vetra i snega. Kod nas se zove DŽOKA, napravljena je tkanjem, a ubacivani su pramenovi vune, nema šanse da prokisne, izuzetno je topla, a teška oko 10 kg.
34isav5.jpg

Moja mladja ćerkica pozira, " glumi " čobanicu.
14w39mh.jpg

Ovo je da nismo baš dokoni dok razgledamo pašnjake za ovce i izvore vode.
35bfrqb.jpg

Imamo i snega, a bogami i vukova.
Onim brdom je inače granica sa Crnom Gorom, znači ja sam na " braniku " otadžbine. Pozdrav.
 
Ceo zivot slusam tu rec dzoka a tek sad znam pravo znacenje.Kod nas se to uvek odnosilo na stare stvari koje oblacis kad radis nesto prljavo(mada je baba uvek govorila navuci neku dzoku da ne pokisnes) :ppozdrav:
Sto se toce predela samo da ostane ovako cisto i lepo(onda ce biti i korisno) ,buducnost je u tome.
Sto se tice branika mislim da mu tu nije mesto granice su izmisljena stvar ,a ova pogotovu.
 
Što se tiče DŽOKE, takodje dugo nisam čuo tu reč, ali isto kao kod BOCE - stari iznošeni kaput, vetrovka i slično , najčešće u leto - baci se preko glave da zaštiti od kiše. Ovo kod Gačevića je modernija i kvalitetnija varijanta!

Nemam pravo ni ja da idem u :off_topic:, ali pošto su zanimljivosti, neka prodje, da dam mali prilog sa lepotama Jabuke:


Evo još malo fotki po čemu je Jabuka, bar nekim generacijama, veoma poznata - o bombašu Buhi - ikoni jednog vremena!!! Medjutim, to ne bi bila Srbija kada ne bi bilo i one druge strane (u inat!!!).


:ppozdrav:
 
Zanimljiva slika, koze gradirane po visini:

Goat Comparison Chart
aomfb8.gif


Nubian Toggenburg Boer Angora Rangeland Miniature



Nubian Heights - Doe 81cm, Buck 94cm
Toggenburg Height - Doe 79cm, Buck 90cm
British Alpine - Doe 83cm, Buck 95cm
Saanen - Doe 81cm, Buck 94cm
Melaan - Doe 81cm, Buck 94cm
 
Novi Zeland: Uginuo najčuveniji ovan

Novozelanđani se danas opraštaju od najčuvenije ovce svoje zemlje, javlja agencija Beta.
Ovan zvani Šrek bio je slavan jer je godinama uspijevao da izmakne striženju. Na naslovne stane dospio je 2004. godine kada se saznalo da se bjekstvom u pećine iznad svoje farme na Južnom Ostrvu spasavao od redovnih godišnjih striženja.
Bio je pokriven sa zapanjujućih 27 kilograma vune kada je konačno uhvaćen i prikazan na televiziji.
U zemlji u kojoj ovaca ima 10 puta više nego ljudi, Šrekova odmjetnička priča inspirisala je tri knjige.
Kasnije je na turnejama obilazio zemlju. Njegov vlasnik kaže da se Šrek razbolio prije tri sedmice i da je uspavan juče u 17. godini.
Njegov pepeo biće razvijan sa vrha najviše planine Novog Zelanda.

http://www.portalanalitika.me/region-svijet/svijet/28675-novi-zeland-uginuo-najuveniji-ovan.html
 
Jeste li znali da ovnovi mogu ostati trajno neplodni poslije žestokog okršaja sa suparnikom.
Ne znam da li je neko već govorio o ovoj pojavi, a pošto se to kod mene dešava već drugi put, evo par riječi.
Prije tri godine, u jesen, kupio sam ovna od prijatelja. Prethodno je taj ovan bio povrijeđen u gruvanju sa drugim, jačim iz stada . Kod mene se oporavio,izgledao zdravo, mrkao ovce , sve je bilo u redu dok se ovce za 20-ak dana nisu ponovo parile.
Neplodnost je vjerovatno nastala oštećenjem hipofize.
Ovih dana moj romanovski je dobio žestoko od rogonje. Sad se oporavlja, ali se bojim da će rezultat biti neplodnost.
Molim kolege koji nešto znaju o ovoj pojavi da pišu.
pozz
 
nisam znao prije isto 3 godine i ja sam uzeo 1 mladog ovna ipak u stadu sam imao starog novog sam uzeo za sledece parenje stari ga je udaro sledece dvije godine ovan je skakaom samo sam imo 1 jagnje ove godine isto jedno od iste ovce imam novog ovna i jednog mladog ovce se pare :ppozdrav:
 
Molim za jedno objašnjenje. Čemu služi magarac u stadu ovaca. Dali ovce prate magarca i time olakšavaju čuvanje.
 
Kod nas u Backoj Palanci, jedan je prodavao pule, ne znam kog pola, za 100 eura, a na oglasu, mozes naci od 100-500e a mozda i vise, neki kazu da na vasaru u rumi idu i do 800e sto je previse, a konja ili kobilu lepu na vasaru mozes uzeti za 600e najmanje. Vinula se cena magarcima, ne znam zasto. A ovo za cobana kod nas je tako, mozda stvarno ovce prate magarca, ali kod nas cobani, jasu, sede odmaraju, vuku mleko, balone sa vodom,itg na magarcu. nisam se salio.
 
Nazad
Vrh