Zanimljivosti iz sveta ovaca i koza

B

brundalo

Guest
QSn7YhScveWSvzME.jpg

No comment ili ipak -Prvi ovogodisnji snig
 
OPG-sve što treba znati

Pozdrav svima! Otvorio sam ovu temu zbog toga, da se informiram i da pomognemo drugima koji su isto mozda na tom putu.Radi se o tome da danas moraš puno toga znati,da ti se isplati.Pa krenimo od početka,kad sam nabavio,ROMANOVSKE ovce bređe, prije dva mjeseca,30 komada,sad ih ja sa današnjim danom 46 bilo bi ih 57 ali su uginuli,bivši vlasnik ih je zanemario pa ovo janjenje kako bude.Čovjek iz selekcije mi je reko da kada se sve ojanje da ga zovem,znači -imam ovce-imam riješenje OPG-a-imam prijavu u selekciji za prošlu godinu.
1.Pitanje je, molim nekog da mi odgovori i pomogne koji su moji sljedeci koraci što se tiče papirologije?

2.Dali da svu mušku janjad,markiram ili da nešto sakrijem i prodam na crno?

3.Kada markiranog janjca odvezem u klaonicu,što sve moram napraviti sa markicom?
- kada isto janje prodam u restoran,ispisujem li kakav račun,i dali na to poslije plačam bilo kakav porez.
4.Dali legalna klaonica,smije klati janjce bez markice i dali oni provjeravaju ispravnost mesa?
 
Odg: OPG-sve što treba znati

Puki odgovor...... veceras. sad neman vrimena. Kako si ti iz HR to ce ti bit lakse razumit, radi razlicitih zakonskoh normi od Srbije. Ali za pocetak prekopaj po forumu ja san neki dan objavija pravilnik iz HR. ja mislim da je u jednoj od novijih tema. bit ce ti sve jasnije.
Inace dobro dosa na forum :ppozdrav: :ppozdrav: :ppozdrav:
PS evo ti i link pa studiraj do veceras
http://poljoinfo.com/index.php/topic,715.15.html
 
Odg: OPG-sve što treba znati

Hvala!
Brundalo sad sam na poslu,a doma mi je kompjuter u kvaru ali probat ču se negdje prištekat.
 
Odg: OPG-sve što treba znati

@ Puky evo ti odgovor, mozda ti nece bit po volji ali...toliko ja znan, a ako neko drugi zna vise neka dopuni.
Ali prije svega iman par pitanja za tebe.
1. ko je nositelj OPG-a ti ili neko iz obitelji? Jer malo mi je cudno da si ti iako zaposlen moga dobit rjesenje o OPG. Naime po zakonu radna knjizica ti moze bit u samo jednom poduzecu.
2. Jel to stado sta imas maticno ili osnovno? kako se vodi u selekciji?
E sad odgovor. Ali i nakon ovoga molin te da procitas sve postove na forumu virova ili ne sve je povezano jedno sa drugim i selekcija i OPG, i ishrana i janjenje i ekonomika, samo tako ces stec uvid u kompletnu situaciju, jer ja neznan koliko ti imas iskustva u uzgoju ovaca. Ali kako vidin napravija si prvi zajeb....pravilo prvo. Nikad ne kupuj bredje ovce, pogotovo ako ih ceka duzi transport koji nije organiziran kako triba. Ali to o transportu procitaj u miljkovim postovima jer on je uvozija blago iz njemacke.
Dali da svu mušku janjad,markiram ili da nešto sakrijem i prodam na crno?
To nikako nemoj radit. Imas nekoliko razloga.
a). Romanovska ovca je tip ovce za proizvodnju mesa. "Zamračenjem" janjadi pravis probleme samo sebi i svojoj zaradi, ali i stupas u konflikt sa drzavom radi neplacanja poreza. Ajmo na ono kako pravis probleme sebi. Kako san reka to je tip ovce za proizvodnju mesa i ima veliku potencijalnu plodnost. Ako zamracis samo jedno janje automatski skidas vrijednost svome stadu. Recimo ja san ti sutra potencijalni kupac i dodjen ti kupit rasplodnu janjad. Prvo sta cu gledat je proizvodnja janjaca po ovci, normalno po papirima koje si ti prikaza u selekciji. I sta cu pomislit kao potencijalni kupac. Ove romanovske ne valjaju nista jer ni jedna ne more dat 2 janjca ili vise. Znaci automatski spustas vrijednost svome stadu. Ali to nije sve. Musku janjad koju ostavljas za rasplod duzan si podvrgnut, ako zelis naravno, performance testu u field uvjetima. Takva janjad idu za daljnji priplod i to su visoko vrijedna grla koja na trzistu postizu vecu cijenu od obicne janjadi za klanje. Vodjenjem vlastitog knjigovodstva od rodjenja do ostavljanja za rasplod ili slanja janjad na klanje olaksavas si posao oko toga koje blago ostavit za priplod a koje ne. Tako ostavljena muska grla koliko ja znan trenutno za prvi skok dobivaju poticaj od drzave od 850kn(cca120 E) pa ti sad vidi koliko gubis ako zamracis koje janje. A da ne govorim da i na trzistu vride puno. Znaci moj savjet obavezno markirat sve blago i musko i zensko. Selekcija ti priznaje za poticaj i one mrtvorodjene i eventualne pobacaje. Ako zelis "zamracit" koje janje onda to mozes ucinit na slijedeci nacin - prijavis kao mrtvorodjeno ili kao pobacaj ili kao naknadno uginuce ali to ti nije moj savjet radi gore navedenih razloga. Po meni ti je bolje rjesenje da imas par ovaca "na crno" - znaci koja nisu evidentirana u selekciji pa sa njima radi sta hoces....
2.Kada markiranog janjca odvezem u klaonicu,što sve moram napraviti sa markicom?
- kada isto janje prodam u restoran,ispisujem li kakav račun,i dali na to poslije plačam bilo kakav porez.

Prvo pitanje mi nije jasno, dali ces ti prodavat to janje samostalno ili ce ic mesarima. Uglavnom ako sam prodajes janje duzan si prodaju zavest u knjigu i na to platit PDV na dobijenu cijenu. Markicu unistavas da se ne bi desila krava Sana, ako je kupac zeli uzeti za sebe onda ti je moj savjet da zapises ime kupca, njegov OIB i broj markice koja je otisla s njim. Na taj nacin si sebe opra prid svakim zakonom.
Kod prodaje janjca u restoran obavezno pises racun i na to placas PDV. Zapamti za sve usluge koje dajes napisi racun a takodjer trazi za svu robu koju kupis za blago od hrane do veterinarskih usluga kao i selekcijske racune. Ovo ce ti sluzit na kraju godine, da vidis di si, kako bi tebi drzava vratila porez a ne ti njoj jos nadoplatija.
3.Dali legalna klaonica,smije klati janjce bez markice(meni kolju) i dali oni provjeravaju ispravnost mesa?U principu klaonice mogu klat janjce bez markice ali moraju ti ispostavit racun za ucinjenu uslugu jer inace i oni to rade na crno, a ti dobro znas koja je frka bila oko crnih klaonica. Sta se tice ispravnosti mesa to ti provjerava nadlezna veterinarska inspekcija i za to se tamo tribas raspisat.
Ako ti triba sto u vezi maticnog knjigovodstva - tu sam :ppozdrav:
PS i jos nesto posto si OPG moras racunat i svoju placu a to "zamracenjem" janjaca neces moc napravit
 
Odg: OPG-sve što treba znati

Bok brundalo! Hvala ti na odgovorima. :cao:

1. Nositelj OPG-a smo ja i zaručnica, kad sam tražio riješenje OPG-a nitko mi nije postavio pitanje dali sam zaposlen,uostalom logično je da mogu,jer da ne mogu značilo bi da samo mogu uzgajati ovce i ništa više raditi u životu.
2. Stado je osnovno.
-iskustvo što se tiće romanovske ovce je trogodišnje,prva štala pokraj kuće (3 ovce i ovan), do sada su imale 4 janjenja,a kupljene su kao šiljezice i dale su 25 janjadi,niti jedno uginulo!!!
-što se tiće kupnje bređih ovaca teško je kazati da li je to ispravno ili ne. Transportirali smo ih ja i prijatelj sa stočarom sa pregradama. Transport je trajao 2,5 sata,a treći dan su mi se janjile već 2 ovce ćija su janjad još živa. Greška je u bivšem vlasniku što su mi neka janjad uginula jer ih je držao u lošim uvijetima generalno,ali ovce su mlade i dobio sam ih po 100 eura komad (bređe). U konačnici to govori da ću za 4-5 mjeseci kada prodam janjce vratiti kompletan ulog.
-ovo što si rekao da mi selekcija priznaje za poticaj i one mrtvo rođene i eventualne pobačaje misliš na to da dobim poticaj za tu ovcu kojoj su uginuli janjci?
-kažeš da kod predaje janjaca u restoran obavezno pišem račun i na to plaćam PDV. Ja mislim da to vrijedi za one koji su u sustavu PDV-a,tj. prelaze 80000 kn godišnje prometa,tako da ja mislim da ja ne plaćam PDV- još.

Moj sistem kod prodaje janjadi je odvest u klaonicu,doć po njega i odvesti ga kupcu.
Što se tiće ispravnosti mesa,to mi full nije jasno. Da li ja trebam dati svakog janjca veterinarski pregledat kod klanja ili to rade automatski u klaonici. :cao: :ppozdrav:
 
Odg: OPG-sve što treba znati

@puki evo ti odgovor di ces nac u vezi kontrole mesa
Klanje životinja iz vlastitog uzgoja ili tova na OPG-u za potrebe proizvodnje namirnica za prodaju dozvoljeno je isključivo u klaoničkim objektima registriranim u skladu sa Zakonom o veterinarstvu.
tvoj janjac kad se zakolje postaje namirnica a ti lipo na narodne novine procitat zakon o veterinarstvu i bit ce ti jasnije. Da ne lunjas najbolje ti je poc na google i tamo utipkat "Zakon o veterinarstvu"
Inace steta sta nemas maticno stado prihodi bi ti bili puno veci radi poticaja a i blago bi mogao za priplod puno skuplje prodat. E sad kako je kod isplate poticaja kod ovaca iz osnovnog stada koje su pobacile ili donile na svit mrtvorodjene ne znan. Sta se tice naknadno uginulih sigurno imas poticaj jer se ovca ojanjila.
Sta se tice PDV-a od 01.01.2010 morat ces u sistem PDV ako mislis dobivat poticaj
Moj savjet pod hitno umatici to stado jer gubis samo na poticajima preko 1000 Eura
 
Odg: OPG-sve što treba znati

Brundalo :cao:

Nisam znao da se osnovno stado,može umatičit.
Koji je proces?
 
Odg: OPG-sve što treba znati

Puky je napisao(la):
Brundalo :cao:

Nisam znao da se osnovno stado,može umatičit.
Koji je proces?
Pa za pocetak nabavi ovnica ili cak 2 iz maticnog stada. A zatim pozovi selekcijsku sluzbu kad bude iduce janjenje i pripremi mu listu podmladka sa datumom rodjenja, tezinom janjadi na rodjenju i MB oca i matere. Naravno ovo osnovno stado ce zauvik ostat osnovno ali ce njihovo potomstvo bit umaticeno. Pazi to nosi veliku odgovornost i papirologiju koja se radi uvecer kad je sve zavrsenom ali se isplati. Bez ljutnje i uvrede ali ja ti sigurno nikad ne bi da 100 eura za rasplodno janje. To je janje za klanje odnosno njegova cijena. Evo ti primjer ja san svog jarca platija 600 Eura + transportni troskovi, a muske rasplodnjake (ovnice)ne dam ispod 500 eura pa ko voli nek izvoli. Naravno blago je sve performance testirano
 
Odg: OPG-sve što treba znati

Brundalo :cao:
Hvala ti puno nisam znao,za ovo sa ovnima iz matičnog stada.
imam još jedno pitanje,vezano za mojeg sadašnjeg ovna koji je jako dobar a kojeg sam kupijo na farmi od 500 ovaca prije 3 godine kao mladog ovniča iz matičnog stada ali u ono vrijeme mi to nije bilo bitno pa nisam mario za papire i bilo mi je jeftinije bez PDV-a,kako je to čovjek pravdao neznam,čak je do nedavno imao i markicu od toga farmera ali je ispala,dali postoji bilo kakva mogučnost da ga umatičim jel stvarno ga ne bi htio mjenjati.
-usput da te još pitam za jedan problem, na koji nailazim što se tiče sijena,ne mogu dobit račun od svojeg dobavljača za sijeno a na sijeno ču potrošiti ove godine između 10.000,00 i 12.000,00 kuna kako da to pravdam u troškove? :ppozdrav: :ppozdrav:
 
Odg: OPG-sve što treba znati

Puky je napisao(la):
Brundalo :cao:
Hvala ti puno nisam znao,za ovo sa ovnima iz matičnog stada.
imam još jedno pitanje,vezano za mojeg sadašnjeg ovna koji je jako dobar a kojeg sam kupijo na farmi od 500 ovaca prije 3 godine kao mladog ovniča iz matičnog stada ali u ono vrijeme mi to nije bilo bitno pa nisam mario za papire i bilo mi je jeftinije bez PDV-a,kako je to čovjek pravdao neznam,čak je do nedavno imao i markicu od toga farmera ali je ispala,dali postoji bilo kakva mogučnost da ga umatičim jel stvarno ga ne bi htio mjenjati.
-usput da te još pitam za jedan problem, na koji nailazim što se tiče sijena,ne mogu dobit račun od svojeg dobavljača za sijeno a na sijeno ču potrošiti ove godine između 10.000,00 i 12.000,00 kuna kako da to pravdam u troškove? :ppozdrav: :ppozdrav:
Pogledaj mu unutrasnju stranu lijevog uha. Tamo bi trebala bit tetovaza, odnosno utetoviran njegov MB koji je dobio prilikom markiranja. ako je slucajno markica bila u tom uhu sto se zna vrlo rijetko dogodit onda pogledaj desno. ako tetovaze nema nigdi onda ovan nije iz maticnog stada i najvjerojatnije te je taj prevarija. ako mu je uho tamne boje tetovazu ces nac na taj nacin da ga zatvoris u tamni prostor i sa nekom lampom, najbolje Uv lampa svijetli vanjsku stranu a sa unutrasnje bi se na kozi treba vidit tetovir broj.Pazi kadse tetovira onda se tetovira samo 5 zadnjih brojeva.
Sta se tice sijena to je malo kompleksniji problem. Ja se vec dugo vrimena borim sa tim, pa sam cak i sluzbeno zatrazija da se registriraju proizvodjaci kvalitetne hrane sa svojim brojem koji bi izdavali racun...ali pogadjas...alkar brundalo u nista. To je rak rana svih nas i najbolji lik je nabavljat hranu od takvih registriranih proizvodjaca. To je jedini lik. Podji na ovaj link to ti je "nas" Hr poljoprivredni portal tamo imas i burzu proizvoda pa ces nac nekoga s ki ces se dogovorit oko isporuke http://www.poljoprivredni-forum.com./
 
Odg: OPG-sve što treba znati

Brundalo :cao:
-ako kupim ovna iz matičnog stada,i pripustim ga na svoje ovce iz osnovnog stada,i ako vodim evidenciju,dali stvarno,njihovi potomci mogu biti umatičeni,jer kolega me uvjerava da je to nemoguče,da ovca isto treba biti umatičena.dali postiji neki dokumenat di to piše?Hvala! :ppozdrav: :ppozdrav:
 
Odg: Zanimljivosti iz svijeta ovaca i koza

foto_182.jpg

Dok većina njezinih vršnjakinja obilazi zagušljive šoping centre, ova djevojčica iz Civljana, sela 30-ak kilometara udaljenog od Knina, čuva koze na svježem zraku u podnožju Dinare. / Nikša STIPANIČEV / CROPIX
 
Odg: Zanimljivosti iz svijeta ovaca i koza

ovo je stvarno i lepo i dirljivo
 
Odg: Zanimljivosti iz svijeta ovaca i koza

Ovo je runo jednog 13-o mesecnog ovna koji je tada bio tezak 143kg a moj deda koji je na slici je prosecne velicine 1,75m kao poredjenje
345ybys.jpg
 
Odg: Zanimljivosti iz svijeta ovaca i koza

Које је расе тај ован био ?
 
Odg: Zanimljivosti iz svijeta ovaca i koza

To je mladi Wirtemberg ovan,prvi put je osisan kao jagnje sa 4 meseca a ovo je prvo pravo runo sa 13 meseci.
 
Odg: Zanimljivosti iz svijeta ovaca i koza

Ovce imaju odlično pamćenje

Naučnici su otkrili da ovca može da zapamti najmanje 50 različitih ovaca iz drugih stada, kao i deset različitih ljudi u vremenskom periodu od najmanje dve godine. Naučnici su do tog otkrića došli tako što su primetili da ovca značajno smanjuje osećanje stresa zbog usamljenosti ukoliko joj se pokaže fotografija "poznatog lica".
"Ovce poput nas prepoznaju prijatelje i neprijatelje kroz sjajnu memoriju prepoznavanja lica", tvrdi profesor Keith Kendrick, vodeći stručnjak sa Instituta Babraham u Cambridgeu.

:ppozdrav:
 
Nazad
Vrh