Divlji kesten

novii

Administrator
Urednik
Učlanjen(a)
24 Jul 2007
Poruka
9.333
Lokacija
Apatin
Ova biljka se ne uzgaja kao poloprivredna biljka, ali divljim kesten se može posaditi pored kuće ili vikendice. Imainače i jako bogat hlad, pa je dobar i zbog toga, inače naraste u visinu do 30 metara. Za razliku od pitomoga kestena, plodovi mu nisu ukusni kada se spreme za jelo. Za korišćenje u narodnoj medicini se koriste pupoljci i plodovi.
 
Pošto obično trebaš i parkirat auto, po meni je sigurnija lipa za pored kuće.
 
Ma i sa lipe pada kao neka smola, pa se vremenom nakupi na kolima, pogotovu na krovu, ali je lipa isto jako dobra pred kućom jer pravi super hladovinu, a i cvet je dobar za kuvanje čajeva.
 
:ppozdrav:bok svima nedavno sam našao masu samonikli sadnica divljeg kestena pa me zaqnima može lise na njega nakalemit pitomi kesten ili sta moze sadnice su sada male ali na jesen ce biti dobre velicine oko 60 do 100 cm
 
novii je napisao(la):
Ova biljka se ne uzgaja kao poloprivredna biljka, ali divljim kesten se može posaditi pored kuće ili vikendice. Imainače i jako bogat hlad, pa je dobar i zbog toga, inače naraste u visinu do 30 metara. Za razliku od pitomoga kestena, plodovi mu nisu ukusni kada se spreme za jelo. Za korišćenje u narodnoj medicini se koriste pupoljci i plodovi.

postovanje pitam vam po koj osnov moze se koristi po medisini plod i pupuljici ako e mozno dobiti odgovor :ppozdrav:
 
U pogonu u Svilojevu godišnje se u ekstrakte preradi oko osam vagona divljeg kestena i oko pet vagona ostalog lekovitog bilja.

OGAZDIO SE KESTEN U SVILOJEVU - izvor vm.rs

Ovo je jedan zanimljiv tekst o mogućnostima oko prerade kestena, a meni je privukao pažnju pošto je u pitanju selo u Apatinskoj opštini.
 
Кестен,балкански лепотан,је врло корисна дрвенаста врста.Стабло и рамене гране се користе за израду дасака за намештај,фурнир,тишлерај,дршке за ножеве..
лишће за компост и простирку за стоку,плод у фармацији и посебним третманима обрађен као додатак (или сам)у исхрани стоке.
 
Za korišćenje u narodnoj medicini se koriste pupoljci i plodovi.
Koliko sam upucen pupoljci odnosno cvet divlj. kestena je dobar lek kod reumaticnih bolesti i kostanih povreda
Nabrati teglu cvetova (koliko god stane - sto vise to bolje) i preliti rakijom, ostaviti na suncu 4 nedelje, posle toga se moze koristiti kao oblozi
Tinktura - inace se pravi tako sto ciljano lekovito bilje stavimo u stakleni sud i prelijemo alkoholom, koji na suncu izvuce velik deo lekovitih sastojaka, sto je lekovitog bilja vise tim ce i koncentracija lekovith sastojaka u tinkturi biti veca
 
Nazad
Vrh