Lažna bremenitost kod koza

novii

Administrator
Urednik
Učlanjen(a)
24 Jul 2007
Poruka
9.332
Lokacija
Apatin
Dali je neko od vas imao slučaj sa lažnom bremenitosti kod koza. Pročitao sam da se može povremeno javiti i da koza pokazuje sve znake kao da nosi jare ? :sta: :sta:
 
novii je napisao(la):
Dali je neko od vas imao slučaj sa lažnom bremenitosti kod koza. Pročitao sam da se može povremeno javiti i da koza pokazuje sve znake kao da nosi jare ? :sta: :sta:
novii u pravu si potpuno. Ta bolest ili bolje receno poremecaj zna se javit kod koza. ja san negdi ima clanak o tome i cilu kucu san okrenija naopako za nac ga. Vec 2 dana tvoj post mi ne da mira. Kako nista nisan nasa o tome zva san profesora sa veterine u ZG, ali je on strucnjak za pse i cim nesto nadje javit ce mi, a onda ce to osvanut i ovdi. Inace znan sigurno da se takve koze humano utamanjuju i to je sve sto znan.
 
brundalo je napisao(la):
. ja san negdi ima clanak o tome i cilu kucu san okrenija naopako za nac ga.
Proveri knjigu Mr Ive Franica u delu o parenju i bremitosti.I ja sam siguran da sam negde cito, a tu sam knjgu prodo,zadrzo sam brosuru
 
ivanhoe je napisao(la):
brundalo je napisao(la):
. ja san negdi ima clanak o tome i cilu kucu san okrenija naopako za nac ga.
Proveri knjigu Mr Ive Franica u delu o parenju i bremitosti.I ja sam siguran da sam negde cito, a tu sam knjgu prodo,zadrzo sam brosuru

Vec san provjerija nema nista. A ti Ivanhoe sad ti 5 min. :zli: :zli: :zli:
Knjige se ne prodaju. Kupuju se. Ako ti zatriba kopirat cemo i poslat ti he he :ppozdrav: :ppozdrav: :ppozdrav:
 
hocu da pitam kako bi mogo da poznam koji su skozni ima li nesto po sto se primetuje POZDRAV
 
GOCE-MK je napisao(la):
hocu da pitam kako bi mogo da poznam koji su skozni ima li nesto po sto se primetuje POZDRAV
Ima goce ima ako ti se koza ne mrce ponovo za 17-21 dan znaci da je ostala skozna. A ako primjetis da jarac oko nje oblijece ponovo a ona mu stoji ko piz.. to znaci da nije skozna. To ti je najjednostavniji test. Ista stvar je i kod ovaca
 
Evo napokon nesto o laznoj graviidnosti koza. Ako nadjem jos objavit cu vrlo rado. Inace u objavljivanju ovog teksta pomogao je jedan kolega sa HR foruma inace student veterine.

LAŽNA GRAVIDNOST KOZA
Lažnu gravidnost koza karakterizira nakupljanje tekućine u maternici uz nazočnost žutog tijela na jajniku.Mialot i sur. su ispitujući ultrazvukom 10.000 alpina i sanskih koza na 71 farmi u Francuskoj,utvrdili 2-3% lažno gravidnih koza na 55% farmi,a na 11% farmi pojava lažne gravidnosti je bila veća od 5%.Lažna gravidnost utvrđena je u koza različite dobi,ali je izraženija u mlađih koza.Učestalost pojave lažne gravidnosti znatno je veća u koza pripuštenih izvan sezone pripusta i u koza induciranog estrusa.Duquesnel(1991.) navodi da je pojava lažne gravidnosti u sanskih koza jedne godine bila učestalija nego u alpine,dok slijedeće gdoine nije bilo razlika među pasminama.Razudbom životinja utvrđeno je povećanje maternice koja je sadržavala od 1,7-2 l sterilne tekućine.Sve životinje bile su u lutealnoj fazi ciklusa a na njihovim ovarijima utvrđeni su brojni ciklusi(Duquesnel i sur.,1992.)

iz izvora:Mioč B.,Pavić V.;KOZARSTVO
 
Pa koliko vidim nije ovo ni baš tako retka pojava, tako da se odgajivači netrebaju uplašiti ako im se slična situacija pojavi u stadu. Ovi podaci koje je brundalo izneo gore su iz literature, ali su dobro došli. Mada su uvek zanimljiviji oni koji dolaze iz prakse.
 
Ja da san ima takvu situaciju sigurno bih je objavija, naime radi se o poremecaju a ne o bolesti, narocito ne zaraznoj. Jedino zlo u svemu tome je sto takvo blago treba "humano utamanit"....
 
Ja sam imao pojavu lažne bremenitosti kod junica ali se njima posle 6-7 meseci ponovo počne da javlja estrus, sad nekome se isplati da je ponovo osemeni i čeka a nekome ne. Javljalo mi se to i kod ovaca sa svim znacima graviditeta, ustvari kod dviski i čak je bilo pojave povećanja sisa i vimena. Sad stomak im stvarno nije bio veliki ali debele ovce i dosta vune pa se nije ni primećivalo a ovan je posle pripusta bio udaljen jer je udarao.
Iz onoga što znam i što sam iskusio to nije prelazno i može da se spreči pravilnom ishranom sa dovoljno vitamina(obavezan premiks), kvalitetnom hranom pred pripust a i posle pripusta do mesec dana kada se embrion vezuje za zid materice. Inače mislim da takva grla mogu da se izleče hormonskom terapijom ali da to radi veterinar. Opet tu je ekonomski faktor. Dali je rentabilno takvo grlo držati i čekati do sledeće sezone da se ponovo pripusti.
I što je najvažnije jer mi se i to desilo, treba znati jeste li grlo bremenito ili nije. Ja sam rekao veterinaru da mi se krava čisti prljavo iz vagine i on je isprao, kad ono ona bila steona i pobaci plod. Pa onda opet leči, ispiraj, čekaj i osemenjavaj.
 
lazna bremenitost koza

Molim za savet i pozdrav za sve forumase !
Nov sam u odgoju koza da me pitate za zivinarstvo tu sam tata -mata, ali imam kozu koja je mrcena 11.decembra 2008. ali jos nista o jarenju pustila je vime ima kao neko mleko u vimenu moram napomenuti da joj je ovo prvo jarenje, zaokruglila stomak lezi vec tri dana kao da ce svakog casa da se jari.
STA DA RADIM? :ppozdrav:
 
Odg: lazna bremenitost koza

Dobrodosao,
meni se jedna ovca mrkala, i tad sam je video, ali je posle premasila termin za petnestak dana tako da se u stvari opet mrkala kad ja nisam video i tad ostala sjagnjena. Mozda je i tvoja koza tako ako je stalno sa jarcem. Valjda nije neki drugi problem. Jel se mrda jarad u stomaku? Pisano je o laznoj bremenitost , mislim u temi o bolesti koza.
:ppozdrav:
 
Pozdrav svima
Molim sve ucesnikje foruma da mi neko pomogne. Naime radi se o sljedecem: Imam malo stado koza alpino rase 8 komada (7+1). Pocetnik sam u svemu ovome al sam naisao na jedan po meni jako specifican slucaj. jedna koza(jako mi se dopada zbog njenog izgleda i konstitucije) ima poremecaj hormona ili neznam cega. Svakodnevno se mrka ito zadnjih mesec dana. Odmah sam pozvao veterinara koji ima 30 godina radnog iskustva i koji joj je tom prilikom dao jednu injekciju za hormone kako mi je rekao, ali ona i dalje nastavlja po svome pa svakodnevno upraznjava sex.
Neznam sta da radim i taj veterinar mi kaze da je beznadezn slucaj.
da li je neko od vas mozda imao priliku da ima slican problem i sta mi je raditi?
 
Ne beri brige i jedna od mojih je volila ... i ojarila lepog malog Musu ::vino::
 
ivanhoe je napisao(la):
Ne beri brige i jedna od mojih je volila ... i ojarila lepog malog Musu ::vino::
daj Boze da je tako kako kazes
bas bih volio da od nje dobijem porod extra je u svakom pogledu
al vidjet cemo
ja cu ulagat un nju godinu dana pa da vidimo hocel mi se isplatiti
pozdrav
Post je spojen: [time]1261158320[/time]
_________________________________________________
pozdrav svima
imam malo stado koza alpino rase 7 koza i jednog jarca
nov sam u ovom poslu i ako sam ranije imao koze druge vrste neznam koje su bile mesana vrsta domaca tako smo ih zvali
medjutim primecujem da u 9 dan vec dvije koze mi gube svoje jarice po mojoj procijeni u 2 mjesecu gravidnosti.
neznam zbog cega je to??
oko 10 godina smo imali koze al nam se to nije desavalo.
bas bih volio cuti uzroke koji dovode do abortusa pobacaja ili kako se vec zove.
hvala
p.c. evo poslacu vam sliku svojih koza
 
Ne samo Musu Stvori se hijerarhija,i potrebno je i "vislje" ukloniti za to vreme.
Kodmene je suta udarila rogatu u stomak i izazvala pobacaj.
Otome sam pisao kada se desavalo
 
ivanhoe je napisao(la):
Ne samo Musu Stvori se hijerarhija,i potrebno je i "vislje" ukloniti za to vreme.
Kodmene je suta udarila rogatu u stomak i izazvala pobacaj.
Otome sam pisao kada se desavalo
ok hvala na svjetima to cu i uraditi
pozdrav
 
Nazad
Vrh