Priprema podloge i kalemljenje trešnje

Vocar

Član
Učlanjen(a)
8 Feb 2011
Poruka
1.443
Lokacija
Banja Luka
Ovih dana sakupio sam nekoliko stotina plodova od divljih trešanja vrapčare i magrive (rašeljka). Očistio košpice, dobro oprao i sad se suše u hladu. Hoću da proizvedem podlogu od toga i kalemim neke od sorti trešnja.

Stratifikacija sjemena prije sadnje je raznih, pa hoću da se usaglasim koji je najbolji način.
Odmah da kažem, želja mi je da napravim manji zasad patuljaste trešnje (na dohvat ruke).

Čitao sam da su ove nove podloge Gizela najbolje za ovaj moj naum, ali mora postojati neka adekvatna zamjena. Molim sve zaiteresovane da se uključe u diskusiju i da razmjenimo iskustva.

Hvala!
 
Poslednja izmena:
na divlju tresnju tesko da ces uspeti da dobijes patuljasta stabla, jer ako odes u sumu i vidis divlje tresnje videces da one rastu po 20 i vise metara u visinu :)
nisam za ove rasadnicke podloge ali ako zelis patuljast zasad onda ne pomisljaj na divlju tresnju kao podlogu :)
 
Druže Nemanja, ja itekako razmišljam o ove dvije divlje trešnje kao podloge za patuljaste. Nema veze visina i obim stabla divlje trešnje u odnosu na kalemljenu...ili ima, ako ima volio bih znati koja je caka?

Ovih dana dosta sam čitao o organogenezi pupoljaka trešnje i problemima ogolijevanja rodnih nodusa. Takođe i o načinima orezivanja.
Koliko sam zaključio, trešnja itekako voli šišanje, ali ima specifičnosti kod orezivanja i mora se voditi pažnja.
Takođe, pošto nakon plodonošenja ne dolazi do obnove popoljaka (na mjestu roda), grana ogolijeva i rod se povlači prema periferiji.
Srednje bujne i bujne podloge tu dolaze kao jedan od dobrih činilaca pri zamjeni nosača rodnog drveta.

Sad malo u off...Slično kao i kod oraha, naš narod smatra da orah treba da bude ogromne krošnje da bi dao očekivan prinos i nikako ga orezivati, a
totalno je u zabludi, preciznim i kvalitetnim orezivanjem mnogo uspjeha se postiže i odlični prinosi svake godine (ako mraz dopusti naravno).
 
orah oboljeva na mesta rezanja i nije zbog toga preporucivo da se sece, zbog toga ljudi kazu da nije dobro da se reze a sto se tice podloga i te kako ima znacaja da li je bujna srednjebujna ili krzljva podloga jer ako ti hoces patuljasto drvo a podloga ti je bujna imaces mnogo vodopija ili lastara i dosta izdanaka iz zemlje pa ces imati problema sa povecanim rezanjem, obradom, smanjenjem rodnih pupoljaka jer svi sokovi i hranljive materije idu na porast.
Sad ja nisam strucnjak za vocarstvo ali sam dosta citao, sadio, rezao :) pa mislim da mozes da kalemis tvoje tresnje na divlju ali da racunas da ce da budu visoke oko 5-6m i da nabavis dugacke merdevine a moj savet je da ih redje posadis barem na 7x7 cak i vise da bi imao dobro osvetljavanje i provetravanje. Moje iskustvo kod tresnje kaze da ona voli suncana i svetla mesta sa dosta prostora ako se zagusi i ima debele hladovine onda je hvataju razne bolesti. Jos sam primetio da kad se redovno bere (npr jedno stablo) onda nema da se budjaju i trule tresnje jer ti beres zrele i smanjujes deblu rod koji hrani i ostatak je sve lepsi i zreliji. Ako cekas sve odjednom onda mnogo istrule, barem kod mojih tresanja a imam djurdjevke sitne majske domace, neke rasadnicke 2 sorte oko 20maja pa do 10 juna i neke domace koje stizu oko 15/20 juna i belice koje su i sitne i krupne. Imam i burlatovu mlado stablo, mnogo je krupna i lepa ali joj puca kora na deblu, sada sam nakalemio 4 nova na divlju podlogu pa ce da vidimo kako ce da se pokaze.
U planu mi je bar da podignem 20 ari tresanja na smonici a videcu koje cu sorte
 
Hvala Nemanja na preporukama, orah ne obolijeva ako se redovno na vrijeme reže i zna kako se reže, ali on nije tema.

Po meni, "problem" bujnosti trešnje, nije problem ako se vrši zamjena nosača rodnog drveta. Porast i pojava većeg broja
lastara upravo je predispozicija determinisanja generativnih popoljaka i projektovanja redovne rodnosti. To što naš narod
ne želi da čuje da se trešnja orezuje, je problem mentaliteta i ne prihvatanja novih rezultata istraživanja.

Koštičave voćne vrste veoma dobro reaguju na orezivanje, pogotovo trešnja jer gubi rodni potencijal a nodusi momentalno
ogolijevaju svake godine na mjestima gdje rađa, pa se zone rodnosti pomjeraju prema periferiji krošnje.
Ako neko želi stablo od 5m, da se vere po njemu i želi da slomi vrat, to se ne može se svrstati u prijeku potrebu da
"samo se tako može". Ključan problem u trešnji na bujnoj podlozi je orezivanje, ali ne odstranjivanje lastara koji
su u kategoriji vodopija, nego dvogodišnjih lastara koji su prešli u kategoriju nosača rodnog drveta (detektovanja) i
prikraćivanja svih tipova rodnih grančica. Tj. stvoriti osnovu za vegetativni porast (na dijelovima krošnje gdje mi hoćemo)
u srazmjeri da rađa ni premalo ni previše.

Problem rezidbe nikad ne shvatam kao problem ako treba više rezati (bujna), nego problem kako pravilno rezati, jer
pogrešna zimska rezidba je inicijator eksplozivne bujnosti u maju. Ako je problem rezidbe u količini (intenzitetu) rezanja
grana...to je neka druga tema.

Kad je trešnja u rodu, pogledaj u kojim zonama i kom procentu (oko 70-80%) se nalazi rod na krošnji i gdje se odigrava
najveći porast?

U narednom periodu ću posjetiti trešnjik od nekih 2ha, patuljaste trešnje pa ću postaviti slike kako to izgleda.
 
moja jedna tresnja je bas rasadnicka i rezana je do neke 5-6 godine, kazem oko 5 m je visoka i od tad vise nije rezana samo su joj grane donje koje su se osuvarile ili nisu vise u funkciji skidane, moze to ne kazem ja da ne moze ali tesko je rezati staro stablo, ja praktikujem ostalo voce da rezem tako do 5/6 godine dok se ne formira a posle rod san obara grane i neda stablu mnogo da buja.
Sto se tice tresnje u pravu si da rod ide spolja a jos jedna varijanta je niska kruna, npr moja ta tresnja je imala krunu na 40cm od zemlje, naravno ne moze to da ostane jer drvo buja i sad joj je kruna vislja ali opet spada u nize tresnje.
Kada budes odradio tresnje obavezno ubacaj slike.


Slobodno se raspišite o orezivanju oraha u njegovoj temi, ima nas zainteresovanih za problematiku.
 
Poslednja izmena od urednika:
Dva pitanja:
1. Jel postupak stratifikacije semena tresnje isti kao za ostalo kosticavo voce? Ciscenje , susenje, ...
2.Kakva je podloga Oblacinska visnja? Citao sam da se susi nakon nekoliko godina zbog nesauglasenosti podloge i kalema, ali da li je vislje kalemljenje resenje i da li se time nesto dobija?
 
1. Postupak isti za svo kosticavo voce ali pazi da bude divlja tresnja "vrapcara" a ne neka pitoma
2. Znam ono sto sam procitao ovde na forumu i plus jedno iskustvo iz komsiluka a to je radjale nekoliko godina to sam i sam znao i kada sam procitao pozovem coveka kaze osusile se !
 
Houuu... ovaj prilog mi je dao nade za trešnje "na dohvat ruke" i magrivu :)

 
Poslednja izmena:
Magriva

Kupio sam magrive da kalemim sad uskoro trešnje, pa me zanima da li mogu jednu dve da posadim negde pa da posle od ploda imam koštice i sam proizvodim podloge za kalemljenje?
Znam da je ta proizvodnja nauka za sebe, ali nije toliko ni strašno, pa što se ne bih usput bavio i time, imao bih podloge za svoje potrebe, možda prodavao i sadnice, a možda i prodavao podloge...pričam onako, razmišljam unapred šta znam..možda od svega i odustanem ali eto...koliko je komplikovano tako nešto raditi?
Da li magrivu da ostavim da raste slobodno ili da formiram neku početnu krunu?

Smešno zvuči priznajem al eto.. :osmeh:
 
Ovih dana sakupio sam nekoliko stotina plodova od divljih trešanja vrapčare i magrive (rašeljka). Očistio košpice, dobro oprao i sad se suše u hladu. Hoću da proizvedem podlogu od toga i kalemim neke od sorti trešnja.
Pozdrav iz SARAJEVA. Zelio bi da posadim vise dunuma divlje tresnje jeli ista procedura ili mogu košpice ot pitome trešnje i kako da ih posadim ili posijem na proljece. Divlja trešnja mi treba za drvnu industriju. znaci posadio bi zasad trešnje koja treba da ide sto vise u visinu i širinu i nakon nekolikomgodina bi ga posjekao. unaprijed zahvaljujem na vašim savjetima. pozdrav..
 
Poslednja izmena od urednika:
za divlju tresnju trebaju ti kostice divlje tresnje. pogledaj malo po netu "stratifikacija kostica". a to bas nece tako brzo da ide "nekoliko godina"
 
potrazi na netu " proizvodnja sadnog materijala i osnivanje zasada divlje tresnje" jeste vreme brzo leti ali ne radi se od dvadeset vec o pedeset godina.


 
Nazad
Vrh