Priprema podloge i kalemljenje trešnje

Koliko sam ja shvatio, u prirodi ih ima najviše u Banatu, kraj reke.
 
Kod mene ih ima koliko hoces(barem ja mislim da je to ta vrsta), obicno raste po zivicama, kraj rijeka. tamo gdje raste jasika, leska onaj krzljavi zbunasti grab..Ovdje kod mene je najvise ima oko gradskog groblja..bilo je lepih sadnica al su ovi iz odrzavanja sve to posekli i popalili..
 
pozdrav svima interesuje me neki br telefona od nekog ko ima zasad tresnje na rodu za kalem grancice,neko ko je pouzdan i siguran sa cistom sortom
 
Oko divlje tresnje: da li mogu da uzmem kostice sa tresnje (stare) na kojoj se kalem osusio, a izbile su i radjaju grane podloge? Pretpostavljam da da, ali reko da proverim.
 
Možeš naravno, tebi sad raste podloga, ako sam dobro razumeo to je divlja trešnja...već rađaju? :D možeš ako ti treba jedna samo na licu mesta da ponovo kalemiš na tu podlogu...
 
Ma vec duze vreme je to divljak i radja divlje naravno. Nekad je to bila kalemljena tresnja i radjala je duze vreme (padao sam sa nje kao dete) ali se osusila i iz stabla su izbili novi izdanci koji radjaju divlju. Ne mogu na nju da kalemim, ogromna je. Mislio sam da kalemim na izdanak iz semena djurdjevke, ali ovde procitah da to nije to pa moram da sadim divlju. Pretpostavljam da kalemljenje na oblacinsku visnju ili mozda marelu (jer te mlade imam) ne dolazi u obzir? A sto kaze nusret halilic za tu Magrivu nisam ni cuo ni video da ima u mom kraju tako da...
 
Kupi brate podlogu pa kalemi ako ti je do kalemljenja, to ti je najbrže i najlakše...ako ti treba jedna ili manji broj....ili sad uskoro kalemi pupoljkom na ramene grane tog divljaka.... Ako ti treba jedna magriva samo i nemaš gde da kupiš, pokloniću ti ja na jesen, ti plati poštarinu.
 
Tresnja kalemljena na izdanak visnje ne raste visoko. Provereno. Najbolje je sada, za jedno 2 nedelje ocenjem na budni pupoljak ::super::::super::::super::
 
Imas li kakvih upustava kako se to radi , sta treba paziti i slicno , ja imam jedno 150 samoniklih visanja .
 
Poslednja izmena od urednika:
Bilo je negde priče, ne sećam se gde, generalno može ti se desiti da dobiješ rak korena a i neće dobro da napreduju na svakom zemljištu, ako želiš već da ti ranije rađa i malo gušća sadnja, kupi gizelu 5 ili 6, njih ima da se kupe dobrog kvaliteta.
 
Čuo sam i ja za taj rak korena ali nekako mi se čini da je ta priča malo naduvana, ne znam možda grešim.
Što se tiče gizele 6 čuo sam da teže podnosi naše uslove. Našao sam sadnice gizele 6 za 4.5€.
A gizele 5 ne znam koja je cena (rasada i podloge) i dali može da izdrži bez navodnjavanja.
 
prica nije naduvena licno sam se uverio u to,i rak je na sadnici velicine rukometaske lopte u proseku,ima i vecih i manjih
i najveci je problem sto je podloga bila zdrava kad aje kalemljena i prilikom vadjena sadnica je ustanovljeno da ima rak korena,to je kod svih ista prica,i procenat raka se krece oko 70%

- - - - - - - - - -

gisela bez navodnjavanja je ravna jabuci na M-9 ako neces da navodnjavas ili enams uslova idi na magrivu ili divlju tresnju
 
@mojalovaa Ja sam kalemio na izdanak visnje, ove godine u martu, kalemio sam prostim spajanjem, na podlozi debljine oko 5mm... Kalem se primio, ali je zbog ogromnih kisa(ili neceg drugog) stagnirao i poceo se susiti. Kalemio sam sortu "Burlat", sa stabla mog komsije, koje je inace jako staro i vec je pri kraju zivota. Video sam tresnju kalemljenu na visnji i znam da zbog slabijeg korenovog sistema visnje nisu dugotrajna, a i ne rastu visoko. Najbolje je kalemiti na divlju tresnju, ako je samo nekoliko stabala sorti koje selis da imas. A o kalemljenju na budni pupoljak mogu reci nesto oni kompetentniji, i ja bih voleo da cujem :) Hvala unapred na odgovoru.
 
Nazad
Vrh