Šumske jagode

Nema teme da mi ne digne pritisak , za sada ,, no coment .. inace odosmo daleko ...samo od clanica EU,, da bi mogli da ih izvezu ha ha ...nisam mogao da izdrzim, nemoj Rajko da se ubedjujes nema vajde .. :haha:
 
Koliko je meni poznato uzimaju od svih kooperanata koji odnjih uzmu sadnice,
Evo kopiracu ti sta su mi poslali na e mail:
Postovani,

Sadnica sumske jagode je 0,3 eura za kes ili 0,4 eura u kooperativi sa ucescem od 25%.

Celokupne proizvedene kolicine otkupljujemo ali samo iz zapadnog brdskoplaninskog dela Srbije.

Pozdrav,EVO DA SE GOSPODIN GRUJA UVERI!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
 
Druze bilo mi je krivo ja napisem sta mi je covek napisao a clam "CRNI GRUJA" odma kao ja sam lazov,izmisljam,i kao odma ti kaze nemoj da se nerviras,zato sam kopirao njihovu poruku sa mog e maila,pozdrav
 
Poslednja izmena:
За нашег пријатеља с Мајевице и све оне који су за то заинтересовани.
Под претпоставком да си добио исправно семе не треба се зачудити што ти је никло тако мало биљака.Шумска јагода је воћна врста која има мало чудну дормантност семена и треба таквом семену посветити посебну пажњу што ти ниси урадио јер вероватно ниси ни знао.Но,сада имаш, из оног што ти је никло, матичне биљке и добро их искористи за даље размножавање.Пази их и мази а нарочито пази да не измрзну.Желим ти сваки успех у овом послу.
 
Bez daljih razmirica u ovoj temi, ko ne može da piše kako dolikuje neka se udalji od tastature!

Ako ne grešim predavanja su održana od Brusa do Loznice te je odprilike taj prostor podoban za kooperaciju.
 
Sam podatak da sumska jagoda "fragaria vesca" sorte regina pripada porodici alpskih jagoda tj. da uspeva do 1700mnv. govori sama po sebi, ali najbolji parametar je taj da se ona moze uzgajati svuda gde je ima u prirodi. A koliko ja znam nje nema u ravnici i Vojvodini tako da je po meni iluzija nju gajiti na malim nmv.Mozda bi moglo ali tu bi prinosi bili zanemarljivi.
 
Poslednja izmena od urednika:
Iznad 1000m n.v. se znatno smanjuje broj patogena, posebno štetnih insekata a raste vodeni talog na godišnjem nivou te ako cena ne zavisi od vremena dozrevanja i berbe o takvim lokacijama vredi razmišljati. Naravno, na južnim i istočnim ekspozicijama.
 
Ovo je interesantna tema, bilo bi lepo da neko od onih koji su sadili reginu i silčne sorte napišu par reči o utiscima, bar uopšteno. Ima li kakve vajde? Kako ide otkup?
Mi smo doneli sa Zlatibora kod nas u Batajnicu nekoliko živića šumskih jagoda. Što se tiče roda - za sad se može pričati samo o efektnom vizuelnom utisku, ali je ova jagoda vrlo vitalna i toliko se proširila da je moramo stalno proređivati. Mnogi živići odu kao poklon prijateljima pa to mogu i ovom prilikom da ponudim ako je neko zainteresovan. Dakle opstaće svugde na svakom zemljištu i nadmorskoj visini, ali neće biti šumskih jagoda kao na Zlatiboru.
 
Sve cu videti ove ove prve godine i otkup i vajdu samo da vremenske prilike koliko toliko budu normalne.
 
Rajko,kako si zadovoljan sa proslogodisnjim prinosom,koji je bio prosek po zivicu i kad si je posadio?Nameravam i ja ovih dana jedno pet ari.
 
Proslogodisnjeg prinosa takoreci nije ni bilo tj bio je zanemarljiv jer je jagoda posadjena u julu razbile su je vrucine tako da je tek krenula sa rastom u septembru pa je rod poceo neposredno pred mrazeve sinoc san onako preleteo obrao prvi put vec pocela poneka da zri ocekujem ozbiljnije branje da pocne za neke dve nedelje pa cemo videti sta i kako one koje su se primile u julu sad su bokori pola metra u precniku obilni plodovima i cvetom ono sto je u oktobru podsadjeno tek se sprema da cveta pa ce kasniti za ovom sigurno dva meseca.
 
Poslednja izmena od urednika:
Pocelo prvo branje jagodice, nije neka kolicina ali sobzirom da je mnogo ucvetalo ocekujem za 10-tak dana da krene mnogo ozbiljnije.
 
Rajko imao sam, ali uspeo sam sa Trifenderom da je vratim, ima nekih koje se nece vratiti ali kako je bilo pocelo ja sam se bio us..o. Za noc se dignu a oni ostali listovi sljonu a iz sredine po 3-4 nova. Dobro je za sada, ali velika u zemlji i u vazduhu je ucinila svoje. Ja mislim da je tu jedino resenje praviti prekrivke tipa otvorenih plastenika i onda nema brige, beres po kisi stiti od sunca a bogami i od grada. Ja sam racunao da mi treba oko 1000 eura da prekrijem ceo zasad, pa cu videti nesto letos.
 
Poslednja izmena od urednika:
Kod mene je bilo katastrofa i jos uvek traje a koristim Trifender maksimalno i kod mene iz sredine izlaze novi listovi ali ja na njih neracunam dok se one obnove i stignu na rod do tad ce sneg da padne tako da je ona ovu sezonu zavrsila nazalost kod drugih u mom kraju je ista situacija meni je stradalo sigurno 20% iako neizlazim iz nje i stitim je maksimalno.
 
Nije meni toliko, ako npr. imam u jednom redu 150 sadnica zakacilo je jedno 15 kom., od toga se 10 povratilo. Posteno Rajko da ti kazem nisam verovao da je onaj Trifender toliko mocan.?
 
Uzeo sam probno 100 kom .. zagledam svaki dan , skidam listove koji se suse , idem sa mineralima , nisam vise pametan uvenulo preko 20 kom ... a Trifender nemam jedan probao pa se usr..... ,pa tako i ja ,,evo danas nesto bolje ima novih rastu iz sredine ali ono sto se osusilo to je suvo
 
Uzeo sam probno 100 kom .. zagledam svaki dan , skidam listove koji se suse , idem sa mineralima , nisam vise pametan uvenulo preko 20 kom ... a Trifender nemam jedan probao pa se usr..... ,pa tako i ja ,,evo danas nesto bolje ima novih rastu iz sredine ali ono sto se osusilo to je suvo

Crni probaj nadji trifender, meni je pomogao, ali sa druge strane imam problem sa krticom.
 
Nazad
Vrh