Šumske jagode

dman

Član
Učlanjen(a)
10 Maj 2010
Poruka
77
Lokacija
su
sta mislite o ovim jagodama, ne kao sortu za podizanje "vocnjaka", vec cisto onako, malo za svoj gust,sto bi kaz'li?

ja vec duze vreme "vrebam" da nabavim par zivica/sadnica sumskih jagoda, ali nigde po subotici ih ne nadjem, taman pomislih da jesam, kad ono ispala neka ukrasna jagoda (ima isto tako neke sitne plodove, slicni listovi,al su plodovi skroz bljutavi,bezukusni, srecom nisu otrovni,pa vam ovo pisem sada, al vise ni ne probam kakva je :D)
 
Po meni, najukusnija jagoda i najukusnije slatko od šumskih jagoda, bez dodavanja šećera.

Italijani imaju hibrid šumskih jagoda, zastupa ih firma iz Zemuna i mogu se naručiti živići.
 
a ne bih ja hibrid, ja bih bas pravu, sto bi rekli, diviju (divljaku) sumsku jagodu
mada mozes mi proslediti kontakt informacije (site) za te iz zemuna na pp, ako zelis
 
Kad smo kod sumskih jagoda pre mesec dana sam oformio zasad od 1600 zivica to je kultivisana sorta Regina radja od maja pa do prvog mraza rod po zivicu moze biti i 1kg po sezoni zivice i plasman sam ugovorio sa firmom Floriva iz Ivanjice cena na trzistu se krece od 3-5e tako da mozete sami izracunati kakav prihod se moze ostvariti sa 4 ara povrsine na koju je posadjena ova kolicina uzgred da napomenem jedini uslov za podizanje ovakvog jagodnjaka je da nadmorska visina bude preko 400m zbog bolesti i prskanja s obzirom da plodova ima tokom cele godine. Zanimljiv posao za planinske i ruralne predele sobzirom da je deficitarna i trazena na trzistu a kad je probate ukus i miris kao ona ubrana u sred sume.
 
za tako finu cenu (koliki su troskovi?), sto nisi vise posadio,nego samo 4 ara?
 
Trenutno sam imao samo tu pripremljenu parcelu blizu kuce a i nesmem odmah da se upustim u vise dok nevidim kako sve ide a treba to i obrati. Pocetna ulaganja su oko 800e za 5 ari s tim sto ima mogucnost da se sadnice otplate u rodu naredne godine. Zasad traje tri godine i u narednim godinama ulaganja su oko 300e po godini s tim sto se neracuna u to placanje beraca.
 
zelim ti puno uspeha, i da nagodinu umesto 4 ari, radis 4 hektara
 
rajko gmilanovac, video sam da u italiji ove hibride gaje u plastenicima. Osim nadmorske visine da li je uvoznik sadnica dao neki info o plasteničkom uzgoju?
 
@miladinovic
u razgovoru sa zacetnicima ove proizvodnje koji su em iskustvom em skolom potkovani za ovaj posao receno mi je da sto je veca nadmorska visina to je
bolje oni imaju ljude koji su zasadili na Kopaoniku zasto nebi moglo onda i na pesteru kraca sezona branja ali zastita gotovo nepotrebna sto je najbitnije.
@futurefarming
imaju losa iskustva sa uzgojem u plasteniku invazija stetocina insekata koji krecu vec s proleca zbog dobrih uslova za razvice a i u letnjim periodima je vrucine ubijaju gledao sam zasad koji je prosle godine bio pod plastenikom mnogo je losiji zakrzljaliji i dao je ove godine manji rod nego isti napolju ona jednostavno trazi provetrenost svezinu i hladnije terene tamo je i insekata manje sto je neuporedivo lakse za odrzavanje samim tim sto je zastitu tesko izvesti jer plodovi dozrevaju svaki 4-5 dana a plodovi se kontrolisu na prisustvo zastitnih sredstava.
napominjem ovo su iskustva moja i ljudi sa kojima radim nemora da znaci da su sto posto tacna.
P.S. ova jagoda se proizvodi iz semena ne iz zivica seme se uvozi iz Francuskih alpa sto donekle govori koju nadmorsku visinu zeli ova biljka , nadam se da sm pomogao pozzz
 
Hvala ti druže. Ako sam te razumeo, firma izvodi živiće iz uvoznog semena i distribuira proizvođačima?
Po ovome što pišeš vidim da insistiraju na integralnoj (redukovanoj) zaštiti što je za svaku pohvalu a još bolje bi bilo da se sve radi u režimu organske proizvodnje (moguće da je problem nedostatak organskog semena).
Pozdrav i svako dobro u radu.
 
Tako je seme uvoze proizvode zivice prodaju ih proizvodjacima ili kooperantima s tim sto kooperantima daju mogucnost otplate u rodu i vezuju ugovor o plasmanu vrse pojedinacno pracenje proizvodnje. Zastita je skoro zanemarljiva tako da je proizvod dosta zdrav mada nije organski ali je mnogo blizi njemu nego ostali vidovi vocarske proizvodnje. Ako su uslovi dobri prva klasa se zamrzava i ide kao rolend roba u izvoz usled padavina a usled neprskanja druga klasa robe ide u likere rakije dzemove koji se zasad plasiraju na domacem trzistu. Jagode koje su sadjene pre 45dana pocinju vec da cvetaju tako da ce deo roda biti i ove godine a pun rod krece sledece tada cemo videti da li je u praksi sve ovako bajno kao na papiru pa cemo podizati verovatno petostruke zasade do tad Boze zdravlja pozzz
 
Postovane kolege, i ja sam nesto razmisljao o tim jagodicama, pa me interesuju neki detalji:
1. Koliko one radjaju jer svakog meseca?
2. Jeli to garantovan otkup?
3. I koliko moze jedan berac danas da nabere, sobzirom da je to jako sitan plod?
Hvala unapred.
 
Napisao sam ranije jagode radjaju od maja pa do prvog mraza radjaju od 0.7-1kg po zivicu zavisi u kojoj su godini rodnosti plod je za nijansu krupniji nego kod divlje jagode nisam jos poceo da berem pa neznam koliko se moze nabrati brzo. Otkup je zagarantovan ali cena nije.
 
Ja sam se cuo juce i idem u sledeci petak u Ivanjicu, da na licu mesta vidim i cujem celu pricu pa cu Vam sa zadovoljstvom preneti sve detalje.
 
Poslednja izmena od urednika:
Чујем да је сорта Мара Дес Боис много слична укусу шумских јагода. Да ли се много разликује од сорте Регина по укусу, приносу, крупноћи плода?
 
Ako bog da za 10-15 dana sadim 5000 sadnica sumske jagode. Pripremio sam jedno 12 ari zemlje pa cemo da vidimo?
 
Nazad
Vrh