Leopard i IMT plugovi

Dobrodol eno puni oglasi imt jednobrazda ,traze 100,110 ,120.Bilo je kod mene selu donosili ljudi na otpad[u staro gvozdje] nisu imali kome prodati a smeta im.
 
Ma i vezanih očiju...
Ja sam u potrazi za "dobrim" IMT jednobraznim, najviše zbog ručke za podešavanje...
U Oglasu jedno, a kad odeš "uživo", sasvim treće...
Dok ne naleti nešto u krugu od 10-tak kilometara, dotle ne idem nikuda od kuće, jer je ostalo samo trošenje goriva i vremena...
 
Oduvijek sam gledao 752 plugove koji su bili jednobrazni s "malom" daskom 10" i 12" zahvata (raonik s 3 rupe) ali sam kod kolege kupio po cjeni starog željeza potrošen do kraja 752 za koji on garantira da je prvi vlasnik koji je na sebi imao "veliku" dasku (raonik s 4 rupe). Ja sam imao leskovački plug koji je bio veliko govno za podešavanje jer nije imao ručku pa sam s njega glavu prebacio na ram od tog 752 i plug je sad kao nov al me bunilo oznaka 752 i "velika" daska na njemu što prije nisam viđao.

Samo dokaz da je u IMT zbilja bilo svega i svačega...
 
Druze, ne zaludjuj se da ces sa tim jednobraznim imt plugom da izores preko 45cm. Nema od tog posla nikako, pogotovo u iole tezoj zemlji.
Da to moze, niko ne bi koristio jace traktore i vocarske plugove.

Ja imam jednobrazni plug OPT Posavac 1.40 koji fabricki ima specifikacije da moze orati na 38cm dubine sto je bas puno. U praksi to znaci da moze i preko 40cm, ali nemas ti jak traktor za to, bez obzira sto govorimo o jednoj brazdi.
Imam isti traktor pa mi se zetor opet muci kada dobro podubim sa ovim jednobraznim plugom.

Ako hoces da se ozbiljno bavis vocarstvom, plati nekog da ti izrigoluje zemljiste. Ta investicija ce ti biti najisplativija, iako te trenutno boli da ispraznis dzep.

Evo specifikacije ovog Posavca

 
Druze, ne zaludjuj se da ces sa tim jednobraznim imt plugom da izores preko 45cm. Nema od tog posla nikako, pogotovo u iole tezoj zemlji.
Da to moze, niko ne bi koristio jace traktore i vocarske plugove.

Ne bih se ja na tvom mjestu kladio:







Dubina ravnih 50cm, radni zahvat nekih 20cm. Hektar i pol dva i pol dana. Pripremano 2006.g. u jesen za sadnju orasa jer su tako zahtjevali iz savjetodavne službe (davali neki ludi poticaj i baš se moralo tako). 549 je kad sam počeo imao 94 radna sata, nov traktor. Poludio sam od ovog oranja a ljudi iz sela nisu vjerovali i dolazili su mjeriti i govorili su da ću nov traktor uništiti a komšija je posudio plug i rekao da ga krkam koliko god hoću duboko.

Njiva je prije ovoga po ljetu razorana na 25cm dubine i sad sam naorivao na sredinu na 50cm tako da je bio izrazito mal otpor u oranju.

Tko mi ne vjeruje da ima 50cm, ne mora, ja znam što sam radio i sad da moram opet, sve mislim da bih nekoga platio. Ovo je KRVAV posao.
 
Ja sam sa jednobrazdnim IMT-ovim plugom orao za voćnjak 45 do 55cm preradio raonik sa šiljkom da bolje zaorava, okačio 120kg tegova zakačio Imr 76s s jedna vuča i Imt 558 jedna vuča i poorao 50 ari 80 litra nafte u smolnici i 7 sati oranja. Zaboravih brdo je bilo sve 2 spora da ne iskače.
Posle 30 cm svaki cm je daleko teži i to progresivno tako da kada neko kaže da dublje ore a ide lako verovatno ne govori istinu.
 
Bobo, ti ocigledno imas bas laku zemlju za rad, i ocigledno se struktura ne menja puno.
Ovo sto je napisao Jova, opisuje moju zemlju, obzirom da i jesmo blizu. Zamisli ti, dva traktora, oko 130hp sporohodnom brzinom dolaze do one dubine koju ti ores sa 49hp i to sa istim plugom.
 
Nisam isključiv oko plaćanja ozbiljne mašine, ali sa ozbiljnom mašinom bih tražio podrivanje umesto rigolovanja. Nosim se logikom da preko neke kulture npr: uz pomoć Facelije uradim prirodno podrivanje tla, a posle nje (srednje) duboko zaorem ostatke. U svakom slučaju ću raditi zelenišno đubrenje, samo je pitanje da li ću podrivati posle nje ili zaorati duboko. Tu parcelu sam prošlog vikenda uzorao na 25cm sa imt-756, a brzine su bile 2-3 brzohodna (uzbrdo-nizbrdo).
 
Bobo, ti ocigledno imas bas laku zemlju za rad, i ocigledno se struktura ne menja puno.
Ovo sto je napisao Jova, opisuje moju zemlju, obzirom da i jesmo blizu. Zamisli ti, dva traktora, oko 130hp sporohodnom brzinom dolaze do one dubine koju ti ores sa 49hp i to sa istim plugom.

Heh kolega, lagana ili ne al 50cm dubine je 50cm. Zahvat pluga smanjen na najuži moguć, njiva je orana tog ljeta na 25cm i ostavljena da ugori tako da je taj gornji sloj bio jako mekan. Tajna zašto sam ja to mogao orati 3. SH na ovoj dubini je ni manje ni više KREČ koji je razbacan po njivi. 6 tona kreča na hektar i pol sam razbacao rasipačem (ljudi iz sela se šalili da je zato magla u selu) i to pojačava grip nešto nemoguće.

Šumski radnici su pričali da u velikom blatu kad se ide u krađu drva ako slučajno zapadneš, samo pod svaku gumu baciš kreča koju šaku, gas, špera i drž' se. Navodno uhvate gume takav grip ako traktor ima snage da su od trzaja kad kreč poljepi znale pucati poluosovine na IMT-ima... Koliko je istina ovo posljednje nemam pojma al da kreč pomaže vučna svojstva po vlažnom sam se osobno uvjerio da nije laž.
 
Bome kad je moj komsija rigolovao,imt plug od 25 ili 30 cm zahvata,nisam siguran,sa povisenom i znatno produzenom daskom je agregatirao sa 5106,al je dubina trebala biti preko 50 cm po uputsvu pss...bogte covece isto jedan ha ceo boziji dan do u noc...a kad sam bio mali secam se da je deda zasnivao jedan deo vinograda i da je neki extremno glomazan plug vukao bnt gusenicar,valjda na 80 cm dubine...a sad se rigoluje na 45,to zavisi od vocne vrste?
 
Pisalo se o promeni ugla glava na plugu imt 757 busenjem drugih rupa ili krivljenjem na presi,bio bih zahvalan ako bi neko postavio neke slike posto na prethodnim stranama nisam nasao
 
Aleksandre ako se dobro sećam taj šraf treba da je sa početka 20-30mm bez navoja kao OK- materijal koji treba da prođe kroz ručicu sa druge strane gde ima rupa predviđena za to, znači kad staviš kocku u ručicu i počneš da uvrćeš taj šraf on privlači tu kocku koja je sa jedne strane konusna i tako steže ručicu za kolenastu osovinu da nema lufta a ono malo bez navoja šraf drži u pravcu tu kocku, nadam se da si razumeo.


Meni je potreban taj sraf, da li je moguce sa nigde nema da se kupi pa makar i sajedno sa kockom?


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Ja sam kod sebe na 755 preradio na ovaj sistem sa šelnom kao na ovom 757 u postu iznad. Malo rezanja i varenja i sad nema mrdanja
 
Slučajno pronađen IMT 754 i kupljen za (po meni) relativno male nivce s obzirom na stanje.

Zanima me ima li tko ideju gdje da trazim deflektore za taj plug?
1d1a271a076906ce7c931b2e4aff29f9.jpg
2c54692344be73549b1a7140095b507c.jpg


Poslano sa mog FIG-LX1 koristeći Tapatalk
 
P-20181104-124845.jpg
P-20181104-124852.jpg
P-20181104-125616.jpg
P-20181104-125638.jpg
P-20181104-125722.jpg
P-20181104-135746.jpg
P-20181104-125757.jpg
P-20181104-125827.jpg



Evo slika mog IMT 754.Prva slika je raonik sa kojim sam ga kupio pre nekoliko godina.Raonici na njemu su bili totalno istroseni i truli (od stajanja na zemlji)Ali broj mi je privukao paznju pa sam jedan zadrzao.Da li je moguce da je ovo orginalni fabricki Kverneland raonik?
Zamenio sam ih sa Plamen raonicima,ali cini mi se da su nekako meki i brzo se trose.Da li sam trebao da ih odnesem kod kovaca da ih okali?Da li vi kalite nove raonike?
 
Jeste, to je sifra kverneland raonika. Koja ti je sifra daske?

Poslato sa LDN-L21 uz pomoć Tapatoka
 
Nazad
Vrh