Leopard i IMT plugovi

Glava nema veze sa klirensom. Kada se misli na glavu, to je onaj deo koji se srafi sa tri srafa na nogu pluga. Klirens zavisi od noge a odgovaraju ti noge od visokog klirensa 755, 756, 757....
 
Vidio sam kod majstora tokara (strugara) da mu je netko prije par godina donesao noge od pluga i ovaj je samo navario na nogu plocevinu iste debljine, izbusili rupe na mjeru i to je to. Receno mi je da je to od 757.20 pluga i povisivali su klirens toliko da je nekadasnji gornji saraf sad bio donji. Nije mi do dana danasnjeg jasno zasto su tako sta radili...

Mozes i ti svoje noga odnesti nekom majstoru u kog imas povjerenja ili ako imas mogucnosti to sam odraditi, navaris na njih "produzetak, izbusis nove rupe na visinu koja ti pase i teraj. Noge na IMT plugu nisu nikakav krt materijal i vare se bez problema.
 
Nemoj da te neko vara da varis i produzavas nogu,to nije dobro. Razlika izmedju visokog (63 cm) i niskog klirensa (59 cm) je svega 4 cm . Ako ti gornja rupa bude donja kao sto te savetuju ,izmeri pa ces videti,,,udaljenost od rupa je 16 cm tako da ces dobiti strasno visok plug koji ne lici ninasta...o kvalitetu vara da i ne govorimo...To je najgore kod Imt 754 sto je udaljenost radnih tela veoma mala i gusi...Gusi strasno....Drugo je plug Imt 756.25 on ima duzi ram i radna tela su udaljenija ..i manje guse....ta muka me je naterala da kupim jednobrazni plug..da orem i da se ne okrecem da gledam dali se zagusio..
 
Ja sam kod tokara/strugara tako produzio crtalo i to je puklo na samoj krivini pa je opet zabuseno i sljaka.

Osovina crtala na IMT je bas ljut materijal koji puca "na bijelo" sto kazu... Izgleda da se ne da savinuti na hladno, samo mozes otkinuti na zdravo. Cini mi se da je to puno zajebaniji materijel za zavarivanje nego noga na plugu. Vidjao sam na dosta slikakako su ljudi povisivali crtala. Znaci da se moze odraditi samo koliko dobro u to ne ulazim.

Ne znam za sta su ovaj 757 povisivali ovoliko i cemu je taj plug sluzio al ajde. Volio bih vidjeti samo koji ce ga traktor odvojiti od zemlje toliko visokog ;)

Kolegin otac SVAKE jeseni odorava do sume sto blize moze i svake godine polomi nogu na plugu... Zadnja noga na trobraznjaku izvarena do zla boga vec i sto je cudno ne puca na varu nego malo pokraj vara. Nije obicno zeljezo al nije ni visoko kaljeno pa se moze variti ko zna sta radi i obavezno dobro zabrusiti da zavar bude skroz do srca materijala. Pricam o trobraznom plugu kojeg vuce traktor od 95ks i u normalnom otanju nije puklo nikad nego bas kad zaglavi u neku zilu ili panj...
 
Ne pored vara neposredno... 2cm od vara puca noga...

Koljevka na mom 549 varena triput. Odlivak... Prvi koji jevario je bretov kolega atestirani varioc koji dan danas radina brodogradnji. aparata i elektroda kod kuceima da jetonesto strasno. Izrezao pukotinu, dobrano ukopao mjesto puknuca i popunio zavarom s obje strane. Ne znam kakav je postupak i elektrodu koristio, znam da je grijao koljevku do besvjesti prije i poslije zavarivanja. nakon par mjeseci je zavar pukao tocno po sredini. Drugi put nosio istu tu koljevku u jednu odboljih bravarskih radionica u gradu, izrezali su njegov var i malo samo uredili njegov posao, masno naplatili i koljevka pukla pokraj zavara, var se odlijepio od odlijevka... Nosili na reklamaciju, doterao sam im traktor i dok nije pojacano odsvakle, nije prestalo pucati. Eno drzi kao ludo vec godinama...


Sve ovisi kakav majstor, koji postupak zavarivanja i kakva elektroda... Nije samo uzeti i zavariti bez pripreme, urezivanja, ciscenja...

Moj dobar prijatelj je na welger balirki vario zupcanik/lancanik odliveni (nesto slicno gusu) s CO2 aparatom... Gledam i ne vjerujem, on kaze da daje garanciju na posao. Ovaj namontira lancanik, radio par dana s presom i pukao je na tri djela ali ni jedna pukotina blizu ovog varenog... Od tog kolege otac kida taj plug o kojem pisem gore i kolega je stalno vario dok nije otisao u njemacku (atestirani varilac za ne znam koliko postupaka) kao i vecina mladih.

Ne kazem da ce biti mjesto zavara jednako cvrsto kao i da je sve iz jednog komada ali govorim sta se moze odraditi i da ce u normalnim uvjetima funkcionirati. Pogotovo ako se plug povisi 4-5cm a ne kao ovi "strucnjaci" koji su 757 povisivali za vise od 10cm...
 
Osovina crtala na IMT je bas ljut materijal koji puca "na bijelo" sto kazu... Izgleda da se ne da savinuti na hladno, samo mozes otkinuti na zdravo. Cini mi se da je to puno zajebaniji materijel za zavarivanje nego noga na plugu. Vidjao sam na dosta slikakako su ljudi povisivali crtala. Znaci da se moze odraditi samo koliko dobro u to ne ulazim.

Evo, pronasao sam. Kao sto mozes da vidis, ovo crtalo je vec buseno i vareno sto se tice vrata. Bilo je niski klirens pa sam ga produzio sa nekom osovinom.
A sada je zabuseno na krivini gde je puklo kao staklo i spojeno je sa drugim delom koji sam izorao posle godinu dana jer je bilo izgubljeno u njivi.

 
Kad su daske fabricne i imaju zig proizvodjaca ne mogu se bas lako slomiti,ali ako su mala privreda..onda se lako ostete.
 
Pojacavane obje noge... Ovaj se rigolovanjem tri puta vec zaradio ;)

Ali bitna stvar je da je posao odradjen, sto je vareno i pojacavano to ide u rok sluzbe...
 
Nazad
Vrh