Leopard i IMT plugovi

Eto vidiš, rekoh da mislim da je toliko koštao. Kad ono još više...

Sve ove naše firme preteruju sa cenama, i to debelo.

Džodan mi je nudio da mi napravi potpuno novi tarup za 600 evra.
 
Čugi, gledam slike onog tvog IMT pluga kojeg si prodao i vidim da ima okruglu cev u ramu pluga a za takve stare IMT plugove sam slušao da su imali originalne švedske daske. Takve daske pružaju manji otpor od ovih što ih je IMT pravio i ti plugovi se lakše vuku. Po tim daskama zemlja lakše klizi jer su "glatkije" i na njima se može lepo ogledati kad se oribaju, tj. odraz uopšte nije zamućen. Tako sam čuo, al' dal' je istina - ko zna :sta: .
 
Ne znam, moguće, znam da su mi svi govorili da je taj plug odličan, ali meni se nikako nije uklapao sa Zetorom koji je bolje orao sa Leopardom, dok je IMT savršeno orao sa 560 čak i bolje od Zetora sa Leom. Tačno je da odraz nije bio zamućen, bio je kao ogledalo jasan.
 
Evo i mog jednobrazdnog IMT-a 16". Kako IMT Beograd nikada nije pravio jednobrazdne plugove serije "7" tako je ovaj plug za njih izrađivao Lemind Leskovac i zato nosi oznaku 752, isto kao što dvobrazdni serije "6" dolaze za IMT iz FOP-a Bečej.

Na trećoj slici je slika iz Lemind-ovog kataloga i sa Lemind natpisom nosi oznaku 752.10

DSC00049.jpg

DSC00050.jpg

Lemind75210.jpg
 
Ljudi pomoć neki tip mi kaže da im dve vrst Leoparda , sa kockastom i okruglom glavom . Zna li neko o čemu se radi . Šta to znači da slabije prvrće brazdu , to je puno lošije od IMT-a . Interesuje me ko je radio sa oba da mi kaže razliku u radu. Hvala. ::jako_besan:: ::jako_besan::
Da li od njih postoji visoki i niski klirens.
 
Okrugli je ko moj a kockasti ko Čugijev. Leopard, u mnogo manjoj meri (u odnosu na IMT plug) preokreće zemlju, da se tako izrazim, u smislu da ono što je bilo na dnu brazde posle prolaska pluga odlazi na površinu i obrnuto. Leopard više premešta zemlju na stranu dok IMT više prevrće zemlju napred u brazdu odnosno takva mu je krivina daske da se zemlja (kad je raonik podseče) penje gore i prevrće ispred tako da ako ima žetvenih ostataka oni se prevrću dole a zemlja koja je bila ispod ostataka ih potom prekriva i imamo zaoravanje. Kod Leoparda je to manje izraženo odnosno ostaje manje čiste zemlje koja bi prekrila biljne ostatke pa oni ostaju bliže površini a često je deo i na njoj. To je moje laičko objašnjenje izvedeno na osnovu posmatranja rada i jednog i drugog pluga ali lično nisam imao prilike da isprobam IMT 757.
 
Hvala , imaš i jedan i drugi plug. Koji rađe koristiš . Nebi da napravim loš izbor. Imaš li neke fotke lošijeg oranja sa leom.
 
mladen je napisao(la):
moj predlog ti je IMT neces se pokajat :bravo:
Imam jaku kosu vuču i raspravljli smo o tome i došli do zaključka da je plug IMT-756.20 mali za Zetor 6011 , pa bi kupio od 14" . Kod nas je jako teška zemlja a kažu da se leo lakše vuče.
Da li je istina da zadnja glava kod leoparda ima dva položaja tj. može da pomera u smislu proširivanja sa dva šrafa . Ako neko zna neki kockasti Leopard plug od 12" MOLIM DA MI JAVI. Hvala.

dukej - Pričao sam sa nekim ljudima i kažu da su sa Zetorom 6045 vukli 12" ili ponekad proširenu zadnju glavu tj. 13" . A sa rusom 82 Leopard 14" .
Razume se neku normalnu dubinu rada 25-30cm.
Ali sad tek neznam ništa , možda si u pravu razmisliću još , ali sam makar mislio zbog cene da vidim kolika je.
 
Bolje prevrće IMT brazdu, orao sam i sa njim, ali u pitanju su nijanese u odnosu na Lea, kao što je Dukej pisao mnogo je teže zaorati kada stabljike leže na njivi nego kada su uspravne, a evo kako izgleda suncokretište gde su ležale potanjirane stabljike prosečne dužine 70cm, s' obzirom na sve to dosta je dobro.

 
Mislim da je pao izbor na lea ali još ću da vidim koje radne širine. Ako je i tebi dobar i ovi kod mene ga koriste pa i ja ću. Kažu i da se lakše vuče . A reci mi za ono pomeranje zadnje glave.
To što za nijansu ne radi kao IMT ću popiti 3-4 piva u kafani za razliku od nafte pa će mi biti dobro i leovo oranje .ŠALA. :ppozdrav:

I još jedno pitanje kažu da postoji stari i novi tip kockastog rama ?
Koja je najveća veličina koja postoji 16" ?
I ako neko ima da mi napravi par dobrih slika profila daske , detalja rama i na šta da vodim računa kad ga kupujem. Hvala.
 
Ovde kažu da 14" neću moći vući sa 60ks. A glava se prebacuje kako su mi objašnjavali odvrneš dva šrafa i skineš celu "nogu sa trouglovima zajedno" jer jedan od trouglova drži razmak između uzdužnih gredi tj. možeš u taj razmak gurnuti ili levi trougao kada je12" ili desni kada je 13" . Koliko se 14" može smanjiti okretanjem ručice i nekim normalnim pomeranjem po poprečnoj osovini.

Nekad sam bio neodlučan , a možda i nisam !!! ::vadjenje_repe::
 
E jbg, ni to nisam probao, samo sam širio, trebalo bi da može na 13" nekako.
 
Čugi da li može neke fotke tvog pluga nešto izbliza , kad budeš imao viška vremena. Kojom možeš ti da oreš sa njim .
 
Može, biće ovih dana (sad pečem rakiju po ceo dan :osmeh: ), orem trećom, drugom kad je baš mokro i teško.
 
Brate ja o trećoj samo sanjam 2 i 5r. sa 12". Ta rabota ti nije loša ovih dana , da je nama svaki dan tako . :ppozdrav:
 
Nazad
Vrh