Leopard i IMT plugovi

Misterija. I ja bih voleo da vidim slike ili, bolje, video snimak oranja.
 
De i mene nasavjetujte imam traktor JOHSN DEERE 5303 55ks razmak zadnji točkova 105 cm i plug 756 12 coli visoki klirens al mi se dešava da mi je prva brazda uvjek veća.Pomijero sam ga i lijevo i desno al nije to to u mekoti i nekako al u ledini zlo.Koji bi plug meni najbolje paso
 
@batad: Metar i špagu u ruke, suprugu u ispomoć i dooobro premjerit plug, sve pravce, razmake, kutove... Ja bi reko da il nije uštiman il je negdi isavijan. Slike oranja i samog pluga nebi bilo loše vidit.
 
De i mene nasavjetujte imam traktor JOHSN DEERE 5303 55ks razmak zadnji točkova 105 cm i plug 756 12 coli visoki klirens al mi se dešava da mi je prva brazda uvjek veća.Pomijero sam ga i lijevo i desno al nije to to u mekoti i nekako al u ledini zlo.Koji bi plug meni najbolje paso
Jesi li probao da skratis navojno vreteno,tu stelujes dubinu prve brazde?!
 
kad gledam iz traktora dok orem na oko vidim da mi plug stoji ukoso zabačen je prema lijevom točku(gledajući sa zada)a ručka je u petom zubu možda bi trebo njom štelovat jer plug btrebi ići ravno za traktorom.Barem tako mislim.Zašta u opšte služi ona ručka?

---------- Poruka napisana u 20:11 ---------- Prethodna poruka je at 20:09 ----------

na koje navojno vreteno misliš jel na traktoru(meljac)

---------- Poruka napisana u 20:13 ---------- Prethodna poruka je at 20:11 ----------

Jesi li probao da skratis navojno vreteno,tu stelujes dubinu prve brazde?!
koje vreteno jel na traktoru

---------- Poruka napisana u 20:22 ---------- Prethodna poruka je at 20:13 ----------

Jesi li probao da skratis navojno vreteno,tu stelujes dubinu prve brazde?!
misliš na toplinger nije upitanju dubina nego širina brazde
 
Najprije sve najbolje za praznike svim seljacima, paorima, gazdama, obiteljskim gospodarstvenicima, ... ma gdje bili.

Juče se vrtio s oranja i nije ništa puklo i ostalo je pomotano kako je bilo. Ista težina oranja, ista brzina 7 - 7,5 km/h, samo malo doštelovavanja.
S obzirom na starost i ostalo plug sigurno nije 100% u svojim standardima ali sam mišljenja da to ne može imati takve jake posljedice.Novi lemeši Orginal Frank sa špicevima odlično rade posao.
E moja bećarino, moja žena ne izlazi iz topline dnevne sobe, eventualno - ako sam dobar, da otvori i zatvori lesu.

Evo nekoliko slika pa možda vi iskusniji i vještiji primjetite nešto. svaki komentar dobrodošao.



jedan video


http://imageshack.us/clip/my-videos/600/qg4.mp4/
 
Svi ovi kockasti lepardi nisu namesteni kako valja na desnoj kolenastoj prikljucnici gledajuci od nazad . Potrebno je odvrnuti sraf svuci sa nareckane osovine i okrenuti odredjeni ugao u nazad . Na slici je obelezeno .
35i26id.jpg
 
Pa tako je i bilo kod prošlog gazde a ja pametan kod kolege na dvobraznom vidio ovako i namjestio "kako valja".
Sad neznam koliko recki nazad ?
 
Na predzadnjoj slici (kolko vidim) se vidi da plug nije skroz u vinklu jer greda koja povezuje treću brazdu sa prednjim krajem nije u istoj visini sa gredom od druge brazde. Sve u svemu moje mišljenje je da plug nije dobro uštiman, po slikama izgleda da je zakošen i kazo bi da "skida" više od 105 cm. Treba se još sa njim na njivi igrat i uštimavat. Najbolje da ga daš u Sl. burzu i kupiš čestit plug. Leopard, taj kockasti mi se nikad nije sviđao, imao sam priliku orat sa rusom sa 2x14" i nije to to, al ruku na srce plug nije bio sehr gut.

P. S. Uskoro ćemo isterat iz radione onaj IMT 757.30, bit će ajnc A! Mogli bi trgovat. :osmeh:
 
Nekih 20 do 30 stepeni ali najbolje da probas pa od nazad sacujes :) dali je ok . Ako i nije u dlaku na rucki se moze dodesiti da valja . Oranje je inace ekstra slaze brazdu ko pravi .
 
Napraviću to za oko 25 stupnjeva i zanima me dali bi osovina pluga trebala biti parlelna sa traktorom jer kod mene je desna strana malo koso prema nazad.

I ja sam zadovoljan oranjem i dubinom i sve više mislim da mi se poluga savila u okretanju na uvratini, hidraulika malo sporije diže a ja požurio.

@ Bećarina
Moj je ajnc B i ja zadovoljan i ništa od trgovine :ppozdrav:
 
Pa sa samim okretanjem kolena na reckama dobijas doterivanje pluga ka uzduznoj osi a samim tim i osovine naspram traktora jel . Ugao sam lupio jer sam na mom okrenuo odoka i potrefio probaj pa vidi . Znaci cilj je namestit plug na uzduznu osu traktora kada je sipka za stelung na sredini .
 
Ajmo ovako da covjeka previse ne bunite. Koljena moraju biti tocno nasuprotna jedno drugom, dakle, kad je lijevo koljeno okomito, onda i desno treba biti okomito naravno jedno gleda gore a drugo dolje. Pozeljno bi bilo da se tad i rucka za stelanje nalazi u okomitom polozaju ali to nije toliko bitno sve dok ima 4-5 zubi slobodnih za pomicanje rucke prema NAZAD gledano u smjeru oranja. Plug zakopcaj na traktor i rucku za stelanje polako pomici prema nazad, NIKAKO prema naprijed jer to samo dodatno zabrazdjue plug. otprilike gledaj da kad traktor bude nakosen u brazdi, plug uvijek bude pod pravim kutom kad gledas sa odozada i vodoravan kad ga gledas sa strane. Rucka za stelanje a samim time i koljena na osovini trebaju (gledano u pravcu oranja) desno da gleda malo prema naprijed a u isto vrijeme lijevo malo prema nazad. Kad dobijes da se plug stabilizira u radu (spaneri otpusteni i plug sam plovi kroz zemlju za traktorom) ne bi trebalo biti nikakvih problema ako je plug ispravan a kako sa slika vidim da bas i nije u najboljem stanju.


Cilj pomicanja rucke prema nazad je taj da plazovi dobiju ulogu usmjeravanja pluga u ravninu tj da se suprotstavljaju kosim silama koje se pojavljuju priliko m prolaska daske kroz zemlju i odbacivajna iste u stranu. Plazovi te sile ponistavaju i ovisno o tvrdoci zemljista moraju dovoljnom silom nalijegati na zid brazde da bi silu koju daska proizvodi izjednacila nuli, to jest da jedna drugu ponistavaju. Ako se plaz ne naslanja na zid brazde, dolazi do bjezanja pluga u neorano, povecanja zahvata prvog pluznog tijela, i eventualno do loma neke vrste.

Motanje lijeve podizne poluge traktora objasnjavam lose podesenim koljenima na osovini pluga. Naime, kad desna poluga vuce plug, vrsi silu na desno koljeno pluga i pokusava osovinu pluga okrenuti prema nazad (sto zupci na polugi za stelanje onemogucavaju). Tu je zadatak lijeve traktorske poluge da da otpor "uvijenju osovine" na taj nacin da djeluje na lijevo koljeno pluga koje je tocno suprotno postavljeno u odnosu na desno koljeno. Posto koljena nisu postavljena nasuprot jedno drugom, desava se neka razlika medju silama koju pojacava i podesenje pluga koje nastoji "odbrazditi" plug, a osovina pluga to ne dopusta jer je njena geometrija losa. Samim time se plug pokusavajuci se vratiti u ravninu, kida lijevo koljeno, ili savija lijevu polugu (desno ne moze uvinuti ni pokidati, jer desna poluga u ovom slucaju vuce plug) dok lijevo koljeno vrsi silu na lijevu polugu i na taj nacin se poluga mota i dogadja se kvar.

Da je plug 100% ravan, usudio bih se kladiti u bilo koju svotu novca, da je razlike izmedju lijevog i desnog koljena, JEDNAKA razlici duzina izmedju ravne i savijene traktorske poluge.


Izvinite na poduzem postu, ali sve sam pokusao u detalje objasniti jer sam razbijao glavu s ovim problemom ipak malo vise.
 
@ Bobo
Hvala i tebi na trudu.
Koljena i jesu naštelovana suprotno jedno drugom. Sad sam izlazio van i gledao ručku i stoji prema naprjed 3 zuba do kraja a koljena su okomita pod 90 a kad stavim ručku na sredinu onda je ljevo malo nazad a desno malo naprijed. U oranju je cca i vodoravan i okomit a ipak vuče u neorano jer kad ga dižem na kraju bježi u desno - znači da je u oranju bio u ljevo. Ubacivao sam prsa daske i malo su starija od plazova pa je možda to neki razlog? Jel ti misliš da osovina plug ne mora biti paralelna s traktorom?
Sljedeće oranje probam s ručkom na sredini (desno koljeno naprijed, lijevo nazad) Mada sam izlazio sigurno 200 puta i probavao sve kombinacije.
 
E, kolega, sad te muci sto je jedna poluga na traktoru kraca od druge, a i to sto su prsa zeru starija od plazova, znaci da bi trebalo rucko jos zeru nazad zakrenuti.

Da su poluge jednako dugacke, i ovako postelana osovina bi bila dobra, a sam kazes da bjezi u neorano to je znak da rucka mora ici prema nazad... Svakako pokusaj. meni se smiju kad na 549 i 2x12" plugu rucku postavim na treci zub od kraja, jer drugacije ne ide, pogotovo jer je na ovim novim "vogelima" rucka namjestena pod drugacijim kutem nego na IMT plugu. Drugi svi rucke drze okomito i vicu da se to ne treba dirati nikad, da to sluzi za odoravanje od medja i da u normalnom oranju rucka mora biti okomita. Glavno da malo malo vare spanere i drze desni spaner utegnut u oranju.


Vrlo mi je drago da jos postoji ljudi koji su voljni poslusati tudji savjet.

A ako cemo iskreno, rjesavaj se leoparda i kupuj IMT 757.30.
 
Motanje lijeve podizne poluge traktora objasnjavam lose podesenim koljenima na osovini pluga. Naime, kad desna poluga vuce plug, vrsi silu na desno koljeno pluga i pokusava osovinu pluga okrenuti prema nazad (sto zupci na polugi za stelanje onemogucavaju). Tu je zadatak lijeve traktorske poluge da da otpor "uvijenju osovine" na taj nacin da djeluje na lijevo koljeno pluga koje je tocno suprotno postavljeno u odnosu na desno koljeno. Posto koljena nisu postavljena nasuprot jedno drugom, desava se neka razlika medju silama koju pojacava i podesenje pluga koje nastoji "odbrazditi" plug, a osovina pluga to ne dopusta jer je njena geometrija losa. Samim time se plug pokusavajuci se vratiti u ravninu, kida lijevo koljeno, ili savija lijevu polugu (desno ne moze uvinuti ni pokidati, jer desna poluga u ovom slucaju vuce plug) dok lijevo koljeno vrsi silu na lijevu polugu i na taj nacin se poluga mota i dogadja se kvar.

Mislim da ovo nije razlog. Kolena ne moraju biti striktno jedno nasuprot drugom. U tom slučaju se određeni hod ručice manje prenosi na pomeranje pluga u odnosu kad su kolena jedno naspram drugog, ali drugih posledica nema. Ja sam na mom plugu desno koleno pomerio na nutevima tako da bi mi ručica bila na sredini kvadranta u radnom položaju. Kad su kolena jedno naspram drugog, ručica mi je jako napred i bojim se da može da mi razbije staklo na kabini (neko koje sam ja dodatno stavio)...

---------- Poruka napisana u 23:55 ---------- Prethodna poruka je at 23:49 ----------

@batad

Pomeri ceo plug po kolenastoj osovini u levo (gledano u pravcu kretanja), odnosno kolenastu osovinu izvuci malo na desnu stranu (jedno 5-10cm). Sad ti je kolenasta pomerena skroz u levo, tj desno koleno je odmah do ručice, a namesti tako da do ručice imaš nekih 5-10 cm.
 
E vidis, ja ipak mislim da je to samo jedan od razloga... Kako onda npr OLT "slavonac" ima osovinu koljeno jedno nasuprot drugom, onaj tvoj trobrazni ako se ne varam isto tako ima osovinu s dva koljena, kverneland ravnjaci imaju osovinu s dva koljena i na svim tim plugovima je jedno tocno nasuprot drugog.

Razliciti kutovi koljena u odnosu na osovinu znaci i razlicite sile koje djeluju na njih. Ovo nema veze ako je plug u zraku, pricam o vuci pluga kroz zemlju. Plug (kako sam i mislio) nastoji bjezati u neorano zemljiste. jedan od razloga moze biti taj sto plazovi nemaju dovoljno pritiska na zid brazde, a drugi razlog je upravo razlicita sila vuce na osovini. Ovdje se radi o trobraznjaku koji bas nije "u vinklu" i treca brazda ima jako veliku polugu naspram traktora i ona (uz ostele dvije) mota plug i pravi pizdarije covjeku. Dvobraznjak vec nema toliku "silu zakretanja" u oranju jer nema dovoljno veliku polugu a i sam si rekao da ti je osovina tako podesena da plug ide normalno kroz zemlju. Sto ovdje nije slucaj.

kazem i ponavljam se, da je plugtvornicki trobraznjak i da nije van centra, u bilo koje novce se kladim da bih ga "nasao" i da se ovakvi problemi vise ne bi dogadjali.

Od samog pocetka razbijam glavu s ovim problemom i nesto sam valjda i namozgao u tom vremenu.

Sad samo mora ispraviti podiznu polugu na traktoru, osovinu pluga nastelati tako da su koljena 100% suprotna jedno drugom i pomaci rucku za stelanje par zubi u nazad iz srednjeg polozaja, tj zakrenuti osovinu pluga prema nazad.

Jos jedna bitna stavke je i polozaj osovine pluga u odnosu na centar otpora pluga, koji se na trobraznom plugu nalazi na drugoj brazdi i sredina osovine bi se trebala poklapati s centrom otpora pluga.
 
A kako kad osovina ima samo jedno koleno? Koliko se onda razlikuju sile u kolenima? I ne vuče plug samo desna poluga već obe zajedno.

Kako god, ja i dalje tvrdim da nestriktno suprotni položaj levog i desnog kolena sigurno nije razlog krivljenja leve poluge.
 
Jooj zamnta mi se ali samo naprijed, svi ljudi sve znaju. Doći ćemo do riješenja makara nagodinu. Poluge kupujem nove, i ljevu i desnu i malo ću se raspitati ako imaju neke kvalitetnije.
Bobo, ganut sam tvojom kolegijalnosti prema bećarini ali "ja prozor ne otvaram".:haha:
 
Dukej, osovina s jednim koljenom ovdje nije predmet razgovora, ali posto si me pitao odgovorit cu ti da je jedno koljeno izmaknuto koliko ova obadva skupa. tj, (da me se ne bi hvatalo doslovno za rijec) kad je jedno koljeno ono je napravljeno vece da umice plug koliko i osovina s dva koljena.

Ti imas svoje misljenje, a ja opet imam svoje od kojeg ne odustajem samo tako.


batad, nisam ja rekao za becarinin plug nista, nego inace... ima kolega leoparda na posudbi vec 5-6 godina i vlasnik ga ne trazi nazad, nit kolega s njim ore... Eto, na kakvom je glasu leopard trobraznjak kod nas. Ko ga ima rado bi ga prodao, a potencijalni kupci ga posude na probu pa kod njih i ostane...

mala sala, nemoj zamjeriti ;)
 
Nazad
Vrh