Leopard i IMT plugovi

danas sam na jednom stovaristu video FOP - Vogel plug sa dve braze i kada sam pitao za cenu iznenadio sam.Cena je oko 55000 din. dali je moguce inace plugovi su kao sto je bobo gore okacio.
 
Zavisi jel to s PDV ili bez, jel 10" il 12", zavisi koliku zaradu trgovac zeli na tom plugu...

Kod nas 2x10" kosta s PDV 6800Kn (oko 930€). Kod uvoznika je cjena ista kao i u ovoj trgovini gdje sam slikao...

Moj iduci plug svakako ;)
 
Bobo je napisao(la):
Evo, posto nisam pronasao kabal od fotoaparata, danas otisao i usput poslikao FOP - Vogel plug.

Plug je napravljen od IMT rame, i Vogel pluznog tijela. Celo daske je promjenjivo, a sama daska se moze zakosavati po zelji spanerom sa zadnje strane.

Na prvoj seriji plugova je pisalo FOP - powered by Vogel Noot i to je bilo i na rami naljepito, a i na plociti. Sad na plocici pise samo Vogel Noot - made in Serbia a FOP se nigdje ne spominje.

Razocarala me cinjenica da na ovaj plug ne pasu IMT raonici, vec samo original njegovi. Sad cekam da saznam cjenu takvih raonika da znam dal da se nadam ovakvom plugu, ili standardnom IMT, jer necu davati 50€za raonik, nije me pamet ostavila.











Bobo, druze, samoostreci raonici sa klinom za VN kostaju 4000 din za dasku UN400, znaci ~ 45 eura.
 
Bobo je napisao(la):
Evo, posto nisam pronasao kabal od fotoaparata, danas otisao i usput poslikao FOP - Vogel plug.

Plug je napravljen od IMT rame, i Vogel pluznog tijela. Celo daske je promjenjivo, a sama daska se moze zakosavati po zelji spanerom sa zadnje strane.

Na prvoj seriji plugova je pisalo FOP - powered by Vogel Noot i to je bilo i na rami naljepito, a i na plociti. Sad na plocici pise samo Vogel Noot - made in Serbia a FOP se nigdje ne spominje.

Razocarala me cinjenica da na ovaj plug ne pasu IMT raonici, vec samo original njegovi. Sad cekam da saznam cjenu takvih raonika da znam dal da se nadam ovakvom plugu, ili standardnom IMT, jer necu davati 50€za raonik, nije me pamet ostavila.











Bobo ,plug fop -vogel sto sam video da je jedan decko iz sela kupio nelici na ovog.Onaj je kao 757 .Daske su frankove i nemaju promenljiv pocetak,raonici nemaju ovo ojacanje vec su iscela i spicasti.Rupe gde se sastavljaju ploce za ram pluga su veceg promera nego sraf .Morali su da ubacuju neke stel limove i gvozdene kajle da bi ga ucvrstili kako bi mogao da radi.
 
Kiraj, kako sam ti i na PM objasnio, al cu napisati i ovdje da i drugi vide. 755 i 756 su dobili vogel daske, dok 757 i veci nisu mjenjani nista, samo su dobili powered by Vogel Noot naljepnicu i to je to.

Na IMT plugovima raonici stoje dosta okomito s obzirom na zemlju, pa raonik kida zemlju vise kao ralice, nego da ju odsjeca, dok ovi 755 i 756 plugovi s vogel pluznim glavama imaju raonike postavljene polegnutije i samim time je ovakav plug lakse vuci. Imam u planu kupiti bas ovaj plug koji sam slikao jer mi se svidio jako puno.

Sto se raonika tice, lako se na plugu probuse nove rupe na kopje mogu staviti IMT raonik i problem rijesen. Raonik kao takav oblikom i velicinom pase na plug, a problem je samo u rupama za montazu.
 
Bobo je napisao(la):
Kiraj, kako sam ti i na PM objasnio, al cu napisati i ovdje da i drugi vide. 755 i 756 su dobili vogel daske, dok 757 i veci nisu mjenjani nista, samo su dobili powered by Vogel Noot naljepnicu i to je to.

Na IMT plugovima raonici stoje dosta okomito s obzirom na zemlju, pa raonik kida zemlju vise kao ralice, nego da ju odsjeca, dok ovi 755 i 756 plugovi s vogel pluznim glavama imaju raonike postavljene polegnutije i samim time je ovakav plug lakse vuci. Imam u planu kupiti bas ovaj plug koji sam slikao jer mi se svidio jako puno.

Sto se raonika tice, lako se na plugu probuse nove rupe na kopje mogu staviti IMT raonik i problem rijesen. Raonik kao takav oblikom i velicinom pase na plug, a problem je samo u rupama za montazu.

To se ustvari strucno naziva AKTIVNA I PASIVNA daska .IMt ima aktivnu dasku onda kida zemlju i prevrce je a Vogel Pasivnu daskiu koja zemlju podseca i okrece, lakse je vuci pasivnu dasku jer ona je sama po sebi oblikovana da nema velikog otpora ,dok aktivna pruza ,mnogo veci otpor, recimo i LEOPARD ima pasivnu dasku, plugovi koji imaju aktivnu dasku odma ulaze u zemlju cim se spuste na tlo, dok kod vogela treba metar dva da se ubrazdi kako treba !
 
E ovo oko pasivne i aktivne daske stvarno nisam znao.
A baš je tako, imam i Leoparda i 756 i kod Leoparda (pogotovo ako je tvrdo i zbijeno tlo) moram da radim mnogo šire uvratine (dok ne dođem do mesta gde je plug potonuo na radnu dubinu) dok kod IMT-a je dovoljno dve tri brazde za uvratine jer taj plug odmah ide u dubinu.
Doduše ovo ima i drugu stranu medalje, kod Leoparda (kao i kod Vogela) je milina raditi uvratine dok kod IMT-a treba ispasti iz traktora dok se ne urade uvratine.
I još, moj 560 može da vuče Leoparda od 2x35 cm jednako kao i IMT-a 2x30 cm, baš zbog takvog položaja raonika pa sam ja na raonike od 756 navario armaturu ispod rupa, tako da sam sad dobio manji ugao raonika u odnosu na zemlju a samim tim i lakšu vuču pluga.
 
ne igra samo raonik tu ulogu pasivnosti ili aktivnosti nego celo pluzno telo...mozda nisi trebao to da radis , bolje da si kupio Vogela :D
 
Dragan18 je napisao(la):
mozda nisi trebao to da radis , bolje da si kupio Vogela :D

Bolje da sam kupio ladju pa da plovim a ne da stružem zemlju. :D

Šalim se, a što se tiče armature - nije tu mnogo promenjen ugao i evidentno lakše radi a ne vidim bilo šta drugo da drugačije radi plug. A i tu armaturu (u stvari to i nije armatura već neki trouglasti profil da bi raonik imao dobro naleganje na kozlac) može skinuti za dva minuta. Doduše, ja sa tim plugom više ne orem od kako sam kupio Leoparda. Sa Leopardom se mnogo manje patim sa kosom vučom u odnosu na IMT plug.
 
Ja sam se prošle godine žalio na forumu da imam problem sa IMT 610-07 . Zabadao se , teško vukao , nemiran u radu , kosa vuča . Već sam bio spreman prodati ga , ali mi bilo žao jer je VK . Pa sam rešio da ga prepravim !

1.Noge sam mu isrivio za 15 stepeni (prema napred tj. na toj dužini za 16mm)
2.Dasku sam dodatno našpanovo prema nazad tj. više je otvorio .
3.Prednju gredu gde se kači toplig zamenuo sa cevi 70x70 koja je do tada bila fi45 .
4.Umesto klina na ručici za zakretanje osovine prepravio , na novi tip IMT plugova .

Plug se posle ovih prepravki ne može prepoznati , ravno dno brazde kao i zid brazde , lako i "mirno" se vuče , nema izražene kose vuče .
Malo sam se plašio kako će ići u zemlju , ali i to je ok zahvaljujući klinovima na raoniku .
I da kucnem o drvo sve funkcioniše puno bolje .

5.Treba da se ubaci uložak u daskama (ili da se zamenu daske) i da se zamenu plazovi .
6.I naravno ako zasluži sledeće godine će da padne jedno farbanje .
 
Ja sam 93 kupio nov 757 ali se zabadao .Kad mu skinem raonike i stavim na beton da plug ravno legne on je bio zaboden .Tada sam ga nosio kod majstora i da ga nebi krivio te ostetio farbu na nosacu daske je zatvorio jednu rupu a probusio je drugu malo dalje.Od kad je to uradjeno radi bed problema.
 
Pa ja sam imao problem isto to da je peta bila višlje , to im je valda fabrička greška ne razumem kako kontrola može da propusti tako nešto . Da nisam našao presu i ja bi bušio (tu su tri rupe znači dve trebaju nove) , ovako je trebala presa od 100t. Probali sa presom od 50t ni makac , a grejati se nesme .
 
~Kiki~ je napisao(la):
Ja sam se prošle godine žalio na forumu da imam problem sa IMT 610-07 . Zabadao se , teško vukao , nemiran u radu , kosa vuča . Već sam bio spreman prodati ga , ali mi bilo žao jer je VK . Pa sam rešio da ga prepravim !

1.Noge sam mu isrivio za 15 stepeni (prema napred tj. na toj dužini za 16mm)
2.Dasku sam dodatno našpanovo prema nazad tj. više je otvorio .
3.Prednju gredu gde se kači toplig zamenuo sa cevi 70x70 koja je do tada bila fi45 .
4.Umesto klina na ručici za zakretanje osovine prepravio , na novi tip IMT plugova .

Plug se posle ovih prepravki ne može prepoznati , ravno dno brazde kao i zid brazde , lako i "mirno" se vuče , nema izražene kose vuče .
Malo sam se plašio kako će ići u zemlju , ali i to je ok zahvaljujući klinovima na raoniku .
I da kucnem o drvo sve funkcioniše puno bolje .

5.Treba da se ubaci uložak u daskama (ili da se zamenu daske) i da se zamenu plazovi .
6.I naravno ako zasluži sledeće godine će da padne jedno farbanje .
Molio bih Kikija da mi da dodatna objašnjenja za gore navedene prepravke:
1. Kako si uspeo iskriviti nogu za 15 stepeni?
2. Kako si našpanovao dasku?
3. Koja je svrha zamene cevi fi 45 sa cevi 70x70?
 
@Kiki

Kao prvo imam par pitanja. I ja imam 610.07, ali moj je 12 coli (2x30 cm) a negde na forumu sam pročitao (čini mi se, ako se dobro sećam) da si ti rekao da je ovaj tvoj u stvari isti kao i 757 (14 coli, 2x35 cm). Interesuje me da li je 12 ili 14 coli tvoj plug.
Nisu mi jasne 3. i 4. tačka tvojih prepravki na plugu, ne razumem kakve to ima veze sa radom pluga. (Podrazumeva se da nema zazora između klina i ručice, evo kako sam ja to doradio.)

dsc002141.jpg


Da li misliš na ovu prednju gredu?

dsc002421.jpg


Kod mene je ta prednja greda cev od 2 cola kao i cev koja spaja kačnje toplinga sa zadnjim delom pluga. Zašto si to menjao, da li misliš da je slabo kad si stavio 70x70 mm?

A što se tiče pete, ona je i kod mene u vazduhu. Prvo sam mislio da je to neka greška jer smo stavljali nove plazove ali posle sam video da je isto i na 756 plugu koga takođe imam, kao i na još par takvih plugova koje sam video u ataru. Evo kako kod mene stoji.

dsc002321.jpg


dsc002561.jpg


Ako možeš, stavi slike pluga da vidimo kako to sad izgleda sa krivljenim nogama. :ppozdrav:
 
Moj je 610-07 12" odnosno 30cm ustvari je isti kao tvoj . Kod mene nije bilo zazora ali osovinu nisam mogao da vozam levo desno , pa sam prepravio kao kod novih IMT . Sa radom nema možda neke veze , ali je i onda prepravka .

Meni je ta cev što si ti označio pucala 100 puta baš zbog tog skakanja i nemirnog rada pa je bila sva izvarena. Tako da sam je zamenuo sa najvećom mogućom 70x70 d=5.

I meni je peta bila u vazduhu kao kod tebe, pa se zabadao i nemirno radio , a da ne pričam o kosoj vuči !
Pa sam noge iskrivio na presi od 100t , tj. odradili mi u jednoj firmi . To im je fabrička greška , dal zbog drugog materijala u odnosu na propisani pa se noga više vratila prilikom presovanja u fabrici ili zbog nemarnosti radnika .

Da li ti je peta paralelna sa podlogom ili je zadnji kraj višlji ?


Sutra će biti i slika !
 
~Kiki~ je napisao(la):
Da li ti je peta paralelna sa podlogom ili je zadnji kraj višlji ?

I prednji i zadnji plaz su mi paralelni sa podlogom, samo što plug ne leži na njima već na raonicima a plazevi su oko 2cm u vazduhu. A nisam nikad probao kako stoji plug bez raonika.

dsc002551.jpg


Što se tiče zabadanja, moj to nije radio ali se konstantno nameštao iza traktora tako da je povećavao radni zahvat na 70 cm. U stvari nije se on ukošavao već se komplet tako pomerao u levu stranu u pravcu kretanja tako da je ostajao mali pojas nedpodsečene zemlje između brazde i kraja prvog raonika. E sad ta zemlja nije bila problem jer se ona polomi i legne u brazdu a i interesantno je da se to nije videlo po oranju, odnosno ono je bilo ravno. To je naročito bilo izraženo na zbijenom zemljištu dok na mekšem i nije bilo problema.
Da bih doterao kraj raonika do zida brazde morao sam da ga na desnom lancu ograničim tako da ne može previše da se pomeri u levo. E sad, ako je tvrdo onda zbog tog zategnutog lanca je obavezno dolazilo do kose vuče i nisam mogao da pustim volan a to me nervira i zbog toga sam kupio Leoparda. Problem u stvari nije do pluga već do nemogućnosti da na mom 560 skupim zadnje točkove na manje od 150 cm (mereno 153 cm od sredine do sredine zadnjih točkova). Dok je taj plug vukao IMT 540 (sa Fijatovim motorom) nikakvih problema sa kosom vučom nisam imao. Lanci su bili skroz otpušteni i plug je išao tačno za traktorom (nisam uopšte morao da držim volan) i hvatao samo svojih 60 cm.
 
onda moram da se "Pohvalim" mojim 560 i 756 orao sam sa ujakom i kako sam na uvratinama dr** .... pokidao mi se levi spaner izmedju levog tocka i gume,plug je isao iza traktora par krugova ali sam ipak stavio osigurac i nastavio sa oranjem sa spanerom da ne udara u gume kad okrecem,inace nije bio ni desni spaner zategnut
 
Dukej sve si upravu sa košom vučom . Ja planiram da produžim ili prednji ili zadnji raonik za 5cm .Tako da će prednji ići do točka , a da sila vuče pluga bude u osi traktora . Odnosno zadnji da mi ostavi širu brazdu pa da tako mogu da šetam , što i nije tako loše jer sam orao iza pluga od 14" i sviđa mi se , a i raonik tako nebi bio opterećen . Meni je sad zadnji deo pete niži za 2.5cm od prednjeg dela . Plug se ne može prepoznati u odnosu na ranije .

Računica kaže da plugu od 14" (35cmx2) odgovara širina točkova od 142cm (računajući od centra do centra točka) da bi se sile vuče poklapale tj. da nema kose vuče .
Sila na raoniku se javlja na 1/3 rastojanja od vrha raonika . Što je za prednji 35x2/3 (računam od kraja raonika ne od vrha) = 23.31cm , za zadnji (35x2/3)+35cm(prednjeg raonika) =58.31cm za zadnji raonik od boka brazde (tj.od točka) Sabiranjem ova dva rastojanja i deljenjem sa 2 dobijamo centar sile za ceo plug od boka brazde (tj. udaljenost od prednjeg točka) =40.82cm . Sada dodamo širinu pola točka što je 30cm =70.82cm . Sve to množimo sa dva da bi dobili rastojanje od centra do centra točka što je 142cm .

To sve važi za plug od 14" tj. za rastojanje od 142cm plug je idealan . Pošto ja imam plug od 12" trebao bi smanjiti rastojanje točkova na 130cm , ali ne postoji tehnička mogućnost i zato postoji kosa vuča .

PS . Uprostio sam koliko sam mogao nadam se da ćete razumeti teks. :cao:
 
Kiki možda da zadnji post obrazložiš nekim grafikonom...
Nešto ne mogu da povežem sve u toj računici.
Ali, ako sam dobro razumeo, za plug 757.2 (2x14") razmak točkova treba da je 142cm?
 
Nazad
Vrh