Leopard i IMT plugovi

Čugi

Zaslužan član
Učlanjen(a)
15 Avg 2007
Poruka
2.117
Lokacija
Nova Pazova
Nastavljamo diskusiju o Leopard plugovima započetu na temi Oranje
 
i ja pravim :off_topic: ali moram... vidim leopard plugovi imaju ta metalna pera iznad dasaka,dok imt ima plasticna i kad popucaju niko ne stavlja nova,koja je uloga njih u praksi osim da prevrcu brazdu??

ovo je moj 756 koji je maaasno placen i cale je prezadovoljan kako radi :veseljak::
 
Uloga im je ta koju si i naveo, čudi me da niko ne pravi metalna za IMT, ustvari i ne čudi me, ne bi pucala pa ne bi proizvođač ni imao puno posla :haha:

Kako su IMT i Leopard najzastupljeniji kod nas od domaćih proizvođača, tema će im biti zajednička, tako da nisi više u off-u. :cao:
 
ok,a vidim vi tu sa traktorima od ~60ks vucete te leoparde velike a onaj mali decko od 13g(zaboravio sam kako se zove) ima ursuza od ~50ks i vuce plug kao moj,bice da je kod vas laksa zemlja??
kod nas neka teska a i cak sta vise nasi seljaci kazu da ta pera smetaju,pa sam zato pitao zbog iskustva vas kolega
 
Mogu se naći metalna rešetkasta pera za 757 plug. Ja ih imam na svom plugu.

Taj 756 plug sam koristio za oranje sa Ursusom. Taj plug je ko stvoren za Ursusa. Odlično je radio. Ursus ga je dosta lako vukao. Kada sam kupio Rusa trampio sam ga za dvobrazni 757, po sistemu tante za kukuriku.

Ponekad razmišljam da bi za Rusa bilo baš po meri kada bi mu nabavio trobrazni 756, ako takav uopšte i postoji. :sta:
 
Bar je kod mene lako, atar St. i Nove Pazove ima dosta laku zemlju, dok je samo par km dalje prema Vojci i Krnjaševcima (i tako dalje prema tebi) zemlja dooosta teža. Branko može potvrditi.

Branko postoji trobrazdni, oznaka je 756.30
 
komsija ima extra ocuvanog rusa 82 starog a vuce 2brazni imt 757 mislim da je taj i taman mu,a jedino za ugaranje vuce 3*10neki iz austrije bas za te sitne brazde uvezen
dok u oroliku u hr 560imt i 757 ladno i to 560sa uzanim gumama


ujak ima jedan plug pise fop 610,mada to meni lici na 757 gde to mogu da vidim jel ima neko sajt sa slikama i modelima?


a ovo je ostalo kad je cale 3braznog leoparda kratio na 2braznog
 
Ovu sezonu ću završiti sa 757 plugom, to je sigurno. Taman da poderem daske i uništim raonike. Ore se neverovatno teško. Gde su one prolećne kiše?

Na vašaru sam video neke kovače iz Ade da prave rešetkaste daske za 757 plug, ali ne samo to nego komplet sve. Stari ostane samo ram, a oni daju sve novo: dasku, raonik, plaz... Kažu da je potrebno 15% manje snage, a to znači da je toliko manja i potrošnja.
Dvoumim se dali da tako preradim plug, ili da odem u Perlez pa tamo kupim neki polovni obrtač iz uvoza?!? :sta:
 
Taj FOP 610.14 i jeste 757 plug radjen u Beceju pa ima drugu oznaku ... cak stavise mozda je FOP-ov plug i kvalitetnije napravljen od 757 mada je rec o istim plugovima materijal na fop 610.14 je deblji !Moj ujak ima fop 610.14 , a moj deda 757 pa smo premeravali i dosli do zakljucka da je na fop-u za 2 mm deblji materijal od noseceg rama! :ppozdrav:
 
Nisu secene daske uslikacu plug pa cu okaciti ! vuce ga sa 560-tkom ... zavisi od uslova za oranje ponekad mu je laganica a ponekad proklizava ako je djubar ispod tockova... ali ujak ako ore za psenicu 25 a zimsko 30 !!
 
Čugi je napisao(la):
Uloga im je ta koju si i naveo, čudi me da niko ne pravi metalna za IMT, ustvari i ne čudi me, ne bi pucala pa ne bi proizvođač ni imao puno posla ?

proizvode se i te kako. moj imt plug ima metalna peraja uslikacu sutra.
 
Evo malo :osmeh: slika mog Leoparda.





točak i crtalo su od IMT-ovog pluga



nosač crtala je od Olt-a pa je morao biti napravljen umetak



i nosač točaka od IMT 756 pluga je morao biti dodatno izbušen da bi se napasovao na Leopardove šrafove



na plugu su bila ona ajkulina peraja koje sam skinuo i namontirao ove deflektore. A i njih sam modifikovao tako da je donjem peru najviše smanjena zakrivljenost (skoro da je paralelno sa daskom samo što je istureno napred, ispred daske), srednjem manje a gornjem peru sam tek malo smanjio krivinu jer je deflektor sa originalnom zakrivljenošću pera stalno lepio zemlju ako je malo vlažnije i tako kvario rad jer zemlja sa biljnim ostacima sa površine više nije klizila po njemu i prevrtala se ispred u brazdu (koju potom prekrije zemlja koja klizi preko daske - neko je pitao čemu služe deflektori, pa evo za čega služe :cao:), već se samo gurala u stranu i time je zaoravanje biljnih ostataka izostajalo





pera plužnih daski su pozajmljena sa nekog Regenta



originalni plaz je bio potrošen pa je nabudžen neki (opet) sa Regenta, morale su se bušiti nove rupe



i za kraj najkorisniji detalj :cool: , prasetov rep za kačenje daščice za čišćenje pluga



:ppozdrav: :ppozdrav:
 
Evo slika Leoparda od kolege sa komšijskog foruma, ali na žalost ni on nema pločice na njima :zli:
14"
dsc03359mk2.jpg

dsc03360kw7.jpg


12"
dsc03361tf8.jpg

dsc03362qp3.jpg
 
Evo malo slika od mojih 756 plugova.







-sa ovog sam skinuo točak i crtalo i namontirao na Leoparda



-jedan ima metalne deflektore a drugi plasične. Onaj prvi plastični deflektor je još originalni. Ovi novi ne valjaju ništa, loša je plastika pa su dobili potporu da se ne polome.





- karike kojima se fiksira poprečni položaj kolenaste osovine su se pokazale problematične pa su na jednom dobile ojačanje a na drugom su napravljene nove jače





-cevčica koja se koristi kod kačenja na traktorske poluge druge kategorije a bez nje je prva kategorija

 
Pa šta će ti tri pluga? Ja sam imao dva (Leop. i 75:cool:, reko neka 758 stoji u rezervi ali nema od toga vajde, samo smeta.
 
Čugi je napisao(la):
Pa šta će ti tri pluga? Ja sam imao dva (Leop. i 75:cool:, reko neka 758 stoji u rezervi ali nema od toga vajde, samo smeta.

Pa vidi ovako, ovaj 756 je očev a 610-07 je moj i ponekad smo zajedno orali, on sa Rakovicom a ja sa IMT-om. Tek ove jeseni sam kupio Leoparda pa 610-07 nisam hteo da prodam dok ne vidim kako će se Leopard pokazati. No poznavajući sebe teško da ću ga i pored toga što se Leopard odlično pokazao prodavati jer jednostavno do sad još ništa nisam prodao od mehanizacije koja mi više ne treba (i tačno je, samo smeta). A mehanzaciju sam kupovao kad naletim na povoljnu priliku pa je potom sređivao i dovodio u dobro stanje. Recimo na ovom 610-07 sam sekao čela dasaka i stavljao nove umetke, dobio je nove plazeve, nove metalne deflektore, točak, nove ležajeve na crtalu, sredio sam onu "kocku" na ručici tako da se lako pomera a da opet nema ništa lufta, dobio je nove samooštreće raonike i na kozlacu ispod rupa gde se pričvršćuju raonici navario parče armature kako bi raonici imali manji ugao u odnosu na zemlju (lakše ide kroz zemlju)... Posebna priča su oni deflektori, (inače njih je sad ćale prebacio na njegov 756), koji su novi kupljeni ali mi se uopšte nisu svideli ni uglovi pera ni način montaže pa su posebno krivljeni da bi baš lepo seli na daske i da se popravi položaj celog deflektora. To oblikovanje deflektora je bilo u par navrata tako što sam posmatrao kako se ponašaju u radu i gde primetim da ne ide kako treba taj deo potom ponovo doteram sve dok nisam dobio da zemlja lako klizi preko njih a oni je tako usmere da se samo prevrne napred u brazdu i tako sahrani biljne ostatke sa površine. I sad mi nekako žao da ga prodam kad je sređen, a tako je uglavnom i sa drugim oruđima.

Inače imam još par plugova za ugarenje i pliće oranje za pšenicu pa ako nekog zanima mogu staviti i njihove slike.
 
Nazad
Vrh